Blftji EN LAXDSGiiE BëEIOH TSN. BUITEN LANUSCKE BERICHTEN -W *33 "Eï nut m u m pi-3 3 «n» *^r es*, a. rDC- van Pulchri Studio in bruikleen te ver krijgen. De totaalindruk dien wc hebben gekregen is dat deze verzameling in belangrijkheid de laatst geëxposeerde overtreft, doch voor de voorlaatste tnoet onderdoen. We hebben hier ongaarne aquarellen geuiist van mees ters wier tegenwoordigheid de belangrijkheid van deze kunstbeschouwingen zeer verhoogde. Landschappen zagen we bijna niet of 't moesten er zijn bij winter, meer vochtig dan sappig van aanzien. Van der Meer had er o. a. een dat goed geteekend is; Hasen eveneens een dat goed gedaan is, terwijl dat van Ouwerkerk gezicht op de hout- molens aan de llaarlemmettrekvaart het beste mag genoemd worden van de drie aquarellen die er van hein waren. Zijn ge zicht op Boisotkade cn Vlietbrug met goed licht iniste evenwel veel goeds aan perspectief. Het genre van Destree kan ons niet zoo bevallen. Schipperus had er een uitmun tend 'mschpadeene kloeke aquarel. Van der Weele's wei met vet (erg vet) vee en lloelofs' wei met vee konden ons niet be koren. Willem Oppenoorth was er vertegen woordigd door een heerlijk gedaan bosch gezicht, Nakken door een boerenbinnenhof, Frits Jansen door een bevallig gepenseeld meisje met papegaai. Valkenburg's binnenhuis was ditmaal min der fraai door de belangrijke breedte van de boerenvrouw waarmee 't gestoffeerd was. Arlz echter had er een heerlijk geteekend en uitgevoerd meisje in 'tduin, een echte Artz; minder, maar ook uitstekend was iels verder zijne vrouw met twee kinderen en geitje. Het zeegezicht van H. W. Mesdag is ons genre niet't was voor ons wel wat woest geschilderd. Eerlman bad er alleen een hondenkop, die dan ook zijner waardig was. Van der Veldc's kinderkop was minder bevallig; veel beier, hoewel wat vet cn vreemde kleur van huizen aan de overzijde, was zijn "kinderen met scheepjes spelende." Veel beter dan Van der Weele's land schap achten we zijne schapen aan den bosciiranddonzig en goed van toon. Van de bloemstukken mogen we de rozen van Roosenboom niet vergeten. Blommers vrouwen aan liet strand, Elcbanon's schel penvisscher, Louis Apol, een boerenwoning in brand en Ter Meulen's kar en paard maakten dat boekje recht gezellig. Alleen meenan we dat de vandehandsche voorpoot van liet paard misteekend is. Stroebel's kerkinterieur is uitmuntend van toon, Smits' boerenerf bevallig geteekend, maar vooral is Ferd. Linz' pad met boeren kar knap gedaan. Vooral goed is een kloek opgezette solde nier van Windt, breed cn flink gepenseeld cn met bet bij liet onderwerp noodige feu; we vernemen dan ook dat op dat doek een flink bod is gedaan voor buitenlandsche rekening. Bevallig en goed van kleur vonden we bet zieke meisje van Pruys van der Hoeven. Het eigenaardig genre waarin we Bisschop zagen bevalt ons minder. Van der Velde's zieke visscher is naar onze meening hier en daar onjuist van tee- keniug. De zaudlooper die op de tafel staat is goed balf zoo hoog als die tafel zelve; of is hij hier symbolisch aangebracht, dan achten we 't hier niet op zijn plaats. Ook vreesden wc er voor als de zieke man nog de kracht had gehad zich op te richten dat hij allicht met zijn hoofd door den zolder heen zou gaan zoo lang leek hij ons. Blommers' jonge moeder bij de wieg is liet van opvatting en goed uitgevoerd, zooah we van hem gewoon zijn. De hoefsmederij van Wijsmuller (bij avond) is goed geteekend en de aandacht overwaard is lioynck van Pa- pendrecht's cavalerieaanval. Er was veel goeds te zien, de inrichting van de zaal was gezellig, terwijl het groepje groen en 't beeld in 't midden 't altijd maar uitmuntend blijven doen. Moesten wc eene opmerking maken over de verlichting dan zouden we vragen of 't niet mogelijk zou zijn aan de kappen beweegbare achterstukken aan te brengen waardoor 't mogelijk was bet licht aan de bovenzijde der aquarellen meer op te sluiten, daar waar bet genre of de behandeling van een onderwerp het wen- schelijk maakt. We hopen van harte dat de ijverige ont werpers van deze kunstbeschouwingen een volgend jaar de lastige maar dankbare taak weêr op zich zullen willen nemen. Cornelie Meijsenheim zal eerst in Maart als gast optreden bij bet Hollandsche opera gezelschap te Amsterdam. Indien alle plannen die de heer De suilen koestert, tot uitvoering komen, staat den abounds in dat seizoeu nog veel te wachten. Behalve reprises vau „Le Ckeval de Bronze", //Lara" en „Le Caïd", van Hernani", Charles VI" en Aïda", een van „La Mascotte", verder nog een noviteit: //Gillette de Narbonne". Mile. Pelossc zal weldra ook in Ma-ion" optreden. Albani komt 24 Maart. Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging //Nederland en Oranje" te 's flage zijn candidaat gesteld voor liet lidmaatschap van de tweede kamer der staten-geiicraal de hecren L. J. S. Van Kempen, cn mr. L. M. H. baron Michiels van Verduijncn. De anti revolutionaire kiesvereeniging //Ne derland en Oranje", te Leerdam, heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den lieer mr. J. B. L. baron De Ocer van Jutphaas. De kiesvereeniging //Amsterdam" heeft alsnog tot candidaten gesteld de heeren V. C. Gerritsen en dr. Vitus Bruinsma. De centrale liberale kiesvereeniging te Beverwijk heeft tot candidaat voor het lid maatschap der tweede kamer gesteld jhr. J. Boreel vau Hoogelanden. Door den centralen anti-revolutionairen kiezersbond in het kiesdistrict Beverwijk is tot candidaat gesteld de lieer W. Hovy, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. De Woriuerveersche kiezersvereeniging Algemeen Belang" heeft tot candidaat ge steld den heer VV. De Meijier. Door de kiesvereenigiug te Wieringer- waard is candidaat gesteld de heer mr. J. A. Levy. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Zutphcn heeft tot candidaat gesteld de heer Vau lleeckeren vau Keil. Te Doesburg is door de liberale kiesver eeniging //De Grondwet" candidaat gesteld de heer mr. S. M. S. De Ranitz, officier van justitie te Arnhem. De liberale kiesvereeniging te Leeuivarien heeft den heer dr. J.Zaaijer met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweeue ka mer gesteld. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging „Noord-Beveland", te Wissekerke (dis trict Goes) is tot candidaat gesteld jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman. Door alle afdeelingen op Zuid-Beveland in het boofdkiesdistrict llontenisse der anti revolutionaire parlij, is tot candidaat voor de tweede kamer gekozen de heer J. J. Pompe van Meerdervoort. Door de kiezersvereeniging „Noordbra bant", afd. Grave, is candidaat gesteld de heer mr. J. J. 1. Harte, advocaat te Am sterdam, en door de afd. Oosterhout is can didaat gesteld de heer mr. Th. Borret, nota ris 'te 's Hage. De voornaamste handelshuizen te Am sterdam en te Rotterdam hebbenals koop lieden, industrieelenreeders, bankiers, assuradiers, alsook als aandeelhouders en obligatiehouders van de Panama-kanaal maatschappij een adres gericht aan den heer Ferdinand De Lesseps, voorzitter dier maat schappij, waarin zij hulde brengen aan zijne werkzaambedeu als zoodanig. Te Alfen aan den Rijn zal bij de Martha-stichting, eene inrichting voor on verzorgde kinderen, eene school gebouwd worden. Hiervoor is naar raming f 12,000 noodig. Reeds ontving men door den heer C. Geel van J. B. f 1000, mevr. wed. M. f200 en nog vele giften van f 100 en min der bedrag. Zoodra het kapitaal aanwezig is, zal met liet bouwen een aanvang wor den gemaakt. Tot hoofd der openbare school voor minvermogenden aan de Badhuisstraat te Scheveningen is benoemd de heer H. R. liülscticr, hoofd der openbare school te Woubrugge. Op de verleden jaar gehouden tentoon stelling van voedingsmiddelen te Amsterdam bevonden zich ook ceiiige modellen van weeginrichtingqn, die thans in gebruik zijn in liet nieuwe gemeentelijk abattoir te Am sterdam. Zij bestaan uit verplaatsbare toe stellen, om geslacht vee (in grootere of kleinere dielen gehukt) liggend of aan den baak, op gemakkelijke wijze Ie kunnen wegeu. Deze nu zijn geconstrueerd door de flrrna Becker Buddiugli te Arnhem, nadat de verschillende weeginrichtingen te La Villette bij Parijs o. a. door haar persoonlijk werden nagegaan. Op de reeds genoemde tentoonstelling werden hare moJellen met de gouden medailie bekroond. Zondagavond kreeg te Utrecht een hoornblazer van het 5c reg. infanterie twist met eene vrouw, waarbij hij haar wat ruw behandelde, zoodat zij moord riep. Eeuige nieuwsgierigen snelden toe, waardoor de hoornblazer nog toorniger werdzoodat hij zijn sabel trok en een der omstanders, een metselaar, daarmede zulk