MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8>eLe Conris h i verscIs ij n t ilae 1 ijksbehn I ve op 'Lo11- en F e e s t da ei ABOSIKERIEHT: Donderdag 2 Februari 1888. BP. 28. 1 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per \uiis titer 10 ('ent. 2öh Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Sclieeptuakerssteeg 6. Stads - IS er i ch te n. Lolin» voor de i\utioiiiilc Militie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Tit1 LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 16deD Januari 1888, A. n°. 109 (2e afd.), Provinciaalblad n". 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19dcn Au gustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesleits besluit van den 8slcn Mei 1862 Staatsblad n°. 46) Brengen ter algemeene kennis: dal de Loting der in bet vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar 18G&, zal geschieden in een dei- vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 14dcn, 15den t-n 16den Februari aanstaande, telkens des morgens te MAIjFTIEN"; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel op Dinsdag den I4den Februari 1888, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A lot en met de letter G, op Woensdag den 15dcn Februari 1888, voorde ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter II tot en met de letter P en op Donderdag den 16den Februari 1888, voorde ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter ft tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nominer kan getrokken worden door zijn vader, moe der of voogd, terwijl, is ook deze niet0opgekomen alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de lote- ling is ingeschreven dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na hel trekken van zijn nominer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tot. het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn cenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester be kende en te goeder naam en faam staande ingezete nen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderleekening, verantwoorde lijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag den 20sten en Dinsdag den 21slen Februari aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 2den en den 9dcn Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 Februari 1888. DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Februari. In de zitting van 11 Februari 1886 werd op voordracht van burg. en weth. door den gemeenteraad alhier concessiëen verleend aan de firma Ribbink, Van Hork en Co. Ie Amsterdam, voor den aanleg en de exploitatie van een telefoonnet in deze gemeente voor den lijd van 15 jaren, onder de daarbij vastgestelde voorwaarden. Nadat vroeger bij de regccring tegen het verleenen van de in deze vereischte vergun ning bezwaren bestonden, is zij thans verleend. Voor elke uitbreiding of wijziging van de geleidingen wordt de voorafgaande goedkeu ring van den minister vereischt. Bij liet aanleggen, uitbreiden of wijzigen van de geleidingen behooren de concessionarissen, voor zooveel de lijnen of de dienst van de rijkstelegraaf daarbij betrokken zijn, zich te gedragen overeenkomstig de aanwijzingen te dien aanzien door demet het toezicht belaste rijksambtenaren te geven. De geleidingen en verdere inlichtingen daartoe behoorende zijn ten allen tijde toe gankelijk voor de ambtenaren door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met bet toezicht belast. Bevinden zich die inrichtingen binnen gebouwen of afgesloten erven in gebruik bij derden en die niet voor bet publiek toegankelijk zijnzoo wordt voor dien toegang de bewilliging van den gebruiker van bet gebouw of van het erf gevorderd. De vergunning kan niet dan met toe stemming van den minister worden over gedragen. Ingeval bij den aanleg der geleidingen gronden of eigendommen der gemeente of van bizondere personen zijn betrokken, behoort voor de uitvoering van het werk de bewilliging van burg. en weth. of van de daarbij