MANUELA, NIEUWS- EN ADVERT) NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IS e z e o n r a n t vers c h ij si t «1 a e 1 ij k sbehalve o p Z o »- e a l'1 eest <1 a e u. A 80NMEMEIHT: Dinsdag 7 Februari 1888, 32. ADVERTEHTIEfi: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Numwer 10 Cent. 201e Juni^nng. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Aan de geaboniieerdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de no. 11— 20 der Ingekomen Stokten ver zonden. Sta tis-Berichteo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. S, le alinea der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tol regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen hij deze ter algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan VV. S. MARSMAN en rechtverkrijgenden, lot het op richten van een slachtplaats in het perceel Koppenliinksteeg n°. 2. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides den 6 Februari 1888. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Februari 1888, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Voorstel betrekkelijk de oprichting van eene vierde school van de derde klasse op het terrein van liet Notarishuis. (8) 2. Idem tot afschrijving van een gedeelte van het overschot der 4-percenls geld- leening. (10) 3. Idem tot verhuring van een lokaal ten Raadhuize ten behoeve van de Tele foon. (11) 4. Verzoek van Mevrouw A. J. Van Eek Stuart, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld. Hoogere Burgerschool voor Jongens. (12) 5. Idem van Br. G. L. Van der Burg, om restitutie van schoolgeld, Lager onder wijs- ('4) 6. Idem als voren, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Gymnasium. (14) 7. Voorstel tot wijziging van het Raadsbe sluit van 15 Juni 1882, in zake de verdeeling van liet administralieloon dei- Bank van Leening. (tb) 8. Idem betrekkelijk de herstelling van bliksemafleiders op eenige gemeente-ge bouwen. (18) 9. Staat van afschrijving van Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887.(17 en 22) 10. Voorstel lot verkoop van eenige voor werpen en hoornen. (19) 11. Bezwaarschriften tegen de Kiezerslijsten voor leden der Tweede Kamer, Provin ciale Staten en Gemeenteraad. (21) LEIDEN, O Februari. Burg. en veth. leggen dtn gemeenteraad over een staat, vermeldende de namen van eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting over 1887, die gedurende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn, met voorstel om aan die personen afschrijving of restitutie (e verkenen tot een bedrag als in de 11e kolom van dien slaat is aangewezen. Wat betreft het ingediende verzoekschrift om afschrijving van den heer VV. A. D. Ophorst, voorkomende onder volgn. 341 van bedoelden staat, meenen burg. en weth. den raad in overweging te moeten geven om overeenkomstig het daarbij vermelde te willen beschikken en dientengevolge het verzoek te wijzen van de hand. Nog deelen burg. en weth. den raad mede dat, gelijk vroeger meermalen heeft plaats gehad, ook thans een onderzoek is ingesteld omtrent den toestand der bliksem afleiders op onderscheidene gemeentegebou wen. Tot het instellen van bedoeld onder zoek hebben zij nilgenoodigd den heer dr. B. J. Goossens, leeraar iu de mechanica, natuurkunde en kosmografie aan de hoogere burgerschool alhier, door wien met de meeste welwillendheid aan die opdracht is voldaan. Het door genoemden leeraar uilgebrucht rapport wordt met het betrekkelijk advies der commissie van fabricage overgelegd. Door de commissie wordt voorgesteld voorloopig een bedrag van f 700 beschikbaar te stellen voor de herstelling van de bliksem afleiders op het kruithuis, den raadhuistoren en het stedelijk museum, terwijl later de noodige gelden zullen worden aangevraagd voor de andere gebouwen iu het advies genoemd. Zich met het voorstel vereenigende geven burg. en weth. den gemeenteraad in over weging hun te machtigen tot de boven bedoelde herstellingen, zullende te zijner tijd een voorstel tot verhooging, voor zooveel uootlig, van den hetrekkeiijken post der begrooting