BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. ~BÜÏTËNLAN])SCHE BERICHTEN. JB33 JE *E> m^S JB* *33 *u~ De deelnemingen zullen ontvangen worden aan de burecleu ran de internationale klasse van nijverheids genie, 22, Paleizenstraal, te Brussel waar men verzocht wordt zich te wenden lot M. 11. Raclot, bestuurder van genoemde klasse. MUZIEK, LKTTKKKV KV KKVST. De lieer S. De Lange is ter vervanging van den lieer Uenaud benoemd tot organist van de Rem. Qeref. gemeente te 's Qra- venliagc. Aan het conservatorium van Xaver Scharwenka te Berlijn is een klasse voor onderwijs op liet Janko klavier ingericht. Janko zelf zal dat onderwijs geven. De viool van Paganini is in een kast in het stadhuis van Genua ter bewaring gedeponeerd. Te voren bespeelde Sivoti nog eens het kostbare instrument. Naar de llaarl. Ct. verneemt zal voort aan de Wetenschappelijke Nederlander ver schijnen te Amsterdam. In het Vondel- nommcr, dat ter perse is, zullen huldedich ten, aan Vondel gewijd, voorkomen in het Grieksch, in het Latijn, in bet Fransch, in het Spaansch, in het lloogduitsch, in Ame rikaanse!!, Hollandsch, ja, zelfs is er een bij in het Chineesch. ItKKiCIKKIJi BKllICirrKV. Door Z. M. is aan den, op zijn verzoek eervol ontslagen ritmeester D. Blaauw, van het 2de reg. liuz.alsnog vergunning ver leend tot het dragen der activiteils-uniform aan zijn vroegeren rang verbonden. Door Z. M. is bepaald dat met wijzi ging in zoover van het kon. besluit van 31 October 1862 n°. 86, het Kol. Mil. Inva lidenhuis op Bronbeek van en met 19 Feb. 1888 den naam draagt van: „Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis". Door Z. M. is toegekend de titulaire rang van dirig. off. v. gez. 2de kl. (majoor) aan den gepens. off. v. gez. 1ste kl. (kapt.) van het leger in Ned.-Indië A. J. 11. Van der Mijl Dekker, off. v. gez. bij het Kol. Mil. Invalidenhuis op Bronbeek; en van kapt. aan den gepens. 1ste luit. der iuf. van gemeld leger 11. O. Consemulder, be taalmeester, tevens administrateur van klee ding bij voornoemd gesticht. De luit. ter zee 1ste kl. J. Wentholt, gedetacheerd te Amsterdam, wordt met 1 Maart a. s. belast met het bevel over de inschietplaats voor v !.-c!itorp^(lo's in zij ka naal F van het Noordzeekanaal. De minister van oorlog zal op 23 dezer geen audiëntie verleeneu. Door de kicsvereeniging „Amstels Bur gerij" te Amsterdam zijn lot candidate!! ge steld voor de tweede kamer de heeren mr. A. F. K. Haitogh, mr. A. Kerdijk, B. H. Meldt, D. J. Veegens, J. C. Van Scherm beek, J. T. Cremer, J. G. Gleichman, A. Gildemeester en mr. J. P. II. Tak van Poortvliet. Door de vrijzinnige kiezers te Barendrecht is tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld den heer mr. J. B. Van Osenbruggeu. Naar men verneemt, zal de anti-revolutio naire kiesverecniging „Nederland en Oranje" te Zevenbergen geen candidaat stellen voor de aanstaande ver kiezing van een lid der tweede kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging „Ferwer- deradeel" heeft het lid der tweede kamer voor het district Dokkum, den heer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, tot can didaat gesteld. Door de kiesvereeniging „Landbouw na tionaal belang" te Stcggerda (district Wol- vega) is <ic heer mr. Th. Heemskerk candi daat gesteld. De liberale kiesvereeniging in llennaar- deradeel heeft als candidaat voor hel lid maatschap der tweede kamer gesteld den heer F1. Lieftinck te Haarlem. In het kiesdistrict Venloo is dc heer J. C. Gunst, leeraar in de staathuishoudkunde en statistiek, candidaat gesteld voor de tweede kamer tegenover den heer uir. J. H. L. Haffmans. Voor het jaar 1888 was het contin gent voor West-Indië aanvankelijk bepaald op 132 man, doch het is thans teruggebracht op 50 man. De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de stoompannen- en trasfabriek „De Nijverheid", te Oegstgeest, met een kapitaal van 'f 50,000, in aandeelen van f 1000, of halve aandeelen van f 500, waarvan 22 zijn genomeu; de overige moe ten uiterlijk vdér 1 Januari 1889 geplaatst zijn. Door de heeren J. A. W. Ketjeu en mr. 11. Wichers wordt de eigendom van verschillende