ft NIEUWS- EN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eie Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. A BON KEVERT: Zaterdag 28 Januari 1888. N°. 24. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. MAÏSUELA, s mm Coina m Voor Leiden, per 8 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. 201e Jaargang. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstecg 6. Stads-Berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37) zooals die ia gewijzigd bij het Vlle additioneele artikel der Nieuwe Grondwet; Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten der personeudie tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerstko mende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten wordt aangeplakt op de kleine pers van het Raadhuis, en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. En wordt deze door plaatsing in de Leid- »che Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 Januari 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij «leze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1887 ten laste der gemeente eeuige vor dering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk vóór uil0. .lunuari e. k. ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ÜE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Januari 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belangheb benden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31 sten Januari hij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever on- derleekend biljet en dat bedoelde inschrijvings- biljetlen voor liet dienstjaar 1888 kosteloos ten kantore van den Gemeente ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Januari 1888. LEIDEN, 27 Januari. Aan de rijks-universiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd Het candidaatsexamen in de wis- en na tuurkunde door den heer J. W. Lem. Het doctoraalexamen in de rechtsweten schap door den heer C. O. Segers. (Cum laude). Bij beschikking van den minister van staat, minister van binneul. zaken is met ingang van 1 April 1888, tot amanuensis bij 's rijks herbarium aan de rijks-universi teit alhier benoemd J. J. Taffijn, thans be diende bij genoemde inrichting. De le luit. F. A. T. Sommer, van het 4e reg. inf., die voor 5 jaren wordt gedet cheerd bij het leger in Oost-Indië, zal den 28en April e. k. per stoomschip „Burgemeester den Tex" daarheen ver trekken. Heden werden de schietoefeningen van de studeiiteii-sclierpschuttersvereeniging Pro Patria hervat en had tevens het medaille schieten plaats. Dinsdagavond trad te Zoetermeer de heer J. Rinkes Borger, van hier, in eene buitengewone vergadering der Hollandsctie Maatschappij van landbouwafd. Zoetermeer, Zegwaard en omstreken, op, om eene leziDg te houden over de zuivelbereiding. Spreker had het voornamelijk over de malaise en over de wijze, waarop die kon en moest worden tegengegaan. Ongeveer veertig leden waren tegenwoordig, die den heer Rinkes Borger zeer dankbaar waren voor den zoo aangenamen als leerzamen avond. OEFIC1EELE BE1UCHTEV. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, jhr. mr. J. W. M. Schorer, com missaris des konings in de provincie Noord holland. Boor Z. M. is L. Wichers le 's Gra- venhage, met ingang van 1 Feb. 1888, be noemd tot schoolopziener in het arr. Delft. Door Z. M. is H. C. Brans, onder wijzer aan de rijksleerschool te 's Hertogen- bosch voor het tijdvak van 1 Feb. tot 1 Sept. 1888, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool aldaar. Door Z. M. is C. Van Deinse, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Gorinchemmet ingang van 2 Feb. 1888, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. De oif. v. adm. 2de kl. C: Flaes, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Alk maar, wordt met den 6den Februari a. s. op non-activiteit gesteld en met den 11 den daaraanvolgende vervangen door den off. v. adm. 2de kl. S. Hummelinck. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maan den Juni en Juli e. k. een examen zal wor den gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Koninkl. Mil. Academie. Dit examen wordt in twee gedeelten ge splitst, namelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Teneinde alle adspiranten dezelfde vragen schriftelijk te doen beantwoordenwaardoor eene meer gelijke beoordeeling hunner be kwaamheden kan worden verkregen, wordt het schriftelijke gedeelte van het examen op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni aanst. afgenomen in de gemeenten Meppel, Nijme gen, Breda en Amsterdam. De voorwaarden van mededinging en ver dere bijzonderheden zijn opgenomen in de Staatscourant van 26 Januari. Het kamp van Oldebroek zal met half Juli door het 2e reg. veld-artillerie uit 's Hage en Leiden worden betrokken. Er zullen dit jaar weder tactische schiet oefeningen worden gehouden, waarbij de andere wapens door manschappen met vlag gen worden voorgesteld overeenkomstig de tactische toestanden; de vijand wordt daarbij geheel in gevechtstoestand door verschil lende soorten vau schijven voorgesteld. Van het 4e reg. infanterie zullen 2 luitenants van het le bataljon te Delft deel nemen aan het toelatingsexamen voor de 2e afd. der krijgsschool voor offlciereD. Uit de fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten is een prachtige zilveren price cup, ter hoogte van pl. m. 65 cM., afgeleverd, bestemd voor