worden ingediend Uit het rapport der commissie van fabri cage blijkt nog dat later in aanmerking komen de loren van den H. Lodewijkskerk aan het Steenschuur eD het Gymnasium op de Doczastraat. Aan het eind van zijn rappoit, zegt dr. Goossens: Ten slotte wenscb ik nog op te merken, dat men iu bet algemeen nog veel te weinig bliksemafleiders aanbrengt. Onder de gemeentegebouwen te Leiden, die door hunne hoogte en ligging bizonder zijn bloot gesteld en niet van een afleider zijn voorzien behooren de Roomsch Katholieke kerk op het Steenschuur en het Gymnasium. Dat zij tot heden zijn vrijgebleven geeft geen de minste waarborg voor de toekomst, zooals nog onlangs gebleken is bij den schoorsteen der katoenfabriek. Bovendien is, althans voor Duitschlandgeconstateerd, dat het gevaar voor het inslaan van den bliksem, iu de laatste jaren is toegenomen. Nog geven borg. en weth. den gemeente raad in overweging le besluiten tot den openbaren verkoop van eene partij oud ijzer -en brandhout alsmede van eene oude schuit e-a tot het doen rooien of verkoopen van de volgende boomen op de openbare straten en wegen, welke (de boomi-n nl.) <Sf dood zijn óf gevaar opleveren tot het berokkenen van schade bij stormwind, als: iepenboomen; 1 aan de Varkeumarkt, 2 aan de Botermarkt, 1 aan de Beestenmarkt, en 5 aan de Lam- Dieimarkt; lindeboomen; 1 aan het Steen schuur en 2 aan de Oude Vest. Verder 1 kastanjeboom aan den Ouden Singel, 4 populieren aan het Plantsoen en 1 eikenboom aan het Plantsoen, te zamen 18 boomen. Eindelijk deelen burg. en weth. den raad nog mede dat aan mej. A. (Jambier, leerares in de Nederlandsehe taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes, tot herstel van gezondheid een verlof is verleend van twee maanden en dat het ook, naar het oordeel van de commissie van toezient wen- schelijk is dat de leerlingen niet gedurende geruimen tijd van onderwijs in een zoo belangrijk vak verstoken blijven. Burg. en weth hebben daarom in dat onderwijs tijdelijk voorzien, door eene bevoeg de persoon gedurende het verlof van de leerares daarmede te belasten, tegen eene bezoldiging, berekend naar het minimutn- traclement aan deze betrekking verbonden, zijnde f 1400. Tengevolge van het eervol ontslag met ingang van i Februari jl. verleend aan de leerares mej. Spengler, voor wie de periodieke verhooging ad I 200 op de begrooting vau dit jaar is uitgetrokken en de aanstelling van eene nieuwe leerares up het minumum- iractemeutzullen eenige gelden op den hetrekkeiijken post voor bovengenoemd doel beschikbaar blijven. Zaterdagmiddag trad voor de leden van de centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland eu Oranje" voor het kiesdistrict Katwijk, in het lokaal Zomer- zorg nabij Leidenjhr. mr. A. F. De Sa- vornin Lobman op. De 2e luitenant jhr. B. L. Van Spen gler, van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is overgeplaatst bij het 4e regiment te Leiden. Gister was 't de dag waarop vóór 25 jaren J. Clavan in dienst kwam bij wijlen den heer G. P. Timp, koek- en banket hakker op de Haarlemmerstraat alhier. Al dien tijd was Clavan tot genoegen van den heer Timp en daarna van de firma de wed. G. P. Timp in de zaak werkzaam. Daarvan gaf dan ook genoemde firma gisteren blijk door het schenken van een kostbaar gedachtenis aan den jubilaris, be staande in een prachtig gouden remontoir met dito ketting vergezeld van een envelop. Ook het personeel van genoemde firma liet den dag lang niet onopgemerkt voor bijgaan. Het schonk hem een sierlijken kristallen sigareDstandaard, met zilver ge monteerd, in den vorm van een hoorn van overvloed, op zwart houten voet. Hedenavond zal de jubilaris in de bak kerij het personeel vriendschappelijk ont vangen waarbij het zeker wel niet aan blijken van belangstelling van de firma ontbreken zal. Is een en ander een bewijs van ijver en tronw van den jubilaris Clavan, het getuigt ook zeker niet. minder van de wijze waarop de firma haar personeel aan zich weet te verbinden en de diensten weet te waar- deeren. Gisterenavond trad in de