NIEUWS- EN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !>eze onrunt v ers«;ii ij n t dagelijks, behalve oj> Zon- en Feestdagen. ABQfJHEIiSEMT: Dinsdag 21 Februari 1888. N°. 44. ADVERTENTIE N: Uureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-llericliten. Trichinenziekte. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden LBO. Prijs per Kuiiiuier 10 t in. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der gemeente LELDEN, Overwegende dat zich onlangs gevallen van trichinenziekte in deze gemeente heb ben voorgedaan veroorzaakt door het gebruik van vleesch van een te Noordwijk geslacht varken, waarschuwen de ingezetenen tegen het gebruik van varkensvleesch anders dan goud (tot in liet binnenste geheel gaar) gekookt of gebraden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Februari 1888. LEIDEN20 Februari. De 71e verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigde» koning werd gister alhier op de gebruikelijke wijze gevierd door het uit steken der vlaggen van openbare en parti culiere gebouwen en door herdenking in de kerken van verschillende gezindten. De aangekondigde parade moest wegens de gladheid achterwege blijven. Te twaalf uur werd het carillon op deii etaclhuistoren be speeld. Onder de vele gelegenheden waar Zr. Ms. jaardag herdacht werd mogen wij niet vergeten de Vcreeniging .Het Metalen Kruis", waar door getrouwe opkomst van leden en eereleden en zeer ruime introduc tie eene zeer kameraadschappelijke eu pret tige buitengewone vergadering gehouden werd in Café Zomerlust. Met het zingen van „Wien Neerlandsch bloed" en het uitspreken van eene vader- landsche ontboezeming van den voorzitter werd de vergadering geopend en al spoedig daarop had eene eigenaardige plechtigheid plaats, nl. de uitreiking der vier gouden Willeins aan de oud strijders J. Berg, A. Bey, Duiverman en lloups. Deze plechtigheid werd ingeleid door den heer De Boer, die met korte woorden de geschiedenis der gift meedeelde en besloot met eene opwekking tot de aanwezigen om als donateur tot de Vereeniging van gepen sioneerden véór de wet van 1877 toe te FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 8). Doch de lord kon niemand ontvangen slechts eens na het vertrek van Perkins had men hem in zijn loge in de opera gezien, maar voordat de voorstelling geëindigd was, had hij het gebouw weder verlaten. Men vroeg zich in de clubs af, wat deze geheimzinnige houding beduidde en waar Perkins zoo eensklaps gebleven was. De vertrekken van dezen heer bleven gesloten en de portier kon alleen zeggen, dat mr. William Perkins op reis was gegaan en dat kort daarop ook zijn bediende was vertrokken. De aandacht san het publiek werd meer en meer gespannen, de politie zelfs begon te overleggen of het niet raadzaam was zich tot eiken prijs toegang tot lord Arthur te verschaffen en hem te vragen, wat hij wist omtrent de geheimzinnige reis van zijn vriendmaar op zekeren avond verscheen treden, opdat een volgenden koningsverjaar dag de nog tweehonderd nooddruftige oud strijders ook een genoeglijken dag kan be zorgd worden. Niet zonder invloed zijn deze woorden gebleven; immers dadelijk meldden zich ren zestal heeren aan, die zich als donateurs voor eene jaarlijksche bijdrage ad f5, f 2.50 eu f 1 lieten in schrijven. Op het gesprokene werd kort geantwoord door den voorzitter eu den heer Ausingb en na het zingen van een tweetal vader- landsche liederen door een eerelid, bleef men verder onder muziek en zang heildron ken wijden aan koning eu vaderlaud. De ondfcroöicierssereeniging „Door Vriendschap vereeuigd" hield Zaterdagavond eene buitengewone vergadering, ter gele geilheid vau 's kouiugs verjaardag, ditmaal in Café Zomerlust. Een bizonder groot aantal genoodigden met hunue dames waren met de on leroffi- cieren opgekomen en ook eenige officieren hadden van de uitnoodigiug gebruik ge maakt. De zaal Zomerlust is juist nu voor dergelijke vieriugeu uitstekend geschikt, omdat aan het einde een Hink en fraai looneel is aangebracht. Na een hartelijk welkom van den presi