De kiesvereeniging Vaderland en Koning" te '9 Ilage, heeft de lieeren Van Kempen, baron iMicbieis van Verduynen en graaf R. J. Schiminelpenninck candidaat gesteld. De R. K. centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Loosduinen heeft de heer mr. A. H. M. Van lierckel candidaat gesteld. De afd. Voorburg van de centrale liberale kiesvereeuiging Hoofdkiesdistrict Loosdui nen" heeft lot candidaat gesteld debeerjhr. mr. VV. Th. C. Van Doorn, burgemeester van Naaldwijk en de Lier. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeui ging „Nederland en Oranje", in het district Gouda, stelde tot candidaat den heer mr. K. A. Godin de lleaufort. Door de liberale kiesvereeuiging van Stad- en Ambt-Delden is tot candidaat gekozen mr. 11. J. Dijckineester te Gorinchem. In de gisterenavond gehouden vergade ring van „Dn Unie" te Amsterdam zijn thans definitief tot candidateu gesteld de herren F. Domrla Nieuwenhuis, dr. Smit, llelsdingcn, dr. Vitus Bruii.saia, Matisholt, C. V. Gerritsen, mr. Lotsy, Schroder en Joan Nieuwenhuis. In de te Schagen gehouden vergadering van den cenlralen bond van liberale kies- vereenigingen in het district Alkmaar, is tot candidaat gesteld de heer mr. J. A. Levy te Amsterdam. Duor de liberale kiesvereeuiging „Upcn- dim" is tot candidaat gekozen de heer W. Da Meijier. De liberale kiesvereeuiging „Buigerplicht" te Venhuizen heeft candidaat gesteld de heer mr. D. Visser van llazerswoude. De heer 1). C. Loman, burgemeester van Tcssel, is door de liberale kiesvereeuiging aldaar, tot candidaat gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Utrecht heeft de hh. mr. iE. baron Mackay en J. E. N. baron Schiminelpenninck van der Oye wederom candidaat gesteld. In het district Wijk-bij Duurstede is de heer dr. tl. J. A. M. Schaepman candidaat gesteld. Door de R. K. kiesvereeniging te Lochem is candidaat gesteld de heer Schimmelpen- ninck van der Oye. De liberale kiesvereeniging te Zutphen stelde tot haar candidaat de heer A. A. Beekman. Door de liberale kiesvereeniging „Een ling" te Winterswijk is candidaat gesteld mr. J. F. R. Tak van Poortvliet. De afd. Zwolle der centrale liberale kies vereeniging in het kiesdistrict Zwolle heeft de heer mr. VV. U. De Beaufort tot candi daat gekozen. De R. K. centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enschede, heeft tot candidaat gesteld de heer J. Van Alphen, te Heugeloo. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje te Den Ham is tot candidaat voor het hoofdkiesdistrict Ommen gesteld de heer A. baron Van Dedem. I11 het kiesdistrict Assen is door de anti- levolutionairen candidaat gesteld mr. D. P. D. Fabius, te Amsterdam. Nu in het kiesdistrict Emmen de beer dr. P. 11. Roessing, predikant te Emmen, zijne candidatuur heeft ingetrokken, is de heer mr. II. J. Sinidt te Paramaribo, de eenige candidaat der liberalen in dat district. De kiesvereeniging „De Marne" te VVehe heeft tot candidaat gesteld de lieer E. J. J. B. Uremers. De afd. van „Algemeen Stemrecht" in het district Schoterland, die de heer Dornela Nieuwenhuis candidaat stelden, zullen eene J'erkiezingscouranl uitgeven. De R. K. kie zers 111 dat district zullen de heer L. De Vries tot candidaat stellen. De R. K. kiesvereeniging „Roermond" heeft mr. II. Brouwers caudidaat gesteld. Door de R. IC. kiesvereeniging „Helmond" is candidaat gesteld de heer dr. P. J. F. Vermeulen. Te Tliolen is door de liberalen candidaat gesteld