WL* SS B *9 SS m Z U «33 O O IJ ISA. TW TT 1888, benoemd tot hoogleeraar aan de Po lytechnische school. BINNENLANDSCHK BERICHTEN. De Staatscourant van 16 Febr. bevat her volgende koninklijk besluit van 14 dezer Ecnig artikel. De hooge en gewichtige openbare betrek kingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebbenbehoudens het bepaalde in art. 93, lste lid, en in ait. 96, lstc lid der Grond wet, de verkiesbaarheid tot lid van de eerste kamer der staten-generaal medebrengt, zijn die van President van eene der kamers der staten- generaal Vice-president en lid van den raad van state; Staatsraad in buitengewor.cn dienst President en liii van de algemeene reken kamer Directeur van het kabinet des konings; Hoofd van een departement van algemeen bestuur; Buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister; Minister-resident; President, vice-president en lid van den hoogen raad Procureur-generaal en advocaat-generaal bij den hoogen raad; President van- en procureur-generaal bij een gerechtshof; President van het hoog militair gerechts hof; Advocaat-fiscaal voor 's konings zee- en landmacht; Commissaris des konings in eene pro vincie; Burgemeester van eene gemeente van meer dan 40,000 zielen; Curator van eene rijks-universiteitCu rator van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam IJooglceraar aafl» eene rijks-universiteit en hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, inits het hoog leraarschap gedurende meer dan tien jaren bekleed zij Voorzitter en lid van de koninklijke acade mie van wetenschappen; Admiraal; vice-admiraalschout-bij-nacht; Generaal der infanterie; luitenant-generaal generaal-majoor; Gouverneur-generaal van Nederlaudsch- Indië; Luitenant-gouverneur-generaul van Neder- landsch-Indië; Vice-president en lid van den raad van Nederlandsch Indië; President van de algemeene rekenkamer in Nederlandsch-Indië; President van het hoog gerechtshof in Nederlandsch-Indië; Gouverneur van Suriname; Gouverneur van Curasao. Het besluit is genomen op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken en uit overweging, dat volgens art. 71 der wet van 4 Juli 1860 Staatsblad n°. 37), zooals het gewijzigd is bij art. VII van de additioneele artikelen der Grondwetdie be trekkingen voor de eerste maal bij alge- meeuen maatregel van bestuur moeten wor den aangewezen. Naar wij vernemen, heeft de heer mr. R. Van de Werk aan het bestuur van Bur gerplicht" te Amsterdam bericht, dat hij niet wenscht in aanmerking te komen voor het lidmaatschap der tweede kamer. {Uil.) Uit goede bron vernemen wij, dat als candidaat voor de tweede kamer door het nieuwe kiesdistrict Beverwijk van Katholieke zijde gesteld zal worden de heer mr. Tra- vaglino te Amsterdam. Maasbode Naar de Zaanl. Crl. verneemt is^door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" tot candidaat voor de tweede kamer in het dis trict Zaandam gesteld mr. Th. Heemskerk te Amsterdam. Naar het gerucht meldt, zal de vereeni- ging „Marnix" zich met deze candidatuur niet vereenigen; dit zou wel het geval zijn geweest indien de heer Keuchenius candi daat ware gesteld. Jhr. mr. L. Van Nispeu, lid der eerste kamer, wordt als candidaat der Katholieken voor het district Aruhein genoemd bij de aanslaande verkiezing voor de tweede kamer. ArnhCt.) De heer mr. 11. F. llesselink van Such- telen, burgemeester van Groeuloo en arrond.- schoolopziener, is door de liberale kiesver eeniging te Ruurloo met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de tweede kamer voor het hoofdkiesdislrict Lochein. Door de centrale anti revolutionaire kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Dokkum is tot candidaat gesteld de heer mr. U. 11. Huber, lid der tweede kamer voor Gouda. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ilontenisse" afd. Kapelle is tot candidaat gesteld voor de tweede kamer jhr. inr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Door de R. K. kiesvereeniging in het kiesdistrict llontenisse is tot candidaat ge steld voor de tweede kamer den lieer mr. F. J. F. M. Walter, lid der provinciale staten en kantonrechter te Hulst. Een arbeider te Nieuwvcen een man met een talrijk gezin, hoeft zich op het figuurzagen toegelegd en het daarin zoo ver gebracht, dat hij dezer dagen uit een run derschenkel een dominospel vervaardigd heeft. De steentjes hebben een vierde van de gewone grootte, zijn duidelijk geoogd en van koperen knopjes voorzien. Ook het schuifdoosje is uit hetzelfde been gemaakt, alles even zuiver en netjes. Uit 's Gravonhage wordt aan de N. li Ct. gemeld: Gisteren werden op de re petitiezaal der kon. mil. kapel van het reg. grenadiers en jagers eeuige nummers uitge voerd onder directie van den waarnemendeu kapelmeester v. d. Linden. Deze repetitie werd bijgewoond door den reg.-commandaiit, den kapit.-adj., Ie iuit. jhr. v. d. Wijck en den heer S. De Lange. Gisterenochtend te 9J uur rukte het regiment grenadiers en jagers, onder bevel van den luit.-kolonel A. A. F. Lanzing, uit tot liet maken van een militairen marsch naar Wassenaar. Aau het „Huis den Deyl" werd eenige oogenblikken gerust, waarna men te 2|- uur in de kazerne terugkeerde. Gisterenochtend is Ie 's Huge uit de waterpartij bij het kanaal het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon, liet werd door de politie naar de algemeene begraaf plaats vervoerd. Gisteravond omstreeks half acht ge raakte de bekende, dichtbevolkte buurt, de Bagijuestraat te 'h Gravenbage, in rep en roer. In perceel 14 Korte Bagijuestraat, beneden voor tapperij dienende, boven door verschillende gezinnen bewoondwas een hevige brand ontstaan en terecht koesterde men in die nauwe steegjes met oude, bouw vallige huizen, vrees voor een ernstige ramp. De brand ontstond op de achterkamer der eerste verdieping, waar een hoop takkebossen, van mandentwijgeu bijeengebonden, voor de kachel lagen en met het vuur daaiuit in aaurakiug waren gekomen. De vlam vond in het vermolmde hout der vloeren en dakspanten, alsmede in de bouwvallige zol deringen natuurlijk spoedig voedsel en weldra verhief zich dan ook een ontzaglijke vlam ten hemel, die ver in 't rond kon worden waargenomen. Eenige der bewoners waren afwezig. Een tweetal in de woning aanwezige volwassenen, een mau eu een vrouw, konden nog tijdig het perceel verlaten. Dank zij liet moedig gedrag van zekeren Van Bommel, die hel brandende huis met levensgevaar binnen snelde, werd een knaapje gered, terwijl twee agenten nog twee kinderen uit het huis haalden, doch een driejarig meisje werd in den laten avond op de bovenvoorkatner onder een ledikant door een brandwacht geheel verkoold gevonden. Het lijkje is naar het ziekenhuis vervoerd. De spuiten no. 2 en 3 waren spoedig aaDwezig en begonnen met een gebrekkigen wateraanvoer te werken. Weldra echter kwam dc spuit van het reg. grenadiers en jagers en een brandkraanslang te hulp en men slaagde er in den brand tot perceel 14 te beperkenwelk perceel echter geheel uitbrandde. Politie en militairen handhaafde de orde uitstekend en de brandweer werd daardoor in hare, door de nauwe straat toch al be lemmerde, beweging zeer gebaat. De wethouders, de heeren Michiels van Vcrduijnen en Lisman, waren op iiet terrein aanwezig, alsmede de le luit. jhr. Van der Wijck, officier voor speciale diensten, de officier van justitie, de heer Van der Kemp en de hoofdcommissaris van politie, de heer Van Schermbeek. Omstreeks half negen kon de brand als geëindigd worden beschouwd. Daar de brand nabij het ministerie van oorlog was uitgebroken, was het voor der gelijke gevallen voorgeschreven brandpiket van 50 man ter beschikking aanwezig. Eene tapperij le Dordrecht werd jl. Zondag bezocht door een man, die na eenige vertering te hebben gemaakt, een en ander wilde betalen met een muntstukje in kleur en vorm overeenkomende met een half pond sterling. De kasteleiu weigerde evenwel dit in betaling aan te nemen en waarschuwde de politie, die het muntstukje in beslag nam, terwijl zij tegen den uitgever, den 20-jarigen varensgezel A. H. P. te Dordt woonachtig eu geen vreemdeling bij justitie en politie, proces verbaal opmaakte. Bij onderzoek bleek dat het muntstuk van koper vervaardigd was en geene waarde had. Voor het te Utrecht den 27en Febr. en volgende dagen te houden examen in de nuttige handwtrken hebben zich 161 candi- daten aangemeld. {D.v. Z.