NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. £5e/,e Commit ver schijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeg 6 Donderdag 16 Februari 1888. 40. Uitgevers: Gebroeders ure. Stads- B er i c ia ten, Jacht en Visscherij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN, Het Geheim van het Oude Kasteel. I Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer 10 Cent. I f.25. 1.60. Van j6 regels0.9o. Elke regel meer j 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang, De Voorzitter van den Gemeenteraad van LEIDEN Gezien art. 31 der wet van 4 Juli 1850 (iStaatsblad n°. 37), zooals die is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet, Brengt ter algemeene kennis dat de lijs ten der kiezers van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Slaten en den Ge meenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de leid- sche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 15 Februari 1888. De COMMISSARIS UES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 24sten Januari 1888, n°. 37 Gelet op art. 11 der wel van den 13i)en Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bjj voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald: lo. dal de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemd in art. 15, lilt. den h, der wet van den 13den Juni 1857 {Staats blad no. 87)wordt gesloten op Dinsdag den liden ilaarl aanslaande; 2o. dat de uitoefening van liet weispel van kwarlelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 25sten April aanstaande tot en met den 4den Juli daaraanvolgende, docli dat het vliegnet in geen geval tol liet tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verslaan rivieren door sluizen afgeslotenzal zijn gesloten van den 5den April aanslaande tot en met den 5den Juni daaraanvolgende, met uitzondering: van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; van de visscherij mei de gebbe om kleine vischjes Ie scheppen lot aas voor de dobbers 4o. dal liet visschen met kuilnelten, waar onder ook belmoren ankerkuilen en slaalboo- men, van den 5den April aanslaande lol er. met den lilden Juni daaraanvolgende is ver boden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van bet tijdstip der sluiting van de jacht op ecr.don tol en met den 2ls(e« April en van den 2de« Juli lot de opening der jrclit op waterwild. En zal deze kennisgeving, In plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in lub pro vinciaal blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des koniwjs voornoemd F O C K. 's Gravenhageden 27slen Januari 1888. LGIUES, 15 Februari. Door Z. M. is de heer dr. J. G. Van Deventer, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium alhier, benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aau de kon. mil. academie te Bredaen zulks met ingang van 16 April 1888. Tot president van liet Leidselie slu-* denter&orps is gisler gekozèir"3e heer G. Vissering en tot president van de sociëteit Minerva de heer J. C. Stoop, (I N I F K K S 1 T E I T. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtiwetenschnp aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Van Iperen, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld„Is de eigenaar van het aan vruchtgebruik onderworpen goed gehouden lot het doen van grove reparation?" til llEH, LiETTKKKN KX KUXST. Geboortedag (1826) van Victor van Schetfel. In de N. li. Ct. is medegedeeld, dat door den kolonel-commandant van het reg. grenadiers en jagers, de heer Van der Linden zou zijn voorgedragen ter benoeming tot kapelmeester van de kon. mil. kapel. Naar wij uit goede bron vernemen, is dit bericht gedeeltelijk voorbarig daar er nog geenerlei beslissing omtrent de vervulling van de vacature-Völlmar door den regiments commandant moet genomen zijn; ten andere is het bericht onjuist, want de kapelmeester wordt benoemd door den kolonel van het regiment, die deswege aan niemand een voordracht behoeft in te dienen. (Fad.) Naar de Fransche bladen mededeeleu is de heer Gailhard een der directeuren der groote opera te Parijs naar Den Haag ver trokken om met het oog op het sluiten van een engagement, kennis te maken met eenige zangers en zaugeressen aan de Haagsche opera verbonden. De N. R. Ct. verneemt dat binnen de eerstvolgende twee of dria weken de eerste opvoering van König Arpad, de nieuwe opera van den heer Verhey, tekst van Fiore dclla neve, in deu Rotlerdamschen schouwburg met zekerheid te verwachten is. Joachim, die reeds door de universiteit van Cambridge tot doctor honoris causa in de muziek was benoemd, zal deze week van de nuiversiteit te Oxford dezelfde onder scheiding, erlangen. Naar verscheidene Duitsche bladen gemeld hebben, en thans ook de Signale mededeelt, heeft onze landgenoot, de heer Pdbk llaase, onlangs te Duisburg een feit yrlbrpcht, dat hem als kunstenaar bijzondere aandoet-. Bij de uitvoering van Gouvy's oratorium Electra werd de Leipziger tenorist Dierich, de vertegenwoordiger van Orestea, door eene heeschheid overvallen, en er zou dientengevolge eene zeer voelbare storing zijn ontstaan, indien niet de heer llaase zich terstond bereid had getoond, naast zijne eigene baspartij als Aegisthes ook nog de voornaamste tenor-soli over te nemen. De wijze waarop de voortreffelijke zanger, on voorbereid, zich van deze eigenaardig moei lijke taak kweet, wordt, niet minder dan zijne bereidvaardigheid, ten zeerste geprezen. Het ultra-radicale blad Voorwaarts (hoofdredacteur mr. Spin) heeft opgehouden te bestaan. Hedenavond verscheen het laatste nummer. (N. R. Ct.) Koningin Victoria zal de aquarellen, die zij bij haar jubilé ontving, inzenden op de kunsttentoonstelling te Weenen. OFFICIEELK ISEKIC1ITEX. Door Z. M. is mr. A. P. H. Kolff be noemd tot burgemeester der gemeente Brou wershaven. Door Z. M. is, met ingaug van 1 Maart 1888, A. A. J. Nijland, gepens. luit.