eeu slag op het hoofd gaf, dat deze eene verwonding be kwam en bewusteloos ter aarde stortte. Tegen den hoornblazer is eene vervolging ingesteld. Hoe gevaarlijk liet is iemand verschrikt te maken, is dezer dagen opnieuw gebleken. Een boerenknecht te Slaugenberg bij Doe- tinchem werd laat op den avond binnen gelaten door de dienstmeid. Bij het ont sluiten van de deur maakte de knecht allerlei gebaren, waardoor de arme deerne zoo hevig schrikte, dat zij krankzinnig is geworden. Gisternamiddag is te Almcloo eene vergadering gehouden van de werkstakers, waarin de bekende leider der sociaal demo craten Bennink uit Hengeloo een voorstel deed om eene commissie van 5 personen samen te stellen, twee le beno men door de werkgevers, twee door de werkstakers, met den beer Van Marken tot voorzitter, welke commissie zal trachten aan de werkstakiug een einde te maken. Het voorstel werd door de vergadering goedgekeurd. Aan den heer Scholtcu werd van dit besluit kennis gegeven en binnen drie dagen antwoord verzocht. Uit Zwarlsluis wordt aan de JV. R. Ct. gemeld: Tengevolge van bet vele drijfijs in de Zuiderzee is de scheepvaart op Amsterdam sedert eene week wederom gestaakt moeten worden, zeer ten nadeele van een gioot aantal turfschippers, die nu met hunne la dingen hier eenigen tijd zullen moeten blijven liggen. Ook de stoomboot Meppel I, heden ochtend van hier naar Amsterdam willende vertrekken, heeft het niet verder kunnen brengen dan tot de kribben even voorbij Gcncmuiden, alwaar ze is vastge raakt. De sleepboot Eben Uaëzer is van hier uitgezonden oai de passagiers over te nemen en te trachten de Meppel l los te krijgen. Op het Zwarte water is veel drijfijs tus- schen Hasselt, en Zwolle, wat den dagelijk- schen stoombootdienst zeer bemoeielijkt. Uit Stadskanaal zijn de vorige week tegelijk twintig personen naar Noord-Ame rika vertrokken, die nog door meer zuilen worden gevolgd. Door eenigen personen, die vroeger van daar vertrokken en later nog eens terugkwamen om familiebezoeken af te leggen, is de lust tot emigratie aldaar zeer aangemoedigd. Vrijdagochtend 11. voeren een 12tal personen uit de gemeente Ohé en Laak met eene aak over de Maas, om zich naar het naburige dorp ter markt te begeven. Door een ongelukkig toeval sloeg liet vaartuig midden in den stroom ommet het gevolg, dat al de marklgangers te water geraakten. Gelukkig passeerde er eene sleepboot, die de drenkelingen redde en behouden aan wal bracht. Te Maastricht heeft gisteren een meisje van 6 jaren, door het vlam vatten barer kleederen, zulke hevige brandwonden beko men, dat zij is overleden. BELCIE. De lieer Neujean heeft gisteren in de kamer van vertegenwoordigers zijne aange kondigde interpellatie tot het ministerie ge richt. Hij zeide geen geloof hoegenaamd te hechten aan de in sommige bladen opge nomen berichten over het sluiten van een tractaat tusscheu België en eene vreemde mogendheid. „De koning", dus ging hij voort, „kan niet buiten zijne ministers om handelen. Men schrijft den koning en zijnen ministers dwaze en misdadige handelingen toe. Het grondwetsartikel betreffende het recht tot het sluiten van tractaten is van vroegere dagteekening dan het verdrag van Londenwaarbij de bestendige onzijdigheid van België verkondigd wordt. Derhalve kunnen wij met niemand een tractaat slui ten, noch een bondgenootschap aangaan. Het is om der regeermg de gelegenheid te geven het buitenland in te lichten, dat ik deze vraag aan het kabinet gesteld heb". Graaf De Chimay, minister van buiten landsche zaken, verklaarde, (lat het der regeering gemakkelijk was een antwoord te geven. Er is niets veranderd; geen enkel tractaat, geen enkele schikking is aange gaan. België blijft trouw aan zijne plichten van onzijdige mogendheid en niemand tracht het daarvan af te brengen. Het is betreu renswaardig, dat zekere dagbladen uit zucht vau oppositiemet hardnekkigheid den arg waan van het buitenland tegen België trach ten gaande te maken. De heer Neujean betuigde der regeering zijn dank voor haar afdoend antwoord, dat ierleren zal voldoen. De interpellatie was hiermede afgeloopen. Volgens de Flandria is uit Aarlen (Arlon) eeu verzoekschrift aan de Belgische kamers gezonden, er op aandringende dat den rechterlijken cn anderen ambtenaren aldaar de kennis der Duilsche taal worde