kenden ringendiefstal in de Molenstraat te 's Gravenhage, waren gisteren aan het oor deel der Haagsche rechtbank ouderworpen. Verschenen de vorige maal de meerge noemde V. en zijn „meisje" C. G. als ge tuigen voor de rechtbank, thans bezetten zij de bank der beklaagden onder verdenking van straatroof bij nacht in vereeniging. De omstandighedenwaaronder dit feit gebeurde, zijn de volgende: In den nacht van 23 op 24 October 1887 liep een metselaar uit Den ilaag ten half 1 omstreeks de stille Haagpoort daar ter slede in. Dicht bij de overdekte markt schoot een man op hem toe, die hem ach terover trok, tengevolge waarvan hij een gat in het hoofd bekwam. Daarop wierp zich eene vrouw op hem zoodanig, dat hij niets zien kon, en ontnam hem zijn horloge met ketting, waaraan een charivari. De man pakte hem bij de beeuen, opdat hij zich niet bewegen kon. Toen dit gebeurd was, gaf de man hem op den koop toe een trap in de lendenen, waarna het tweetal op de vlucht sloeg. In de beklaagde C. G. herkende de met selaar gister ter terechtzitting de vrouw die hem aangerand had, doch bekl. W. herkende hij niet pertinent, ofschoon diens gestalte veel gelijkenis met den manspersoon aanbood. De bekl. W. ontkende. Hij meende, dat reeds uit de twijfelachtige verklaring van den getuige ten duidelijkste bleek, dat hij de aanrander niet geweest kan zijn. Hij was wel dien avond in gezelschap van C. G. uitgegaan, doch in de Haagpoort niet ge weest. Na het getuigenverhoor vorderde de sub stituut-officier van justitie, mr. Hulshof, tegen W. 9 jaren en tegen C. G. 1{ jaar, met ontzegging van W. uit de rechten van art. 28 Wetboek van Strafvordering voor den tijd van 5 jaren. Uitspraak over 14 dagen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren besloten tot aankoop: a. van heet. 29.98.92 grond van de Veren J. Van der Valk c. s. voor f 15,98(5 per heet., en b. heet. 1.69.35 grond van de lieeren A. Van StolkE. G. A. Fol c. s. voor f 85,000 een en ander ter verbetering van de ge meenschap tusscben den Westzeedijk en de terreinen ten noorden van den Coolschen weg. Zaterdag 11. werd in het krankzinni gengesticht te Rotterdam een meisje opge nomen, dat een paar dagen te voren voor de eerste maal den schouwburg had bezocht. De voorstelling maakte op haar zulk een jammerlijken indruk, dat zij alles brak wat haar onder de handen kwam. Iedereen noo- digde zij uit om te zingen. In genoemd gesticht heeft zij nog eene ruit verbrijzeld. (Maasbode.) Naar men verneemt, is men de die ven van Zondagavond bij de dames v. d. W. in de Hoflaan te Kralingen op het spoor. Het moeten een 3tal Rotterdammers zijn. Wegens oneeoigheid, onstaan bij de verdeeling van dei buit, heeft één hunner de andereu verraden. Zij waren in het be zit van een sleutel, die juist paste op de deur van het bestolen huis. De politie gaat nog steeds voort met haar onderzoek. Te Haarlem is eergisteravond een 78- jarige vrouw op de openbare straat ineen gezakt en onmiddellijk daarop overleden. De burgemeester van Den Helder heeft vanwege de Duitsehe regeering een bedrag van f2500 ontvangen, om dit als een blijk van waardeering harerzijds uit te reiken aan de redders der schipbreukelingen van het in December II. op de Pannekoek verongelukte Duitsehe schip Renown. Te Huizen (Gooiland) ziet men tegen woordig bijua dagelijks onderscheidene heeren, die naar huizen en bouw terrein zoeken. Hier en daar worden opmetingen van grond en bosschen gedaan. Ook is