dent en een feestmarsch en concert-ouver- tuie van het orkest ging het scherm op voor de opvoering van „Doris Knoo; en- schaar", blijspel met zang in twee bedrij ven, van A. Ruyscli. Uitmuntend liep het stuk van stapelde meeste acteurs waren op 't tooneel thuis. Maar een bizonder woord van lof voor de vertolking van de rol van Doris Knoopenschaar, door den heer Van der Werf. De titelrol had in geen beter handen kunnen zijn; trouwens we kennen dezen heer als een acteur van den echten stempel. Niet minder goed was het spel en vooral ook het stil spel van Kroon, rustend ambte naar (den heer Blanken)de rustelooze cou- rantenverslinder en hengelaar. Stam, de muziekmeester, werd door den heer Ausingh en Josias Beeldok, de woekeraar, door den lieer De Boer uitmuntend voorgesteld, goed terzijde gestaan door Blumfeld. Na het tweede bedrijf werd een kwartier pauze gehouden, waarna op vereerend ver zoek de heer Van der Werf zijn bekende eensklaps Perkins, vergezeld van lord Arthur, in de club, waar zij door hun vrienden met gejuich ontvangen werden. Op de talrijke vragen, waarheen hij toch zoo eensklaps ge gaan was, antwoordde Perkins met een vroolijk lachje: „Een tnnte van mij, die te Vanues woont, is zoo vriendelijk geweest te sterven eu mij een aardig legaatje te maken." Dien nacht stroomde de champagne over tafel eu lord Arthur was even vroolijk als zijn vriend William. Doch toen hij zich later op zijn kamer alleen bevond, was alle vroolijkheid van lord Arthur geweken. Geen slaap wilde zijne oogen sluiten, hij ontvluchtte zijn le gerstede en mat niet groote stappen zijn slaapkamer. Eerst toen het reeds dag was en hij uitgeput op een stoel neerviel, zonk hij in een zwarenvermoeiendeu slaap. VIJFDE HOOFDSTUK. „gij zijt het1." De tijding van den dood zijns vaders deed Arthur onmiddellijk hesluiten naar Eden- Caslle over te komen. De jonge lord zou nu bezit kunueu nemen van net onmetelijk vermogen, en toen hij te Dover aan land „De Markeur" voordroeg, met slotcouplet ten, van eigen vinding. „Qui Vive! (ou la seutinelle perdue)" vond in den heer Ansiugh een waardig vertolker met een uit stekend barytongeluid, terwijl de heer Blan ken optrad in het bizoiuïer vermoeiende „Derrière rOmnibus". lntussclieu had het orkest nog enkele nummers ten gehoore gebracht waaronder vooral de aandacht trok de dankbare „Sere nade des Mandolines" waarvan eene herha ling uoodig was. Toen de klok twaalf sloeg eu dus de verjaardag vau Z. M. was aangebroken betrad de president bet tooneel om een dronk te wijden aan koning en vaderland. Onmiddellijk stonden orkest en publiek op en werd uit volle borst het „YVien Neêr- landsch bloed" door alle aanwezigen aange heven. Daarop volgden een „lang leven de metalenkruisridders" en een algemeen hoera en eenige vaderlandsche liederen. Tegen half een werd de zaal tot balzaal ingericht eu op de bizonder nette balboekjes werden heel wat namen ingeschreven eu tot vroeg in den ochtend werd prettig en veel gedanst, 's Koning verjaarfeest werd dus ook hier vriendschappelijk eu gezellig voor bereid. Bij de heden ten raadhuize alhier ge- houdeu aanbesteding van het maken van twee ijzeren betken langs de school der 3e klasse n°. 1 aan het Plautsoen en langs het terrein van den korenmolen „de Oranjeboom" in twee pcrceelen is het werk van het 1ste perceel bij loting toegewezen aan den beer J. Mouten alhier, voor f 675, terwijl het werk van perceel 2 mede aau hem is toe gekend als minste inschiijver voor de som van f 372. Van de levering van twee dieperspramen waarvan de openbare aanbesteding mede ten raadhuize plaats vond, is als laagste in schrijver aannemer geworden de heer J. Boot te Woubrugge, voor f 660. Bij de op heden gebonden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 10, en 5 heet. waren de hoogste prijzen f36.f3.80 en f 1.85laagste prijzen f35.