NIEUWS- EN ADVERT; NTIE! LAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. öeze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABOB38EMEMT: Woensdag 15 Februari 1888. W'. 39. ADVERTENTIES: üureel: Scheepmakerssteej; Uitgevers: Gebroeders Muró. S t a d s - B e r i c li t e a. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maandenS.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer 10 tent. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. IIRR - IJ K. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 12J«»> December 1887, n°. 10/1 Provinciaalblad n*. 64 houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der malen en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomst ij; art. 15, lelt. der wel van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik tijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers voor wijk VI, op den 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 en 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereidersgoud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen ioor wijk I, II, III, IV en V, op den 20, 21 en 2 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren, en wijders na den 16en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagentot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l8ten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; o. dat, na hel eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vcr- eischtc steinpelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en i dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter keunis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3den December 1887, de letter Yin den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- rrierk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormeik voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatdng in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LELDEN, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van de 1ste klasse van het kadaster, belast met den velddienst in het arrondissement Leiden, het voornemen heeft deze gemeente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale veranderingen voor bet loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 14 Februari 1888. LE1DGV, 11 Februari. Bij kon. besluit is bij het 4e reg. infanterie benoemd tot len lalt., de 2e lui'. J. G. Kist, van het korps. Aan den kwartiermeester J. J. Teu- ni8.se, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart alhieris uitgereikt de zilveren medaille voor 24 jaar eerlijken en trouwen dienst. liet definitief bestnur der nieuw op gerichte Katholieke kiesvereeuigiiig „Recht en Orde" is samengesteld uit de heeren: lierman F. A. Damen, pres., B. C. Looijaard, vice-pres., J. H. J. Kuijpers, le secr., D. J. Meysing, 2e secr., N. Stadhouder, penn., J. P. J. Driessen, J. A. Bots, M. J. Keiler, Id. L. A. Van Campen, G. H. Theonville, J. W. lloogenstraaten, Th. Stijnman, VV. Els- hot, A. L. Ouwerkerk en J. Van Kampen hout leden. Naar de heden te houden vergadering te Haarlem van den Provincialen Zuid Noord- tlollandschen Bond, waar o. a. het concept program der Katholieke partij zal worden besproken en behandeld, zijn twee bestuurs leden afgevaardigd. A's caudidaat der sereeniging voor de a. s. verkiezing van een lid van de tweede kamer hoort men noemen den heer mr. O. J. E. baron Van Wassenaer. Uit Leiden bericht men aan het Vad., dat alhier van liberale zijde het meest in aanmerking komen mr. VV. H. De Beaufort, thans lid van de kamer voor Amsterdam en mr. A. Telden, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Hage. Hedenmiddag werd op de Heerengracht eene vrouw door een beroerte overvallen en in een groentewinkel aldaar ingedragen om spoedig per rijtuig te worden vervoerd. Haar toestand moet ernstig zijn. Hedenmiddag te half twee ongeveer viel een jongetje, J. G., in de Middelste gracht alhier. Hij was er weêr spoedig uit. Hedenmorgen is in den Vliet ouder Voorschoten een schip aangevaren en ge zonken. MUZIEK, LKTTKREH E.V KUNST. Sterfdag (1781) van Lessing. De Fransche componist, de heer J. Massenet, verliet Zondagmiddag, vergezeld van de bevallige vertolkster van de hoofd rol in zijn MauOD, uille Ada Palmer, de residentie om naar Parijs terug te keeren. De gezant der Fransche republiek, de heer Legrand, deed zijne landgenooteu uitgeleide. „De Huzaren in hot Dorp" is te Amsterdam met bijval gegeven. Mevr. Orelio-Van Zandt was Rose Friquet, de heer Kerckhoven Sylvain, Albers Belamy en mevr. Albers-Jahu Georgette, terwijl Dierickx den pachter Tlnbaut voorstelde. Allen hadden veel succes. Jenny Liud liet ruim 500,000 gld. na. Daarvan vermaakte zij het grootste deel aan haar man en diens kinderen; aan de Universiteit van Upsaia 35000 gld. voor het onderhoud van arme studenten en even- viel aan die van Lund voor arme theologen; de medailles, ter harer eere geslagen, aan het museum te Stockholm, haar schilderij „De overstrooming" aan den koning van Zweden. In een gister te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeliug voor de taal-, ge schiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, van de koninklijke akademie van weten schappen, sprak prof. A. Kuenen over „De Melechett des hemels" in H. VII enXLIV van Jeremia. WFFICIEELE UKUUHTKV. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekend aan: K. Nederstigt, daglooner, te Wuubrngge, wegens het met levensgevaar redden van 3 personen, die nabij die gemeente door het ijs waren ge raakt, op 4 Januari 1888. Door Z. M. zijn benoemdtot bur gemeester: van Cliaam A. Bastiaansenvan Duivendijke, T. Gast; van Princenhage, A. Schrauwen; van Akersloot, J. Van der Oord; van Uitgeest, A. Van Nienes; se cretaris dier gemeente en van Rheneujhr. G. J. A. Schimmelpenuinck. Door Z. M. zijn benoemd: tot notaris: te Waardenburg, P. H. Den Ouden, can- didaat-notaris te Zaltbommel, te Markeloo, P. L. Bosch, candidaat-notaris te Waarden burg; tot griffier der arr.-rechtbank le Leeu warden, mr. H. M. De Wendt, thans subst.- griffier bij die rechtbanktot ambtenaar van bet O. M. bij de kantongerechten in bet arr. Alkmaar, voor de kanlons Hoorn en Medemblikter standplaats Hoorn, mr. A. Maclaine Pont, adv. en rocureur te 's Gra- venhage, tevens werkzaam op het parket van den off. van justitie bij de arr.-recht bank aldaar. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnen!, zaken is D. G. De Vries, benoemd tot tijdelijk opzichter van rundvee, ter standplaats Clinge. Door Z. M. zijn bij hel dep. van financiën benoemd: tot hoofdcommies, de commiezen B. F'olkers en G. Monkhorst Frzn.; tot commies, de adjunct-commiezen S. J. Versfeit, F. H. Van Leeuwen en mr. H. E. E. Lagerwey; lot adjunct-commies, de 1ste klerken J. Waldkötter en J. C. L. C. Van Hulst. Door Z. M. zijn met ingang van 1 April 1888 benoemd tot telegrafist le kl. FEUILLETON. FAMILIE-KOM AN. 4). TWEEDE HOOFDSTUK. in de slotkapel. Nadat lord Hampton de bibliotheek ver laten had, sloeg hij een zijgang in en daalde langs een steenen trapslechts eenige treden hoog, af naar een zware eikenhouten deur, die toegang tot de slotkapel verleende. Hij had de kaars in zijn hand en bet zwakke licht teekende een lange schaduw op den witten muur. De geheimzinnige bespieder volgde aan de voorzichtig geopende bibliotheekdeur de lange schaduw met stralende oogentoen verliet hij stil het vertrek en sloop den lord op de teenen na. Door den spion gevolgd, ging de lord de kapel binnenzonder te bemerken dat hij bespied werd. De hooge zuilen en groote wandschilderingen kregen door het walmende kaarslicht een huiveringwekkend, spook achtig aanzien, maar geen der beide aan wezigen lette daarop, zoodanig werden zij door het doel, dat zij beoogden, in span ning gehouden. Lord Hampton naderde het altaar, tot hijjuist bij de kleine wenteltrap gekomen, die naar den kansel voerde, plotseling luis terend bleef staan. Zijn bespieder had zich bijna verraden, maar hij had zich spoedig achter een dikken pilaar verscholen, zoodat hij niet door den lord werd opgemerkt, toen deze een onderzoekenden blik door de kapel wierp. Gerustgesteld vervolgde hij zijn weg naar het altaar. Daarachter bevond zich een kleine ijzeren deur, die toegang verleende tot den grafkelder der familie Hampton Hij haalde een sleutel uit zijn zak en wilde juist de deur openen, toen hij een gedruisch in zijn nabijheid hoorde. Dit maal kon hij zich niet vergist hebben, hij begreep dat hij bespied werd. De spion had, door het schemerlicht misleid, tegeü een stoel gestooten en de loid had zich zoo haastig omgekeerd, dat hij zich niet meer verbergen kon. Met éen sprong had hij zich op den ouden man geworpen, hem de kaars uit de hand gerukt en die ver van zich af gesmeten. De aangevallene greep nu zijn aanvaller bij de keel en riep woedend „Schurk, wie zijt ge, wat doet ge hier, waarom bespiedt ge mij?" Met éen ruk had de bespieder zich van de vuist van lord Hampton bevrijd en met beide handen greep hij hem bij de schouders, terwijl hij hem met een hoonende stem ant woordde „Wie ik ben, mylord? Als ik gewild had, dat u dat wist, zou ik mij de moeite wel hebben kunnen sparen, u die kaars uit de hand te nemen, maar wat ik hier doe, dat is iets anders. Ik hoorde daar straks in de bibliotheek een merkwaardig gesprek tusschen u eu Francis Houd. Ik wist, dat die man, uw voormalige kamerdienaar, hier zou moeten komen, want onlangs hebt ge hem geschreven; ik was nieuwsgierig wat u met hem te, bespreken kon hebben, daarom verborg ik mij in dien donkeren hoek. Uw gesprek maakte zoozeer mijne belangstelling gaandedat ik u tot hier gevolgd ben." „Maar met welk doel?" vroeg de lord, die te vergeefs trachtte de stem van zijn bespieder te herkennen. „Luister, mylord 1 wij zijn hier alleen, gij zijt oud en zwakik jong en sterk het verstandigste wat ge doen kunt, is u naar mijn wil te schikken. Geef mij dien brief te bewaren, dien ge aan den rechts geleerde Fabre geschreven hebt." „Welk belang hebt ge daarbij?" „Dat is mijn geheim." „Maar belooft ge mij dan, dat ge hem in geen geval aan Fabre zult overhandigen voor mijn dood?" „Daar kunt ge verzekerd van zijn, mylord." „Welnu, dan buk ik voor de over macht, laat mij los en ik zal u den brief geven." De verspieder liet lord Hampton los, maar nauwelijks voelde deze zich bevrijd, of hij greep hem met krachtige vuisten aan en slingerde hem ver van zich af. De schurk had zich misrekend, toen hij den lord zwak noemde; met een verwensching kwam hij tusschen de stoelen terecht, en het kostte hem de grootste moeite, om in de diepe duisternis het gangpad te bereiken. Hij tastte overal rond, maar de lord had van de gelegenheid gebruik gemaakt, om de kapel te verlaten. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1