roerende en onroerende goede ren in de vennootschap gebracht. Tol direc leur is benoemd de heer A. Brunting Jr. Majoor Diuaux, commandant van hei corps torpedisten, is door den keizer van Rusland begiftigd met het commandeurs kruis (ridder 2de klasse) van de St. Sta nislausorde. Men meldt aan het lihl. uil 's Gra- venhage van gisteren Vooral door de breede Park- en Alexan derstraten en overigens langs alle toegangs wegen stroomden Zaterdagavond laat dui zenden naar het Plein 1813, om getuigen te zijn van de inwijding van 's konings 71 sten geboortedag, op de plek die zulke dierbare herinneringen aan ons onafhan kelijk volksbestaan onder hel Huis van Oranje opwekt. Geheel hel platform rondom het nationale gedeiikteeken, ompaald niet vlaggen en win pels, werd omsloten door den kring van toe schouwers, wier gejuich toenam, naarmate de menschenvloed wies. Kort voor middernacht, ll.dat de komst van den burgemeester, eere-voorzitter der feestcommissie, uit welke de voorzitter, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, en de leden van het uitvoerend comité, de heeren M. M. Cou- vee Jr. en J. Vau Litli Jr. deze voiksbe- tooging uitstekend leidden, uict welgevallen was begroet, gaven de tamboers der schut terij den roffelslng tot sein dar de blijde feesture was aangebroken. Fanfares van de kopermuziek der schut terij, opgesteld langs de treden van het monument, weerklonken in den omtrek en het statige gedenkstuk verhief zich, in het schijnsel van den bengaalscheii gloed op de vier zijden geworpen, als in daglicht. Indrukwekkend vooral was dit oogen- blik, toen de muziek hel Wilhelmus blies, het Wien Neêrlauds Bloed deed volgen en met het gevoelvolle De Koning Leev' be sloot- Van ganscher harte zo..g de menigte mede, die ook door eerbiedige stilte den waren toon aansloeg, tijdens de stichtelijke koraalmuziek aan de beteekenis van dit uur ceue plechtige wijding gaf. Vroolijkheid eu leveudigheid hernamen in den volksdrom hare rechten wanneer opge wekte nummers gespeeld werden. Een stoet van knapen, in optocht met vlaggen en banieren hierheen getrokken, bracht aan deu voet van het monument hulde aan den koning en zong, in vier stemmig köor, zeer treffend het volkslied, waarmede de kapelna uitvoering van eeuige stukken, deze Oranje-meeting in open lucht besloot. De huiswaarts keereiide menigte, voort durend bezield met den meest ordelijken geest, bracht in dit nachtelijk uur buiten gewone levendigheid in de stad. Talloos waren de vlaggen, die behalve van de lands- eu gemeentegebouwen, uit de particuliere woningen untplooid waren op den 7 lsten verjaardag van Z. M. den koning. Aan vele woningen vervingen de meer en meer in zwang komende sierlijke tropeeën van kleine vlaggen in de Oranje- en nationale kleuren, de enkele nationale vlag. Vrij algemeen hadden de residentiebewo ners gehoor gegeven aan de roepstem vau de feestcommissie, om dezen dag de Oranje- cocarden of strikjes op hoed of borst te dragen. Ook het geheele politiecorps was evenals ten vorige jare, met nationale en Oranjestrikken getooid. Het samenvallen van 's konings verjaar dag met den Zondag bleek een beletsel voor de meeste winkeliers, om een gelegenheids- uitstalling achter hunne winkelramen te aan schouwen te geven, gelijk dit bij vorige ver jaardagen het geval was. Het door het gemeentebestuur in feest tooi gestoken stadsgedeelte, het Voorhout, was dit jaar ontegenzeggelijk netter versierd dan bij vorige gelegenheden. Thans bleek, dat eenvoud in vele gevallen de feestver siering beter tut haar recht doet komen dan een tooi met een menigte, dikwerf niet al te frissche, dundoeken, plafondsgewijze op gehangen aan lijntjes. De vlaggenversiering is nu aan de hoo rnen aangebracht. De Oranje-, nationale eu stadsvlaggeu aan masten ziju tegenover de boomen bevestigd en vormen een vroolijke alleé. Aan den ingang van het Voorhout, zijde Kneuterdijk, en aan dien, zijde Touruooi- veld, zijn twee gelijksoortige poorten, van gothischeu vorm en geschilderd in de Oranje kleur, geplaatst. Blijft het weder, gelijk het hedenochtend was, dan lijdt het geen twijfel of de