NIEUWS- EN ADVERT N TIE BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Eïeze o ii ra ut verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. AB0PJfêER?EfêT: ADVERTENTIES: Woensdag 8 Februari 1888. N°.33. 200 janrSanS. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per simmer 10 tent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bareel: Mrheepaiakersstec; 6. LEIDEN, 7 Februari. Bij kon. besluit is voor de lichting van 1888 tot militair lid Yan den militie raad root Leiden benoemd majoor F. C. C. Bloem en tot zijn plaatsvervanger kapitein A. Hutten. Door Z. M. is de heer D. F. Van der Pant, gewezen leeraar in de Javaansche taal-, land- en volkenkunde aan bet gymnasium Willem III te Batavia, laatstelijk met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met toekenning van pen sioen. Burg. en wetli. leggen aan den gemeen teraad de bezwaarschriften over tegen de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten voor leden van de tweede kamer, provinciale staten en gemeenteraad en geven in over weging daarom! rent te beslissen overeen komstig bet voorstel vermeld in den daarbij gevoegden staat. Daaruit blijkt dat J. J. Groenewoud, D. E. C. Knuttel, K. F. L. Van der Woerd, E. A. H. Seipgens, G. Mulder, L. J. Cohcn, P. Cbaudron, W. B. De Vos, E. J. P. Privé, J. Sieval en C. P. Burger alsnog op de drie lijsten behooren te worden geplaatst op grond dat zij naar voldoende huurwaarde voor de personeele belasting, dienst 1886/87, in deze gemeente zijn aangeslagen en hebben betaald en laatstgenoemde na aangifte véér 21 December jl. tot een voldoend bedrag is geschat en overigens aan de bij de wet gestelde eischen voldoen. De namen van sommige hunner waren abusievelijk van de lijsten weggelaten, terwijl die van anderen daarop niet werden geplaatst omdat uit de bevolkingsregisters geene vol doende gegevens konden worden verkregen voor de invulling van de lijsten. Door belanghebbenden is thans door be hoorlijke aangifte aan dit bezvt aar te gemoet gekomen. K. A. L. Keuls, C. Filippo en S. J. Bo- mert komen niet voor op de lijst van den rijks-outvanger eu hebben geene bewijzen overgelegd. C. W. Van der Hoek, D. Hartevelt HCz. en W. J. P. Van Term, hebben thans bij hunne reclames bewijzen van betaalde grond belasting, dienst 1887, ten name van de firma Gebr. Van der Hoek, H. C. Hartevelt e. a. en W. J. F. Van Term e. a. overge legd, doch hebben de aangifte model B. wegens een aanslag in de grondbelasting voorgeschreven bij kon. besluit van 28 No vember 1887 [Slbl u°. 211) niet vódr 21 December jl. ingediend, zoodat deze dan ook niet krachtens art. 11 van dat besluit naar den hypotheekbewaarder tot onderzoek zijn kannen worden gezonden. W. F. Van der Mandele beeft mede eerst nevens zijne reclame de bewijzen van be taalde grondbelasting te Delft, geheel staande ten zijnen name, ingezonden doch niet vódr 21 December jl. H. Bouter heeft thans overgelegd een aanslagbiljet in de grondbelasting waaruit blijkt dat zijn aanslag niet voldoende is, zoodat hij niet geplaatst is op de lijst van den ontvanger. S J. M. Obreeu en A. P. De Bruyn heb ben mede eerst nevens hunne reclames en niet vóór 21 December de bewijzen van eenen aanslag voor voldoende huurwaarde in de gemeente Oegstgeest, overgelegd. P. Fijn van Draat, J. Nijman en G. Van Schouwen, hebben zich als kamerbewoners tijdig aangegeven, doch zijn op den schat- tmgsstaat doorgehaald op grond van art. 5 'an het aangehaald kon. besluit, als heb bende bet opgegeven perceelsgedeelte niet gedurende 9 maanden voorafgaande aan 21 December jl. in huur gehad en bewoond. O. Van der Meer en W. J. Van Hooff, kapelaans alhier, zijn tot een voldoend bedrag aan huurwaarde als kamerbewoner geschat, doch van de lijsten weggelaten omdat niet kon worden overgelegd eene verklaring dat zij de door hen bewoonde kamers in buur hebben. Zij geven thans te kennen dat zij de zelfstandige maatschappelijke betrekking van kapelaan bekleedende, waaraan een vaststaand tractement is verbonden, eene kamer tot uitsluitend eigen gebruik bewonen en dat zij ten behoeve van den hoofdbe woner de aan hunne betrekking eigen ker kelijke diensten praesteeren, die gelijk te stellen zijn met of in de plaats tredeu van geldelijke betaling en des noodig op eene bepaalde som kunnen gesteld worden, welke verklaring door den pastoor J. Bots wordt bevestigd. Eene verklaring dat het be noemde perceelsgedeelte bij hen in huur is, wordt echter niet overgelegd. Op bovengenoemde verzoeken zal, naar het inzien van burg. en wetli. afwijzend moeten worden beschikt. W. G. Bakker komt reeds voor op de lijsten onder u°. 