BINNENLANDSCHE BERICHTEN. TH=0 «^3 BB -*CJ" man paste wel op dat hij bleef oppassen ook wel wetende dat vooral tegenwoordig aan al die tonnen gewoonlijk een luchtje is Waar die tonnen toch wel liggen? Dat moet de heer Van Goch weten, zaak waarnemer in Den Haag, die reeds eeltige malen de erfgenamen opriep van zekeren Job Gordijn, in de vorige eeuw te Del it overleden. Dit als antwoord op de onder scheidene brieven die wij ontvingen om inlichtingen toen wij indertijd het eerst van de zaak eenigszins uitgebreid melding maakten. Bovengenoemde Job omtrent wien de tijdingen gaan moet ook in Leiden hebben gewoondwaar de afstammelingen in de rechte lijn het lang niet eens zijn geweest over de juiste spelling van den familienaam, leder ambtenaar van den burgerlijken stand, ieder fondsbode of secretaris van een kal verenpokkenpark weet boe moeilijk het vaak is den waren naam te weten te komen van een of ander famieljehoofd. Dat dit vroeger jaren niet beter was kunnen ons allerlei registers bewijzen. 't Is ons nog kort geleden voorgekomen, bij een onderzoek naar een persoon in een onzer achteibuurten dat de buurtjes, die reeds meer dan 20 jaren naast Antonie M. gewoond, met hem op en neer gegaan en bij hem koffie gedronken hadden, ons niet konden inlichten omtrent de woonplaats van iemand van dien naamze geloofden ook niet dat hij ooit op de gracht gewoond had. Toen we van den man eene nadere be schrijving gaven ging een der buurlui een een licht op, en met een gelaat waarop het s'upyxx, ik heb het gevonden, te lezen stond, zei de vrouw goedig: „meheer be doel dikke Teun, de man van rooje Mie". Het maakt bij velen niet uit of ze Piet of Pieter, Petronella-Elisabeth of Piebet lieeten, en of hun jongste Wimpie heet of Willem. Wie zich kan begrijpen hoe b. v. Plandrijnfamielje is van Flanderhijn en die weêr van Vlielanderhijn, zal ook lichtelijk inzien hoe Gordijn, Godijn en Goddijn namen zijn die vermoedelijk eenmaal gelijk werden geschreven. We vonden in een oud register hoe zekere Abraham Verhoog, in het begin der vorige eeuw gestorven, twee zonen naliet Jan ferhoog en Pieter F'anhoogbeiden toen reeds gehuwd, terwijl de zoon van eeneu De Groof, De Groozf heette. En als men nu weet hoe, naar aanleiding van de besproken erfenis op ons stedelijk archief nazoekingen worden gedaan in die oude registers, dan zal men begrijpen hoe moeilijk het is omtrent de afstamming iets te bewijzen. Waarschijnlijk is 't dat de rechten van iemand die L beet wel op den achtergrond moeten treden voor die van hen die bij het leven van den erflater denzelfden naam droegen. Maar buitendien, uit Zoe- termeer, St. Nicolaas, Arnhem, Nijmegen, Berlicum en van waar niet alkomen per sonen van zeer verschillende namen zich als rechthebbend aanmelden, behalve nog weinig minder dan een 50-tal uit onze gemeente. Heel helder is de zaak nog Diet, en wanneer er werkelijk iemand is die kan aau- wijzen in welk pakhuis die tonnen liggen, zal het goud eerst wel in heel kleine vaatjes mogen worden overgestort eer men aan het deelen gaat. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Dec. 1887 vervoerd 21873 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3023.18, goederen en diversen f 332.28 Jtotaal f3355.44{. Van af 1 Januari tot en met ultimo Deo. 1887 vervoerd 310682 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f49867.70 goederen en diversen f4774.05 totaal 54641.75, per dagkilometer f 16.63'. ültlZIKH, LKTTKKËX KM KUftST. De „Meiningers" zullen de geheele maant! April te Antwerpen, de geheele maand Mei te Rotterdam en daarna te Brussel optreden. Verdi's „Otelio" zal heden te Ham burg, dat is voor het eerst in het uitsch worden gegeven. Weenen betaalt voor het recht van opvoering van die opera 8000 fl. en acht pCt. van de recette per avond. «FriCIEEIiK ESKKICHTÜtf. Door Z. M. is mr. J. F. De Mey Mecima, burgemeester van de gemeente Nieuw-Beijer- land, Piershil en Goudswaard, benoemd tot ridder iu de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Groningen, M. Wiertsema, candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. en ace.: te Duiven, E. Van de Pol, ontv. der invoerr. te St. Pieter; te Dievej, C. Rambonnet, ontv. derzelfde mid delen te Zweeloo; te Vries, J. C. Greiner, surn. uit de inspectie Amsterdam; te Yen- ray, J. II. A. Van Beringen, snrn. uit de insp. Maastricht; te Zweeloo C. G. J. A. Stort, sum. uit de msp. Zutphen te Nieuw- Buineu (gein. Borger), J. H. Rochellsurn. uit de insp. Amsterdam; tot ontv. der dir. bel., invoeir. en ace. te Sluis, J. Spoor, surn. uit de insp. Rotterdam; tot ontv. der invoerr. te St. Pieter jhr. W. K. Von Weiier, surn. uit de iusp. Zutphen. Door Z. M. zijn hij het wapen der art. benoemd hij den staf van het wapentot mnjoor magazijnmeesterde kapt.