zol- derings-gewijze verlichting van het geheele Voorhout met vetglaasjes zal volkomen tot haar recht komen. Ook de muziektempel zal geheel verlicht worden. De miniatuur-kermis mag, met het oog op den Zondag, eerst te 8 uur een aanvang j nemendoch in ruil vuor de daardoor geleden schade mogen de poffertjes-, wafel en andere kramen, benevens de draaimolens, morgen nog den geheelen dag geopend blijven. Voor de ministeries en sommige lands- gebouwen zullen de gewone gas- en vetgla- zen-vcrlichlingen ontstoken worden. Omtrent het vuurwerk geldt natuurlijk: weder goed, alles goed. In de verschillende bedehuizen herdach ten de voorgangers in hunne toespraken 's konings geboortefeest eu werd gebeden voor 's konings lang leven eu gezondheid. Het avondfeest slaagde, dank zij het. uit nemend weder, zeer naar wensch. Een ont zaglijke menigte was op de beendie zich eerst vereenigde in int plafondsgewijze ver lichte Voorhout, waar de schutterij in deu verlichten tempel speelde, en later in het Malieveld, ter bijwoning van het vuur werk. Prinses Wilbclmina, vergezeld van een kamerheer en ecne hofdame, reed te 9 uur in een gesloten rijtuig uit en werd in het Voorhout levendig toegejuicht en begroet met het Wiihelinus". Zij keek naar het vuurwerk ten huize van mevr. Van Lerinep op do Koninginnegracht. Het vuurwerk gelukte goed. Sommige unmmers waren zeer fraai, anderen middel matig. liet slotstuk, ren apotheose ter eere van den kouing, wiens borstbeeld, omlijst met een lauwerkrans, Ie midden van veel kleurige kolommen duidelijk zichtbaar was, werd luidde toegejuicht onder de toonen der volksliederen. Er was een zeer feestelijke stemming on der de menigte en aardige groepen door kruisten de stad. De illuminatie voor tie ministeries is uit nemend geslaagd. De parade, gecommandeerd door kolonel Greve en geinspecteerd door generaal Klerck, heeft onder toevloed van eene ontzag- ijke menigte plaats gehad. De bereden officieren en korpsen waren ditmaal te voet wegens de gladheid van het Malieveld. Onder de nut ingedeelde officieren werd opgemerkt kolonel Tchitgachowmilitair attaché bij de Russische legatie. Voorts was tegenwoordig de vereeniging „Ëere- teekeu voor belangrijke krijgsverrichtingen," met hare banier en voorafgegaan door eeneu pijper en tamboers der mariniers; ook waren aanwezig oud-strijders met vaandel. Op de gebruikelijke wijze defileerden de troepen. Generaal Klerck betuigde aan de corporatiëu zijne ingenomenheid met hare aanwezigheid. Het Vaderland meldt onder dagteeke- ning van 18 Februari, dat H. K. H. prinses Wilhelmina sedert een paar dagen licht on gesteld is en zich onder behandeling van dr. Van Tienhoven bevindt. Het prinsesje is intusschen gisteravond uitgereden en heeft het vuurwerk bijge woond. Z. M. de koning heeft een rustigen nacht doorgebracht. De toestand is beterend. Binnenkort zullen vier gezinueu uit Rotterdam zich naar de Transvaal inschepen, om daar bun geluk te beproeven. Een dezer gezinnen verloor in de laatste drie jaren met bouwen en speculeeren een ton gelds. De hoofden der andere gezinnen zijn een handelaar, een schoenmaker en een tim merman. {Maasbode.) In eene vleeschhouwerij in de War moesstraat te Amsterdam ontstond Woens dagavond een binnenbrand, die met behulp van twee brandkranen en twee handspuiten spoedig werd gebluscht. De bewoner van het huis, zijne vrouw eu zijne dienstbode zijn in hechtenis genomen, daar men hen verdenkt vau brand te hebben gesticht. Op dit vermoeden is de politie gekomen, toen zij in het achterhuis, waar de brand ontstond, eene groole hoeveelheid petroleum vond, terwijl de slager, die tijdens den brand afwezig was, bij zijne thuiskomst over het gebeurde uiaar weinig ontsteld scheen. Te Nijkerk is eene gevaarlijke keel ziekte onder de kinderen uitgebroken. Het aantal slachtoffers is vrij aanzienlijk, daar de ziekte een gevaarlijk karakter heeft aan genomen. In één gezin stierven in ééne week vier kinderen aan de zg. kroep. Gister werd het 25jarig bestaan her dacht vau het koloniaal militair invaliden huis „Bronbeek" nabij Arnhem. Te Erp is een man, in staat van dionkenschap verkeerende, onder