Tn het kiesdistrict Sittard wordt door een aantal kiezers voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen de heer Houba, griffier der staten van Limburg. De kiesvereeniging „Vooruit" te V'alther- mond heeft voor de tweede kamer candidaat gesteld den heer mr. H. J. Sraidt, te Para maribo. Uit Maas Waal schrijft men aan het D. v. Z.-ll. en (Jr., dat mr. lleydenrijck, die voor de kamer-candidatuur in het district Vechel had bedankt, thans gevraagd is, voor Druten op te treden. Eergisterenavond bad in het koffiehuis van den heer Ramaker te Leiderdorp ecu bijeenkomst plaats van kiezers in het dis trict Katwijk, speciaal voor de gemeente Zoeterwoude en Leiderdorp, bijeengeroepen door het voorloopig bestuur der kiesver eeniging i,Volksbelang". Ongeveer 30 kie zers waren opgekomen. De heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, zette het doel der vereeniging uiteen nl. tot leden der tweede kamer mannen te verkiezendie niet tot eenige partij behooren, aan geen program behoeven Ie gehoorzamen, maar volgens eigen oordeel willen meewerken tot uitvoering der Nieuwe Grondwet. Na eenig debat trad ruim de helft der opgekomen kiezers als lid der vereeniging toe. Het IV. v. h. R. schrijft: Bij het groot aantal sollicitanten voor rechterlijke betrekkingen mag het als een bijzonderheid worden vermeld, dat, gelijk wij van goed ingelichte zijde vernomen hebben, ter ver vulling van de reeds geruimen tijd vacante rechtersplaals in de rechtbank te Heeren veen, zich tot nu toe slechts zeer weinig sollicitanten hebben voorgedaan, en tot dus verre dan ook nog geen voordracht is op gemaakt." In de Eigaro wijdt Ed. De Eraissinet een artikel aan het Nederlandsche stelsel van defensie. Hij blijkt goed op de hoogte, al schrijft hij sommige Hollandsche woorden wat vreemd. Voorop stelt hij twee stellingen: 1°. dat België en Nederland hun legers zouden willen vereenigen (tegen een inbreuk op hun neutraliteit) is een fictie; 2° Nederland is volkomen besloten het door trekken van een Duitsch legercorps door Limburg niet als casis belli te beschouwen. De schrijver voegt hier zelfs bij, dat het voor niemand een geheim is, dat het gar nizoen van Maastricht bevel heeft zich terug te trekken bij de eerste nadering der Duitsche troepen, en dat de provinciale en stedelijke autoriteiten, met het oog op zulk een gebeurlelijkheid, zeer conciliante instruc ties hebben ontvangen. Wij laten deze beweringen voor rekening van den schrijver. Vod Ter eere van 's konings geboortedag, zal op Zaterdag 18 Februari a. s. des middags te 1 uur, in de groote loods op de voor malige marinewerf te Rotterdam een groot militair assaut gegeven worden door de jongens van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna. De etat-major van genoemden bodem heeft ter bijwoning daarvan uituoo- diging gezonden aan de civiele en militaire autoriteiten dezer gemeente. Maandagavond is te Woerden eene jeugdige dienstbode onbemerkt in den Rijn geraakt en na verloop van eenige uren le venloos opgehaald. De scheepsbouwmeester V., te Kapelle a. d. IJsel, heeft in de afgeloopen week door het ijs geen voordeelige week gehad. Twee nieuwe groote schepen, aan zijne werf vervaardigd, werden door het in werking zijnde ijs losgerukt en medegevoerd, waar door één der schepen op eene klip geslagen werd en midden door brak. De schade is aanzienlijk. In den afgeloopen nacht werd in het politiebureau aan de Oude Brug te Amster dam binnengedragen een persoon, uien door een tot dusver onbekende op den Nieuwen- dijk met een scherp voorwerp een steek in de linkerzijde was toegebracht, zoodut hij door het vele bloedverlies buiten kennis was geraakt. Een dokter, dadelijk ontboden, vond den gekwetste reeds dood, doch ver zocht het lijk terstond naar het Binnengast huis over te brengen, hetgeen is geschied. Even daarna verschenen 4 kameraads van den verslagene aan bet bureau, eenparig verklarende onschuldig te zijn aan het toe brengen van de doodelijke wonde, maar handgemeen te zijn geweest met een ötal sociaal-democraten. Zij zijn aan het bureau gehouden, totdat het onderzoek zal zijn ge ëindigd. Hbl Zondagavond werd door een deurwaar der met zijne getuigen, vergezeld van den kantonrechter