NIEUWS- EN ADVERT: NTIT LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. KÏcae on rant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- eti Feestdagen. A B 0 rs H F. m E hi T Prijs [ier VUiiiüiier 10 Cent. Maandag 20 Februari 1888, N". 43. AQVERTEiTiEH: Bureel: Sclieepmakerssteeg fe Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichte :i. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen k contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Groote llaven- brug, liggende over de Heerengracht tus- selien de Haarlemmerstraat en de Haven, van Maandag 20 Februari tot en niet Donderdag 23 Februari a. s., voor rij en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 Februari 1888. l.ElltFNi, IS Februari. Op uitnoodiging van de hoofdcom missie voor het oprichten van een standbeeld van Jan Pietersz. Coen heeft zich een sub commissie voor Leiden en omstreken gevormd, die de ingezetenen onzer gemeente, door het aanbieden van lijsten in de gelegenheid zal stellen, hunne ingenomenheid te bewij zen met de hulde, aan den grondvester van Nederland'» koloniale macht te brengen. Zij bestaat uit de hli. L. M. De Laat de Kan ter, eere-voorzitter; 11. J. Bool, voorzitter; F. Beyerinck, onder-voorzittermr. P. A. Van der Liih, secretaris; mr. J. J. Schneither, penningmeester; T. A. O. De Ridder, te Katwijk; II. D. Terwee, te Oegstgeest; R. F. C. De Bruyn, te Valkenburg; J. M. De Kempenaer, te Voorschoten; mr. II. Hem- mingson, vail ZoeterwoudeP. Alma Lzn., dr. L C. v. d. Burg, dr. W. G. C. liijvanck, mr. C. M. Dozy, F. A. Driessen, A. v. Kek, C. M. De Goeje, J. A. v. Hamel, A. [loos, F. v. Ketwich, dr. II. Kernj mr. E. Kist, S. C. M. Knappert, mr. L. II. J. Lamberts Hurrelbrinck, J. v. Lelyveld, mr. 11 J. Mattlies, A. P. M. v, Oordt, L. C. Quant, jbr. J. C. v. Rappard, dr. L. VV. G. De Roo, A. VV. Sijthofi', mr. N. L J. v. But- tingha Wichers, dr. G. A. Uilken. Waar overal in ons land, en zeer zeker terecht, voor deze hij uitstek nationale zaak de harten warm kloppen, zal zeker ook Leiden wel niet achterblijven. lil het gebouw der kweekschool voor zeevaart alhier werd hedenmiddag van half- drie tot ongeveer vier uur een militair assaut gegeven ter gelegenheid van 's konings verjaardag. In de recreatiezaal was een gedeelte voor tooneel afgescheidenmet vlaggedoek cn decoraties, terwijl sierplanten de borstbeel den van koning en koningin omgaven en op den achtergrond van het .tooneel het borstbeeld van Z, M. het middenpunt van een wapentropee vormde. De militaire autoriteiten van alle wapens bier in garnizoen waren aanwezig, onze burgervader, wethouders en secretaris, afge vaardigden van Pro Patria en gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis. De muziek van het strijkorkest van het 4c reg. infanterie, ouder leiding van den heer Maun, luisterde het assaut op. Marine, artillerie eu infanterie werkten flink af: gymnastiek, degen, geweer, sabel en lange stok. De cavalerie zal later op zichzelt werken en verleende dus ditmaal geen medewerking. Na afloop bedankte de commandant van het garnizoen, de kolonel W. H. Doorman, de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en inzonderheid den commandant van de kweekschool voor zeevaart en den burge meester; allen die hunne medewerking tos dit feest hadden gegeven sprak hij hartelijk toe eu wees er op hoe de hedenmiddag ge toonde geoefendheid in den wapenhandel hen eenmaal te stade zou kunnen komen in dienst van onzen geëerbiedigde» koning, wiens geboortedag morgen door geheel het land zal worden gevierd De parade ter gelegenheid van de herdenking vau 's konings geboortedag zal morgen te 12 uur op de Papengracht alhier worden gehouden. In verband met de in het najaar bij alle regimenten infanterie gehouden oorlogs marschen, is door den luitenant-generaal, inspecteur der infanterie, het 4de regiment van dat wapen aangewezen ter nadere proef neming, ten doel hebbende op de goedkoopste en beste wijze de bepakking onzer infanterie volgens het Duitsche stelsel te veranderen. Door den regiments commandant, kolonel VV. H. Doorman, is tot oplossing der gestelde vragen eene commissie benoemd, bestaande uit: luitenant-kolonel W. C, D. Van Rijen, kapitein N. W. Hofstede en lsle luitenant voor speciale diensten W. D. A. Ophorst. Men verzoekt ons te melden dat op de kerkbrieijes als aanvangsuur voor de godsdienstoefening der Remonstrantsche ge meente op morgen slaat aangegeven 10 uur; dit moet zijn half elf. Beroepen te Akersloot ds. J. G. G. ■Oudegeest, pred. in Ned. O.