-magazijnen H. N. Boerrigter, te Den Helder; hij het 1ste reg. veld-art., tot majoor, de kapt. J. F. Diemer, van liet corps. Door Z. M. is aan den burgemeester van Doornspijk, G. tl. Thomassen itThues- sink van der Hoop, toestemming verleend cm tot 1 Januari 1889 te El burg te mogen wonen. Door Z. M. is aan mej, M. E. Ber- lliolet, geb. te Parijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar ouderwijs hier te lande. Door Z. M. is de kapt. jhr. W. P. Six, van het 8ste reg. inf, op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is de heer J. li.Cordes, laatstelijk ingenieur 1ste kl. bij het mijn wezen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. den koning is benoemd tot ordonnans-officier hij zijn huis J. G. ba ron Van Sytzama, 1ste luit. bij het wapen der cavalerie. Z. M. de koning heeft, naar het Uil. nader verneemt, den eervol ontslagen adju dant en eerste stalmeester A. C. baron Ben- tiuck benoemd tot 11 Ds. kamerheer in buitengewonen dienst. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f26,597,705,916 en bij de betaalmeesters 1,708,330,70 Te zamen f 28,306,036,61° H. M. de koningin heeft gisteren middag, vergezeld van eene hofdame, een bezoek gebracht aan het burgerweeshuis en fundatie van de vrouwe van Renswoude, in het Hooge Westeinde te 's Gravenhage. De heer H. F. Bultman, door de centrale liberale kiesvereeniging „Haarlem mermeer" voorloopig tot caudidaat voor de tweede kamer gesteld, heeft aan de afdee- ling Hillegom dier vereeniging een schrijven gerondenwaarin bij zijne denkbeelden ont wikkelt. De ledeD der afdeehng Hillegom, die in eene Zaterdag gehouden bijeenkomst van dit schrijven kennis namen, hebben hem daarop, zonder eenige beraadslaging, met algemcene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gekozen. Op Maandag 16 April zullen de Ne- derlandsche pelgrims naar Rome vertrekken, waar de Paus hun tusschen 23 en 30 April audiëntie zal verleenen. De reis wordt ge nomen over Brussel, Bazel, Milaan, Bo logna, Loreto, Rotne en waarschijnlijk terug over Florence, Padua, Venetië, Verona, Milaan. Een geheele week brengt men te Rome door. De thuiskomst is bepaald op uiterlijk Dinsdag 8 Mei. Volgens telegraffsch bericht uit New- York kau er tusschen 1 en 3 Februari stormweder verwacht worden op de Engel- sclie en Noordschc kust. Te Katwijk aan Zee is in den vorigen zomer reeds een proef genomen met een zomer-pension voor kinderen (jongens en meisjes) en jonge dames. Ouders en voog den vonden daar de gelegenheid hunne kin deren en pupillen op weinig kostbare wijze de versterkende zeelucht te doen genieten en de zeebaden te doen gebruiken. Mej. H. W. Beijerinck uit Arnhem, onder wier leiding deze inrichting stond, is voornemens in het volgend zomerseizoen de proef te her halen. Haar kiuderpension zal dan geopend worden in eene vlak aan zee gelegen groote villa. De heeren De Ridder, burgemeester en dr. L. V. Hoog, gemeentebadarts te Katwijk aan Zee hebben zich bereid verklaard wederom de commissie van toezicht te vormen, over tuigd dat den jongeliedeu een voorbeeldige zorg en toewijding zal ten deel vailen. Gisteren stond voor de rechtbank te 's Hage terecht een 41jarige schoenmaker, geboren ce Rhijnsburg, thans te 's Hage gedetineerd. Deze zaak was onbepaald uitgesteld, ten gevolge van een door advocaat mr. Van Praag 4 dagen in het leven geroepen incident. De man werd vervolgd ter zake dat hij te 's Hage, met het oogmerk om zich weder rechtelijk te bevoordeelen, eene weduwe be wogen heeft o. a. tot de afgifte van geld door zich bedriegelijk voor te doen als lijnopzichter bij de ilollaudsche- en Rijn spoorwegen, over de stadsgehouwen en over