ra ms 'me ts.® ass ts ia=3 o -w^r -m i*ï t Flet salaris van onderwijzers is van 3 tot 5 pd. st. (f 36 tot 60) per maand en alles viij (uost, inwoning, wascb). De eerste paar maanden znlt u misschien met 3 pd. st. per maand moeten tevreden zijn en het zal geheel van u zelf afhangen of u spoedig meer zult verdienen. Ook zal het goed zijn als u muziek (harmonium of piano) kunt spelen. U behoeft volstrekt niet te vreezen dat u geen plaats zult krijgen. Kom maar gerust, u zult spoedig eene betrekking als onderwijzer bekomen. Aangaande de reis, dit is de beste route per zee tot Durban (Natal), van daar per spoor naar Ladysmith en van daar is er altijd gelegenheid met wagens, om te komen naar het district Utrecht." Eergisterenavond werd te Noordwijk eene vergadering gehouden van kiezers, op geroepen door het voorloopig bestuur der kiesvereeniging Volksbelang" in het nieuwe kiesdistrict Katwijk. Een 42tal kiezers waren tegenwoordig. Nadat de vergadering door den voorzitter van het voorloopig bestuur, den heer W. Parmenlier, was geopend, verleeode deze het woord aan dr. G. J. Dozy, die eene schets gaf van het ontstaan der vereeniging ^Volks belang". Nadat door den secretaris de statuten der verceniging waren voorgelezen, traden ruim een 30tal personen als leden toe, terwijl nog anderen verklaarden zich nader te zul len beraden. Op 21 dezer zal vanwege deze vereeniging een candidaat gesteld wordendrie namen werden genoemd, die der hceren jhr. mr. U. A. C. De la Bassecour Caan, lid van gede puteerde staten, II. J. Bool, wethouder van Leiden, en J. Rinkes Borger, directeur der Leidsche melkinrichting. Als een staaltje dat wij Nederlanders ook in het buitenland nog leveri, al is het punt niet zoo ver van de grenzen verwijderd, kan dienen, dat een aantal gecostumeerden den l4en dezer aan het station te Keulen hunne landgenooten opwachtten en bij aan komst van den trein te 2.43 de bekende Malibaan-marsch aanhieven. Nadat de aan- gekomenen zich mede gecostumeerd hadden, kon men hen zich bij den optocht zien be wegen, verkleed als Zeeuwsche boeren en boerinnen. Zij maakten bij de carnavals- drukte eene niet onaardige vertooning, al waren de armen der „boerinnen", hoewel goed gevuld, niet zoo bloedkleurig als van haar die zij voorstelden. Misschien zijn de hceren en dames die hier bedoeld worden wel bereid nadere mededeelingen te doen, als hun dit bericht onder de oogen komt. {Arnh. Ct.) De brand, die Woensdagavond inde Bagijneslraat te 's Gravenhage woedde, is niet ontstaan door vuur uit een kachel waarbij takkebossen geplaatst warenmaar door het springen van een petroleumlamp, welke de bovenkamer verlichtte. De man en vrouw, die over de slapende kinderen waakten, had den wel degelijk pogingen tot redding aan gewend maar het was hun slechts ten opzichte van één kind gelukt. In den nacht van 15 op 16 dezer, bij slappen N.O. wind en sneeuwjacht, wer den van Seinpost te Scbeveningen proeven genomen met een verbeterd systeem horizon tal geluid richtend mistsignaal, naar ver zekerd wordt met bevredigenden uitslag. Men schrijft uit Voorburg aan de N. R. C.: Dat men niet juist in eenen achterhoek van een onzer provinciën behoeft te zijn om verregaand bijgeloof te vinden, is dezer dagen alhier bewezen. In ons dorpje namelijk, en dus onder den rook der resi dentie, doet het onzinnige bericht de ronde, dat het hier spookt. En niet alleen dit, maar wij hebben op het oogeublik twee spoken, derhalve één voor liet verliezen. Het eene heeft zijn kwartier op het buitengoed van prins Albeit opgeslagen, het andere is niets minder dan de onlangs overleden baron Van Wassenaer die op Rusthof rondspookt. Er zijn nog menschen die daaraan gelooven. Zondagavond moet te Rotterdam aan het Achterklooster bij eenen melkboer een belangrijke diefstal met inbraak hebben plaats gehad. Dit geschiedde tijdens de afwezig heid der bewoners, en de houden van den melkboer werden, om het blaffen te voor komen, door de inbrekers met vleesch gelokt. Ook Ie Dordrecht zijn op den dag der loting voor de nationale militie socialistische geschriften onder de lotelingen verspreid. Omtrent de poging, gister te Amster dam door de socialisten beproefd om onge regeldheden te