NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 H U E KI E N T ADVERTENTIES: Donderdag 9 Februari 1888. PI". 34. Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Prijs per Nummer 10 teut. Van 1G regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Schsepuiakerssteeg 6. 201» Jaargang. Stads-Berichten. Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN) Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 16,leD Januari 1888, A. n°. 109 (2e afd.), Provinciaalblad n°. 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Au gustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteit» besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46); Brengen ter algemeene kennis dat de Loling der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor lien die geboren zijn in het jaar 1868, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 14dfn, 15den en 16dcn Februari aanstaande, telkens des morgens te HA-IjFTIENf; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der narnen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel op Dinsdag den 14den Februari 1888, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 15den Februari 1888, voorde ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en inet de letter P, en op Donderdag den 16den Februari 1888, voorde ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, hel nommer kan getrokken worden door zijn vader, moe der of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de lole- ling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na hel trekken van zijn nommer, dc redenen van vrijstelling opgeeft, die hij ineenl te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot hel opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester be kende en te goeder naain en faam staande ingezete nen, die zich ieder voor dc waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-ondorleckening, verantwoorde lijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag den 20sten en Dinsdag den 21,,e° Februari aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakkingen doorplaatsing in de Leidsche Courant van den 2den en den 9den Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 Februari 1888. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gezien hel besluit van den Heer Commis saris des Konings in de provincie Zutd-llol- land, van den Ifiden Januari 1888(Provinciaal- blad no. 8), houdende regeling van de loling voor de Nationale Militie, en waarhij den Burge meesters der gemeenten, waar de loling plaats heefto. m. word! verzocht om al de hun ten dienste slaande middelen aan le wenden, ter voorkoming van dronkenschap, bij gelegenheid der loling; Noodigl de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zicli bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van liet gebruik van sterken drank en daardoor zich le vrij waren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor de straffen bij de Wel lot beteugeling van opeubare dronkenschap bepaald, lerwyl levens met nadruk wordt gewezen op de Straf bepaling bij art. 252, 1°., van het Welhoek van Strafrecht gesteld legen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand die in ken- nenlijken staat van dronkenschap verkeert. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 8 Februari 1888. D ft A X K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dal door ERNEST DANIEL REIN HARD ALBERT BOU- RiCIUS een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in hel perceel Kraaierslraat n°. 13. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 8 Februari 188S. De COMMISSARIS UF.S KONINGS in de Provincie ZOll) HOLLAND Cezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 24slen Januari 1888, n°. 37; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter keunis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Slaten is bepaald: lo. dat de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemd in ait. 15, litl. d, en /ider wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad no. 87)wordt gesloten op Dinsdag don l'Jdcn Haart aanstaande; üo. dal de uitoefening van liet welspel van kwarlelen met steekgaren ol' vliegnet (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 25slen April aanslaande tol en met den 4dm Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval lol bet tirasseeren van kwarlelen mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij ui de binnenwateren, waaronder ook worden verslaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 5den April aanslaande lot en met den 5den Juni daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visscherij door middel van lui ken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes le scheppen tol aas voor de dobbers; 4o. dal het visschen met kuilnetten, waar onder ook bebooren ankerkuilen en slaalbou- men, van den 5den April aanslaande tot en met den lilden Juni daaraanvolgende is ver boden; 5o. dal de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van liet tijdstip der sluiting van de jacht op ecr.den lot en met den 21 sten April en van ilen 2d en Juli tot de opening der jacht op waterwild. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal 111 ad en in de Nedcrlandsclie Staats courant worden geplaatst. Dc Commissaris des konings voornoemd F (l C K. 's Gravenliage, den 27sleu Januari 1888. I.EHIEN, 8 Februari. Bij kon. besluit is dr. P. P. C. Hoek, alhier, inet ingang van 1 April benoemd tot wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken. Tot kapitein bij de dd. schutterij al hier is door Z. M. benoemd de heer A. Parmentier, thans 1ste luit. Het Februarizonnctje ontbrak heden ochtend tamelijk wel toen de driekleur werd uitgestoken om weldra slap en nat als een vaatdoek van de dakgoot tegen het raam tc worden geslagen eu vice versa, een stroom regenwater met zich voerende. Toch re-len tegen 1 uur de wagens af en aan, volgeladen met de jongste ionen van de Alma Mater evenwel derwijze uitgedoscht dat men ze als zoodanig niet licht herkennen zou. Daar reed Don Quichot en Sanche Pauza mei Micomicona, de koningin van Mico- micon, Chiueezen, de groote volapückprofeet die inwoners van alle natiën om zich heen vereenigde om ze tot „één mciischheid met één taal" to maken. Niet te vergeten de arke Noach, eertijds goed gesorteerd, nu voor een groot deel verlaten, Zeus en Venus, August de domme, Quick e» de beroemde Clown Ajakkes, Indianen, Mexicanen, Italianen, Napolitanen eu wat niet al andere anen. De sociale quaestie opgelost, voorgesteld door zakjes plakkende, stijfsel kokende eu in haring tonnen verbiijfhoudende heeren. Nog lang véér twee uur was het groot auditorium van het academiegebouw meer dan vol en voerde het orkest de gebruike lijke nummers uit. Te twee uur precies baanden de pedellen in vol ornaat zich en den langen rij van professoren, curatoren en slndentenbesturen een weg door de dicht bezette gangpaden, terwijl de plechtige muziek zich in de ruimte deed hooren. lutusschen had de rector-magniScus prof. dr. S. S. Rosenstcin op het spreekgestoelte plaats genomen en nam hij het woord tot herdenking van den stichtingsdag der hooge- school. Na den gebruikelijke!! aanhef wees spreker er op hoe men juist geen Nederlander be hoeft te zijn om met voldoening terug te zien op de groote gebeurtenis op den 8en Februari 1575, de stichting eener hoogeschool die zoovele beroemde mannen heeft opge leverd. Spreker had zijne redevoering getiteld: „De erfelijkheid van verworvene eigenschap pen," waarin in uitmuntende taal werden uiteengezet de meeningen van verschillende geleerden over bet al of niet bestaan van aangeboren eigenschappen. Spreker kwam voor zich tot de slotsom dat niet de eigen schappen als zoodanig van de ouders worden overgeërfd, maar alleen de voorbe- achiktheid. Die aanleg kan worden verstikt of ontwikkeld door den eifgeuaam en 't was bij het einde van zijne hoogstbelangrijke en in druk gegeven redevoering dat spreker zijne studenten-hoorders het volgende op het hart drukte: Daarom is de erfelijkheid ook geen on veranderlijk fatum, liet erfdeel is te ver gelijken aan den bodjm, die geschikt of ongeschikt, kan en moet bewerkt worden, en vatbaar is voor wijziging door vernuft en volharding. Wel weet ik, dat dit slechts beeldspraak is. En toch zoude ik zoo gaarne dit beeld U op het hart drukken, mijne heeren stu denten, wij ouJeren van dagen hebben af