I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Oeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 18 Februari 1888. 13®. 42. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. f&V H AiOIMEMEHT: Voor Leiden, per 3 maandent.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.SO. Prijs [ter Hummer 10 tent. 201e Jaargang. Van 16 regels0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Nchc<e|iisiakersstee<; G LEIDEN, 17 Februari. In het departementsgebouw alhier van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad gisteravond als spreker op de heer S. De Waardvan 's Gravenhage. Spreker had zich voorgesteld zijn gehoor met eene novelle en met nog wat een avond aange naam bezig te houden en hij slaagde daarin volkomen. V<5ór de pauze had hij als voordracht gekozeneen eenvoudig verhaalgetiteld „Het koppelaarstertje," eene vertelling naar een oud, doch lang niet versleten patroon de korte levensgeschiedenis van bet lieve blonde kopje, dat als koppelaarstertje dienst deed tnsschen haren vader en haren groot vader, twee mannen die op hun stuk stondeu in hunne meeningen, en er op bleven staan, totdat de lieftalligheid van de kleine hen er af en hare ziekte hen te zamen bracht. Evenwel ten koste van haar jong leven. Men ziet 't „eine alte geschichte," die evenwel „immer neu" blijft wanneer ze tot ons komt op eene wijze als dat gisteravond het geval was. De heer De Waard trof met zijne voordracht de juiste snaar, bij velen de vochtige. Na de pauze besprak spreker even de schellingsbazars, echter niet dan om daardoor te komen tut de maatschappelijke schellings- bazar waarin allen thuis behooren waaraan iets op maatschappelijk gebied of op dat van het huisgezin ontbreekt. Dat waren er zeer velen; spreker gaf er eenige voorbeelden san, met advies de raensohen van dat type in de bedoelde bazars te plaatsen. De heer De Waard is er volkomen in geslaagd zijn gehoor aangenaam bezig te houden en een avond gezellig te doen door brengen. Met het applaus zal dan ook wel een „tot weêrziens" bedoeld zijn. Aan de rijks-universiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig ge volg afgelegd Doctoraal-examen rechtswetenschap, door de heeren C. P. Burger en A. J. C. E. Van Heijcop ten Ham. Door de geneeskundige staatscommissie is in hare hedenmiddag alhier gehouden zitting tot arts bevorderd de heer A. J. Gijsen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. onzen koning, zullen de trooper, alhier in garnizoen, op Zondag a. s. para deeren. Morgen (Zaterdag) middag zal van halfdrie tot balfvier een militair assaut wor den gegeven in het gebouw van de kweek school voor zeevaart, een en ander ter eere van den verjaardag van Z. M. onzen gtëir- biedigden koning. Jl. Dinsdagavond had ten huize van den heer Ed. lJdo, penningmeester di r af- deeling Leiden van de vereeniging san ge pensioneerde onderofficieren en minder, n van het Nederlandsche Leger, de gewone perio dieke uitkeering plaats; 8 ledeu en 3 we duwen van leden ontvingen ieder f 50. A. s. Zondag zal ter gelegenheid van 's konings verjaardag aan vier hier ter stede woneude behoeftige oud-strijders versierd met het Metalen Kruis, namens die vereeniging, ieder een gouden Willem worden uitgereikt. Morgen, op 's konings jaardag, wordt door de „Vereeniging van gepensioneerde ouderofficieren en minderen vau het Neder landsche Leger", aan honderd hulpbehoe vende oud-strijders, versierd met het zilveren of metalen kruis en waaronder in de eerste plaats zij, versierd met de Citadel-medaille, een gouden Willem uitgekeerd, welke uit keering ieder jaar op 19 Februari zal her haald worden als een blijvend aandenken aan zijner majesteits geboortedag. De jongste van deze 100 veteranen telt 80 jaren, het meerendeel is ouder, terwijl meer dan 200 hulpbehoevende oud-strijders zich aangemeld hebben die beneden de 80 jaar oud zijn. Deze moeten, helaas 1 wach ten, totdat de anderen voor hun plaats ma ken, daar de vereeniging niet meer dan 100 gouden Willems ieder jaar voor dit doel beschikbaar kan stellen. Daar er, onder onze lezers, vermoedelijk zullen zijn die, getroffen door de teleurstel ling die de overige 200 oudj:s onderviuden, hun alsnog willen gedenken, die kunnen zij hunne bijdragen of toezegging daarvoor adresseeren aan den secretaris van de eere commissie dezer vereeniging, den oud-gen.