-Ithans met verlof alhier. Tot ab-aciis van het Leidsch studen tencorps is gister gekozen oe heer li. L. Van Bloemen Waander?. Met ingang van 1 April is te Leiden benoemd tot onderwijzer op de voorberei dende school van hit 4de regt. infanterie, de 1ste luitenant 11. G. Van Meurs, en zulks ter vervanging van den len lui'enant J. G. Kist, die tot onderwijzer op den cur sus is bevorderd. v. Z.-H. en Gr.) Door de justitie is de vrouw, die verdacht werd schuldig te zijn aan dei. dood van haar kind en door de wroeging haar bedden met petroleum begoten heeft om, den schijn op anderen ladende, haar man te noodzaken eene andere woning te be trekken, voorloopig op vrije voelen gesteld. Meermalen gelukte liet eenige lieden om tapperijen binnen te gaandaar eenigen bestelden drank te nuttigen en dan zonder betaling weg te gaan. Thans hei ft de politie tegen een vijftal proces-verbaal op gemaakt, daar zij nu zelfs bovendien nog wat jenever in eene flesch medenamen. Ter beschikking van de justitie is gesteld eeu door de politie alhier aange houden persoon, zich schuldig hebbende gemaakt aan bedelarij. Verder heeft zij proces verbaal opge maakt tegen zekeren H. v. d. K. ter zake van diefstal van worst uit een winkel; ter zake van oplichting van manden tegen J. T., en wegens mishandeling tegen A. v. N. Beide laalsten zijn bekenden der justitie. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 12 Febr. 48 volw. en 12 k., totaal 60. M. 18 71 12- 83. D. 14 70 12 f/ 82. W. 15 u 75 n u 12 87. D. 16 72 a 12 84, V. 17 75 13 88. Z. 18 (i 67 f, u 12 a 79. De Zeemans-Almanak van den heer Buys (uitgave van den heer Stemler te Amsterdam), zal van af den jaargang 1889 onder toezicht staan van dr. P. J. Kaiser, en is nu officieel aangenomen door het depar tement van mariue, zoodat hij aan de sche pen der Ned. zeemacht verstrekt zal worden. Vermoedelijk wordt de almanak ook inge voerd bij de Ind. militaire marine. IK7.IKK, LËTTKRBN ES IHJSfgT. Geboortedag (1694) van Voltaire. Vierde abuiiiieineuts-coiicerl. Gisteravond genoten we het vierde abon nementsconcert in dit seizoen, door de kapel van liet 4e regiment (en eenige heeren musici en dilettanten) onder leiding van den heer J. G. H. Mann, in de stadsgehoorzaal alhier, gegeven. Mej. Catharina Van Rennes eent oude bekende van goeden huize, zou hare medewerking verleenen, terwijl we ook het, reeds eenmaal uitgestelde, genoegen smaakten kennis te maken met mej. Sophie Va: der Putten, pianiste uit Batavia. Door mej. Van Rennes werd de aria „Nun beut die Flur" uit „die Scböpfung" uitmuntend voorgedragen, ongekunsteld, een voudig opgevat, en door het orkest met zeer veel tact begeleid. Na de pauze geno ten we nog van haar „Dn liebst mich nicht" van Dan De Lange, „Das llinglein" van Fr Chopin, „Prière"' van Gounod en „Mijn Iieveken, zeg, herinnert ge U?" en „Verra den" van eigen compositie; het laatste werd na een oorverdoovend applaus herhaald. Mej. Van Rennes, we weten't, heefteen bizonder beschaafd geluid; bovendien ze acteert, zonder jagen naar effect. Zelf een voudig, zet ze hare hoorders op hun gemak waardoor iedere toon genoten wordt. De Kennismaking met tnej. Van der Putten zal zeker wel niemand hebben berouwd. Wij voor ons hebben van haar spel geDoten; techniek en voordracht beide toonden dat deze dame zich met ijver er op toelegt, zoo mogelijk-, volmaakt spel te leveren. Aan stonds bleek ons dat in het 2e concert van Chopin waarvan de orkestpartij bewerkt weid door K. klindwortb. Vooral het lar ghetto en allegro vivace werden schoon vertolkt. Over 't algemeen was ook hier het accompagnement bi/onder goed en minder hard dan we vroeger opmerkten, 't Was bovendien vooral daar moeilijk waar mej. Van der Putten niet geheel in de maat bleef. De pianosoli„Aufschwung" van Schumann, „Einsamkeit" van Mrtzdortf en „Polonaise E-dur" van Weber-Liszt, lokten terecht de toejuichingen van de vele