Z. M. de koning heeft gisternamiddag in bijzon ier gehoor ontvangen den markies De Montri, ter overhandiging zijner geloofs brieven als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van den koning van Siam. 5 uur de leden van het Siameesche gezant schap, dat thans te 's Gravenhage vertoeft, ten paleize in gehoor ontvangen. De gezant, vergezeld van zijn secretaris, beiden gekleed in een rijk met goud geborduurd costuum, weiden door den kamerheer-ceremoniemees ter, baron De Constant Rebecque, van het hotel Bellevue afgehaald en op dezelfde wijze ook in een galarijtuig na de audiëntie naar dat hotel teruggeleid. De audiëntie werd bijgewoond door den opper-ceremoniemeester baron Du Tour van Bellinchave, den minis ter van buitenlandsche zaken, jhr. Van Kamebeek, en de heeren deel uitmakende van den dienst van Z. M. II. M. de koningin had Zaterdagmiddag voor II. K. II. prinses Wilheimina ten paleize een kinderpartijtje georganiseerd. Een achttal kinderen van leden der hof houding was bij de prinses genoodigd. Onder spel en kinderlijke kout waren de jeugdige speelmakkertjes van half vier tot ruim half zes bijeen. Ouder andereu waren er kinderen van Zr. Ms. adjudanten majoor jhr. Van Spengler en ritmeester jhr. Van de Poll, van den ordonnans-officier luitenant baron Van Heeckeren van Molecateu en van douairière baronesse Van Limburg Stirum, geb. baronesse Groeninx van Zoelen. D. v. Z.-ll. en 'e Or.) H. M. onze koningin bezocht gister op een wandelrit met de kroonprinses de gemeente Delft. Naar men meldt, heeft na de open bare veiling van de verzameling antiquiteiten van wijlen den beer Gevers te 's Hage,ook nog eene onderhandscbe verkooping van tal van uit die auctie afkomstige zeldzaamheden plaats gehaden wel tusschen de kooplieden in oudheden uit verschillende steden des lands onderling. liet goed bracht nog zeer veel winst op, ja het dubbele van de gewone prijzen. Men spreekt zelfs van fabelachtige koopsommen. De meeste der aldus verhandelde antiqui teiten zijn bestemd voor het buitenland. In de laatste te Oudshoorn gehouden raadsvergadering werd o. a. besloten pogin gen aan te wenden ten einde in een hoofd zakelijk door industrieelen bewoond gedeelte der gemeente ('s Molenaarsbuurl) een tele foonkantoor gevestigd te krijgen, in ver binding met het telegraafkantoor te Alfen. Twee graanhandelaars reden gisteren morgen van Maasland naar Delft. Op de grens van eerstgenoemde gemeente en Schip luiden gekomen, schrikte het paard en ge raakte alles te water en schoot onder het ijs. Na veel moeite gelukte het aan andere reizigers beide personen te redden. Dat een opera-onderneming geld kost kan blijken uit het eenvoudig feit, dat er gister met den trein naar Rotterdam, waar le Cid onder leiding van den componist op gevoerd moet worden, 18 tot 20 personen van het gezelschap in een eerste klasse rijtuig vervoerd werden en 118 tot 120 in de tweede klasse w agons. v. Z.-H. en 's Gr.) Zaterdagmiddag werden op de aan plakborden te Rotterdam biljetten aangeplakt, waarop den volke door de aldaar gevestigde afdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond kond gedaan werd, dat heden (Zondag) F. Domela Nieuwenhuis in een in het Volkskoffiehuis te houden openbare verga dering als spreker zou optreden. Die biljetten waren reeds Zaterdagavond door het volk op de meeste plaatsen afge scheurd Het scheen dat de uaam Domela Nieuwenhnis het volk hinderde; men vreesde voor een herhaling der Septembei-ongere- geldheden. Door de politie waren reeds Zondag vroegtijdig zeer uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Aan het station Delftschepoort was om streeks elf uur veel volk aanwezig, dat hoopte Domela Nieuwenhuis met den trein te zien aankomen. Maar hoe men keek of niet, men zag hem niet. Ook hadden een menigte personen zich reeds vroegtijdig vóór het Volkskoffiehuis, waar om half één de vergadering gehouden zou worden geposteerd, om hem te zien binnen gaan maar ook zij werden teleurgesteld want om half één trad Domela Nieuwenhuis als spreker op, zonder dat iemand hem het gebouw had zien binnengaan. Toen was er zooveel volk vóór het Volks koffiehuis verzameld, dat de politie het raad zaam achtte, de menigte het stilstaan te verbieden. Deze maatregel en een zware regenbui