bij verschillende personen aldaar reeds aanvraag naar kamers geweest, in verband met het eerstvolgende badseizoen. Zoodra de vorst blijft ophou den, verwacht uien vele werkzaamheden. Dr. F. O. Donders te Utrecht her denkt morgen den dag, waarop hij voor 40 jaren zijn hoogleeraarsambt aanvaardde. Twee Engelsche rammen, loebehoo- rende aan de rijkslandbouwschool te Wape ningen, hebben een zoo verwoed tweege vecht gehouden, dat een er van het leven er bij moest laten. De dieren waren uit hun hok losgebroken, zonder dat zulks was opgemerkt. Bij de Maandag te Renkum gehouden landverhuringen werd, ten gevolge van de aanhoudende lage koren- eii aardappelen- prijzen, gemiddeld voor puike bouwgronden 45 pCt. minder besteed dan bij een vorige verpachting. Ook ep de Veluwe en in de Betuwe zijn de huren der bouwgronden in den laatsten tijd belangrijk gedaald. Acht jaren geleden werd te Webl vee ihs js «s - -«ra tkbz gestolen, en de dief wist zich al dien tijd schuil te houden in Duitscbland. In den waan, dal de politie hem wel vergeten zou zijn, waagde hij zich dezer dagen weder over de grenzen, maar werd dadelijk geairestetrd en naar Arnhem overgebracht. Het volgend ongeluk had Dinsdag in de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde plaats. Terwijl een landbouwer mest naar het land bracht, viel 'net paard, wellicht buiten adem getrokken, plotseling met de kar opzijde in eene sloot en sleepte den man mede, die later levenloos werd opge haald. Zijn negenjarig zoontje vergezelde hem, doch kon natuurlijk geen hulp bieden. De ongelukkige laat eene weduwe met drie kinderen achter. Van den Beneden-Rijn wordt gemeld, dat dc nieuwe Duitsehe graanrechten zich reeds in de broodprijzen beginnen te doen gelden. Door de bakkers te Barmen is aan hun klanten reeds medegedeeld, dal zij het roggebrood opnieuw met 4 penningen per 7 pond moeten verhoogen. Hierbij werd de mededeeling gevoegd, dat de prijsver- hooging hierbij niet zou blijven. De Bar- mer Ztg. rekent uitdat de nieuwe belas ting voor een familie die wekelijks 4 a 5 brooden gebruikt, 10 mark per jaar bedraagt. De broodmand moet dus hooger worden ge hangen, of liever de boterhammen dunoer gesneden worden. Op deze wijze doen zich in de arbeiderskringen de zegeningen der nieuwe rechten voor. De grondbezitters zullen daarentegen champagne blijven drin ken en glacé handschoenen blijven dragen. (Gelria.) Van het traject over den Rijn bij Griethausen in den spoorweg Zevenaar Cleve kon op 26 dezer, door den storm, geen gebruik worden gemaakt, zoodat het verkeer weder was gestremd. Maandag kwamen te Putten (Veluwe) met den laatsten trein 27 Belgische arbei ders, onder geleide van een houthandelaar, om aldaar een bosch te vellen, door bedoel den handelaar aangekocht. Bij aankomst werden zij door een IOOtal ingezetenen ont vangen. De logementhouder bij wien nacht verblijf en eten was besteld weigerde ze te ontvangen. Door de tusschenkomst der politie werd vervolgens een overeenkomst aangegaan met een boer, die den vreemde lingen voedsel en nachtverblijf zou verstrekken. De menigte oefende echter ook daar haar invloed uit, tengevolge waarvan bij aan komst bij den boer de menschen evenmin werden binnengelaten. Eindelijk, nadat de Belgen die van 's mórgens half zeven gereisd hadden2j uur aldaar buiten hadden rondgezworven vonden zij een onderkomen in de wachtka mer 3de klasse van het station. Den volgenden dag zijn allen met den eersten trein