gesloten met de ontwikkeling onzer indivi dualiteit en kunnen slechts nog meewerken om deze bij anderen te helpen vormen. Maar gij zijt nog wordende. In den strijd des levens kunt en zult gij nog eigen schappen kunnen verwerven, nuttig voor uzelven, heilzaam voor de maatschappij. „Wordt niet moe in dezen strijd, hecht niet aan het fatum der erfelijkheid. Grift in uw bewustzijn het denkbeeld, dat slechts de aanleg erfelijk is, die bf ontwikkeld of tegengehouden kan wordeu. Spant alle krachten in om den aanleg tot het goede te ontwikkelen. De dichter wien het ge gund was, voor alle omstandigheden des levens de juiste gedachte, en het geschikte woord tc vinden. Goethe beeft ook hier de leus gegeven „Was du ererbt von deiuen Vatern hast, Erwirb es, um es zu besitzen." Moge dit woord ook Uwe leus zijn. Daverend waren de toejuichingen na de schoone redevoering, die, in hoofdzaak voor vakmannen, maar ook voor anderen hoogst belangrijk was. Op den gewonen tijd vereenigden zich de verschillende groepen aan het station om aldaar bij aankomst van den trein van 4.16 uit Amsterdam, dat voertuig te beklouteren. Eene enorme menschenmassa bewoog zich om het stationsgebouw eu op den Stations weg. Na afloop van de gebruikelijke plech tigheid trok de rijtuigenreeks weêr naar de stad terug, om na nog even bij de geëman cipeerde sociëteiten hun vreemden last te hebben afgezet, hun inhoud voorgoed te verliezen bij de verschillende tafelhouders. De hoogleeraren vereenigden zich te 6 uur aan een diner in hotel Verhaaff, terwijl hedenavond door de studenten aldaar eene serenade zal worden gebracht op hunne wandeling door de stad. De stoet zal den volgenden weg nemen: Breestraat, Steensehuur, Ruïne, Rapen burg, Breestraat tot védr het hotel Ver haaff; 7andaar Breestraat, Korenbrugsteeg, Nieuwen Rijn, Hooigracht, Haarlemmerstraat, PaardensteegKort Rapenburg, Breestraat tot aan de sociëteit Minerva, alwaar de stoet zal worden ontbonden. - Door den heer A. G. Mulié, hötel- houder alhier, is ons het volgende schrijven verstrekt, door hem ontvangen van een jongmenschvroeger bij hem in betrekking en sedert naar de Transvaal veitrokken. We nemen dat schrijven hier over als bij drage tot hetgeen over „die vei re landen" geschreven en gesproken wordt: „Wel-Edl. Heer! Al is het reeds ongeveer twee jaar gele den sinds ik n verlaten beb, zoo gevoel ik mij toch gedrongen nogmaals mijne dank baarheid te betuigen voor de goede behan deling, tijdens mijn verblijf ten uwent, van u en uwe geachte familie genoten. Hoe dikwijls denk ik nog om uwe goede raadgevingen, die gij mij zoo dikwerf hebt gegeven en hoe komen ze mij nu te pas. Ik ben UEd. er nog recht dankbaar voor. Het bevalt mij in mijn nieuw vaderland zeer goed, ik ben nu op het kantoor van zekeren heer De V...., ook een Hollan der, die alhier goudplaatsen heeft. Het is wonderlijk hoe spoedig hier een geheel verlaten plaats in één jaar in een groote stad kan herboren worden. Ik was op mijn reis te Witwatersrand, waar Mei 1886 nog geen enkel huis stond en waar men nu vijf uur in een bebonwde stad kan rondrijden. En waar komt dat alles van? Door het goud. Goud is hier overal de roep. Goud is hier het woord. Overal wordt goud gevonden en zoo ook hier voor ongeveer drie maanden. Denkelijk zullen deze plaatsen met andere in de buurt voor het publiek opengezet worden. We laten nu hard werken om shwats en tunnels te graven om goadhoudende riften te zoe ken. We hebben er al twee, waar al veel geld voor geboden ismaar den heer Do V.... wil nog iets wachten totdat er meer ontdekt zijn. Ik heb het zeer druk met het nazien van het werk, waar meestal Kaffers aan werken en daar deze eene plaats enkel drie duizend morgen groot is, moet ik alles te paard doenwat wel eens vermoeiend wordt, als men zoo dag aan dag in het zadel zit. Eerst zou ik bij den heer Osteen bakker te Pretoria, gekomen zijn, maar daar kreeg ik f 120 per maand en het leven in Pretoria is duur, zoodat ik liever iets anders hadtoen werd mij aangeboden een schoolmeesters- en poslmeestersposlje, wat mij meer opleverde, totdat deze betrekking werd aangeboden met f 144 per maand trak-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1