9 uur eene repetitie leiden van zijn koor werk Marie Magdeleine", door die zmg- vereeniging ouder haren altijd bedrijvigen directeur, den heer Willem Van Iperen, in gestudeerd voor de uitvoering die vermoe delijk in het eind dezer maand zal worden gegeven. De heer Massenet, die zich waarlijk in Holland geen oogenblik rust gunt, had dit vroege uur, als voor hem het meest geschikte, opgegeven, en de opkomst was er niet te minder talrijk om. liet geheele werk werd, voor zoover de koren betreft, doorgenomen, en de componist betuigde herhaalde malen zijne ingenomenheid met de wijze waarop het werk was ingestudeerd en met zijne hem eigene vriendelijkheid betuigde hij bij het einde dat hij „seer tefreden" was. Toen de componist met den trein van 10.43 wcêr vertrekken zou werd hem eene eigenaardige ovatie gebracht door de tegen woordigheid van bijna al de dames en hecren leden der zangvereeniging op het perron die hem bij zijn vertrek warm toejuichten, ter wijl de heer Massenet van zijn kant zijne ingenomenheid met de vereeniging en haren directeur bewees door den heer Van Iperen op echt zuidelijke wijze op het laatste oogenblik aan het portier van den waggon te omhelzen. Hedenavond dirigeert de werkzame com ponist in Rotterdam zijne opera „Le Cid" en morgenavond in Amsterdam Manon, terwijl hij Woensdagavond op Diligentia in Den Haag mej. Ada Palmer eenige zijner nieuwste liederen zal accompagneeren. Zaterdagavond dirigeert hij wcêr Manon in Den Haag en den volgenden dag zal hij waarschijnlijk ons land verlaten om elders zijn bedrijvig, doch vermoeiend leven voort te zetten. Bij de op heden gehoudeu openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.—, f 18.—f3.90 en f 1.95, laagste prijzen 35.18.3.70 en 1.85. De welbekende naaister die reeds verschillende malen ter zake van dronken schap aan 't politiebureel in bewaring moest worden gebracht, is heden door de politie alhier voor bedelarij aangehouden, cn zal ter beschikking van den officier van justitie te 's Gravenhage worden gesteld. Opnieuw is proces-verbaal opgemaakt tegen jongens die bij de politie ongunstig bekend zijn en van wie dén reeds ter zake van diefstal voor de rechtbank heeft terecht gestaan. Ditmaal hadden zij het gemunt op de taartjes van een banketbakker. Ter zake van eene toegebrachte verwonding is door de politie nog proces verbaal opgemaakt tegeu zekeren P. v. H. en diens zoon. Zaterdagavond reed een wagen met bloem beladen, door dat de vervoerders het voertuig niet meer konden meester blijven, van de Vischbrug te water. Hedenmorgen viel een der jongens, die op weg naar school, bij eeue openge draaide brug nooit kunnen wachten, maar altijd niettegenstaande de waarschuwingen van den brugwachter onder het afsluithekje doorkruipen, buiten de afsluiting van de brug aan de Haven op den onderbouw waar hij zich cn passant even bezeerde, en zoo te water. Gelukkig waren er menschen genoeg bij de hand om hem weêr aan den vasten wal te brengen. Voor zijn straf mocht hij dien ochtend niet naar school. HÏTZIEK, l,KTTKKK\ El* KUNST. Geboortedag (1753) van Rh. Feilh. (1812) Charles Dickens. In de te Rotterdam gehouden opera- bijeenkomst werd medegedeeld, dat de heer Bollé bedankte voor het directeurschap. De heer Von Bongardt is genegen dat te aan vaarden, met een subsidie van f 25,000, zijnerzijds f 6000 cautie stellend voor alle verplichtingen. De vergadering besloot daar toe. Mevr. Mielke is reeds vertrokken. Uit een telegram aan de Figaro blijkt, dat de ware naam van mile. Ada Palmer is Sybil Sanderson. OFFICIEEEK BKIUCHTK*. Door Z. M. is W. Schouten benoemd tot burgemeester der gemeente Geffen. De heer Emil Flensburg, ingevolge machtiging des konings benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Malmö, is in die hoedanigheid door de Zweedsche regeering erkend. MNNENLANDSOME INRICHTEN. Door de liberale kiesvereeniging „de Grondwet" te 's Hage zijn Zaterdag tot can- didaten gesteld voor de tweede kamer de heeren mr. L. G. Greeve, mr. H. M. A. ar* jen sa bs» «r:: jrasr baron Van der Goes van Dirxland en P. C. Evers, oud-wethouder. Door de liberale kiesvereeniging Ve'uwe", afd. EpeOene en Ernst, is tot candidaat gesteld de heer J. A. Van de