deden haar spoedig uiteengaan. In het gebouw hield Domela Nieuwen huis zijn reeds te Amsterdam uitgesproken rede „Wie zijn de misdadigers?" Een groot aantal personen offerden vijf cent *-■ E3 isa es e» «ra se ww enlrée, louter uit nieuwsgierigheid, om hem te zien, en dat dit de bedoeling van zeer velen was, bleek dftóruit, dat men slechts weinige minuten in de zaal bleef. {Tijd.) Zooals men zich heiinneren zal, werd op Woensdag 11 Januari jl. te Dordrecht een Duitscher gearresteerd, die met zijne vrouw, onder een valschen naam, op eene gemeubileerde kamer aan den Vriezeweg al daar verblijf hield. Deze persoon, B., handelsagent en koop man, had eene Duitsche firma voor eene belangrijke som in zaken benadeeld, door de opbrengst van voor zijne meesters ver kochte goederen ten eigen bate aan te wen den. Zijne arrestatie had plaats op verzoek dier firma, die zich eerst bij de Rotterdam- sche politie om inlichtingen omtrent den genoemden persoon had vervoegd, en toen verwezen werd naar Dordrecht, alwaar, in verband met het op 20 December 1887 op- visschen van een pakket, inhoudende ver schillende kantoorboeken en andere schiiftu- ren, B. zich waarschijnlijk zou ophouden. Dit bleek dan ook het geval te zijn; hij werd derhalve, nadat eene huiszoeking was ingesteld, gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Intusschen heeft de Duitsche regeering de uitlevering van B. aangevraagd en gis terenmiddag hield de arrond.-rechtbank aldaar eene openbare zitting, waarin de beschul digde werd ondervraagd. De heer M. L. Keidel werd als transla- tenr beëedigd. De beklaagde erkende de bewuste persoon te zijn en had tegen zijne uitlevering geen bezwaar, „aangezien hij er toch niets tegen kon doen". Hiermede was deze zitting geëindigd. {D. Cl.) De A msterdamsche Studenten-Debating club heeft tot alle studenten eene uitnoodi- ging gericht, voortaan hare vergaderingen, waarin bijna altijd onderwerpen van socialen of politiekeu aard behandeld worden, bij te wonen. Dezen winter zullen ook de professoren Quack en Van Hamel aldaar stellingen ver dedigen. De politie te Amsterdam is er in ge slaagd eene gevaarlijke bende valsche mun ters op het spoor te komen. Reeds eenige personen, verdacht van uitgifte van valsch geld, werden in arrest genomen. Zaterdag avond kwam zij tot meerdere wetenschap van de medeschuldigen in het complot. Door de recherche werd Zaterdagavond de hand gelegd op een man en eene vrouw, met wie hij samenwoonde. De arrestaDt dreef handel in meubelen en gaat in de buurt door als fabrikant van meubelen voor wederverkoopers. Volgens gerucht zou voor eenigen tijd ook zijn broeder, mede verdacht een valsche munter te zijn, reeds kennis gemaakt hebben met de politie. Een der medeplichtigen, was reeds in de vorige week in arrest genomen, en heeft thans bekend. Op zijne aanwijzingen werd de geheime werkplaats gevonden in de Goudsbloemstraat bij de Lijnbaansgracht. De daar wonende personen werden door de politie overrompeld en gearresteerd. Bij huiszoeking werden verschillende ge reedschappen gevonden, alsmede, verborgen in den poot eener tafel, 1200 valsche muntstukkeu vau f 1. Men meent zeker te zijn nu alle personen van het komplot in handen te hebbenofschoon de nasporingen nog worden voortgezet. {Nbl. v. Ned.) Naar het V. D. nader verneemt, is door de Amsterdamsche heerendie eene nieuwe begraafplaats voor Amsterdam zullen oprichten, aangekocht de buitenplaats „Wes- terveld", gelegen bij Velsen, een terrein dat zoowel door zijne ligging en beplanting, als door zijn hoogen zauJgrond voor het beoogde doel uitmuntend geschikt schijnt. Het terrein grenst aan den Hollandschen spoorweg, is 14J HA. groot en rijkelijk met houtgewas beplant. Te Amsterdam wordt een station gebouwd in monumentaleu stijl, uitsluitend voor den rouwstoet ingericht, terwijl het vervoer naar Westerveld met afzonderlijken rouwtrein zal geschieden. De brandweer bluschte Vrijdagavond omstreeks tien uren een schoorsteenbrand in het Amslel-Hótel te Amsterdam. Zaterdag nacht ongeveer half vier werd daar weder brand bespeurd in een hoog gelegen vertrek in den zuidelijken vleugel, dienende tot werk- en bergplaats van den behanger van het hotel. Deze brand werd met hulp van eene spuit spoedig gebluscht. De aange richte