betrokken bizondere persouen verkregen te zijn. De concessionarissen onderwerpen zich aan de voorwaarden en verplichtingen die bun later bij de wet of bij wettelijke ver ordening mochten worden opgelegd. Alleen werd nu gewacht op een geschikt lokaal voor centraalbureau. Naar de meening van concessionarissen zou, met liet oog op de verbinding van het politiebureau, bet lokaal op het raadhuis gelegen achter de archivariskamer aan het eind van de groote pertf, geschikt ziju. Het komt burg. en weth. voor dat dit lokaal voor bet beoogde doel bizonder geschikt is, vooral bij het gebruik der telefoon als braudsignaal. Burg. en weth. stellen dus den gemeenteraad voor dat lokaal aan genoemde firma te verharen tegen vijftig gulden per jaar, tot wederopzeggens toe, en op voorwaarde dat de kosten van inrich ting komen voor rekening van genoemde firma en dat de stellingen op liet dak niet zullen zichtbaar ziju aan de voorzijde van het gebouw. Het centraalbureau zou ook alleen mogen worden gebruikt door de tclefooiibeambten en ontoegankelijk moeten zijn voor het publiek. Burg. en weth. stellen nog voor gunstig te beschikken op bet verzoek van mevrouw de wed. A. J. Van Eck-Stuart om vrijstel ling van betaling van schoolgeld voor de H. B. S. over het eerste kwartaal van den cursus 1887/88, voor haren zoon, aangezien deze in den loop van den cursus tot de school is toegelaten. Nog geven burg. en weth. den gemeen teraad in overweging aan dr. C. L. Van der Burg alhier restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor zijne dochter, leer linge der meisjesschool le klasse, over de maanden Februari en Maart van dit jaar, en vrijstelling van betaling voor zijnen zoon, leerling van het gymnasium, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1887/88, en wel aangezien genoemde beer met zijne kinderen de gemeente gaat verlaten. Bij raadsbesluit van 15 Juni 1882 werd de verdeeling van het administratieloon bij de Bank van Leeniug vastgesteld, welk besluit bij raadsbesluit van 28 Juni 1887 werd gewijzigd. Thans is door commissarisen der Bank voorgesteld dit artikel in dier voege te wijzigen dat de verdeeling van het administratielooD onder de beambten aan commissarissen wordt overgelaten. Burg. en weth. hebben tegen dat voorstel geenerlei bedenking en zij achten het nut commissa rissen in alle opzichten wenschelijk dat ban in de verdeeling van bet loon onder de beambten geheele vrijheid wordt toegekend. Zij geven dns den gemeenteraad in over weging bovenbedoeld raadsbesluit te wijzigen als volgt: Van het administratieloon, bedoeld in art. 20 van het. reglement komt aan de Bank ten goede 25 pCt., terwijl het overige door commissarisseu onder de beambten wordt verdeeld." De hier vastgestelde regeling van het administratieloon wordt geacht te zijn in gegaan „op 1 Januari 1888." De werkelijke bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1886 uit: 21,607 mannen, 23,905 vrouwen, totaal 45,512 zielen. Gedurende het jaar 1887 is de bevolking vermeerderd: door geboorte 777 m., 719v., totaal 1496 z.door vestiging 1680 in., 1257 v., totaal 2937 z.; totaal 2457 m., 1976 v., totaal 4433 z., en verminderd: door sterfte 485 m„ 416 v., totaal 901 z.; door vertrek 1729 m., 1236 v., totaal 2965 z.; totaal 2214 m., 1652 v., totaal 3866 z. Het verschil tusschen de geheele vermeer dering en de geheele vermindering is: 243 m., 324 v., totaal 567 z. Bevolking op 31 Dec. 1887: 21,850 m., 24,229 v., totaal 46,079 z. In de eergister door de afdeeling Zuid-Holland der „Broederschap van Can- didaat Notarissen in Nederland" te Schiedam gehouden driemaandelijkste vergadering is Leiden voor de volgende vergaderplaats aan gewezen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1594) van Palestrina. (1660) Govert Flink. Dat twee heeren zamen een tooneel- stuk schrijven, komt vaak voor; dat vier heeren zamen een quartet schrijven, is wel iets zeldzaams. Bij Belajeff te Leipzig is zulk een quartet verschenen en wel van