de heer jhr. mr. VV. Sin. Door de R. K. kiesvereeniging „Eindho ven is candidaat gesteld de heer mr. A. Van Baar. Te Goor is door de kiezersvergadering „De Grondwet" tot candidaat gestild de heer jhr. mr. J. G. ridder Van Rappard, te Laren. Naar het Vad. verneemt, heeft mr. Beaujon ontslag gevraagd als secretaris van den raad van state. Op reis van Java naar Europa is den 17en Febr. aan boord van de „Sumatra" in de Miiidellandschc Zee, na een hevige ziekte, overleden jhr. J. Van der VVijck, inspecteur van Financiën in Ned. Indië. Tsu1 rrr nsi? «n: m -sra Voor de rechtbank in Den Haag stond Maandag een twintigjarig persoon terecht, die aan den Rijswijkschen weg een kantoor had, waar betrekkingen zouden zijn te krij gen in Oost- en West-Indien- Het bleek dat de man een oplichter was, maar bij verdedigde zich met de bewering dat hij zelf het slachtoffer was van een bedrieger; iemand uit Amsterdam, zekere De Jong, had hein tot agent aangrs'eld. Hij kende dien persoon slechts van aanziente Am sterdam echter had hij hem willen opzoeken daar vond hij hem niet; maar in Den Haag had hij hem toevallig ontmoet. Hij wees nu een Haagsch kapper aan, iemand die ter goeder Ulam en faam bekend staat en die van de gelicclc zaak niets weel! Brutaler kan het wil niet. Het O. M. eischle twee jaar cel, de jonge man had vroeger reeds een jaar gezeten De verdediger wist niets ten gunste van zijn cliënt aan te voeren; alleen kwam hij op tegen de dagvaarding, volgens welke hij in Den Haag woonde, terwijl de plek, naar diens kantoor stond, misschien op ltijswijk's gioudgebied was gelegen. Uit Amsterdam meldt incn aan de N. R. Cl.: I11 tegenwoordigheid van generaal Booth werd hedenmiddag het onlangs door het reddingsleger aangekochte lokaal De Vred ingewijd. De bijeenkomst had dus in dubbel opzicht een eenigzins feestelijk karakter. Zij werd bijgewoond door een zeer net publiek, klaarblijkelijk de keur van het Ainsterdamsche legercorps. Verscheidene Amsterdammers met hunne dames uit de aanzienlijke standen waren hier tegenwoordig; en naar het scheen ouder dezen slechts weinigen, die enkel uit nieuwsgierigheid waren gekomen. Kortom, het w as wat men zou kunnen noemen eene deftige vergadering. Bij het uitgaan stonden onderscheidene van de mooiste epuipages van Amsterdam aan het gebouw de bezoekers te wachten. In de zaal trokken tal van leden van het leger de aandacht door linten op den hoed of op de borst, waarop „welkom aan den generaal" stond. Toen deze binnentrad, gevolgd door den Amsterdamschen staf, gingen er levendige toejuichingen op. Nadat hij op de estrade had plaats ge nomen, en men verschillende liederen gezon gen had en er ook gebeden was, sprak de heer Booth, eene krachtige en zeer sympa thieke figuur, geruimen tijd over het doel van het leger en de methode, volgens welke het te werk ging. De opgeruimde toon en de voorbeeldelooze gemoedelijkheid die in zijne rede doorschemerden, gaven gereedelijk een sleutel ter verklaring van de vorderingen die zijne denkbeelden en lei ringen maken, en niet minder daarvan hoe het komt, dat tal van lieden met dezelfde kostelijke hoe danigheid worden aangestoken. Aanstekelijk toch in de hoogste mate is Booth's onver stoorbaar goed humeur. De bijeenkomst die door eene stampvolle zaal werd bijgewoond, duurde tot laat in den namiddag en zou 's avonds door een „minder beperkt" gehoor worden voortgezet. Ook dan zou door den generaal worden ge