de Deli Race Club op Deli. Het deksel is versierd met de voorstelling eener wedren met hin dernissen. In Deli werden vroeger soortgelijke stuk ken voor de Deli Races, van Hongkong en Londen, betrokken. De commissie tot verschaffing van warme spijzen aaijf behoeftigen te Wassenaar heeft, daartoe d»or ruime bijdragen instaat gesteld, sedert December hare taak weder opgevat. In dit jaargetijde wordt viermalen 's weeks warme voedzame spijs uitgereikt, hetgeen door de armen zeer wordt op prijs gesteld. De commissie te 's Hage voor de fees ten op 's konings 70en verjaardag, waarvan de leden nog in functie warenvergaderde eergisterenavond. Men besloot den dag van 19 Februari a. s. weder feestelijk in te wijdeu met het spelen van koraalmuziek door een goed bezet corps op het Plein 1813, op 18 Februari te middernachtden zelfden dag eene uitdeeling aan de armen te houden en den bewoners der residentie te verzoeken op 19 Februari de vlaggen uit te steken en oranje te dragen. Voor de uitdeeling aan de armen zal eene inza meling van gelden gehouden worden. In Den Haag heeft zich een comité gevormd, hetwelk beoogt het in het leven roepen van eene stichting, waarin „dakloo- zen" een nachtverblijf kunnen vinden. Tot hiertoe werd aan zulke beklagenswaardigen door de politie, zoo mogilijk, ligging ver schaft, doch uit den aard der zaak kon deze niet zeer uitlokkend genoemd worden. Reeds zijn twee huizen aan de Nieuwe Haven tot het omschreven doel aangekocht. D. v. Z.-H. en 'i Gr.) De vijfde en zesde der strafzaken, voortgevloeid uit het onderzoek na den be- EEU1LLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 144). „Zelfs dan nog ware het uw plicht, den graaf de waarheid te ontdekkener moge dan ook van komen wat er wilantwoordde Roderick op vasten toon. „Kapitein O'Donell, zoo spreekt gij, die Cecilia bemint?" Hij zag baar angstig aan. Haar wezen was zéo zonderlingdat hij een onbestemde vrees gevoelde. vJa, zoo spreek ik, wijl recht steeds recht moet blijven," hernam hij. Een matte glimlach gleed er over hare trekken. „Ik dank u, mijn vriend," zeide zij, hem de hand reikende. „Thans zie ik den weg, dien ik te gaan heb. Gij hebt mij een grooteren dienst bewezen dan ge ver moedt. Doe echter nog iets voor mijver brand voor mij dit papier!" Zij reikte hem een saamgdvouwen vel papier toe en hij las daarop de woorden „Bekentenis van Johanna Hermann." Met verwondering staarde hij op de woordentotdat deze hem voor de oogen begonnen te schemeren. Zij zag zijn aar zelen, zijn wankelen en een oogenblik later was de aan Johanna Hermann afgelegde bekentenis van haar geheim tot asch verbrand. Met een gloeienden blik had Mannelahet gebeele tooneel gevolgd. Maar nu, toen het laatste overblijfsel van het papier ver koold was, zeide zij met een zBcht be vende stem „Nogmaals darik ik u, kapitein O'Do nell ge hebt mij een grooten dienst be wezen gij hebt mij voor mij zelve gered. Wanneer verlaat gij met uwe zuster deze streek „Heden nog," antwoordde hij. „Wenscht gij Lucy alvorens nog te zien? Hebt ge haar niets te zeggen, voordat zij wie weet wellicht voor immer uwen levensweg verlaat en den haren vervolgt?" Met een onbeschrijflijke uitdrukking rustten hare oogen op hem. „Geef mij eeuige uren den tijd om mij te bedenken," antwoordde zij. „Kom met Lucy hierheen, véor ge vertrekt. Gij zult alsdan mijn antwoord vernemen. En nu, vaarwel „Ik zal met Lucy weerkomen en wanneer zij het mocht verlangen, kan zij dan den ongelukkige, die haar het leven verwoestte en dien zij ondanks alles nog met haar gansche hart aanhangt, zien?" Weemoedig boog Mauuela het hoofd. „Ja, zij kan hem zien. Hij zal haar echter niet herkennen, want hij erkent niemand." Hij greep naar hare hand. „Tot weer ziens," zeide hij, hare rechterhand aan zijne lippen brengende. „Vaarwel!" antwoordde zij met zachte stem. Hij keerde zich om en was weldra voor hare blikken verdwenen. Vol haast verliet hij het zwarte liuis, niet vermoedende, dat Manuela van hem had afscheid genomen voor immer. Nog geen twee uur later vertrok Roderick O'Donell, vergezeld van zijn zuster Lucy, ait Rosegg. Een laatsten blik vol weemoed zonden beiden terug naar het slot, voor dit aan bunDe blikken onttrokken was. Van een der bovenvensters af wenkte een bleek, betraand gelaat hun een laatsten groet toe, toen trokken de paarden aan en liet rijtuig rolde weg door het park. Gedurende den rit naar het zwarte hnis deelde Roderich zijn zuster mede, wat hij omtrent Alexander De St. Claire vernomen had. Zoo bereikten zij het zwarte huis, doch nauwelijks waren zij daarvoor aangekomen, of dokter Wilson kwam hen reeds tegemoet stormen met de haastige vraag, of hij de eer had den kapitein O'Donell te spreken? „Die ben ik," antwoordde de jonge man verwonderd. „Ik kom om jutfrouw Latour." „Mejuffrouw Latour is niet meer hier, zij is gevlucht! Doch een nog grooter raadsel dan dat," ging hij voort, „is deze brief. Welken invloed bezit gij op dit meisje, kapitein, dat zij van den hoogsten triumf haars levens afstand doet om uwent wille, zooals deze na uw bezoek vau dezen morgen geschreven regels getuigen?" „Ik begrijp geen enkel woord van al hetgeen wat ge zegt, verklaar u nader!" antwoordde Roderich. „Wie anders dan gij kan haar bepraat hebben om van haar erfrecht afstand te doen, en haar aanleiding gegeven hebben om te vluchten?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1