- majoor H. J. Enderlein te 's Gravenhage. Op 29 dezer zal op het genie-bureel worden aanbesteedhet vergrooten van het brandspuithuis bij de stallen in den Doelen, tot berging van voertuigen. Voor bet Nutsdepartement te Schie dam trad eergisteravond op prof. dr. Jan Ten Drink. Spreker gaf eene biographie van den grooten Engelschen dichter Byron, naar aanleiding van het feit, dat het in de vorige maand juist 100 jaren geleden is dat Byron werd geboren. Bij het aftreden van den heer Völl- rnar, als kapelmeester van het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, is 't wellicht wetenswaardig dat hij aan de Zomerzorg concerten, die dezen zomer bun 50e jaar zullen beleven, gedurende 46jaren zijne medewerking verleende. LETT EKEN EN KUNST. Geboortedag (1803) van J. Krabbendam. Van den heer S. De Lange zullen bij Rietev Biedermann verschijnen een derde Sonate voor piano en viool in D, een Fan- taisie en Fuga voor orgel (C rnoll) en een Ave Maria voor sopraan met begeleiding van orgel en cel. Van het eerste zestal van Handels concerten voor orgel met orkest, waarvan De Lange er reeds vier voor orgel alleen bewerkte, zullen de twee laatste nog in dit jaar voor orgel alleen verschijnen. Z. M. de koning heeft tot ridder in de orde van de Eikenkroon benoemd den lieer H. Koekkoek Jr., kunstschilder en kunsthandelaar te Londen, lid van het be stuur der Nederlandsche club aldaar. BIMEKLAKDSCHK BERICHTEN. Ongehuwde personen, die met ingang van 1 April a. s. in aanmerking wensclien te komen voor de betrekking van hoofdop zichter in 's rijks krankzinnigengesticht te Medembiik, voorloopig voor den tijd van dén jaar, op eene beloouing van f400 'sjaars, met genot van kost, inwoning, geneeskun dige hulp, vuur en licht, gelieven zich in persoon te vervoegen bij den geneesheer- directeur van gemeld gesticht op 20, 21, 22, 23 of 24 Februari e. k., des voormid dags tusschcn 11 en 12 uren. Naar men verneemt, is mr. T. J. J. Van Uije Pieterse door Z. M. den koning benoemd tot hulp tolk, tevens kanselier bij het Ned. gezantschap te Konstantinopel. Door de kiesvereenigiug Burgerplicht" te Amsterdam zijn candidaten gesteld voor de tweede kamer de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. A. Kerdijk, mr. J. G. Gleichman, mr. A. F. K. Hartogh, jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg, J. T. Cremer, A. Gildemeester, mr. J. D. Veegens en B. H. Heldt. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni giug „Nederland en Oranje" te Helder is tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer gekozen de heer H. W. Van Marle, kolouel der vesting-artillerie te Helder. De liberale kiesvereeniging te Keppel heeft tot voorloopigen candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer mr. S. M. S. De Ranitz, aftredend lid. Door de liberale kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht" te Balk is candidaat gesteld voor de tweede kamer de beer A. Buma te Hindeloopen. Door de „Liberale Kiesvereeniging" te Assen is tot candidaat voor de tweede ka mer gekozen de heer W. A. baron Van der Feltz. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Velp heeft tot can didaat voor de tweede kamer gesteld mr. iE. baron Mackay. Naar aan het llbl. uit Parijs wordt gemeldzal de Nederlandsche gezant aldaar, jhr. mr. De Stuers, a. e. Zondag op 's ko nings verjaardag de leden der Nederland sche kolonie in zijn hotel ontvangen. Het Vtr. Dagblad verneemt dat de directeur der pupillenschool te Nieuwer- sluis, de kapitein P. Thijssen, gisterochtend overleden is. In een particulier schrijven uit Trans vaal aan de ilidd. Ct. komt o. a. het vol gende voor, dat voor onderwijzers niet van belang ontbloot is. „Ik ben er zeker van dat onderwijzers van bekwaamheid en goed gedrag zeer ge zocht zijnzoodra zij als zoodanig bekend zijn. Verder wenscht u te weten hoeveel salaris een onderwijzer krijgt en hoeveel scholieren er zullen zijn. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 7). VIERDE HOOFDSTUK. EEN GETUIGE. Het stadje had hij spoedig bereikt. De straten waren doodscli en eenzaam en geen enkele voorbijganger stoorde hem in zijn diep nadenken. Toen zag hij behoedzaam rond, eer hij een donker steegje inging, naar nauw was hij om den hoek verdwenen, of een donkere gedaante kwam uit de schaduw van een huis te voorschijn en volgde den misdadiger. Deze had het doel van zijn tocht weldra bereikt: een klein vervallen huisje. Hij haalde een sleutel uit aijn zak, opende de deur en was juist van plan binnen te treden, toen hij met een angstkreet terugdeinsde. Hij voelde namelijk oon hand op zijn schouder, en een welbe kende stem fluisterde hem een naam in het °or, die hem trof als een bliksemflits. Hij zag den man aan die hem zoo verschrikt had, maar dat gelaat was hem totaal on bekend toch moest die man al zijn ge heimen weten. Zou de politie hem nu reeds op het spoor zijn? „Ge herkent mij niet, mijn waarde?" vroeg de man spottend. „Uw stem maar dat gelaat het is onmogelijkstamelde de mis dadiger. „Zooveel te beter, ik kan ten minste zien, dat ik geen leek ben in de kunst van vermommen. Maar vooruit, laat ons in huis gaan, de straat toch is een zeer ongeschikte plaats om over een moord „Te duivelzwijgviel de andere hem haastig in de rede, „ga binnen, dat onder houd kan slechts tusschen vier muren ge voerd worden Beide mannen verdwenen in het een zame huis. Wij moeten eenigen tijd terug gaan en ons met onze gedachten verplaatsen in Parijs, en wel in het bétel, waar lord Arthur Hampton zijn vertri kken had ge huurd. In hetzelfde hötel woonde nog een Engelschman, William Perkins, een der beste vrienden van den lord. Te zamen leefden zij op een zeer verkwistenden voet, brachten de meeste nachten in de clubs door, waar grof gespeeld werd, en be hoorden onder de vermaardste „lions der jeunesse. dorde". Deze William Perkins was een avonturier van zeer twijfelachtige afkomstde groote sommen die hij verteerde won bij voor een deel aan de speeltafel of werden hem door den jongen lord geleend. In den laatsten tijd evenwel had Arthur zelf zulke verwijtingen moeten hooren van zijn vader over zijn bovenmatige verkwis tingen, dat hij zijn vriend niet langer kon steunen; er was een verkoeling tusschen hen ontstaan, en William begreep, dat hij door een stoute daad zijn vriend weder in bedwang moest krijgen. Hij volgde nu een weldoordacht verspiedingsstelselmaar Arthur scheen hem reeds te hebben doorgrond, want eensklaps was hij uit Parijs verdwenen. Een glimlach krulde de lippen van William, toen hij dit bemerkte. „Ha," dacht hij, „lord Arthur is on getwijfeld naar Eng-land teruggegaan, wie weet of de oude lord Hampton niet ziek of wellicht dood is, en dat hij als erfgenaam van liet grooie vermogen der Hamptons kan optreden. Maar in dat geval ben ik er ook nog. Hij zal mij niet ontsnappenmaar rijke lijk mijn deel geven van zijn vermogen." Met den nachttrein verliet Perkins Parijs eu stoomde naar Calais, en werkelijk, zijn voorgevoel had hem niet bedrogen. Hij vond den jongen lord Hampton in een bótel, gereed om met de eerste gelegenheid naar Dover over te steken. Perkins hield zich verborgen en seinde onmiddellijk naar Parijs, dat zijn vertrouwde kamerdienaar naar Calais moest overkomen, en toen lord Hampton den volgenden dag naar Dover vertrokhad bij niet het minste vermoeden, dat de arendsoogen van Perkins hem van den wal af nastaarden. Een volgende trein bracht den vertrouwe ling van William naar Calais, en na een lang onderhoud met zijn meester gehad te hebben, ging deze laatste nu ook met de volgende boot naar Dover, terwijl de kamer dienaar naar Parijs terugkeerde. Het scheen evenwel, dat Perkins zich misrekend had, want den volgenden dag waren de kamers van lord Arthur Hampton weder door dezen betrokken. [JVordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1