verwekken, meldt de Am sterdammer Ongeveer 2000 personen, meest nieuws gierigen, bevonden zich op het Waterloo- plein, terwijl een aantal agenten de lieden verzochten door te loopen, waaraan gevolg werd gegeven. Omstreeks twaalf uur trok een troepje lotelingen, onder aanvoering van den be kenden Bredius, van het Waterlooplein door de Korte Houtstraat, Lange Houtstraat, over de biug voor de Amstelstraatlangs Binneu-Anistel en Heerengracht, maar wer den aldaar tegengehouden door elf agenten, waarop de troep rechtsomkeert maakte. Zij bleef rondzwerven en verliep langzamerhand. Ook de menigte op het plein ver Iween lang zamerhand, zoodat te halftwee slechts bier en daar enkele groepjes stonden. Drie personen werden achtereenvolgens wegens verzet tegen de politic gearresteerd en naar het bureau op het Daniël Meijer- plein gebracht. Bij de militiezaal had zich eene menigte verzameld, die tweemaal met de sabel uit eengedreven werd. Daar was het geruiineu tijd zeer rumoe rig; een groot aantal politieagenten zorgde dat de circulatie niet gestoord werd. Op den Heiligenweg gaf een dronken loteling aanleiding dat een oogeublik de politie han delend optrad en met den stok eene charge deed. Daar eenige personen, die het protest wilden overreiken, niet bij den militie com missaris werden toegelaten, nam een der lotelingen, die te halftwee moest loten, die taak op zich. Hij reikte het piotest den militie-commissaris over, die ten antwoord gaf: „comuiunebrieven neem ik niet aan". Te halfdrie bevond zich nog eene menigte volks op den Singel, die bier en daar de gemeenschap verstoorde. Dc politie hield deze echter zooveel doenlijk open. De Amsterdamsche politie heeft gister de hand gelegd op eenen socialist, dien zij vermoedt den moord gepleegd te hebben ■fip den 17-jarigeu P. v. L.op den Nieu- wendijk aldaar, in den nacht van 13 op 14 dezer. De politie zet haar onderzoek voort eu nam ook een drietal andere socialisten in verhoor, die echter weder werden ont slagen. De vermoedelijke dader is ter be schikking van de justitie gesteld. Donderdagmorgen te half twaalf brak te Oosthuizen op nieuw een hevige brand uit in een huis door drie gezinnen bewoond. Het gebouw brandde tot den grond af. Van den inboedel kon weinig gered worden. Oor zaak was het vlam vatten van eene op het vuur staande pan met vet. Slechts één der gezinnen was verzekerd. Door een keisteengraver is in het veld bij Emmen gevonden een aarden pot of urn, inhoudende een groot aantal gou den en zilveren munten van zeer ouden datum. Drie jongelieden uit llantum, die onlangs na een bezoek aan Hol werd in be schonken toestand huiswaarts keerden, lie ten een hunner, die reeds eenige malen in de sloot had gelegenin de poort van de zathe van de wed. D. De J. te Waaxens achter, waar hij den volgenden morgen be wusteloos en met bevroren ledematen werd gevonden. Ofschoon hij liefderijk werd op genomen en verwarmd, zal toch waarschijn lijk een zijner beenen moeten afgezet worden. Reeds vroeg liep te Breda het ge rucht, dat Dinsdagavond te dezer stede iemand was doodgeschotenlater zeide men zelfs dat een maréchaussée was vermoord in de uitoefening zijner bediening. Nog later vertelde men dat er een misdaad te Rozen- daal was gepleegd. Met zekerheid was er echter niets bekend. Alleen weet men stellig dat verscheiden personen, die nabij den Nieuwen Haagdijk in kermiswagens verblijf houden, door de rijkspolitie zijn gevangen genomen. De politie vindt het raadzaam, nopens het begane feit nog niets bekend te ma ken, terwijl zij nog steeds ijverig onderzoek doet. De schoenmakerij te Kaatsheuvel, zoo wel als in de omstreken, gaat op het oogeu blik zoo slap, dat vele werkgevers hunne knechts bedanken. Uit Heusden wordt van 14 dezer aan de N. R. Ct. gemeld In den afgeloopen nacht hadden twee baldadige personen den dronkenmansmoed om achter het schilderhuis nabij het kruit magazijn alhier post te vatten, met het voornemen den dienstdoendeu schildwacht te overvallen. Op eenigen afstand werd echter hun opzet ontdekt en hun, tot driemaal toe, haltwerda! toegeroepen, waarop dc een, ziende dat het geweer geladen werd, begon te huilen, en de andere het op een loopen zetten, na vooraf zijnen stok naar