19 van de tweede af deeling. Door Z. Beyl, VV. J. Webber, W. F. Maas, J. Driessen, J. 11. J. Kuypers, N. Bink Jr., H. J. De Nie en J. W. De Tombe wordt rectificatie verzocht van voor namen of leeftijd, op welke verzoeken gnnstig kan worden beschikt. Ten slotte zijn op den staat vermeld de namen van de personen die abusievelijk tweemaal op de lijsten voorkomen en'dien- tengevolge eenmaal zijn doorgehaald. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Dec. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 183 kinderen, waaronder 2 levenloos aangegeveu, overleden 85 personen, en wel: beneden 1 jaar 21, 15 jaren 13, 514 jaren 5, 1420 jaren 12050 jaren 15, 5065 jaren 13, 6580 jaren 11, boven 80 jaren 4, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 16, klierziekte, rhachitissyphilis 1absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 2, waterzucht, scheurbuik 1typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts 1pokken rood vonk mazelen huidziekten 1stui pen trismusepilepsie 1apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis 1 keel- en longte ring, bloedspuwing 14, croup 1kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 6, chrou. ziekten der ademhalingsorganen 4, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 3, organ, hartgebrekenaneurysma 1, angina diphlherina 5, diarrhoea, dysenterie cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt.chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1 ziekten d. organa urogenitalia 7, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1 verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 6. De smeden- en koperslagersvereeniging „Nut door Vriendschap" vierde gisteravond haar zestiende jaarfeest in het lokaal Ephraïm alhier. Bij het openingswoord vernamen we hoe dit jaar aan ziekengeld was uitgekeerd de som van f 250; toch ging de kas vooruit en bevatte ze op het einde van het boek jaar f 500. Volgens art. 5 van het reglement waren de president en de 2e secretaris aan de beurt van aftredenbeiden werden echter weêr voor den tijd van twee jaren herkozen en namen die benoeming wederom aan. In Juli werd door de vereeniging van de 3-Oclober vereeniging een schrijven ontvan gen behelzende eene uitnoodiging om deel te nemen aan den gekostumeerden optocht op den 3den October. De vereeniging nam de uitnoodiging aan en vaardigde 3 be stuursleden en 5 gewone leden af, die aan den optocht deel namen. Het aantal donateurs bedraagt nu 8, dat der eere-leden 7 en dat der gewone leden 61, zoodat ook wat het finantieei be treft de staat der vereeniging bloeiend mag worden genoemd. De zaal was met leden en hunne vrou wen of meisjes flink bezet, terwijl men ook de vriendelijkheid had ons gul te ontvan gen. In de pauzen werden de gebruikelijke liederen gezongen, uit volle horst, en bege leid door een waarlijk uitstekend bezet orkest. Eene zeer gelukkige gedachte was 't van het bestuur om den lieer H. D. Nieuwen- buyzen en mej. E. A. Nieuwenhuyzen, uit Rotterdam meenen we, voor dezen avond te engageereu. De lieer Nieuwenhuyzen is een komiek van de bovenste plank, die verbazend veel op zijn repertoire beeft en bovendien over een aangenaam geluid be schikt hoewel hij, als hij wil, ook wel erg onaangename geluiden kan voortbren gen. Hij wordt door mej. Nieuwenhuyzen uitmuntend ter zijde gestaan. Hel „Lach- lied", „De dochter van madam Micbel" en vooral „Een verschrikkelijke moordgeschie denis" waren onverbeterlijk en deed de feest vierenden terecht schudden van lachen. Het blijspel in één bedrijf „De gruwel daden van Fieberman" liep flink van stapel. We maakten hier nog kennis met den heer W. Bloklanl; maar voor den heer Nieu- weuhuyzeu een bizonder woord van hulde voor zijne verdienstelijke vertolking van „Fieberinan", de onnoozele knecht, eene rol die even moeilijk als vermoeiend is. Na afloop van die bizonder onderhou dende vertooningen begon het bal, dat prettig was cd laDg duurde men zegt tot in den ochtend; 't is ook een jaar feest. De Rotterdamsche