eu een inspecteur van politie te Amsterdam, getracht een koopman we gens handelsschulden in gijzeling te stellen. Men wist dat de man zich schuil hield in een koffiehuis, doch men kon hem in het 1Z HH3 E, BT» W U IE geheele huis niet opsporen. Toen de ambte naren laat in den nacht verdwenen waren, kwam de man van het dak te voorschiju en spoedde zich naar huis. In de gemeente Laren is in den nacht van Zaterdag op Zondag een groot perceel afgebrand, waarin eeue slachterij en een veestaliing met huismanswoiiirig waren gevestigd. Dertien koeien zijn in de vlam men omgekomen. Zaterdag is op de marinewerf te Wil- mensoord aanzegging gedaan, dat met 1 Maart aanstaande weder 200 man van verschillende ambachten zullen worden bedankt. Te Volendam zijn gisterennacht 6 bur- gerwoonbuizen, waaronder ecu bakkerij door brand vernield. Eenige licercu, die eergisterniorgen van Apeldoorn in het Vierhoulcnsche bosch gin gen jagen, maakten dien dag negen herten buit. In den nacht van 10 op 11 Februari jl. is onder de gemeente Schooien, door mid del van braak en in klimming in eene boe renwoning ontvreemd: ruim f200 aan geld, een gouden remontoir-horloge met dito ket ting, waaraan twee gouden medaillons, een gouden broche, een dito doekspeld, zes diio ringen, een dito sigarenpijpje, twee bloedkoralen armbanden met gouden sluiting en een zilveren lucifersdoosje. De vermoedelijke dader is gisteren te Haarlem aangehouden en in arrest gebracht. Ct Uit Vries schrijft men aan rle Nieuwe Irenische Courant Een allerkoddigst geval kwam hier on langs voor. Een nette familie hoorde van lijd tot tijd, dat huil geheimste gesprekken publiek werden verteld. Daar hun woon kamer aan de straat uitkwam, kon het niet anders, of zij werden aan hun ramen be luisterd. Van tijd tot tijd hadden zij 's avonds daaraau eenig geritsel gehoord, maar waren daarop toch niet verdacht geweest. De luistervink moest worden ontdekt. Op een avond valt den man in, dat hij kruit in huis heeft. Een gootgat, tot ontlasting van het water, komt aan de straat uit tusschen de beide vensters. Op een schoonen avond willen zij hun plan ten uitvoer brengen, 't ls donker. De man neemt het kruit en strooit er een tamelijke hoeveelheid van véór de beide ramen, brengt dit in verbinding véór.en door het gootgat, verlengt zijn kruitmijn in huis tot aan de tafel en neemt met zijn vrouw plaats. Expresselijk spreken zij zeer hard en geven tevens hun ooren goed den kost. En ja, het duurt niet lang, of het geritsel aan bun raam vangt weder aan. De man spreekt nog luider, doch ontsteekt tevens een lucifer, houdt dien aan het kruit, en een geweldige gil volgt. Wat was het gevolg? Man en vrouw loopen naar buiten en zien daar hun buurvrouw in radeloozen angst wegloopcn. Het raadsel was nu opgelost. De goede buurvrouw heeft circa acht dagen lang te bad gelegen, daar zij niet kon.zitten, omdat een zeker gedeelte van haar lichaam sterk geschroeid en verbrand was. De lachlust der familie was groot, maar grooter nog was en is hun voldoening, dat zij na dien tijd geen last meer van luisteraars aan hun ramen hebben gehad. Dezer dagen liep te Eindhoven een vrouw te bedelen langs de buizen om op deze wijze in staat gesteld te worden na den winter haar 25-jarig huwelijksfeest waardig te kunnen vieren! Een arme drommel, die eenige dagen in Gennep had rondgezworven en zich een hooi mijt als logement had uitgezochtkreeg on verwacht bezoek van den knecht van den heer G.; die hem bij het hooiafladen zonder liet te weten met den hooivork door de panden van zijn jas stak. Op dit gevaar lijk bezoek niet voorbereid, verliet hij zon der veel gerucht zijn slaapplaats cn koos met achterlating van een laars liet hazenpad. Te Tegelen zijn in het open veld ge vonden 12 zilveren vorken, 12 dito lepels en 12 dito messen. Zonder twijfel zijn deze van diefstal afkomstig en aldaar nederge- worpen. De politie doet onderzoek. BUITENLAN1ISCIIE BERICHTEN E X UKIi lX I». In de gisteren door het hgerhuis ge houden zitting verklaarde, sir James Fergus- son dat, buiten de aan het huis bekende verbintenissen, er geen enkele gesloten was, waarbij Engeland zich tot handelend optre den te land of ter zee verplicht. De heer Labouclière