NIEUWS- EN ADVERTi NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Beze Coiimeit verschijnt dagelijks, behalve o3» Zoii- en Feestdagen. ABOryiEfêEHT: Vrijdag 24 Februari 1888. 1°. 47. ADVERTENTIE fü: Bureel: Scheepmakersstecs: 6 Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten* BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het Geheim van het Onde Kasteel. FAMILIE-ROMAN. Voor Leidenper 8 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden l.tiO. Prijs per Klimmer 10 4'ent. Van 6 regels0.90. Elke regel meeri 0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contantzonder rabat, per regel 0.10. BI E K - l.f 14 - BURGKMEESTKi; BNWKTHOUDKKS *AN LEIDEN Gezien bel besluit van de Gedeputeerde -Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 12,,eD December 1887, no. 10/1 {Provinciaalbladn°. 64), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wel van den 7CU April 1860 Staatsblad n". 57), tot hel doen herijken \an alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel; voor de gewone gewichtenbenevens de malen en strijkers voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 en 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereiders, goud- en zilversmedenspecie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 20, 21 en 2 Maart, Toor wijk VI, VII, VIII cn de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, lel ken dage ran des morgens 9 tot des namiddags 3 men; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring bulten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gebonden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, cn 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus ran des morgens 9 lot des namiddags 3 uren, en wijders na den 1Gcn Augustuslederen Woensdag en Zaterdag van 9 tol 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen o. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tut het ondergaan ran den herijk tc bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l81" October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden; e. dat, na hel eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de rer- eischte sleinpelinerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wel, verboden en strafbaar is; en d dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3Jcn December 1887, de letter T, in lirn gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeuring*- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kruontciwijl liet kaïitoormeik voor de gemeente I.eiden is het cijfer 7. Kn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak:i:rig en door plaat,ing in de Leiilsche Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DË KANTËtl, burgemeester. I.eiden,23 December 1887. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeenle LEIDEN; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage ovet de (.route Ilnvenbriig, liggende over de Heerengracht tusschen de Haarlemmerstraat en de Haven, van heden tot nadere aankondiging voor rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 28 Februari 1888. i.ËIDIA 23 Februari. In het Nulsgebouw alhier vergaderde gisteravond de vrijzinnige kiesvereeniging voor dit district. Tot voorzitter werd met 139 van de 178 stemmen gekozen prof. mr. J. T. Buijs. Er werd besloten dat de ver- eeniging zich zal aansluiten bij de L;berale Unie. Zooais men weet stonden op de voordracht voor een candidaat voor de tweede kamer de heeren mr. W. 11. De Beaufort, H. J. Bool, prof. mr. P. A. Van der Litb, en mr. A. Telders. Aangezien de beer De Beaufort ook elders candidaat was gesteld werd zijne candidatuur ingetrokken, terwijl de lieer Telders zich zelf terugtrok. Bleven dus nu de heeren Bool en Van der Lith, de eetste door den beer Van Eek, de laatste door prof. Treub verdedigd. Nu ging men over tot stemming waarbij de beer Bool 95 en de heer Van der Lith 93 stemmen bekwamen. Evenwel bad zich het begrijpelijke geval voorgedaan dat ook met stemgerechtigde leden meestemden, zoo dat eene nieuwe stemming noodig was. Voor een volgende maal zou dat wellicht te voorkomen zijn, door doorloopend aan uiet-stemgerechligde leden afzonderlijke rijen stoelen aan te wijzen. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 186 stemmen. De twee candidaten hadden er ieder 93 op zich vereenigd, weêr was dus herstemming noodig, en aangezien reels onderscheidene peisonen de zaal had den verlaten werd besloten die stemming tot eene volgende vergadering te verdagen. Gisteravond had de achtste volksbij- eenkomst plaats in dit seizoen. De Ge hoorzaal was overvol. Als spreker trad op de heer VV. P. Wolters: Over Pieter Cor- ntdis Van der Morscb; overleden in 1620, den stadsbode, wiens portret als nar der Leidscbe r derijkers op het SLedclijk Museum te zien is. Na de pauze voerde het muziekcorps van de dd. schutterij alhier onder directie van den kapelmeester, den heer A. Van Leeu wen, een uitmuntend en onderhoudend pro gramma uit, dat blijkens de toejuichingen ook bij het aanwezige pubiiek bizonder in den smaak viel. Het getal der vrijwilligers tot oefening in den wapenhandel is alhier reeds tot 100 geklommen. In de eergisteravond gehouden ver gadering van het natuurkundig genootschap „«Vessel Knoops" te Arnhem, hield de heer C. J. Leendertz, leeraar aan tie hoogere bur gerschool alhier, eene voordracht over „de planten en dieren in het volksgeloof bij de Maleiers." Ouder de lotelingen voor de militie te Steenbergen bevindt er zich dit jaar een, die teeds gehuwd en vader is van een kind. Met hun drieën (vader, moeder en kind) tellen zij te zatnen 37 jaar. In onze sleutelstad doet zich een geval voor dat nog wat krasser is. Een onzer lotelin gen heeft reeds een echtelijk leven achter den rug, hij is reeds weduwnaar en zag reeds een kind naar het kerkhof dragen. Alweer is in Den llaag verschenen het 1ste nummer van een geschriftje dat in den vorm van „De Haagsche Peukrassen" van wijlen den heer De Bergh van tijd tot lijd door andere zal worden gevolgd. De titel is „De Haagsche Bijenkorf" de schrijver noemt zich Quintus en zal zich in hoofdzaak richten naar het genre- De Bergh. MlllËK, LETTEREN KV KI,VST. Geboortedag (1786) van VV. Griram. Bij de opvoering van „Leiden's Ont zet" waren Dinsdag Ie 's Hage de verpleeg den in weezengestichten en de leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden aldaar, de gasten van het Ned. Tooncel. De jeug dige genoodigden werden in de pauze ruim schoots onthaald. De koninkl. academie, afdeeling wis- en natuurkundige wetenschappen, houdt op Zaterdag den 25stcu Februari e. k. des mid dags te 12 uren eene gewone vergadering in het gebouw der academie. De lieer Martin wenscht eene mededeeling te doeu over Su riname. De heer De Vries zal spreken over „de bepaling van het moleculaire gewicht van raffinose volgens de physiologische methode". De heer Hubrecht zal handelen over „vroege ontwikkelingsstadiën van de kiemhlaas der zoogdieren." OFFICIKEL.K KKKICIITKV. De heer Th. Xanthopuloingevolge mach tiging des kottings benoemd tot vice-consul der Nederlanden aan de Dardanellen, is in die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. De luit. ter zee 1ste kl. L. C. Kos ter, dienende als lsle olf. aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, wordt met den 16tlen Maart a. s. op non activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. W. II. Soumatt. De minister van kolouiëu zal op 2-t dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4do kl. Sommelstlijk onder bevel van kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den 21sten dezer te Buenos-Ayres aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt zal van R. K. zijde in het district Bodegrave candidaat worden gesteld voor de tweede kamer de heer J. J. Duynstee te 's Hage. FEUILLETON. 