smedenvereeniging „St. Eloy", die met „Nut door Vriendschap" aangesloten is, had zich op liet feest doen vertegenwoordigen door den president dier vereenigiug, vergezeld van een lid. Men schrijft ons uit Brussel omtrent den greoten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid te Brussel, Mei-NovemberIn vertooning. De Pahouins. Het uitvoerend comiteit vau den grooten prijskamp heeft in de tuinen van de tentoonstelling 1800 vierkante me ters toegestaan voor de oprichting van eene exhibitie, die voorzeker eene talrijkte menigte aanlokken zal. Er is kwestie van eenen volkstam der Pahouins, inboorlingen der wouden van Midden-Afrika. Die zonen van de uitgestrekte gronden der evennachtslijn, zoo wonderbaar en zoo geheimzinnig, zul len zekerlijk een grooten bijval verwerven en zullen een wonderlijk voorwerp van stu die voor de ethnologen aanbieden. Wat de schilderachtige zijde betreft, men kan zich een denkbeeld vormen van den origineelen smaak van dusdanige vertoouing. De verhalen en beschrijvingen van de rei zigers, die de streek, „Gabon" genaamd, onderzocht hebben, zou de schoonste aanbe veling zijn. Overigens moet men denken, dat die Pahouins een ieder belang inboeze men, aangezien hun insgelijks eene breede oppervlakte voorbehouden is in de Fransche tentoonstelling van 1889. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 8ste Februari 1575. Stichting der Leidsclie Hoogescbool. Volgens een Amsterdamsch blad wordt ter vervanging van Völlmar ernstig gedacht aan S. De Lange, Het is zoo goed als zeker, dat de heer Desuiten den fort-tenor Leslellier voor het volgend seizoen weer zal engageeren zegt het Fad. De landschapschilder Mauve is op 50jarigeu leeftijd plotseling te Arnhem overleden. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is de gepens. kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. H. Roque benoemd tot kapt.-adj. bij het kol. mil. in validenhuis op Bronbeek. Door Z. M. is de gepens. kol.-titulair van het leger in Ned.-Indië R. N. Bar tij delijk, en wel tot ultimo December 1888; benoemd tot tweeden commandant van het kol. mil. invalidenhuis op Bronbeek. Door Z. M. is aanjden telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf J. Bos en aan den telegrafist 3de kl. bij de rijkstelegraaf A. A J. Van Tooren, op hunjverzoekeervol ont slag verleend uit 's rijks dienst. De minister van marine zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandschebank.f25,206,461,79s en bij de betaalmeesters 1,730,411,98 Te zamenf 26,936,873,77s Door den minister van waterstaat is op het verzoekschrift van eeuige ingezetenen uit de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassen- heim en Bennebroekom uitbreiding van liet postverkeer voor die plaatsen, afwijzend beschikt. Op 14 dezer zal in het „Hof van Holland" te Noordwijk-Binnen, van wege het bestuur der kiesvereeniging „Volksbe lang", eene vergadering gehouden wordeo ter voorbereiding van de verkiezing in het nieuwe hoofdkiesdistrict Katwijk. De centrale' liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Haarlemmermeer heeft den heer Herman F. Bultman definitief candidaat gesteld voor de tweede kamer. De kolonel S. J. Von Huguenin, directeur van de regiments- en hoefsmid- school te Amersfoortzal eerstdaags den militairen dienst met pensioen verlaten. In afwachting hiervan wordt reeds het bevel over de inrichting waargenomen door den majoor F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het le reg. huzaren. (N. R. C.) De proefneming om door middel van een daartoe speciaal aangewezen officier (gep. kapitein van het O. I. leger) manschappen te werven in de plattelandsgemeenten dezer provincie voor liet Nederl.-Indische leger kan, althans wat de Rijnslreek betreft, als mislukt worden beschouwd. In de volk rijkste gemeenten dier streek toch hebben zich geene liefhebbers opgedaan. De opdracht aan den met de werving in Zuidholland be- laslen officier, welke primo Januari 11. ver streken was, is intusschen nog met twee maanden verlengd. (D. v. Z. en'i Gr.) De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr C. verzekert, dat de overkomst van Loudon uit Carlsbad geen ongerustheid be hoeft te verwekken omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. den koning.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1