vroeg: Moet ik hieruit opmaken dat geene overeenkomst met Italië bestaat, zelfs geene waarbij zulk een optreden niet wordt toegezegd? «^3 «r «l /m w t. Sir James Fergusson antwoordde, dat hij zich niet verder kon uitlatendan hij reeds deed. De meeting, te Londen gehouden op het Northumberland-plein en bij de West- minsterkade nam twee moties aande een om de regeering uit te noodigen zich met de quaestie der wcrkeloozen te bemoeien de andere om verbetering van den toestand van behoeftige grijsaards en verlaten kinde ren Ie vragen. Daarna protesteerden eenige sprekers teg n de houding der regeering en der politie, waarna men rustig uiteenging. Wilfrid Blunt, die, indertijd wegens het presideeren van eene verboden meeting tot twee maanden gevangenisstraf was ver oordeeld heeft tegen den inspecteur van politie, Byrne, die hem arresteerde, eene vervolging ingesteld hij eischt 5000 pd. st. schadevergoeding. Voor het hof van Dublin betoogde Bluut, dat de meeting niets te maken had met de Nationale Liga en dat die een zuiver vredelieveud karakter droeg, zoodat Byrne zich aan onrechtmatige han delingen had schuldig gemaakt. Blunt ver scheen voor het hof in het costuuui der gevangenen en werd na de zitting weer naar Kielmainhaiti overgebracht. .1 x x li :s ï.t tl. De electrische verlichting der Parij- schc tentoonstelling zal 2 miliioen fr. kosten. Tot hiertoe is voor de tentoonstelling reeds 17j miliioen fr. uitgegeven, dat is niet meer dan geraamd werd. Men ver wacht dat alles in hel begin van Mei 189 gereed zal kunnen zijn; de openingsdatum is voorloopig op 5 Mei bepaald. Er zijn reeds 953Ü aanvragen van inzenders ont vangen. De koning en de koningin van België worden in April te Parijs verwacht. Te Toulouse hebben een aantal werk- loozen een adres aan den burgemeester ge richt om te protesteeren tegen het gebruik van buitenlanders in de gemeentelijke werk plaatsen. Indien dezen niet worden wegge zonden zeggen de adressantenslaan groote ongeregeldheden te vreezen. PORTUGAL,. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de heer De Brazza aldaar van de Fransche bezitting aan den Congo is aangekomen en onmiddellijk de reis naar Frankrijk heeft voortgezet. »IIIT»CH L, A\ I». Volgens den Reichs-Anzeiger luidt het bulletin der geiieesheeren over den kroon prins: San Remo, 14, Febr.12 u. 20 m. De wond ziet er zoo goed mogelijk uit. De slaap werd in den afgeloopen nacht ge stoord. De patient heeft geen koorts, hoest niet en geeft slechts weinig slijm op. Ter gelegenheid van het 70-jarig jubilé van den Duitschen keizer als chef van het Russische Infanterie regiment Kaluga zullen den 18den dezer te Berlijnals depu tatie van dat regiment, de kommandant, twee officieren en een sergeant komen. De rijksdag heeft gisteren in tweede lezing de socialistenwet aangenomen naar de redactie der commissie, volgens welke de door de regeering voorgestelde verscher pingen vervallen en de duur van de gel digheid der wet op twee jaren wordt bepaald. Het voorstel van den heer Windthorst tot opheffing van den kleinen staat van beleg, is met 153 tegen 100 stemmen verworpen. Eenige leden der conservatieve en vrije conservalieve partij hebben bij den rijksdag een voorstel ingediend, waarbij aan de regee- ring wordt verzocht omtrent de werking van enkele invoerrechten als die op boter, kunstboter, raap-, lijn-, katoen- en ricinuszaad, palmpittenkopra, alle soorten van oliën, reuzel, oleomargarine, stearine eu paraffine, traan, rundertalk, wassoorten en minerale smeerolie een onderzoek in te stellen, ten einde na te gaan, of het niet in het belang van den landbouw en enkele industriëu wenschelijk zou zijn, de daarop geheven invoerrechten te verhoogen of te wijzigen. Op aanzoek van de Norddeutsche Lloyd te Bremen en ook van den Bremer senaat, had de Duitsche regeeriug te Brussel en 's üraveuhage het voorstel gedaan, op de Thornton-bank benoorden den mond der Schelde een vuurschip met mistsignalen te stationeeren, ten behoeve der scheepvaart. Naar men thans verneemt, hebben de Bel gische en Nederlandsche regeeringeu dit voorstel afgewezen. In diplomatieke kringen openbaart zich heden eene geruststellende opvatting van den politieken toestand. Aanleiding