naar België teruggekeerd, daar zij het werk niet durfden aanvangen. (I), v. Z.H. en 's Gr.) Eene nieuwe proeve van de ongelijke werking vau de kieswet. - Een der firman ten van eene firma H. Lasonder, te Groen- loo, tevens grondeigenaar, is geen kiezer, maar wel verscheidene arbeiders die op zijne fabriek werkzaam zijn. Het volk was eergisterenavond te Al- meloo vrij onrustig. Herhaalde malen wer den samenscholingen door de politie uiteen gedreven. In de fabriek van de Gebr. Scholten werden de glazen ingeworpen. Van de kiezers in de gemeente Veen- dam is er één geboren in de vorige eeuw. De man heeft al dien tijd gewacht om kie zer te worden. Terwijl de gemeente-veldwachter van Kantens, Woensdagochtend aldaar dienst had op de secretarie, werd zijne vrouw in huis door een persoon overvallen, die haar be dwelmde met een vocht, en zéé ongemoeid een f 70 kon stelen. Te Eindhoven hebben hevige vecht partijen plaats gehad. De rijkspolitie moest van de sabel gebruik maken, waarbij een der vechtenden eene groote snede aan het voorhoofd werd toegebracht. Ook een tach tigjarige man werd gewond. Als een bewijs dat de machinefabricage te Tilburg steeds een grootere vlucht neemt, kan dienen dat op het oogeublik door de firma Gebroeders Mercx eene stoommachine vervaardigd wordt, zooals er nog nooit eene te Tilburg gemaakt of tot heden in werking gesteld werd. De machine, waarvan het gewicht op 25,000 kilogram geschat wordt, allcl-n het vliegwiel van 4.50 meter middellijn weegt 9000 kilogr. zal moeten dienen voor het in werking brengen van de fabriek van de firma H. Hommers en Zn., wolien- stoffen fabrikanten aldaar en kan werken met 100 paardenkracht. De firma Gebrs. Mercx, die reeds meer malen bewijs gaven van bunne degelijkheid als werktuigkundigen, zooals ook de groote 3 3D "acj B*. rm.. rmr tentoonstelling te Amsterdam in 1883 toonde, heeft de machine, voor zoover dit mogelijk is, in hare werkplaats tentoongesteld, en dit lokt eene groote menigte toeschouwers, te meer daar het geheele werk op eigen vinding berust. Daar de groote drijfmachines vroeger altijd in het buitenland besteld werden, is hiermede het bewijs geleverd dat ook Tilburg op dit gebied aan alle concurrentie het hoofd kan bieden cn is het te hopen dat dit goede voorbeeld goede gevolgen zal hebben. (D. v. Z.H. en 's Gr) Eergister werd door den brigadier der maréchaussée Droog te Heeze, vergezeld van den maréchaussée Bovenmans te Geldrop, een sinds twee dagen jong gehuwd paar, op minder aangename wijze tijdelijk gescheiden, doordien de jonge vrouw wegens diefstal van eene niet onbelangrijke som gelds ten nadeele van hare vroegere meesteres, land bouwster aldaar, bij welke zij was uitge trouwd, werd aangehouden en gevankelijk overgebracht naar 's Boschter beschikking der justitie. Van het ontvreemde geld, was de echt genoot wel verrast gewordeu door eene flinke aankoop van huisraad eu meubelen door zijne jonge gade gedaandoch dat hij nu vreemd stond te kijken, dat zijne gade werd weggevoerd behoeft geen betoog. De aan gehoudene heeft reeds bekend. BUITELLAÊüSClïË BERICHTE*" BELS1Ë. Te Brussel vreest men dat Stanley met zijn expeditie in het Maboui-land door gebrek is omgekomen. Er heersebte daar in Juli hongersnood en Tippo Tipp of Bar- telot zou Stanley voorraad nazenden. Zij deden dat niet en Tippo Tipp is zelfs zoek. Er is in den laatsten tijd veel gesproken over de speelkoorts, welke op de Antwerpsche Beurs vele ongelukken