- kol., prov. adjudant in Gelderland, te Arn hem, tijdelijk en wel voor drie jaren, be noemd tot commandant van het corps ge leiders van ontplofbare stoffen. Door Z. M. is bij het wapen der art. benoemd tot kapt., bij het 3de reg. vesting- art., de lste luit. M. J. baron Van Boet- zelaer, van het corps pontonniers. Door Z. M. is: 1°. aan den bij het 2de regiment huzaren in actieven dienst her stelden ritmeester der cav. F. M. baron Van Lyndentot dusverre op non-activiteit, op ziju verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2°. aan genoem den eervol ontslagen ritmeester de vergun ning verleend, de activiteitsuniform van zijn laatsten rang te blijven dragen, met inacht neming van het bepaalde bij kon. besluit van 14 Aug. 1856 n°. 60. Door Z. M. zijn verplaatst de con troleurs der dir. bel. en vau het kadaster: L. C. Blom van Groningen naar Zwolleen J. J. Ter Laag van Zwolle naar Groningen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 16 en ae minister van koloniën op 17 dezer geen audiëntie verleenen. Door de vrijzinnige kiesvereeniging «Meerkerk en omstreken" is tot candidaat voor de tweede kamer met algemeene stem men gekozen de heer K. Van Wijngaarden LJzn. te Sliedrecht, De kiesvereeniging Arnhem", te Arnhem, heeft den heer W. Rooseboom met alge meene stemmen tot candidaat gekozen. Door de vrijzinnige kiesvereeniging «Ve- luwe", iu het district Apeldoorn, is lot candidaat gesteld voor de tweede kamer de gepensioneerde schout-bij-nacht Van der Velde te 's Hage. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne- derland en Oranje" te Leeuwarden heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer W. C. Van Munster, hoofd der chris telijk nalionsle school aldaar. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 5). Voorzichtig tastte hij langs den muur om de deur, waardoor hij binnen de kapel ge komen was, weer terug te vinden, wat hem na eenige moeite gelukte. Toen snelde hij naar de bibliotheekin de hoop den lord daar te vinden; maar vergeefs, de kamer was ledig. «Vervloekt," brulde hij, schuimbek kend van woede, «de oude vrek is mij ontsnapt." Zonder zich evenwel een oogenblik te bedenken, greep hij de lamp, die op het schrijfbureau brandde en snelde daarmede naar de kapel terug. Doch ook de kerk was ledig. Hij zette de lamp neer en snelde naar de groote deur; zij was gesloten. Daarna naar een kleine deur aan den buiten muur. Deze week voor den druk zijner hand, maar hij stond nu in den slottuin. De wind woei hem door de verwarde haren, maar geen spoor was er van den ouden man te ontdekken. «Hij is mij ontkomen," mompelde hij, «maar zoo waar ik leef, zal hij toch niet zegevierenik zal andere maatregelen moeten nemen, zooveel te erger voor u, lord Hampton I" DERDE HOOFDSTUK. DE VREEMDE BEZOEKER. Twee avonden na het hiervoren verhaalde vinden wij lord Hampton in de huiskamer op Eden-Castle. Hij is alleen. Peinzend loopt hij het vertrek op en neer. Wie kon toch die geheimzinnige spion geweest zijn die hem op dien avond in de kapel had aangevallen? Welke belangen kon die man bij den brief hebben, dien hij aan Fabre had geschreven? De spion had hem de kaars uit de hand geslagenhij had met veranderde stem gesproken en wilde ook niet zeggen wie hij was, dus moest lord Hampton hem kennen. Zou het wellicht een vijand van Arthur zijn, of slechts een armzalige schurk, die met den brief aan Fabre in de hand, hem en Arthur geld wilde afpersen? Op al deze vragen kon lord Hampton geen antwoord vinden. Een bescheiden tikje op de deur wekte hem uit zijn overpeinzingen. «Binnen «Mylord," sprak de lakei, die met een brief de kamer binnentrad, «de brenger wacht op antwoord." Lord Hampton scheurde de couvert open en las: Mylord Ik kan met uw voorslag geen genoegen nemen, maar brenger dezes zal u zeggen, wat ik van u verlang. Francis lload." Met een woedend gebaar frommelde lord Hampton den brief in elkaar en smeet hem in het vuur; doch weldra bedacht hij dat hij niet alleen was, en sprak op volmaakt kaimeD toon tot deu lakei, die hem ver baasd gadesloeg: «Laat die man hier komen." De lakei verwijderde zich en nu liet de lord aan zijn gedachten den vrijen loop. «Die l'rancis Hoad wordt brutaal," sprak hij hardop, maar laat hij voorzichtig zijn; als hij het mij te bont maakt zal ik alles openbaar maken, en dan...." De deur werd geopend en een man, die den lord totaal onbekend was, trad binnen. Een donker blauwe bril verborg zijn oogen, haar en baard waren eenigszins vergrijsd, maar zijn gestalte was forsch en lenig. Lord Hampton zag den vreemden bezoeker ver wonderd aan. «Komt gij van Francis Hoadvroeg hij. «Ja, mylord," was het antwoord. «En wat hebt ge mij te zeggen?" «Alleen dit, mylord," sprak de onbe kende, terwijl hij den lord bij de hand greep, en zoo dicht mogelijk bij hem ging slaan, «alleen dit: De dooden spreken niet!" Eer lord Hampton hem iets kon vragen, had de vreemdeling een langen dolk van onder zijn jas te voorschijn gehaald, eu stootte den ouden man die tot aan het gevest in de borst. Met rochelend geluid zonk het slachtoffer voor den moordenaar neer. «Dwaas," mompelde hij, «ge hebt het aan uzelve te wijten; waarom tradt ge mij ook in den weg." E-nsklaps ging hem een rilling door de leden, voetstappen naderden haastig de deur van de kamer. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1