Velde, gep. schout-bij-nacht te 's Hage. Door de anti-revolutionairen in het hoofd- kiesdistrict Druten is tot candidaat gesteld den heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Door de liberale kiesvereenigiug „de West hoek" te Vledder is tot candidaat gesteld voor het hoofdkicsdislrict Wolvega de heer mr. P. J. G. Van Diggelen te Zwolle. De anti-revolutionaire kiezersbond „Neder land en Oranje" voor het hoofdkirsdistrict Zwolle heeft tot candidaat geproclameerd den heer A. baron Van Dedemdie verklaard heeft de candidatuur te aauvaarden. De kiesvereeniging „de Grondwet" te Onstwedde heeft tot candidaat geproclameerd den heer mr. ilGoeman Borgesius. De kiesvereeniging „Noordbrabant", afd. Tilburg, heeft met algemeene stemmen tot candidaat benoemd den heer mr. B. M. Bahlmann. Naar de Maasbode van verschillende zijden verneemt vindt de candidatuur van den heer H. B. Wilkens, majoor-magazijn meester der artillerie te Delft, te Bergen- op-Zoom algemeene sympathie, ja volgens sommigen zou zij reeds verzekerd zijn. Vrijdagochtend eischte het zwakke ijs, door het varen der stoombooten nog gevaar lijker gemaakt, te Oude-Wetering een slacht- olfer. Een jongeling van 15 5 16 jaar, de zoon van den heer W. V. te Ter-Aar, het slop der booten aan den mond van het Brasemermeer willende oversteken, zakte door het ijs, en eer men te nulp kon komen, was het reeds te laat. Men heeft slechts zijn lijk kunnen ophalen. De gemeente 's Gravenhage bevat thans ruim 149,400 inwoners. Voor ongeveer 40 jaren telde die stad slechts de helft van genoemd aantal. Een vijfdaagsche verkooping van antiquiteiten uit den boedel van jhr. mr. Gevers in het Venduhuis der notarissen te 's Gravenhage gehouden, heeft de som op gebracht van f 30.000 De gemeenteraad van Rotterdam moest Vrijdagmiddag bij herstemming uitmaken, of een zoon die in het buis zijns vaders woont, van welk perceel hij mede-huurder is eu daarin een beroep uitoefent, als lodger in den zin der wet op de kiezerslijsten kan gebracht worden. Het advies der commissie luidde gunstig, doch werd verworpen daar zich 13 leden voor en 13 leden tegen ver klaarden. Donderdag staakten eveneens de stemmen, 14 tegen 14. De heer Montauban vau Swijndrecht zal dus niet op de kiezers lijsten worden gebracht. Een transport van 20 Arabieren, aan wie te New-York, werwaarts zij met een der schepen van de Ned.-Ainerik. stoom vaartmaatschappij waren vertrokken, toe lating was geweigerd omdat zij zonder mid delen van bestaan zijn, is te Rotterdam aangekomen en werd naar hun land teruggevoerd. Door de politie te Amsterdam is een jongmensch gearresteerd, onder beschuldi ging, valsche rijksdaalders in omloop gebracht te hebben. Zij doet ijverige nasporingen naar de handelingen van dien man, die, na eerst in zeer behoeftige omstandigheden te hebben verkeerd, den laatsten tijd zich uitgaven veroorloofde, zonder dat men wist, waarmede hij het geld verdiende. Men ver moedt nu toch eindelijk op het spoor te zijn van de valsche munters of in den aan gehoudene den dader zelf te hebben gevonden. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ci. gemeld, dat de regeering van Bulgarije ook aan onze rijksmunt voor dertig miilioeu aan nikkelmunt lueft willen doen slaan, wat echter door onze regeering geweigerd moet zijn. Eene groote bankiersfirma te Utrecht zou voornemens zijn, voor eene niet onaanzien lijke som aan gouden tientjes te doen aau- muuten. In de Drentsche gemeenten Diever en Smilde vertoonen zich telkens wilde varkens. In de eerstgenoemde gemeente richten ze op de esschen groote schade aan. De uitvoer van varkens uit Drente naar het buitenland bracht in 1887 f 167,000 meer op dan in 1886. De opbrengst werd in het afgeloopeu jaar geraamd op een half millioen gulden. Alleen in het Vrijdagnummer der Leeuwarder Courant stond voor niet minder dan f 2850 uitgeloofd aan prijzen en pre- mien bij hardrijderijen. Te Nes, gem. Utingeradeel, staat een boerderij die sedert Mei 1719 in huur is bij dezelfde familie. «T2 5BTJ 5E?fc- TTBU De bet oud-overgrootvader van den tegen- woordigen huurder was, blijkens een huur contract, opgemaakt in November 1718, de eerste huurder, van een lid der familie Lycklama a Nyeholt, aan welke familie de plaats ook thans nog behoort, een tijdsver loop dus van ruim 168 jaren. [Jj. v. Z.