sproken. Gisteren deed te AmsterJam een be woner van den Zwanenburgwal aangifte bij de politie, dat van de open plaats achter zijn pakhuis in de Zwanenburgerstraat is ontvreemd ruim 8000 KG. oud ijzer. Ver moedelijk is die hoeveelheid in den loop van de laatste 3 st 4 maanden gestolen. De diefstal is eerst door den eigenaar ontdekt, toen hij een gedeelte van het hem ont vreemde ijzer terugkocht van een koopman op het Watcrlooplein. Gisterennacht vonden te Amsterdam twee agenten op de Nassaukade bij bet Steenpadop een terrein waar petroleum vaten geborgen worden, eene tent van twee beddclakens vervaardigd. Bij nader onder zoek vonden zij in die teut gehuisd een mail met vrouw en vier kinderen, waarvan liet oudste 8 jaar en liet jongste 8 weken is, die allen bittere armoede en koude leden. Op liuu vraag ot het aan het politiebureau ook nachtverblijf wilde hebben, weigerde de man dit, daar hij dan zijn gereedschap on beheerd moest achterlaten. Eergisteren is door de politie te Haar lem de hand gelegd op eene negentienjarige zakkenrolster, die den vorigeo avond bij de vergadering van het Leger des Heils aan eene vrouw eene zilveren knip met geld had ontvreemd. Zij heeft reeds vroeger voor gelijk misdrijf gevangenisstraf ondergaan. Gisterenavond zijn le Kuilenburg, op een der grachten, twee jongens door het ijs gezakt, waarvan er een spoedig levenloos werd opgehaald, terwijl de ander met een nat pak en den schrik vrijkwam. Men ver moedt, dat er nog een derde duorgezakt is, doch dezen heeft men nog niet gevonden. Men schrijft uit Almeloo dd. 21 Februari aan de A'. R. Cl. OTZ TBI*, .-m. TT - Het voorslel om tot een vergelijk te komen strekt om twee personen door de werkgevers en twee door de werkstakers te doen aan vragen welke laatsten levens de voorzitter zullen kiezen. De werkstakers benoemden reeds de lieeren Van Marken te Delft en Post, fabrieksarbeider te Almeloo. Van de werkgevers is nog geen antwoord ontvangen, liet grootste bezwaar ligt hierin, dat deze heeren moeten weten of werkelijk bij de firma Schollen minder verdiend wordt, dan bij de andere fabrikanten in Almeloo, eii nu weigeren dc lieeren Scbolten de daarvoor gevraagde inlichtingen te geven, tenzij onder zulke diepe geheimhouding, lat de kans op liet t tcll' 11 van een vergelijk weder uiiuder wurdl Of verlies de loonsvermindering noodzakelijk heeft gemaakt is al even moei lijk uil te maken, daar de lieeren Schuiten, ten spijt van het goede doch minder prac- tisehe advies va:i de:, heer au Marken ge 11 1 1st hebben inzage 111 hunne zaken en boeken te geven. Het leven der familie Scho ten is hier thans verie van aangenaam De ramen der woningen gevendaar alle met planken voorzien zijn, geen uitzicht en het is daar binnen uit den aard der zaak steeds somber. De chef der firma kan niet dan in gezel schap van een politieagent zich op den openbaren weg vertoonen. Eergisterenavond werd bij den uitgever van het Twenlsche Zondagtblad alhier eene ruit ingeworpen, omdat dit blaadje, dat steeds de zaak der werkstakers had voor gestaan, Zaterdag opkwam tegen een stuk van den hoofdaanvoerder der socialisten. Door dergelijke geweldplegingen neemt de sympathie voor de werkstakers echter niet toe, wat ook door sommige correspondenten moge worden beweerd. Want ofschoon nog met lijsten wordt rondgegaan, veel wordt daarop niet inge schreven, wat mede oorzaak vindt in den langen duur van den onhoudbaren toestand Volgens