-H.en'sGr.) Uit Almeloo wordt omtrent de werk staking aldaar aan de Zn. Ct. gemeld: De le luit. Van Diepenbrugge is met 12 man van het detachement cavalerie naar het gar nizoen te Zutfen teruggekeerd. Dertien hu zaren, onder het bevel van een w achtmeester, blijven, met het detachement infanterie. Zondagavond na 11 uur hebben eenige personen de orde verstoord en is tegen een drietal proces verbaal opgemaakt. De laatste veertien dagen waren geheel rustig geweest. Te Heerenveen is er weinig werk, en als tijdverdrijf en misschien ook om de warmte, wonen vele de terechtzittingen bij. Tot bevordering van de stilteraag het publiek met op klompen in de rechtszaal komen. Onlangs was er weder een groot aantal toehoorders, die hunne klompen aan den uitgang neerzetten. Na afloop van de zitting zouden zij hun klompen weder aan doenze waren, door wie dan ook, allen in eene groole mand geworpen en het duurde zeer lang eer ieder de zijne of die van een ander had. Volgens de Terneuz. Ct. is het vonnis van het gewezen raadslid te Hoofdplaat, den heer A. J. V., indertijd veroordeeld wegens onregelmatigheden bij het opmaken eener, ten behoeve der gemeente, ingediende declaratie wegens rijtuighuur, bij beschikking van Z. iM. door eene geldboete vervangen. De bewoners van Hoofdplaat gaven, door het uitsteken der vlag, hunne blijdschap over deze gebeurtenis te kenneu. Uit Aksel wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Bij de eergisteren alhier plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie heeft eene vermeldenswaardige bijzonderheid zich voorgedaan. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland was bepaald, dat de gemeenten Sas van Geud, Overslag en Philippine bij ver- cenigiug het contingent zouden leveren, eu dat alzoo de lotelingen in vereeniging zouden loten. Daar nu echter op den bepaalden tijd de vereischte overheden van de gemeeuten Sas van Gend en Philippine afwezig waren, wachtte men eeuigen tijd. Eindelijk kwam een wethouder van de gemeente Sas van Gend opdagen, zoodat voor de twee eerst genoemde gemeeuten de loting zoude kunuen plaats vinden. Doch daar bepaald was dat alle 3 de gemeenten in vereeniging moesten loten, zoo werd de loting geschorst, ver moedelijk tot 2 Maart aanslaande. De jongeling P., te Breda, die aan de lotiug voor de nationale militie deelnam, had niet minder dan vier redenen van vrij stelling; ul. 1. broederdienst, 2. lichaams gebrek (krom), 3. niet de bepaalde lengte en 4. trok hij, natuurlijk bovendien, nog een zeer hoog noinmer. Onder luid gelach verliet hij het stadhuis. Uit Kaatsheuvel wordt geschreven: Vastenavond is de tijd, waarop de schoen- makersbazeu alhier hunne knechts inhuren of ontslaan. Tengevolge van de gedrukte tijdsomstandigheden acht menige baas het raadzaam, ja dringend noodzakelijk zijn werkvolk te verminderen. Vandaar dat men op den huidigen dag verscheidene knechts van baas tot baas ziet aankloppen om werk voor het volgende dienstjaar. Vooral voor ongehuwde, hunnen kost koopende knechts in het moeielijk eeneu nieuwen dienst te erlangen, omdat de uitbetaling van het verdiende loon bij schier alle bazen niet in geld alleen, maar voor 't grootste deel in winkelwaren geschiedt. Een gezelschap van 20 man, aan ta fel vereenigd, heeft te Breugel (Noord-Bra bant) de vorige week 82 pond rundvleesch verorberd met 40 pond aardappelen en 18 glazen bier per persoon. BU1TENLANDSOIIE BERICHTEN K I. ,1 19. liet gerucht, dat sir Henry Holland als minister van koloniën zal aftreden en vervangen worden door baron De Worms, is onjuist. Wel acht men het waarschijn lijk, dat laatstgenoemde ondersecretaris voor de koloniën zal worden. Bij de meeting in Hyde Park te Lon den ter eere van de vroeger gevangene ler- sche afgevaardigden waren 70,000 werk lieden tegenwoordig, die natuurlijk allen een dag loon moesten missen. De Daily News concludeert uit de manifestatie, dal de Crimes Act ook in Engeland ter dood is gedoemd en dat tegen een verbond van de massa in Engeland met die in Ierland geen reactie op den duur kou stand houden. De Pall Mall constateert met veront waardiging, dat de voornaamste leden der oppositie niet alleen bij de ontvangst der Iersche afgevaardigden niet aanwezig waren, maar dat zij het zelfs beneden hun waar digheid achtten het feestmaal bij te wonen. Een Engelsch officiermajoor Tem plar, is Vrijdag 11. te Chatham gearresteerd, als verdacht van geheimen van de afdeeling, die zich met oorlogsballons bezig houdt, te hebben verklapt. 