de stoomtram, en door een samenweefsel van verdichtsels en leugenachtige opgaven, den schijn aannemende plsof hij iu boven genoemde betrekking plotseling van Amster dam naar 's-Gravenhage was overgeplaatst, dat zijne goederen hem spoedig zouden volgen, dat hij bij bedoelde weduwe kost ganger wilde worden, en door tal van dergelijke bedriegelijke praatjes meer, de weduwe in den waau bracht, dat zijne op gaven waarheid behelsden. Beklaagde, die volledig bekende, was reeds in 1886 ter zake van oplichting tot 1 jaar cel veroordeeld. Substituut-officier mr. Uulshoif vorderde 3 jaren gevangenisstraf. Mr. Van Praag vroeg vrijspraak, wijl de data in de dagvaarding niet overeenkwamen met die, waarop de feiten hadden plaats gehad, en de verklaringen der getuigen dus de feiten niet bevestigden. Uitspraak over 8 dagen. In zake den reeds meermalen ver melden ringendiefstal in de Molenstraat te 's Ilagc, stond gisteren voor de arrond.- rechtbank aldaar de laatste daarbij betrokken persoon terecht en wel de tapper M., wegens hel helen van het gestolene. De suhst.- offic. van justitie, mr. Hulshoff', achtte het bewijs der handelingen van bekl. geleverd en, als bewezen aannemende, dat deze eene gewoonte maakt van heling, legen hem geëischt 6 jaren gevangenisstraf en ont zetting uit de rechten, genoemd in het Wetboek van Strafrecht. Eergisterenavond omstreeks 11 uren is bij het achteruit zetten van eene machine aan het station Rotterdam, de voorman Willems met den rechtervoet onder den spoorruimer of onder het wiel geraakt. De spoedig ter plaatse aanwezige spcorwegarts verklaarde na onderzoek dat de voet moest worden afgezet; per draagbaar is de ge kwetste naar het ziekenhuis overgebracht. Met Februari a. s. hoopt eene dienst bode Ie Rotterdam iu het huwelijk te tre den. Deze week kreeg zij van haar mees teres een dag vrij, om de 2{-cent.stukken die zij in haar dienstjaren bespaard heeft, tegen grootgeld in te wisselen. Zij had nu f 360. (Maasb De aanvoer van zand ten behoeve van de twee kapitale zeesluizendie nabij Zeeburg iu het Merwede kanaal moeten worden gemaakt, en waarvoor de voorbe reidende werkzaamheden reeds zijn aange vangen zal niet zooals bij het vorige werk, per spoor uit Bussumdoch te water van uit iJmuiden plaats vinden, hetwelk het dubbele voordeel aanbiedt, dat door de uit baggering de haver, van lJinuiden aanmer kelijk wordt uitgediept. Slechts over eene kleine uitgestrektheid, van af de Nieuwe Vaart tot op het werk, zal een hulpspoor weg ten bate van het vervoer worden ge bruikt. Aan het U. D. wordt uit Haarlem geschrevenEenige Amsterdammers van naam zijn in onderhandeling over den aan koop van een belangrijk terrein, in de nabij heid dezer stad, met het doel daar eene begraafplaats voor Amsterdam aan te leggen op zeer groote schaal, welke door middel van een lokaal-spoorweg aan den Holl. spoor weg en daarmede aan Amsterdam verbonden zal worden. Het kapitaal voor deze belang rijke onderneming schijnt reeds te zijn ge vonden, terwijl de medewerking van de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij mede verze kerd wordt gezegd. De toestand van het Amsterdamsche meisje, waarop in den aanvang der vorige week een moordaanslag werd gepleegd, Rika Meulink, is zonder gevaar. De kogel, die bij het hoofd ingedrongen, op den schedel was afgestuit, is verwijderd. Waarschijnlijk zal zij spoedig, geheel hersteld, het zieken huis kunnen verlaten. Van de in de provincie Gelderland dit jaar voor de nationale militie ingeschre venen 4551 personen kunnen 4255 lezen en schrijven, 41 alleen lezen, en 255 noch lezen'noch schrijven. Gedurende het jaar 1S87 zijn uit de provincie Geldetland vertrokken 476 land verhuizers, als: 141 mannen, hoofden van gezinnen en vrijgezellen, 49 vrouwen, 146 kinderen, 1 dienstbode, 32 welgestelder), 65 mingegoeden en 42 behoeftigen. Men meldt uit Almeloo, dat zoowel de Zaterdag als de Zondag zonder rustver storingen zijn voorbijgegaan. Men schrijft aan het Vad. uit Almeloo dd. 28 Jan: „Veel nieuws kan ik na mijn telegrammen niet tnededeele»,maar alleen die korte be- richteu wat nader toelichten. Woensdagavond was het zeer onrustig en troepen volk trokken zingende de stad door. Reeds 's middags was