11). „Welnu, ja," riep hij uit, „hoewel ik nij moet schamen het uit te spreken. Terwijl mijn arme vader hier door een ellendigen misdadiger werd vermoord, was ik te Parijs aan de speeltafel te midden van losbandige vrienden. Den volgenden dag ontving ik bericht van liet gebeurde en heb gezworen, bij de nagedachtenis van mijn vader, nooit meer een speelzaal te zullen betreden, en geloof mij, Gisela, dien eed z«l ik gestand doen." Was die man werkelijk onschuldig, of *as bij zulk een afschuwelijk huichelaar? «een, Gisela's twijfel was weggenomen zoo slecht kon zij zich een mensch niet voor stellen, die man moest wel onschuldig zijn. Zij reikte hem haar hand, en sprak: »tk zie nu in, lord Arthur, dat ik u onrecht heb gedaan, kunt ge mij "ergeven?" Met een verrukt gebaar greep hij die zachte, kleine hand en drukte haar in ver voering aan zijn lippen. „Of ik u vergeven kan, vraagt ge? Ik weet geen woorden te vinden om u te dan ken, dat ge u van mijn onschnld hebt laten overtuigen. Gisela, dierbaar meisje, ge zijt de ster mijns levens en ik kan mij geen geluk meer voorstellen buiten u. Ik leg alles wat ik bezit aan uw voeten, ik heb „Zwijg, lord Arthur, spreek dat woord niet uit. Ik zal u nimmer kunnen be minnen." „Gij zult mij beminnen, ik zal u leeren mij lief te hebben, Gisela" „Nooit I" Zij sprak dit woord op zulk een vasten toon uit en maakte daarbij zulk een af wijzend gebaar, dat Arthur niet behoefde te twijfelen, of al zijn moeite om haar hart te veroveren zou te vergeefs zijn. Hij boog het hoofd en sloeg de handen voor het gelaat, waarna hij op een toon van diepen weemoed zeide: „Nooit, zegt ge, tnBar Gisela, weet ge wel dat ge met dat éene woord mijn geheele leven vernietigt? Maar liet zij zoo, gij hebt mijn vonuis uitgesproken, er blijft mij niets over dan er in te be rusten." Eu met haastige schreden, als ware liet hem onmogelijk langer in haar na bijheid te vertoeven, verliet Arthur het vertrek. Nauwelijks was bij evenwel in den gang, of de uitdrukking van smart, welke opzijn gelaat lag, verdween, out plaats te maken voor een uitdrukking van woede. „Ja, ik berust er in," mompelde hij, „maar niet voor altijd; Lady Jersey zal niet zeer gestemd zijn over het besluit harer dochter. Het zou mij ten miuste verbazen, wauneer zij liet goedkeurde, dat Gisela alleen uit dwazen trots, een graven kroon en een grafelijk vermogen van de hand sloeg Neen, neen, wat er ook ge- heure, Gisela zal en moet de mijne worden zoo niet goedschiks, dan door geweld. Als ik de moeder op mijn zijde heb, dan heb ik gewonnen spelen dut zal mij niet zooveel moeite kosten." Hij ging een paar kamers door ec vond lady Jersey eindelijk in de muziekkamer, bezig met de kasten der verschillende in strumenten af te sluiten. Toen zij lord Arthur hoorde binnenkomen, zag zij op cn vroeg naar den toestand harer dochter. „Gisela was een weinig ontroerd, maar zij is nu weer volkomeu bedaard." „Maar wat ziet gij er onthutst uit, lord Arthur, wat is er gebeurd?" „Het ergste wat mij gebeuren kan. Ik heb mijn hart en mijn fortuin aan de voeten uwer dochter neergelegd en zij heeft mij afgewezen, versmaad!" Met deze woorden zonk hijals ver pletterd van smart, in een fauteuil neer. Lady Jersey trok haar lippen zenuwachtig samen en haar gelaat teekendc woede eu schrik. Zij hield haar oogen strak op den graaf gericht en het duurde eenige minuten eer zij hem kon antwoorden. „Laat u door den mislukte poging niet ontmoedigen, lord Arthur," sprak zij ein delijk. „Meisjes van Gisela's ouderdom weten doorgaans niet wat zij zeggen." „Andere meisjes misschien niet, maar Gisela wel; zij weet maar al te goed wat zij zegt," sprak Arthur bitter. „Ik geloof, dat ik nog eer een ster van den hemel zou kunnen halen, dan Gisela overreden mijn vrouw te worden. „Nooit," antwoordde zij mij, en dat éene woord gaf mij meer te denken, dan ik n beschrijven kan." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1