-, f3.70 en f 1.85. Wcensdag 22 Februari vergadert de Vrijzinnige Kieavereeuiging alhier tot het slapte, stond zijn gelaat zoo vroolijk; dat niemand zou vermoeden, dat die jongeman kort geleden zijn vader had verloren en dan nog wel op geweldadige wijze. Onmiddellijk zond hij bericht naar lady Jersey, de be woonster van zijn erfslot, dat hij den vol genden morgen zijn opwachting bij haar zou komen maken. Toen deze dame het bericht van lord Arthur ontvangen had, liet zij baar dochter Gisela veizoekeu in haar boudoir te komen. „Gij moet morgen de eerste zijn, mijn kind, die den nieuwen heer van dit kasteel tegemoet gaat," sprak de oude dame, nadat haar dochter den brief gelezen had. „Be denk, hoe onmetelijk rijk lord Arthur is, hoe hij vroeger reeds belang in u heeft ge steld en dat wij doodarm zijn." Hoewel lady Jersey deze woorden op vriendelijk verzoekenden toon spraklag er voor hair dochter een onverbiddelijk bevel ouder verborgen. Zij antwoordde niet, maar stond met een zucht op en wierp door den spiegel een vorscheuden blik op baar gelaat. Gisela was in den volsten zin een schoon meisje en hoewel de blos, die anders haar wangen tooide, thans verdwenen was, lag er op dat marmerbleeke gelaat en in die atellen van eenen candidaat voor lid van de tweede kamer der staten-generaal. Op de candidatenlijst ziju gebracht de hh. mr. W. 11. De Beaufort, H. J. Boolprof. mr. P. A. Van der Lith en mr. A. Telders. Op 13 Maart zal door de plaatselijke of garnizoenscommandant worden aanbe steed de levering van lurfitrooisel. Het Utrechtsch Nieuws- en Adverten tieblaadje is gister verschenen met een titel blad gewijd aan het Oranjestamhuis. Een kloek rignet is in 't midden afgedrukt, voorstellende de Oranjeboom als stamboom, waarsan de verschillende afstammelingen door de appels ziju vertegenwoordigd, zichtbaar aau de namen en jaarcijfers in die cirkels afgedrukt. De ontkluisterde leeuw, de Grondwet en de attributen van handel en welvaart zijn op den bodem aangebracht waarop zich tevens twee standaards verheffen waaraan wimpels met de opschriften 19 Februari 1817 en 19 Februari 1888. Aan den stam van den boom ligt de banderol van het ge slacht waaruit onze vorsten afstammen. We lezen er op: Willem De Rijke, graaf van Nassau-Dillenburg, gehuwd met Juliaua Vau Stolberg. Rondom het viguet is een overzicht aan gebracht der regeeringsjaren van verschil lende telgen uit het huis Nassau-Dillenburg. Een gedicht van J. Leeuwrik en eene ver klaring van de teekening zijn aau het titel blad toegevoegd. Men schrijft ons het volgende omtrent den grooten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid te Brussel in 1888 te houden. Internationale klasse van het nijverheids-genie (gebreveteerde uitvin dingen). Deze klasse is ingericht om, in eene bijzondere afdeeling, al de uitvindingen te verzamelen sinds 1875 bekend. De ten toonstellen zullen weinige onkosten hebben. De bestuurder van deze klasse voorziet in al de kosten betrekkelijk de instelling, de versiering er van, enz., enz. gedurende de tentoonstelling. Zoo doende behoeft de teu- toousteller zich om niets te bekommeren eu is hij verzekerd ernstig vertegenwoordigd te zullen worden. Hunne namen worden ver meld in den officieëlen en algemeenen cata logus en hunne uitvindingen zullen onder worpen zijn aan 't oordeel der bevoegde jury. hemelsblauwe oogen een onweerstaanbare bekoorlijkheid. De arme lord Hampton had alleen van haar oprechte tranen in zijn graf meegenomen; zij had hem lief gehad als een tweeden vader. Lady Jersey wierp een blik vol moeder lijken trots op baar kind, de vrucht van een kort, zeer ongelakkig huwelijk. Sir Lionel Jersey, haar gemaal, die een verre bloedverwant was van lord Hampton, had haar niets nagelaten dan dit meisje en een zware» last van schuldeu, welke door lord Hampton waren voldaan, terwijl de weduwe met baar dochter op Eden-Castle een nieuw tehuia gevouden hadden. Na evenwel de oude lord dood was, werd lady Jersey voortdurend gefolterd door den angst, dat ziju erfgenaam haar liet verder verblijf op het kasteel zou ontzeggen, en het eenige middel om dit gevaar te be zweren was, dat Gisela deu naam van Jeraey tegen dien van Hampton zou ver wisselen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1