er een vergadering uitgeschreven, die echter niet gehouden werd, misschien een aardigheid van dezen of genen kwajongen. Het gelukte den bur gemeester niet het volk uiteen te doen drijven, waarop eenige huzaren te voorschijn kwameu, die om ongeveer 4 uur alles schoon geveegd hadden. Des avonds herhaalde zich de pret en werden de glazen in de fabriek ingegooid. Donderdagmorgen waren deze weer gemaakt, maar 's avonds was het een vreeselijke warboel. Opnieuw werden de glazen aan de fabriek ingegooid. De huizen van de chefs der firma werden ge bombardeerd en de bovenramen, de eenige die nog niet met planken waren dicht gespijkerd, ingeworpen. Deze zijn nu ook geheel met planken bedekt. Bij een baas van Schollen werden de glazen ook inge gooid. De huzaren kwamen te voorschijn en hebben herhaalde malen op het volk inge slagen, waarvan zeker menigeen eenige dagen heugenis zal dragen. Hedenmorgen is een buitenhuisje van den chef gedeeltelijk vernield en ook vanavond moeten de huzaren het volk in toom houden. Het huis van den chef is voortdurend door huzaren en politie bewaakt en ook binnenshuis houden steeds eenige mannen de wacht. Op het oogenblik is het volk nog lastiger en sart de huzaren en politie op alle manie ren; hoe dat moet loopen, laat zich niet zeggen. De huzaren zijn woedend en zoodra ze kunueD, slaan zij er op los, maar ge makkelijk gaat het niet, want zoodra zij verschijnen, zit hel volk in allerlei steegjes, waar geen huzaar kan manoeuvreeren en zoodra ze weer weg zijn komen de werksta kers weer zingende voor den dag. Gisteren is geld uitgedeeld, evenals de vorige week week, en vanmorgen kwam weer een bezen ding brood. De geheele stad zacht onder den toestand. Alle publieke vermakelijk heden zijn opgehouden. Zaterdagavond bevond zich S.land bouwer te Staphorst, bij zijn meisje ten huize van haren vader. De familie zat rus tig aan den haard te pratentoen K.mede boer te Staphorst, binnenkwam, onmiddellijk op S. toeliep en hem met een mes, dat hij te voren gescherpt hadeene ernstige snede in het aangezicht toebracht. De wond loopt van het voorhoofd langs het oog over de benedenkaak met eene kleine verwonding aan den hals. Bij de justitie is aangifto gedaan. Minnenijd schijnt de oorzaak te zijn. In de Zaterdag gehouden zitting der rechtbank te Leeuwarden heeft terecht ge staan Jetske R.25 jaren, dienstbode, vroeger bij den heer N. H. v. N. v. M., laatstelijk te Houtrijk en Polanen, ter zake den diefstal van coupons uit de brandkast. De eisch van het O. M. is de veroordeeling van bekl. tot IS maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De ooievaar te Schoonebeekdie reeds eenige keeren de reis naar 't warme Zui den niet medemaakte, is ook dezen win ter weer gebleven. In 't eerst dacht men dat er iets aan onzen achterblijver haperde, maar dit is volstrekt niet het gevalhij kau vliegen als de beste en is zoo gezond als een viseh. Dit toonde hij voor eenige da gen, toen iemand hein een 5tal stevige alen wist te ontnemendie hij uit een trek sloot had gehaald. Bij zoo'n sloot of een tochtgat in den stroom kan men hem dau ook dagelijks op de loer zien staan. Tegen den avond begeeft hij zich gewoonlijk weder naar het nest bij het huis van den land bouwer Schoemakers. Hoewel hij zich in de laatste dagen wel niet lekker zal hebben gevoeld, hield hij zich toch nogal goed iu de koude, 't Schijnt wel dat hij zijn trekvogel-natuur geheel heeft afgelegd. De andere ooievaars schijnen hein dan ook niet meer tot de hunne te rekenen. Onze eiber zoo mogen wij hem zeker wel noemen leeft liefst op zijn eentje, wordt in den zomer door zijn broeders ach tervolgd en niet in hun nabijheid geduld; misschien is dit wel de reden van zijn achterblijven: op zoo'n verre reis en in ge zelschap van minder goede vrienden kon zijn leven wel eens gevaar loopen. (N. Gron. Cl.) Vrijdagavond werd door de politie te Vlissingen op de tot vertrek naar Engeland gereed liggende mailboot aangehouden een 15-jarige jongen uit Altona, die de ouder lijke woniog was ontvlucht om de wijde wereld in te gaan. Zijne ouders, die zijne aanhouding hadden verzocht, kunnen bon verloren zoon nu uit Vlissingen terughalen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2