voorgeschreven. Dat is recht, oordeelt ge noemd weekblad. Er zijn in het Luxem burgsche en te Verviers ten minste 30,000 Duitsche Belgen, die gelijke rechten hebben als hunne Fransche landgenooten. De Belgische rijksambtenaren aan het grensstation Weiketiraedt deden Donderdag II. eene belangrijke aanhaling. Niet minder dan 16 groote vaten met spiritus gevuld werden bij aankomst van eenen goederen trein door hen in beslaggenomen. Volgens verklaringen van den chef-conducteur van dien trein zouden de vaten olie bevatten. to S5 to A A I». De raad der nationale unie van con servatieve en conslitutioueele vereenigingen besloot verleden Vrijdag den minister voor Ierland, Balfour, een banket aan te bieden, als een bewijs van ingenomenheid met zijn krachtig optreden tot herstel der orde in Ierland, en inzonderheid met zijne jongst gehouden redevoering. Het banket zal den Ilden April in de St. James' Hall plaats vinden en eene nationale betooging worden, daar het zal worden bijgewoond door afge vaardigden van alle conservatieve en consti- tutioneele vereenigingen. De ex keizerin Eugenie is ongesteld; zij kon haar voorgenomen bezoek aan k - uingin Victoria te Osborne niet brengen. Een Engelsch reeder, Sullivan van Holy wood, meent een nieuwen waterweg te hebben ontdekt, die door den invloed van den golfstroom vrij van ijs is en zich tot aan den mond van de Yenisei-rivier uit strekt. Hij heeft, op zijne reis van Yeni seisk naar Engeland, le St. Petersburg een onderhoud gehad met verscheidene invloed rijke personen, die hem hunne ondersteu ning hebben toegezegd bij zijne pogingen, om Engeland in geregelde verbinding met Noord Siberië te brengen. IjtlKkR Ï.ÏK. Te Parijs wordt een petitie op touw gezet door voorname dames, tot beperking of wering der „littérature impure;" ook wil men een „ligue de morale publique" oprichten. Mac-Mahon wordt iu Juni 80 jaren oud. ITA tol K. Uit ItaliaaDscbe bron wordt van Mas- sowah gemeld, dat Mangahcia, een notabel Abyssinier, het kamp van den Negus ver laten heeft; hij is zijn diensten aan den Italiaanschen opperbevelhebber gaan aanbie den. llij is vertrokken om zich aan het hoofd van eenige houderden zijner partijgenooten te plaatsen. Als hier maar niet het „Timeo Danaos" van toepassing blijkt te zijn. Volgens de Italia zou koning Hum- bert voornemens zijn zijn zoon in het voor jaar eenigen tijd in Oostenrijk en Duitsch- land te laten doorbrengen. OlTITSCn LAAD. De rijksdag beraadslaagde in zijne zit ting van Zaterdag over het rapport omtrent de op grond van de socialistenwet genomen maatregelen. De afgevaardigde Fromhe ver klaarde, dat de staat van beleg, waarin Stettin en Offenbach verkeerden, niet gerecht vaardigd was. De afgevaardigde Böhm merkte op, dat de staat van beleg te Offenbach op zulk een zachte wijze werd gehandhaafddat een groot gedeelte van de bevolking niet eens wist, dat hij bestond. Het woord staat van beleg klinkt wel erg hard, maar de zaak zelve is niet zoo verschrikkelijk. De werklieden te Offenbach hebben geen reden jegens de werk gevers vijandig te zijn. Volgens spreker, rechtvaardigen de verleden jaar plaats ge had hebbende gebeurtenissen volkomen den genomen maatregel. Eerst wanneer de so ciaal-democratische leiders een anderen weg zullen bewandelen, is het mogelijk dergelijke toestanden op te beffen. De afgevaardigde Sabor klaagde over de wijze van uitvoering van de socialistenwet. Hij oordeelde, dat de rijksdag van de in gekomen berichten te oppervlakkig kennis neemt; zulks heeft ook dr. \V indthorst erkend. Het was, volgens spreker, noodig, dat de sociaal-democratische partij steeds op hare bezwaren terug komt; anders zou de regee ring den staat van beleg tot meer plaatsen uitbreiden. De debatten werden hierna gesloten en het rapport voor kennisgeving aangenomen. De groothertog cn groothertogin van Baden zijn eergisteren van San Remo naar Cannes vertrokken. Gisteren is de prins van Wales te San Remo gekomen. Dr. Macken zie heeft eeu door den kroonprins en kroon prinses geteekend schrijven ontvangen, waar bij volkomen vertrouwen in de door hem gevolgde behandeling wordt te kennen ge geven. Professor Virchow is met dr. Schliemann van Triest naar Egypte vertrokken, waaruit blijkt, dat hij een nieuw microscopisch on.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2