schade bepaalde zich tot de vernieling van eeuig gordijnen- en kleedengoed. De logeergasten waren, voor zoover zij ont waakten, spoedig gerustgesteld. Te Arnhem waren Vrijdagavond weder groote zingende troepen op de been. De mn ms wl: na .s sa politie poogde hen met de blanke sabel uit een te slaan, doch telkens vereeuig-len zij zich onder een luid hoerah 1 Iets van betee- kenis is echter niet voorgevallen. Zaterdagavond ontmoette een matroos der Kon. Ned. Marine op den IJommelschen weg bij Arnhem een schamel gekleed knaapje, bibberend van koude. Hij hield het kind staande, bracht het in eenen winkel, waar gemaakte kleederen te koop zijn, gaf hem eene jas en eene pet en vervolgens een paar schoenen, waarop hij den jongen met een hartelijk woord naar zijne moeder zond. (Arnh. Cl.) Twee Bunschoter visachers, die in de Zuiderzee hun bedrijf uitoefenden, werden met hunne vaartuigen zoodanig tusschen drijvende ijsschollen bekneld, dat zij heen noch weer konden en in levensgevaar ge raakten. Aan de wakkere pogingen van vijf Harderwijker visschers, die van den wal af het onheil konden waarnemen, mocht het na eene worsteling van drie uur geluk ken, met hunne boot den in nood verkee renden vaartuigen hulp te brengen en deze veilig in de haven van Harderwijk te boegseeren. In den loop dezer maand wordt uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen een 77jarige grijsaard, die wegens verschillende diefstallen ongeveer 42 jaren in de verschil lende gevangenissen doorbracht. Behalve deze straffen, werd nog op hem indertijd toegepast de tepronkstelling, le proukstelling en brandmerk, de geeseling, en brandmerk met den strop om den hals. Op zijn buitengoed Schoon Oord, in de gemeente Oost Kapelle, overleed Zaterdag jhr. P. üamas Van Citters, oud-zeeofficier en oud lid vau gedep. staten van Zeeland. De overledene bereikte den leeftijd van bijna 86 jaren. Gister is op de algemeene begraaf plaats te Middelburg het lijk ter aarde be steld van mevr. De Brauw, echlgenoote van onzen commissaris des konings, welke Don derdag op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomende kist was met tal van kransen bedekt. Zoowel in de straten waar door de lijkstoet heentrok, als op de be graafplaats bewoog zich eene onafzienbare diepbedroefde menigte om de laatste eer te bewijzen, aan die edele vrouw, welke door hare goede en liefelijke hoedanigheden, door ieder geëerd en bemind was. Heden wordt het stoffelijk overschot van jonkvr. v. Doorn, die hetzelfde droevig lot onderging, naar de laatste rustplaats te Koudekerke overgebracht, alwaar het op het buitengoed „Moesbosch" in het familiegraf zal worden bijgezet. Diep bewogen dankte de commissaris des konings '>ij de geopende groeve voor de hartelijke deelneming in zijn verlies van alle zijden ondervonden. De deelneming in deze treffende sterfge- gevallen is in de stad zóó groot, dat alle particuliere partijen of bijeenkomsten die dezer dagen hadden moeten plaats hebben, zijn afgezegd of uitgesteld. Ook de tentoonstel ling en verloting der prijzen van de loterij van vrouwelijke handwerken ten behoeve der armen dezer stad, die dezer dagen zoude worden gehouden, en waarvan mevrouw De Brauw eene der directrices was, is eveneens tot later verdaagd. (Hil.) Naar de P. N. Cl. verneemt, is het bericht dat Donderdagavond nabij de eenden kooi van De Vaan iemand uit Heivoort zou verdronken zijn, onjuist. Met tweeën, naar Heivoort gereden, viel een hunner in een wak en is toen met moeite er uit gekropen en terug naar 's Bosch geloopen, waar hij vertelde, dat zijn kame raad verdronken was. Deze was echter volstrekt niet te water geraakt, doch had zijn kameraad in den steek gelaten en over Deuteren per tilbury zijn reis vervolgd. Als bewijs boe groot de Butterine- industrie in Oscli is, diene, dat verleden week van daar verzonden werd ruim 1,250,000 (een millioen tweemaal honderd en vijftig duizend) halve kilo's Butterine. Alle vrees van nadeelige gevolgen te ondervinden van de zg. Engelsche Butterine-wet is voor goed verdwenen. PEK TELEGRAAF. LONDEN 7 Febr. De redevoeringen van prins Von Bismarck wordt door de ochtendbladen algemeen als bevorderlijk voor het behoud van den Europeeschen vrede beschouwd. De Timet en de Standard opperen echter de