veroorzaakt heeft. Nn men niet meer naar Spa kan gaan, dobbelt men in den tempel van Mercurius en speculeert op termijn in spek, reuzel, koffie, suiker, in één woord op alle mogelijke koopwareu. Zoo blijkt uit een proces voor de recht bank van koophandel te Antwerpen, dat een 22jarig jongman, nauwelijks sedert een jaar getrouwd, middel gevonden heeft om in 8 maanden voor 12 millioen zaken te doen. Het vermogen zijner vrouw en het zijne zijn er bij verloren gegaan en hij blijft met verbintenissen zitten, welke hij onmogelijk kan nakomen. De oprichting van een liquidatiekas heeft thans de herhaling van dergelijke feiten onmogelijk gemaakt. GliOËLAiï Bij een der ingangen van Hyde Park te Londen stond onlangs een arm, gebogen oud vrouwtje, dat groen vogelvoeder te koop had, doch door weinige voorbijgangers opgemerkt werd. Maar eenigen daarvan vestigden het oog op haar: het waren de dochters van den prins van Wales. Zij hadden medelijden met het arme oudje, en beraadslaagden wat zij voor haar zouden doen. Terwijl de anderen nog daarover spraken, stapte prinses Maud naar de vrouw toe, nam de mand met vogelvoer en bood die den voorbijgangers te koop aan. Het jonge prinsesje maakte goede zaken; zij ontving zelfs goudstukken, en toen de koop waar op was, een aantal bestellingen voor een volgenden dag. Bij het ontvangen geld legde nu het lieve meisje nog een banknoot uit haar eigen zak en toen liep zij welge moed naar hare zusters terug, onder de verlegen dankbetuiging van het verwonderde oude vrouwtje. Sir Morell Mackenzie ontving een aan zoek, om voor 30,000 dollar een patiënt te Michigan, in de Vereeuigde Staten, te ko men behandelen. Hij heeft dit aanbod af geslagen, omdat hij zich niet zoo ver van den Duitschen kroonprins wil verwijderen. Te Manchester en te Liverpool, maar vooral in eerstgenoemde stad, wordt geklaagd over gebrek aan water. De reservoirs te Woodhead, die Manchester van water voor zien, waren in Augustus II. buitengewoon laag, en sedert is het weder over het alge meen veel te droog gew. est dan dat het tekort zou aangevuld zijn. In 1887 hebben die reservoirs tien duim minder water ont vangen dan in het droogste van de laatste dertig jaar het geval is geweest. Bovendien is het verbruik sedert 1879 te Manchester met 9 millioen liter per dag toegenomen. ER AS5i.iiE.Ï Si. Eerst na vollediger inlichtingen te hebben ontvangen, zal de minister van buitenlandscbe zaken, de heer Floureus, be slissen of de onderhandelingen over het handelsverdrag met Italië zullen herval worden. Een waanzinnige, Louis Serreau ge- heetenis in het Elysée gekomenom naar hij zeide, den president te spreken. Hij overhandigde den concierge een brief voor den heer Carnot en verlangde van den concierge een bewijs van ontvangst. Deze weigerde het bewijs af te geven, en de waanzinnige begon toen te schreeuwen: „ik zal mij wel recht weten te verschaffen." Twee dienaren van politie schoten toe en brachten hem naar een commissaris. Déér bevond men dat hij eene geladen zesloops revolver bij zich had. Hij werd erkend als een gevaarlijke zinnelooze. Het onderzoek in zake den diefstal van het ministerie van financiën is geëin digd met de inhechtenisneming van een nieuwen medeplichtige van Duffaud, waar door bet aantal in hechtenis genomen per sonen op 12 gebracht wordt. Van de gestolen effecten waren 3 nog niet teruggevonden. De commissaris van politie is eindelijk tot de ontdekking ge komen dat deze