den stoom tram geraakt. Slechts een vreesehjk verminkt lijk kon worden opgenomen. De Engelscbe stoomslachterii te Ede zond dezer dageu aan iemand te Amsterdam eene missive, waarboven het woord „Me morandum" was gedrukt. De brief, welke daarop terugontvangen werd, had tot op schrift: „Den heer Me Morandum van de Eugelsrhc stooin-varkensslaehterij te Ede Holand." {Arnh. Cl.) De twee ingezetenen van Wissekerke die kort geleden het geluk hadden sauieu een niet onaardig sommetje uit de staats loterij te trekken, hielden de vorige en deze week aan de behoeftigen aldaar een uitdeeling van keurige soep. Daarbij wer den den eersten keer 110 portien aan 67 en den tweeden keer 124 portiën aan 79 hoofdeti van gezinnen en alleenloopende personen uitgereikt en die begiftigden alzoo aangenaam verkwikten. PEK TELEGRAAF. LON DEN, 20 Febr. [Part. tel. II.) Het oude geschil tusschen Engeland en Venezuela, over den loop der grenslijnen en over liet eigendomsrecht der goudmijnen in den streek der Juruari, is thans een nieuwe phase ingetredeu, daar Engeland de diplo matieke betrekkingen heeft afgebroken en een oorlogschip heeft gezonden, om aan zijn eischeu kracht bij te zetten. LAATSTE HEKSCHTEA'. De toestand van de zeven personen, die te Leiden door het gebruik van onge kookte boterhauimenworst door trichinoze zijn aangetast, is niet meer van ernstigeu aard. Het trichinen bevattende vleesch is te Noordwijk-Biniien gekocht en bij nader onderzoek werd in het overgebleven vleesch trichine microscopisch aangetoond. Aan de Chr. school te Woubrugge, is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer P. J. Gijsman, te Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Z. M. de koning neemt in beterschap toe. De anti-revolutionaire centrale kiesver eeniging „Nederland en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Doetinchem, heeft tot can didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp. In het hoofdkiesdistrict Weert is tot can didaat voor de tweede kamer gesteld de heer mr. J. Clercx te Blerick. De R. K. kiesvereeniging Breda's Wel zijn" heeft als candidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer geproclameerd dr. II. J. A. M. Schaepman. In de Warmoesstraat en in de O. Z. Armsteeg te Amsterdam, zijn gisteren eenige personen, die ongeregeldheden pleegden en zich op aanmaning der politie niet wilden verwijderen, door een inspecteur en 4 agenten uiteengedreven, waarbij van den wapenstok moest gebruik gemaakt worden. HANDELS- EN F1NANC1ËELE BERICHTEN. De binuenland8che staatsfondsen waren heden minder geanimeerd. De buiteulandsche markt was over 't al gemeen flauw gestemd, vooral voor Oosten- rijksche en Russische soorten. Mexicanen verbeterde zich j pCt. Colum- biauen en Portugeezen gingen j pCt. terug. De Russische spoorwegmarkt was nagenoeg onveranderd. De Amerikaansche markt leverde weinig belangrijks op. BELUIK. Prins Oscardie met zijne moeder en bruid te Londen vertoeft, is te Ostende zeer populair geworden. Hij Leeft zich in eenvoudige kleeding eenige keeren in de door de matrozen van zijn land meest be zochte wijken begeven. Hij bezocht ook enkele philanthropische en religieuse inrich tingen. Ook woonde hij de opening van een matigheidsgenootschap bij en hield toen eene rede in vrij vloeiend Engelsch. E4GKL41V Het Engelsche Lagerhuis heeft een voorstel van Broadhurst verworpen, strek kende om een enquête in te stellen naar de fabrieken. De regeering had zich daartegen verklaard. De Engelsche regeering heeft een nieuw reglement van orde voorgesteld voor het Lagerhuis. De zittingen worden daarbij bepaald op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, van 3 uren des namiddags tot uiterlijk 1 uur des 's nachts, met een paute van een uur (van 89 's avonds). Dn Voorzitter zal het recht hebben leden wegeoi wanordelijk gedrag te beveleu onmiddellijk het huis te verlaten voor de rest der zitting van dien dag. Ook zulleu weer permanents commissies voor het afdoen van ontwerpen wordeu in het leven geroepen. Wat bet sluiten van het debat aangaatstelt de

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2