geruchten is er nog geld voor twee weken gewone uitkeering en iets langer voor toegezegd brood, maar op geruchten kan men niet vertrouwen: wanneer men die alle wilde opteekeuen zouden kolommen te vul len zijn. Een paar dagen geleden had hij den lieer B. te Bieda een tragisch voorval plaats. Mevrouw kwam des middags te 1 unr in de keuken, gaf een gil en viel in onmacht; haar echtgenoot, gelukkig thuis, kwam ter stond aangeloopen, vond mevrouw op den vloer liggen en de meid aan een bovenkast- deur hangen. Hij sneed eerst de meid los, haalde hulp en hielp toen zijn echtgcnoote bij, terwijl anderen de levensgeesten der meid trachtten op te wekken. Een dokter slaagde daarinwaarna de dienstbode naar het zie kenhuis werd vervoerd. Naar het bleek had zij het touw niet genoeg aangetrokken. De oorzaak dezer wanhopige daad was gelegen in eenschoenmakersrekening, die nog al hoog was, waardoor bij haar vrees ont stond van vervolgd te zullen worden. Nabij Budel, op de lijn Roermond- Antwerpen, is de wachteres M. J. door den trein overreden. Zij was terstond dood. BÜITEJSUMDSCHE BERICHTEN it. liet lagerhuis heeft het adres in antwoord op de troonrede bij eerste lezing aangenomen. Bij de tweede lezing stelde de heer Labou- chère als amendement voor, dat de regee ring verklare geen verbindende belofte aan Italië te hebben gedaan of te zullen doen, ingeval van oorlog tusschen die mogendheid en Frankrijk. Mochten dergelijke verbinte nissen worden aangegaan, dan moet daarvan aan het huis kennis worden gegeven. Blijkens eene inededeeling van sir James Fergussonontkent admiraal Hewett ten sterkste dat hij te Genua eene rede zou gehouden hebben als hem door de dagbladen wordt toegeschreven. Voorts herhaalde sir James Fergusson zijne vroegere verklaring, dat Engeland zich niet verbonden heeft de hulp zijner oorlogsvloot te verleenen en evenmin eenige verbintenis heeft aangegaan buiten de aan het huis bekende. Hij kwam nadrukkelijk op tegen de bewering, dat de politiek van lord Salis bury vijandelijk jegens Frankrijk was. De betrekkingen met Frankrijk zijn goed; de Uritsehe regeering hoopt en gelooft dat dit zoo zal blijven, le meer omdat zij meent, dat F'rankrijk's buitenlandsche politiek gelijke strekking heeft als die van Engeland. De openbaarmaking der gedachtenwisseliiig met de groote mogendheden over den toestand van Europa is onmogelijk dit zou een breuk van vertrouwen zijii. De regeering meent dat het gevaar voor verstoring van den vrede niet grooter, integendeel geringer is dan verleden jaar. Eugelauds taak is, zich niet in een oorlog te mengen, zoolang de natio nale belangen niet gemoeid worden. Engeland verkeert thans met alle mogendheden in vrede en eendracht. De heer Labonchère trok daarop zijn amendement in, en het verder debat over het adres werd verdaagd. V .1 k IS l.i It. In de fabriek van Bellaumail te Cholet is een nieuwe werkstaking uitge barsten. De werklieden hadden de -rijheid geëischt om de begrafenis van een hunner kameraden bij te wonen en het doodbericht in de werkplaatsen aan te plakken. Daar de directeur dit weigerde, staakten de werk lieden den arbeid. •S S* "li .1 E. In de oflicicelc kringen wordt ten stelligste ontkend dat Spanje met Italië een schikking getroffen heeft. Er zijn, liet is waar, van de zijde van het kabinet van Rome openingen gedaan om met gemeen overleg de quuestie betreffende de Middel- landsche Zee en Afrika te regelenmaar het kabinet