effecten aan een wisselaar van den boulevard Bonne-Nouvelle door zekeren Louis Mortarèche, graveur van zijn beroep en bloedverwant van Duffaud, ter band gesteld waren. De wisselaar heeft hem herkend. De aangehoudene had overigens de onhandigheid begaan, zijn waren naam bij den verkoop van de effecten op te geven. Volgens la Patrie teekenen de anar chisten een adres, waarbij Louise Michel geluk gewenscht wordt met haar ontsnappen aan de kogels van den moordenaar «die", zegt het adres, „misschien een loondiener der politie is." Louise Michel ontkent de bewuste woorden gezegd te hebben. ITALIË. De Paus zal 1 Febr. de Iersche pelgrims ontvangen. Tot dezen behooren o. a. 100 Iersche priesters, die doel uitmaken van de Nationale Liga. De Paus ontving tot hiertoe bezoeken van 60.000 pelgrims, 52 kardinalen500 aarts bisschoppen en bisschoppen. 4000 kisten met geschenken werden naar het Vatikaan gezonden1800 konden niet worden geopend, 500 zijn nog niet geopend, 800 zijn nog aan de verschillende stations en 900 zijn onderweg. Men schat de waarde der ge schenken op 30 millioen gd.; aan geld werd ruim 20 millioen gezondeD. DVIT8CHLAH In de commissie voor het ontwerp tot uitbreiding van den dienstplicht heeft de minister van oorlog gisteren medegedeeld, dat de uitgaven, welke de uitvoering der wet vereischen zal, een totaal bedrag van om streeks 280 millioen zullen bedragen. Het zullen echter uitgaven zijn voor ééns, welke in het algemeen niet tot telkens weerkeerende uitgaven zullen leidenmet uitzondering van de rente der bestede som, de versterking van den bureaudienst en de onderhoudskos ten der nieuw aan te schaffen benoodigd- heden. Het nieuw te vormen leger zou in vredestijd slechts op het papier bestaan, maar bij oorlog vleesch en bloed krijgeD. Eene verklaring, dat dit nu de laatste militaire eisch zal wezenkan de minister niet geven nadat hij tot zijn leedwezen met eene soort gelijke verklaring, in het voorjaar van 1887 afgelegd, zoo weinig geluk gehad heeft. We gens redenen van militair belang moest de minister weigeren, verdere bijzonderheden mede te deelen. Bij de daarop gevolgde tweede lezing werden de paragrafen van het onderwerp, met slechts weinige, onbeteekenende wijzi gingen aangenomen. Eene slotbepaling wij zigt art. 59 der Rijks Grondwet in dezen geest, dat de dienstplicht in de landweer 2e ban wordt uitgestrekt tot het voltooide 39e levensjaar. Men meldt dat prins Heinrich van Pruisen, tweede zood van den Düitscheu kroonprins te Potsdam in Mei e. k. met prinses Helena van 11 essen-Darmstadt in den echt zal worden verbonden. Lord Randolph Churchill en zijne gemalin zullen heden op de receptie ten hove komen en aan den keizer en de keizerin worden voorgesteld. De Engelsche staatsman heeft ook te Berlijn verzekerd, dat zijn reis geene politieke doeleinden heeft. Verder heeft hij medegedeeld, dat hij gedurende zijn verblijf te St. Petersburg niet den indruk heeft gekregen, dat Rusland jegens Duitsch- land oorlogzuchtig was gestemd. OOIT EN RIJ K. Uit Weenen wordt bericht, dat de Sultan enkele wijzigingen in de Suez-kanaal- conventie heeft gevraagd. De belangrijkste betreft art. 11, waarbij bepaald is, dat in geval van onlusten in Egypte, de Turksche en Egyptische regeeringeu het recht hebben haar oorlogsschepen door de Roode Zee te zenden, zonder verplicht te zijn de gebrui kelijke formaliteiten in acht te nemen. De

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2