Rimsky-Korsakolf, Liadoff, Borodine en Gla- zoumoff. Het werk moet slechts matig schoon zijn. (Fad.) UFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond, mr. J. E. J. M. Van der Kan, thans amb- FEU1LLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 148). Een bode verliet kort na bet gebeurde het dorp, om een boodschap van dokter Wilson naar het slot Rosegg over te brengen. In betrekkelijk korten tijd kwam graaf Ainsleigb in bet logement aan. De verwondering, die dit feit baarde, zou echter nog aangroeien, toen kort daarop ook gravin Cecilia, bleek en zoo veranderddat men haar bijna niet meer herkende, in het plaatsje verscheen, en tot den graaf en de stervende gevoerd wenschte te worden. „Queenie," riep graaf Ainsleigb ver schrikt uit, toen Cecilia plotseling door de haastig geopende deur binnentrad, „jij hier?" „Ja papa," antwoordde het meisje op bevenden toon, ik ben het. Ik beb alles vernomeD, wat dokter Wilson tot u sprak, en ik ben thans bier gekomen om te booren of het de waarheid is." Hij staarde baar ontsteld aan, terwijl zij voortging: „Manuela Rosegg is uw dochter en ik ben het kind van die vrouw, is het de waarheid?" „Graaf Ainsleigb was geen weekhartig manmaar toch gevoelde bij zich op dit oogenblik zóó aangedaan, dat hij slechts met moeite stamelen kon: „Mijn kind, gave God, dat ge daar nooit iets van vernomen had. Daar het nu echter eenmaal geschied iszoo dank ik den hemel, dat niet ik degeen behoef te zijn, die het u moet mededeelen „Het is dus de waarheid?" „Queenie, mijn kind, o, het is hard voor je, vreeselijk hard, maar toch is het de waarheid. Doch hoe het ook zij, gij zijt de eenige, die ik als dochter lief kan hebben, en lief zal hebben en geen ster veling op aarde zal in staat zijn ons te scheiden." „O papa, dat ge me lief hebt, ik weet het. Maar als die vrouw werkelijk mijn moeder is, dan moet ik haar ook zien." „Ik betwijfel hetof zij in staat zal wezen om u te herkennen. Doch uw wensch is voor mij een bevel, kom dus mede." De graaf naderde zoo zacht mogelijk de deur van de aangrenzende kamer. Op het zelfde oogenblik bijna ging deze open en de geneesheer vertoonde zich. „De stervende is tot bewustzijn gekomen. Maar ik moet u verzoeken elke aandoening te vermijden. Mevrouw Hermann, graaf Ainsleigb is hier, wilt ge hein te woord staan „Jobanna," boog de graaf zich over de stervende, „berkent ge mij?" „Ja, graaf," klonk bijna onhoorbaar het antwoord. „Spreek de waarheid, wanneer ge er toe in staat zijt," vervolgde de graaf op drin genden toon. Is het verbaal van dokter Wilson waar? Is het uw kind geweest, det ge mij voor twintig jaar in handen gaaft „Het wa9 het mijne, ik wil er een eed op doen. Uit haat tegen uwe vrouw be hield ik het hare. Het was de gravin die mij van Leonard scheidde; ik wreekte mij." „Johanna Hermannziet gij dit meisje aan mijne zijde. Bij alles wat u heilig is, is zij mijne dochter of is zij de uwe?" „De mijne, zoowaar als God mij hoort. Uw kind gaf ik aan den baron Rosegg, die het als zijn eigen dochter aannam. Zij stierf door mij aan een gebroken hart en ligt op het kerkhof van Wilchester be graven." Uitgeput zonk zij na deze woorden in hare kussens achterover. „Ik heb u een zwaar onrecht gedaan," ging de stervende na eenige minuten zwij- gens, fluisterend voort, „ik vraag niet uwe vergiffenis, want ge kunt geen vergiffenis hebben voor datgeenwat ik u aandeed. Maar ik faalde niet alleen. Door uwe ge malin werd ik, wat ik ben zij scheidde mij van Leonard! Manuela, o, haar geest!" Hare oogen hadden zieh opengesperdzij waren strak voor zich uit gerichtde laatste strijd was ingetreden. De geneesheer zag het en ook de graaf bemerkte het. Met zacht geweld trok hij Cecilia weg van het bed, doch nauwelijks hadden beiden zich afgewend, of een laatste schelle toon weer klonk, waarop een doodsche stilte volgde. Het vurige hart, dat zoo hartstochtelijk bemind en zoo zwaar gefaald had, had op gehouden te kloppen. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1