8' 1 'v Si CS 1.9 K. Paul Déroulède noemt het ongehoord, ja bijna schandelijk, dat er in Europa sedert 17 jaren ecu tribune is, waarop een Minister zoo losjesweg over volken en staten van Europa kan spreken als Von Bismarck dat doet. Volgens Déroulède begint Von Bis- mareks prestige te tanen; B. beseft dat en dat maakt hern boos. Vandaar, dat hij zegt niemand te vreezen, juist wanneer hij voor iedereen bang begint te wordendat hij stoft op zijn leger en de superioriteit op de andere Mogendheden; dat hij bedreigt om niet bedreigd te worden; dat hij Frankrijk van Rusland tracht te vervreemden. Dérou lède acht een oorlog onvermijdelijk en hij wenscht dien zelfs. Maar Europa moet niet oorlog voeren voor Bulgarije, maar om de algemeene dictatuur, die te Berlijn zetelt, omver te werpen, om een einde te maken aan den algemeenen wapeningstoestand, aau het militairisme, dat alle volkeu ruïneert; kortom, men moet Pruisen binnen Pruisen terugdringen. Déroulède denkt niet, dat de oorlog lang zal duren. Men kan niet voor langen tijd het leven van geheel Europa in gevaar brengen het is al erg genoeg, dat bet sedert 24 jaren straffeloos werd verstoord. Hoe algemeener de oorlog zal zijn, des te korter zal hij duren, maar hoe hij ook zijn moge, hij is noodig. In een schrijven van den heer Paul De Cas8agnac aan prins Napoleon, protes teert eerstgenoemde tegen het feit, dat diens jongste zoon, prins Lodewijk Napoleon, als officier „in het Italiaansche leger dient", een leger, dat zich openlijk tegen Frankrijk gereed maakt, dat in de soldij van Duitsch- land staat, en dat door een onlangs open baar gemaakt tractaat aan onze grenzen ge plaatst wordt, om ons land te bedreigen en te overmeesteren. De heer De Cassagnac eischt van den prins, dat deze zijn degen elders zal dragen. De verschijning van een nieuw dag blad dat de bijzondere ideeën van eene fractie uit de omgeving van den graaf van Parijs zal vertegenwoordigen, en la Nou velle Presse getiteld iswordt aangekondigd. Zekere Casseneuvedie als soldaat den veldtocht in Tonkin medegemaakt heeft, en leeraar aau een instituut te Cannes was, is in hechtenis genomen als beschuldigd van medeplichtigheid aan landverraad. Vastenavond is te Parijs vrij geanimeerd geweest. Tegen één ure 's middags, toen de zon doorbrak, waren talrijke wandelaars op de been. De omnibussen maakten plaats voor reclame-rijtuigen, waaruit het prospec tussen, suikergoed en kleine muntstukken regende, tot groot vermaak van de straat jeugd. In den voormiddag zag men groepen ge- maskerden op de boulevard. Bij vroegere jaren vergeleken is de groote pret er af. ZWITIEKLAHI). Volgens den berichtgever der Belgi sche Indépendance te Bern ontstaat er te Zurich eene beweging ten gunste van den veelgenoemden politiekommandant Fischer. De democratische bladen prijzeu hem en er worden volksbijeenkomsten naar aanleiding van het met hem voorgevallene aange kondigd. Te Genève is een Zwitsersch-ltaliaansch Syndicaat tot stand gekomen, hetwelk de voor de doorboring van den Simplon enz. noodige 50 millioen fr. tegen 5 pet. gedu rende het werk en eene jaarlijksche aflossing van 3,250,000 fr. aan de Italiaansche re geering wil voorschieten. Milaan en No- vara hebben hunne bijdrage van 3millioen reeds goedgekeurd. nilITICIlLAKD. Het bulletin in den Reichsanzeiger uit San Remo luidt van gistervoormiddag als volgt: De plaatselijke en algemeene toe stand van den kroonprins is dezelfde als gisteren. De slaap werd somwijlen door hoofdpijn gestoord. De kroonprins verliet omstreeks het middaguur het bed en heeft vaste spijs genuttigd. Bij de voortzetting van het debat in den rijksdag over wijziging der socialisten wet was het eerst aan de orde de bepaling, waarin verspreiding van verboden geschrif ten strafbaar werd gesteld met eene boete van 000 mark, of gevangenisstraf van hoog stens een jaar. Nadat dit overeenkomstig

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2