bedenking, of daardoor de toestand wel voldoende gezuiverd en de vrees voor het uitbreken van een grooten oorlog wel geheel en al verdwenen is. PARIJS, 7 Febr. Gelijk het Journal det Débatt gelooft zal prins Vou Bismarcks rede Europa, dat sedert drie dagen in onge rustheid verkeert, gerust stellen, want dË woorden van den kanselier zijn bijzonder vredelievend. De Figaro beschouwt de rede als vrede lievend omdat daarin de vredelievende bedoelingen worden uitgesprokenwelke Von Bismarck, naar hij zegt, koestert, maar geruststellend vindt het blad de rede niet, want men treft daarin niet de minste gerust stelling voor de toekomst aan. Volgens den Inlransigeant blijkt uit de rede, dat de openbaarmaking der bepalingen van het Duitsch Oostenrijksch verbond meer gericht is tegen Frankrijk dan tegen Rusland. De Lanterne trekt uit Von Bismarcks woorden de gevolgtrekking, dat men zorgen moet gereed te zijn en gelooft, dat Rusland tot dezelfde slotsom zal komen. De Radical is van oordeel, dat men niet moet luisteren naar hetgeen Von Bismarck zegt, maar moet letten op zijne daden. Im mers de kanselier sluit een leening tot ver sterking van het leger. De Paix vindt de rede vredelievend, maar is daardoor niet verrast, want zegt het blad wij waren er op voor bereid. PETERSBURG, 7 Febr. De Novoje Tremya begroet de rede van prins Von Bismarck met groote ingenomenheid. BERLIJN, 7 Eebr. Prins Von Bismarck heeft uit zeer vele plaatsen van Duitschltand, per telegraaf, betuigingen van instemming en gelukwenschen ontvangen, naar aan leiding der gisteren door hem uitgesproken redevoering. BERLIJN, 7 Febr. De begrotingscom missie heeft heden het ontwerp tot het sluiten eener leening van 280,000,000 Mark, ten behoeve van de uitbreiding der landweer, ongewijzigd aangenomen. MADRID, 7 Febr. De kamer verwierp met 176 tegen 19 stemmen het voorstel der conservatieven, waarin de houding der regeering bij het onderdrukken der ongere geldheden te Rio Tinto werd afgekeurd. LONDEN, 7 Febr. {Part. tel. H.) DeNew-Yorksche correspondent der Financial Neus seint het gerucht, dat het Drexel Morgan Syndicaat de 25,000,000 doll. 4 pCts. obligatie zal nemen, die indertijd zijn uitgegeven om de Chesapeake Ohio te reor- ganiseeren. LAATSTE BERICHTEN. De minister van marine de heer Tromp was gisteren en heden wegens ongesteld heid niet aan zijn departement aanwezig. GEMENGDE BERICHTEN. Te Orsova is gearresteerd de man die onlangs 300.000 frs. te Parijs stal. Hij was op weg naar Bucharest en is naar Pesth overgebracht. Te Cincinnati zijn een drieduizendtal werklieden in schoenfabrieken, wegens ge schillen met hunne werkgevers, buiten werk gesteld. Zondagnacht werd in de Greifswalder- straat te Berlijn in een sigarenmagazijn in gebroken; 10,000 sigaren werden gestolen. Het bleek dat de dieven „kenners" waren, want zij hadden wel 30 soorten van sigaren geprobeerd, alvorens een keuze te doen. HANDELS- EN FINANC1ËELE BERICHTEN. Wekelijhsch Overzicht. Nog steeds werd er op de effectenmarkt deze week bizonder weinig afgedaan, dank zij de berichten omtrent oorlog en krijgs toerustingen van Rusland die niet ophielden tot ons te komen. Tengevolge van de drei gende houding van den grootsten der Euro- peesche staten willen zich ook de buren versterken en leeningen zijn daartoe op 't getouw gezet, die natuurlijk heel wat geld in beslag zullen nemen. Terwijl echter Rusland zich nog zonder staatsleening behelpt, vraagt Hongarije 30 millioen florijnen, Duitscbland niet minder dan 280 millioen mark, terwijl nu ook Oos tenrijk wel niet zal uitblijven. Hoewel met fractiën, liep de markt toch over 't geheel terug, vooral toen het contract tusschen Duitschland en Oostenrijk openbaar werd en daaruit bleek dat het in hoofdzaak tegen het Russische rijk is gericht. Wat onze nationale schuld betreft, was er nog al wat aanbod, dat evenwel ten slotte weinig koersverandering ten gevolge had. Ook de Spaansche en Portugeesche schuld heeft onder de algemeene malaise geleden. Daartegenover konden Brazilianen nogmaals iets winnen, terwijl Mexico vast bleef. Ie Zuid- en Midden-Amerikaansche fondsen evenwel ging weinig om. Op de Amerikaansche spoorwegaandeelen- markt ging evenzeer weinig om. Van de

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2