aanwezigen uit. Wij meenen de voordracht van het laatste nummer te moeten achterstellen hij die van de vorige, liet aanhoudend applaus beant woordde de pianiste inet eene phantaisie. Wat het orkest betreft, met de Oxford- symphonie van Haydn werd het programma geopend. Heerlijk fijn klonk het Adagio, even fijn het overige gedeelte; om een dankbaar motief is liet geheel heengewerkt eu uitmuntend kwam elk onderdeel tot zijn recht; er was goed ingestudeerd en met voorliefde gewerkt. Eene herhaling van „Le Kouet d'Omphalc" van Saint-Saëns. (op verzoek) was ongetwij feld ieder welkom. We bespraken het werk de vorige maal reeds; 't werd zoo moge lijk ditmaal nog beter gemaakt. De „Scènes poétiques," suite d'orchestre van Benjamin Godard sloten het programma. De uitvoering (eerste) kon ons uitmuntend voldoen; de compositie, lief en uit den aard der zaak grillig hier en daar kon ons nu eu dan niet volkomen voldoen. Ongetwijfeld heeft ook dit concert weêr beantwoord aan de hooge verwachting die men zich van deze aboniiemeuls-coucerten stelt. De kon. vereeniging liet Nederlandsch Tooneel zal aanstaanden Dinsdag den ver jaardag van Z. M. den koning herdenken met een feestvoorstelling in den schouwburg to 's Hage tot bijwoning waaraan een aantal weezen en leerlingen van gemeentescholen worden uitgenoodigd. Opgevoerd zal worden een historisch too- neelspel, getiteld Leiden's Ontzet eu bewerkt naar den roman van George Ebers de bur gemeestersvrouw. (D. v. Z.IL en 't Gr.) Op haar kunstreis door het land ont ving mevr. Albregt—Engelman in Den Bosch een groote corbeille met borduurwerk; in Rotterdam een compleet eetservies van Fransch porceleinin Zwolle een gouden medaillon met briljanten omzet; in Winscho ten Pièce de Milieu op zilveren voet; in Haarlem twee antieke bloemvazenin Tiel een geborduurde bloemenmand en in Utrecht een gouden ring met brillanten, ongerekend nog een massa bloemkussens, ruikers enz. te veel om op te noemen, Uit Londen deelt men mede, dat onze beide landgenooten, mevr. Hadkinson-Seiffert en de heer Henry Seiffert, zich aldaar met veel succes in het Crystal Palace hebben doen hooren. Het groote orgel der St. Agneskerk van Brooklyn, dat gerekend moet worden onder de groote instrumenten der wereld, is vóór eenigen lijd plechtig ingewijd. Het heeft 5000 pijpen, vier rijen toetsen, drie octaven pedalen en een volledig klokkenspel. Van Helene Swarth zal weldra ver schijnen een bundel, bevattende sonnetten en een dramatisch gedicht; vail I. Winkler Prins een bundel sonnetten, waarin de be langrijkste voorvallen uit de geschiedenis worden behandeld, onder den titel „Wereld vaart Leeswijzer UEFICIEELE BiilUCHTEX. Door Z. M. is de lieer mr. T. J. J. Van Uije Pieterse, advocaat en procureur te 's Gravenhage, benoemd tot hulptolk, tevens kanselier, bij Zr. Ms. gezantschap te Con- stantinopel. Door Z. M. zijn bij het dep. v. bui- tenl. zaken bevorderd tot hoofdcommies mr. J. A. M. H. Pyls, thans commies, en tot commies mr. VV. P. graaf Van Bylandt, thans adjunct-commies, terwijl aan mr. D. baron Van Hogendorp, commies bij gezegd dep., de persoonlijke titel is verleend van hoofdcommies. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht L. Broekman, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. Te Leiden is van liberale zijde sprake van mr. W. H. De Beaufort of prof. Van der Lith. De liberale kiesvereeniging te Haastrecht heeft tol candidaat gekozen voor de tweede kamer den heer mr. J. G. Patijn, te 's Gra venhage. In de gister te Enkhuizen gehouden ver gadering der kiesvereeniging „Kiesrecht is kiesplicht" is besloten als candidateu voor de keuze van lid voor de tweede kamer in de algemeene vergadering te Benningbroek voor te dragen .- mr. J. Kappeyne v. d. Cop- pello, oud-minister te 's HageII. W. J. Sannos, inspecteur der registratie te Iloorn; mr. D. Visser van Hazerswoude, lid der tweede kamer; mr. W. K. Van Dedem, lid der tweede kamer; en dr. L. W. G. De Roo, oud-directeur van financiën te Ba tavia, thans woonachtig te Leiden. Door de liberale Ulrechtsche kiezersver- eeniging zijn voor de verkiezing van twee leden van de tweede kamer tot candidaten

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1