-H. en 's Gr.) In 't dorpje IJtens (Fr. gemeente Hennaarderadeel) met 177 inwoners vindt men niet minder dan 12 luidjes stijf in de 70 en 80. Kort geleden bedroeg het getal oudjes 14, doch twee vau 87 en 84 jaar zijn véér eenige weken overleden. De twee gebroeders G., uit Doezum, passeerden Donderdag op schaatsen het Ko lonelsdiep tusscheu Gerinen Alles eu Blauw- vcrlaat. Nabij het Blauwverlaat geraakten zij beiden door het ijs, met het ongelukkig gevolg dat de jongste, oud ongeveer 16 jarenverdronk. Terwijl de echtelieden G. te Bingel- rade, naar de kerk waren en hunne beide kinderen, benevens eene kleine kostgangsler van vijf jaren zich alleen te huis bevonden, wilde de laatste iets uit een op hel vuur staandeu ketel nemen. Door te dicht bij het vuur te komen raakten haie kleertjes in brand. De kleine liep naar buiten en door ter hulp gesnelde buren waren de vlam men spoedig uitgedoofd. Zij had echter zoodanige brandwonden bekomendat zij Zaterdag daaraan is bezweken. De kegelvereeniging «Les vrais Amis," te Ginneken, is voornemens tegen den aan staanden zomer een grooten internationalen kegelwedstrijd uit te schrijven, waarbij o. a. eene groote massief gouden medaille zal worden uitgeloofd. In de wachtkamer van het station Horst liet de handelsreiziger der firma V. O in granen te Venloo, zijn valies eenige oogenblikkeu onbeheerd liggen, toen hij naar buiten moest. In den trein gekomen, bemerkte hij dat zijn geld, ruim f600, daaruit verdwenen was. De politie zoekt naar den onbekenden dader. PER TELEGRAAF. MADRID, 6 Febr. De regeering zal bij de Cortez een wetsontwerp indienen, waarbij een belasting wordt voorgesteld op alcohol, boven de invoerrechten. BERLIJN, 6 Febr. Heden begon de rijksdag de algemeene beraadslagingen over net ontwerp tot sluiting eener leeuing ten behoeve van de uitbreiding der landweer. Prins Von Bismarck lichtte dit ontwerp met de volgende woorden toe: „Ik geloof niet, dat ik nog iets zou kunnen bijdragen om de meerderheid, waar mede het ontwerp zal aangenomen worden, te versterken. Niet daarom neem ik het woord, maar alleen ten einde over den al- geineeuen toestand van Europa te spreken. In dit opzicht kan ik er mij toe bepa len, te verwijzen naar hetgeen ik reeds vroeger heb gezegd. De toestand is sedert dien tijd niet veel veranderd. Wij waren in het vorige jaar bang voor een oorlog met Frankrijk, maar sedert dien tijd is in Frankrijk een vredelieveude president ge kozen en deed de vredelieveude stemming zich ook gelden. Ik beu daarom in staat de openbare meeniug in zoover gerust te stellen, dat de vooruitzichten ten opzichte van Frankrijk gunstiger zijn geworden. Ook wat Rusland betreft, ben ik nu van hetzelfde gevoelen als toen ik hier verklaarde, dat wij geen aanval van Frank rijk te vreezen hadden. In geen geval mag men den toestand beoordeelen naar de mededeelingen der pers. LAA'fyïË BERICHTEN. Gedurende den aanstaanden zomer zal de kapel vau het 4c regiment infanterie onder leiding van den heer Mann een 6- of 8 tal concerten geven op de buitensocie- teit Reineveld nabij Delft. Met ingang van 15 Februari a. s. worden verplaatst: van Leiden naar Rotter dam de kommies 1ste kl. bij 's rijks belas tingen M. J. Scheller en van Rotterdam naar Leiden de kommies 2de kl. P. Schouten. De behaudeling der zaak-Willink Ketjen voor de arrondissements rechtbank te 's Gra venhage, die bepaald was op Donderdag 9 Februari, is op verzoek van den verdediger mr. W. A. P ap, veertien dagen uitgesteld en thans bepaald op Donderdag 23 Februari. Iu de Donderdag gehouden terecht zitting van de arrond.