Slads-Ge- hoorzaal alhier op het Eerste Schweizer Jodler- en Quartett-Sanger-Gesellschaft, be staande uit 3 dames en 4 heeren in pracht vol nationaal costuum, onder directie van Alb. Wijniker. De prijzen waren matig gesteld, wat vooral tegenwoordig een ver- eischte is om eene eenigszins voldoende opkomst le verwekken, 't Was er dan ook vrij wel bezet, en is het jodelen en zingen door 7 personen niet altijd geschikt om een publiek een geheelen avond bezig te houdenhier kon het gezelschap er zich op beroemen het gedaan te hebben. Vooral de mannen-quartetten waren uit stekend, maar bizonder bevallig waren ook de verschillende landliederen en volkszangen waarin de voornaamste jodler zijne groote vaardigheid daarin toonde. Zeldzaam groot en vol was het geluid van den flinken Tyroler tenor. Het geheel werd door citer spel begeleid. Reeds vroeg waren dezen ochtend de leden van de Leidsche Zangvereeniging uit de veeren en op 't appel in de Zaal Noord- einde. De beer Massenet zou nl. reeds te FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 151). (SM.) Hij smeekte haar hem te vergeven en voor hem te bidden. Toen de bloemen van de nieuwe lente mt de aarde ontlokenwerd er op Rosegg een stille bruiloft gevierd. Manuela en Arthur reikten elkander voor bet altaar de hand tot een eeuwig verbond cd al was het dan ook een stil feest, zoo namen er toch niettemin duizende harten net warmste aandeel in. Een uur na het trouwen, juist toen het bruidspaar zich gereed maakte voor de huwelijksreis, stonden er in een aangren zend salon twee jonge menschen bij elkander, die het noodlot lang gescheiden bad. Het waren Cecilia en Roderich O'Donell. Ma nuela had het niet over zich kunnen ver krijgen otn alleen gelukkig te zijn, zij had Roderich alles bekend, ook dat Cecilia hem steeds bemind bad. Het gesprekdat tusschen beiden had plaats gevonden, had de laatste schaduw verdreven, die nog over de gebeurtenissen van het verleden kon zweveu. Toen Manuela van Cecilia afscheid kwam nemen, die voor haar een vriendin ge worden was, vond zij haar omstrengeld door de armen van Roderich, tot wien zij zelf met een overgelukkig gelaat opzag. Kort daarop scheidde Manuela van Rosegg, de plaats, waaraan voor haar zooveel bitterheid en leed verbonden was, om beschermd door het oog der liefdede lachende wereld in te trekken, naar de schoone streken van het heerlijke zuiden. Toen de trein hen uit Londen voerde, waarheen zij zich het eerst begeven hadden, stond op het perron tegen een pilaar aan geleund een bleek man, die den trein na- wenkte en nastaarde, totdat deze voor zijne blikken verdwenen was. Deze man was Henry Wilson. Hij zeide met Manuela zijn geluk vaarwel. In rusteloozen arbeid voor de lijdende menschheid zocht hij voortaan balsem voor de pijnlijke wonde zijns harten. Op hun terugreis naar Engeland deden lord en lady Frenk in den naherfst ook Lyon aan, om hier de bruiloft van Cecilia en Roderich bij te wonen. Kapitein O'Donell was met zijD zuster Lucy de erfgenaam van zijn grootvader ge worden, zooals na den dood van den ouden man diens testament bestemde en Lucy leefde alleen in het geluk van hen, die thans vereenigd waren. Het afscheid tusschen Cecilia en Manuela die elkaar als zusters hadden leeren be schouwen, was bard, maar beiden voerde de arm der trouwste1 liefde en zoodoende veranderden de tranen van droefheid weldra in vreugdetranen. Op het slot Montberry viel een jubelende ontvangst graaf Frenk, den jongen markies en zijne, allen betooverende schoone ge malin ten deel. Doch niet vergaten de gelukkigen Rosegg, waaraan zoovele herinneringen voor hen ver bonden waren en waar thans de oude Tony, als huishoudster den schepter zwaaide. De alles zoenende vergelding had ook hier haar werk gedaan. Vernietigd was het zaad der duisternis, verscheurd het weefsel van listen trouw en waarheid hadden, hoewel dati ook na een langen strijd, de zege behaald, en de zon, van welker glans alle geluk uit ging, was de liefde tzeuer edele vrouw, Manuela 1 EINDE.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1