de schild wacht te hebben geworpen. In de gemeente Zeelst greep een droe vig ongeluk plaats. Een zekere vrouw L., wier man reeds geruimeu tijd ziek te bed lag, werd des morgens, ongeveer 10 uur vermist en een paar uren later teruggevon den door de buren op den zolder harer woning, aan hel lint van haar voorschoot opgehangen. De ongelukkige, die reeds eenigen tijd aan verstandsverbijstering leed, iaat twee kinderen achter, die met den zie ken vader zonder hulpmiddelen zijn. BUIT La LAiSlLSUHE BEiüUHTEN iS K Ij I ifcz» Volgens de Difence Nationale, zullen eerstdaags door de regeering aan de kamers de eerste kredieten worden gevraagd voor de bewapening der forten aan de Maas. Het blad meldt tevens, dat weldra de bestekkeu zullen worden openbaar gemaakt voor de levering van het staal, over welks qualiteiteu bij de interpellatie van den Luikschen afge vaardigde Neujean, ten guuste van de mede dinging der binnenlandsche nijverheid, in de kamer in den 'jrtede werd gedebatteerd. Eene der voorwaarden zal zijn, onafgebroken toezicht van artillerieofficieren bij alle be werkingen in de fabriek. kitii Éi 1L7S 0. In de gisteren gehouden zitting van net lagerhuis herhaalde Sir James Eergusson zijne vroegere verklaring, dat hij thans on mogelijk mcdedeeling kan doen van destuk ken, welke over den toestand van Europa zijn gewisseld. Hij zeide verder, geen be richt te hebben ontvangen over de redevoe ring van admiraal llewetl te Genua. Een niet officieel dagbladbericht kan daarvoor bij hem niet in aanmerking komen. De heer Labouchere kondigde een amen dement aan op het. adres van antwoord waarbij het huis verklaart, dat het onder richt wenscht te worden over de door Engeland beloofde ondersteuning, ingeval Italië in oorlog met Frankrijk mocht ge raken. Sir Henry Holland verklaarde, dat de Eransche en Duitsche mailbooten, zoolang de met Frankrijk gesloten postovereenkouist van 1856 duurt, in de haven van Ceylon dezelfde voorrechten genieten als oorlogs schepen. De heer Lefevre kondigde een amende ment aan op het adres van antwoord, waar van de strekking is dat het huis zich er over beklage, dat van de achterstallige on rechtmatige pachten in Ierland geen gewag is gemaakt en de heer Blunt verhinderd werd de vergadering te Woodford te hou den waarin sympathie met de Ieren zou betuigd worden. De burgemeester van Cork is krach tens de „Crimes Act" tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens dadelijk heden tegen een agent van politie, die een nationalistische demonstratie wilde verhin deren. Naar de Daily News uit St. Peters burg verneemt, is aan de Porie de raad gegeven, alle gezanten in het buitenland tij delijk dcor zaakgelastigden te vervangen daar hunne salarissen sedert November on betaald gebleven zijn. De Sultan moet ech ter niet geneigd zijndezen raad op te volgen. f (ti\XRUH. In den loop der beraadslagingen in den kamer van afgevaardigden over het pri vilege der bank van Frankrijk vroeg de heer Dreyfus de afschaffing der algerocene the sauriers en hunne vervanging door directeurs der directe belastingen. De minister Tirard zeide, dat hij toe stemde in eene wijziging van het tegen woordige stelsel, doch niet op de wijze als door den heer Dreyfus was verlangd. De minister vroeg de eenvoudige verwerping en verklaarde zich te vereenigen met het voor stel der commissie. De heer Soubeyran stelde verzending naar de commissie voor. Het amendement-Dreyfus werd daarop verworpen en dat van den heer Soubeyran met 292 legen 237 stemmen in overweging genomen. De minister Tirard verliet daarop de ver gaderzaal. De verdere beraadslaging is tot heden ver daagd. In de couloirs is men van gevoelendat liet kabinet niet zal aftreden, en de heer Tirard het advies der begrootingscommis sie zal afwachtenvoordat hij een besluit neemt. Het gemeentebestuur van Parijs heeft besloten om op kosten van de stad Parijs een draadspoorweg te maken van de Place de la République lot aan de kerk van Bel leville. Het gerechtsgeding tegen Wilson heeft gisteren een aanvang genomen. Deze eerste zitting werd door niets bijzonders ge kenmerkt. De Brazza is te Parijs aangekomen en afgestapt in het Grand-Hotel met een zijner secretarissen. Hij lijdt sedert