daartoe schijnt het lange gesprek te hebben gegeven, dat de Russische gezant Schuwaloff met prins Vou Bismarck heeft gehad. Men vermoedt dat Schuwaloff eindelijk positieve voorstellen van Rusland met betrekking tot hel Bul- gaarsche vraagstuk heeft overgebracht. Aan het Her/iner Tageblalt wordt uit Rome gemtld, dat de Italiaansche minister van oorlog bevel heeft gegeven het uitrusten van twaalf legerkorpsen op oorlogssterkte voor het geval eener mobiliseering voor te bereiden. (N. R. C.) De Berlijnsche Kreuzzeitung vestigt de aandacht op berichten uit Brussel aan Weener couranten, waarin verzekerd wordt, dat ook België en Nederland tot die Staten behooren, welk-, prins Von Bismarck bedoelde, toen hij zinspeelde op de bondgenooten van Duitschland, Oostenrijk en Italië in liet geval van een Russisch-Franschen aanval. Hoewel in die Brusselsche berichten voor de waarheid wordt ingestaan onder bij voeging, dat België cn Nederland zich tot zulk een bondgenootschap in November jl., ma.ir niet bij schriftelijk tractaat, verbonden hadden „moeten deze mededeelingen," zoo vervolgt de Kreuzzeitung, „toch met groote voorzichtigheid worden opgenomen en zal men de groote verantwoordelijkheid daarvoor aan den berichtgever moeten latenin het bijzonderzoover zij België betref fen, om voor de hand liggende redenen. Wel daarentegen zal het niet twijfelachtig zijn, dat de twee genoemde staten met de vredelievende strekking der Middeneuro- peesche alliantie instemmen." O Ui T EX IA IJ H. De hertog Adolf van Nassau is op een ritje iu de buurt van Weenen aan een groot gevaar ontkomen. Een wagen, met vaten geladen, reed tegen liet rijtuig aan, met het gevolg dat het portier werd ver brijzeld. De hertog werd gelukkig niet gewond. Evenals de Fransche, hebben ook de Russische schilders laten weten, dat zij niet willen deelnemeu aan de bij gelegenheid van het 40-jarige regeeringsjubilé van den Oos- tenrijkschen keizer plaats hebbende inter nationale kunsttentoonstelling. RUSLAND. Bij de begrafenis van den'Belgischen gezant te Petersburg stierf baron Schleysen, de Belgische consul, ten gevolge van het springen van een slagader. T U R K IJ E. De Turksche autoriteiten te Beyrouth hebben het volgende medegedeeld omtrent standjes aldaar tusschen Christenen en Mo hammedanen. Twee Christenen hadden voor het huis van een Mohammedaan onbetame lijke handelingen gedaan; de bewoonsters van het huis lieten daarover vertoogen tot hen richten, waarop zij met schelden ant woordden. De vrouwen wierpen met stee- nen en de Christenen gebruikten daarop hunne wapens. De politie schoot toe en arresteerde de twee Christenen; hunne ge- loofsgenooteu wierpen zich op de agenten ontzetten de gevangenen en vielen de Mo hammedanen aan met messen, stokken en geweren, totdat de gewapende macht een einde maakte aan de wanordelijkheden. Een gendarme werd gedoodeen politieagent gewond en bovendien werden 11 Moham medanen gewond of gedood. AMERIKA. De heer Blaine heeft, in een schrijven uit Florence, den voorzitter van het repu- blikeinsche nationale comité verzocht, ter kennis van de republikeinsche partij te bren gen, dat hij niet candidaat wenscht gesteld te worden voor het presidentschap der unie. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 Febr. (Part. tel. H.) De New-Yorksche correspondent der Financial News, seint, dat de officier van justitie Fellowes bij de „Grand Jury" een aan klacht heeft ingediend legen Gould, in zake de Kansas Pacific-Spmij. LONDEN, 15 Febr. (Part, Tel. H.) Ter beurze was heden de handel in Buiten, landsche fondsen flauw, daar de bladen on gunstige berichten over den toestand van den Duitschen kroonprins mededeelden. SAN REMO, 15 Febr., 's morgens 10 uur. De kroonprins .heeft geen goeden nacht doorgebracht cn klaagde over hoofdpijn, maar overigens is de toestand volkomen be vredigend. Doctor Mackenzie zal niet, gelijk zijn plan was, heden vertrekken. LAATSTE BERICHTEN. De afdeelingen der kamer onderzoeken heden de ontwerpen betreffende de Indi sche paketvaart en de wijziging der ge- stichtenwet. De minister van marine neemt in beterschap toe en zal weldra zijne werk zaamheden hervatten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2