-rechtbauk te Heereu- veen werd tegen den veldwachter V. te Wol vega, die ter gelegenheid van bet St. Tho- masluiden op 21 December 11. bij ongeluk eenen jongeling door een revolverschot wondde, 2 maanden gevangenisstraf geëischt, doch geen ontzetting uit zijn ambt. Gisteravond zijn te Eindhoven weder bij verscheiden ingezetenen de ruiten inge slagen, zonder dat de politie een der daders heeft kunnen betrappen. G KM EN GIJL L1ERICI1TEN De „blizzard" of vreeselijke sneeuw storm, die verleden week boven Texas enz. losbarstte, wordt een der hevigste genoemd, van die tot dusver bekend waren en treurige verhalen geworden ons. Binnen 24 uren daalde het kwik van 74 boven nul tot 28 er onder. Bijna in een enkel uur was een wolkelooze lucht vervangen door sneeuw zoo fijn als meel, door een bulderenden wind met ontzettende snelheid voortgezweept. Mannenstemmen waren op zes voet afstand onverstaanbaar. Kinderen kwamen om toen zij de school verlieten; boeren stierven voor zij hun huis bereikten op den terugweg van hunne akkers. Een vrouw die buiten haar deur stapte om uil te zien naar haar echt genoot, stierf op den drempel. De meer derheid van lien, die omkwamen waren eerder gestikt dan bevioren, daar het onmogelijk was om tegen den „blizzard" in adem te halen. Toen de slachtoffers gevonden wer den, duidde hun houding aan dat zij ge worsteld hadden om lucht te krijgen. Het spoorwegverkeer was gestremd gedurende den ramp (bezoeking). Hartroerende berichten van lijden en verlies van menschenlevens zijn ontvangen. De verloren menschenlevens omvatten die van 145 personen dood gevroren in Dakota, 12 in Minnesota enz. Eene schatting van 200 slachtoffers is niet overdreven. Eenige gebeurtenissen van den storm zijn treffend. Eene onderwijzeres ging naar huis met een klein meisje en beiden kwamen om. Toen zij gevonden werden was de onder wijzeres neergedoken in een holte in den grond met haar armen om de kleine ge slagen en haar kleed en overrok om haar gewikkeld. Haar eigen hoed was af en haar hand omklemde de kleederen aan haar hals, maar er was een glimlach op haar gelaat. Twee kinderen, een jongen en een meisje stierven op weg van school naar huis. Vijf-en-twintig mannen gingen uit om hen te zoeken en de moeder kon niet weerhouden worden om ook te gaan; zij vonden de kin deren tegeu sikaar aanliggende. De jongen hield de handen van zijn zusje tusschen zijn eigene. Zij waren dood gevroren. Twee andere onderwijzers lieten de kinderen in de schoollokalen achter om hulp te halen in de uaastbijgelegen boerenhoeven, maar zij bevroren onder weg. De kinderen vroren dood in de school. Een ander onderwijzer liep den geheelen nacht iu de sneeuw rond, maar was vreeselijk verkleumd en stierf spoedig nadat hij 's morgens een schuilplaats gevonden had. Een vrouw vroor dood op 40 pas afstand van haar huisdeur. Zij was ongerust geworden over het uitblijven van haar man, ging uit om hem te zoeken, verdwaalde en stierf. Vele slachtoffers gaven blijk, dat zij door verstikking omgekomen waren. Sommigen hadden de kleedereu van de keel gescheurd. Anderen hadden hun hoofddeksel weggeworpen en de keel om klemd, alsof zij snakten naar lucht. Ge durende den echten „blizzard" was de lucht vervuld met ijsstof, met onzettende kracht voortgedreven, dat het ongelukkig slacht offer, hetwelk trachtte er tegen op te gaan, in korten tijd deed stikken. Duizenden stuks vee kwamen om in de stallen en velen der eigenaars vonden den dood in hunne po gingen om de diereu te redden. De lieden lijden door gebrek aan voedsel en brandstof, dewijl zij niet durven uitgaan om het te zoeken. Een oude Engelschman, die in den „blizzard" verdwaald was, begroef zich in de sneeuw en kwam er af met eenige bevroren plekken. De buitengewone koude blijkt hieruit, dat de Colorado in Texas bevroren is voor de eerste maal sedert het land bewoond is door Europeanen, terwijl het ijs een voet dik is. Zelfs de Zuidelijke Staten werden door den storm bezocht en in Memphis vroor een neger dood. De laatste berichten zeggen, dat het weer beter wordt en dat het ergste over is. Over geheel Europa hebben stormen gewoed, die wij kunnen beschouwen als de nasleep van deze ontzettende ramp in de Vereenigde Staten. [D. v. Z.H. en 't Gr.) Twee nihilisten, die zich als conduc teurs hadden verkleed, vielen te Batoum den kassier vau den Transcaucasischeu spoor weg aan, brachten bem gevaarlijke wonden toe en gingen met 12.000 roebels op den loop. Een der booswichten, Ragosine, werd gearresteerd, maar de ander had het geld bij zich. Ragosine bekende, dat het geld moest dienen voor de nihilistische partij. Te Buenos Ayres is een hotel voor im migranten ingericht. Het kan 2500 personen huisvesten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2