zes we ken aan dyssenterie. De Brazza is van plan 2 of 3 maanden in Frankrijk te blijven. Bij een brand in de Halles te Parijs, die spoedig werd gebluscht, kwamen 100.000 stuks gevogelte om. Een spuitgast werd ge wond, een stikte bijna. Aan het Journal de Paris wordt uit Weeneu geseind: Naar men verzekert is prins Ferdinand door de politie van Weenen veiwittigd dat Stambouloff een nieuw com plot tegen hem smeedt. SMVdE. De afgevaardigde Romero Robledo heeft een interpellatie aangekondigd over de maatregelen, welke het kabinet heeft genomen of wil nemen ten opzichte der ex-koningin Isabella en van den hertog van Montpensier. Le Temps zegt dat de regeering het amnestie ontwerp voor politieke en militaire delicten op nieuw te berde wil brengen. Dit wetsontwerp, dat verscheidene malen door de onverzoenlijkhtid der hoofden van de emigratie en den tegenstand der tot de rechterzijde behoorende generaals ter zijde gelegd is, zou ditmaal meer kans van slagen hebben. Er is sprake van den generaal Villacompa uit het bagno van Melilla naar ten vesting van het Schiereiland over te brengen. Het Afrikaansch klimaat heeft zeer nadeelig ge werkt op den gezondheidstoestand van den generaal. l'OKTVCAL. In een brief uit Lorenzo Marques, gedagteekend 2 December 1887, wordt medegedeeld dat het Portugeesche gouver nement, voorziende dat de Delagoa-baai- spoorweg de belangrijkheid van bovenge noemde haven buitengewoon zou vermeer deren, het vlek tot den rang van eene stad heeft verheven. De staat van den gouver neur is mede verhoogd; en, behalve in buitengewone gevallen, zal het voor hem niet langer noodig zijn zich om bevelen te wenden tot den gouverneur-generaal van Mozambique. iilHfSCIlLAS De Reichsanzeiger bevat eene mede- deeling van dr. Mackenzie uit San Remo, betreffende de ziekte van den kroonprius. De inhoud daarvan komt overeen met het bericht, heden door het Berliner Tageblatt openbaar gemaakt. Aan het slot gaat dr. Mackenzie den loop der ziekte nog eenmaal na en komt tot de slotsom dat, naar zijne meening, clinische verschijnselen steeds vereenigbaar waren met niet-boosaardige kwalen en het microscopisch onderzoek daarmede overeenstemde. Hij behoeft er nog slechts bij te voegen dat, ofschoon in elk geval van strottenhoofds ziekte op den eersten aanblik eene nauw keurige diagnose betreffende den aard der kwaal kan worden opgemaakt, het slechts zelden voorkomt, dat alleen het voortschrij den der kwaal en de aanduiding van haren aard kan geconstateerd worden. Ongelukkig behoort de ziekte van den kroonprins tot de laatstgenoemde soort, zoodat hij slechts kan zeggen dat op dit oogeublik geene andere kwaal aanwezig is dan eene chroni sche ontsteking van het strottenhoofd, ver honden aan perichondritis (kraakbeenvlies- ootsteking.) De Reichsanzeiger deelt een bulletin over den toestand van den kroonprins mede, dat door de geneeslieeren gisteren te half elf te San Remo is uitgegeven en volgens hetwelk in de laatste 14 uren geen veran dering in den toestand van den patient is gekomen. Tengevolge van een voorstel der heeren Lieher en Hitze tot wijziging der wet op uitoefening van beroep en bedrijf, heeft de Zondagsrust gisteren andermaal een punt van behandeling in den rijksdag uit gemaakt. Of een paar sprekers al verlang den, dat de regeering eindelijk eens zou te kennen geven wat zij op dit punt voor nemens was, toch volgde er van dien kant geen antwoord. Een ander hoopte, dat het bovengenoemde voorstel (ten doel hebbende bevordering van Zondagsrust) niet aan eene commissie zou worden verzonden, omdat het dan groot gevaar liep, aldaar te worden be graven. Zijns inziens moest de rijksdag nu eenvoudig aan de regeering verzoeken, tegen de volgende zittingperiode een wetsontwerp ter regeling van Zondagsarbeid in te dienen. Met dit denkbeeld kou de vergadering echter niet instemmen. De uitslag was, dat er werd besloten, het voorstel, zooals het daar lag, aan eene commissie te verzenden. Sedert eenige dagen wordt ook in de Duitsche pers beweerd, dat Nederland en België zich „in zekeren zin" hebben aan gesloten bij den vredesbond der staten van midden-Europa. Tegenover den van ver-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2