van Rome heeft geantwoord dat het dc strikte neutraliteit niet kan loslaten welke het zich opgelegd had. Volgens berichten van Rio Tinto zou een komplot onder de werklieden ontdekt zijn, dat ten doel had de stutten van een mijngang te vernielen, waardoor 200 werk lieden gedood zouden zijn. Een dynamietpatrooii is bij het huis van den directeur gesprongen. De schuldige is in hechtenis genomen. ITA IAE. De Gazella d'Ilalia meldt dat de president van den ministerraad eene circu laire aan de Italiaansche consul's in Frankrijk gezonden heeft, om de Italiaansche werk- liedeu, die werkeloos zijn, onmiddellijk naar hun vaderland te doen terugkeeren. II Liberal gelooft dat de minisler van financiën binnenkort zal aftreden. L' Imparcial hoopt dat cr een belangrijke wijziging in het ministerie zal plaats hebben. Ras Alula heeft bij trommelslag al zijne soldaten onder de wapenen doen roepen benevens de inwoners van Amosa die hij te Asmara verzamelt. De zoon van een ras (hoofdofficier) die, naar men verzekert, vroeger gouverneur van de Abyssinische provincie Okule-Ksai ge weest is, heeft zich aan de Italianen on derworpen. »IHTICHLA»D. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat de keizer zich gezond en krachtig gevoelt. De deelnemers aan het feestmaal, hetwelk ter eere van de deputatie van het Russische infaDterie-regiment Kaluga, waar van, gelijk gemeld is, de Duitsche keizer sedert 70 jaren de kommandant is, in het keizerlijk paleis plaats had, kunnen dan ook niet genoeg de frisebbeid van geest van dei grijzen Monarch gedurende den maaltijd roemen. De keizer bracht in vloeienden en elegant Fransch een toost uit op den Czaar en het regiment Kaluga; tevens betuigd! hij zijn w elgemeenden dank voor het zenden van de deputatie. In een particulier telegram van Dim- dagmiddag 12 ure uit San Remo aan d« National Zcilung wordt gemeld: „De dag van gisteren wss sedert de operatie de beste. De kroonprins is tien uren achtereen opge bleven. Üit het onderzoek van het strot tenhoofd door middel van den keelspiegel, waaraan al de geneeskundigen hebben deel genomen, is gebleken dat de ingang van het strottenhoofd vrijer was geworden, waar schijnlijk doordien de zwelling aan de rech terzijde geslonken is." Gelijk men weet, bestond er vermoeden, dat de bloederigheid der fluimen kon zijn veroorzaakt doordien het aanvankelijk in de luchtpijp ingebracht! buisje te lang was geweest, en bet dienten gevolge de lager liggende slijmvliezen bad aangetast. Dit vermoeden schijnt zich ech ter niet te hebben bevestigd. I11 het boven genoemde telegram wordt gezegd, dat fl bui-jes van allerlei lengte en kromming voorhanden waren, die naar gelang van be hoefte bij afwisseling werden gebruikt, et dat de kroonprins ook reeds vóór de ope ratie zulke fluimen had opgegeven. Duitscbland heeft evenmin aan Zwit serland als aan België eene uitnoodiging ge richt om zich bij het midden-Enropeesctr vredesverbond aan te sluiten. Verder ver neem ik dat de regeering te Berlijn tot dui ver er in het geheel niet aan gedacht heeft eenige klachten tot Zwitserland te richte: wegens de jongste voorvallen aangaande socialisten. Zwitserland laat veeleer uit eig*-' beweging voortaan door de politie es scherper toezicht op de socialisten boude' Op Ruslands voorsteldat de Europees* kabinetten de aanwezigheid van prins Fee dinand in Bulgarije zullen verklaren als

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2