je: bt ass mzz mm mzt 2 «ra tkjt jut. a. w T De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbendendat op een nader te bepalen dag in het einde van de maand Februari het bij de artikelen 39 en 40 van het kon. besluit van 24 September 1869, gewijzigd bij kon. besluit van 30 Januari 1873, voorgeschreven examen zal worden afgenomen van hen die voor de betrekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich daarvoor vóór 20 Fe bruari e. k. bij gezegeld adres bij het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid aanmelden. De voorwaarden zijn vermeld in de Sic. van 26 Januari. Zaterdag 28 Januari is er eeue totale maanéclips, die in geheel Nederland zicht baar is. De maan wordt verduisterd 's avonds 9 uur 50 minuten; de geheele verdurstering duurt van 10 uur 50 minuten tot 11 uur 46 minuten, terwijl te 12 uur 35 minuten de maan weder geheel zichtbaar is. De totale waarde van het in 1886 uit Nederland in Engeland aangevoerde vee wordt op ruim 14 millioen gulden geschat. In 1885 bedroeg de waarde van het uit Nederland aangevoerde vee ongeveer 10J millioen gulden. De quaestie gisteren voor het ge- rechtsbof, kamer van burgerlijke zaken, bepleit, had betrekking op een boedel scheiding. Een der erfgenamen hadtijdens zijn beide ouders nog in leven waren, op verschillende tijdstippen bij een geldschieter gelden opgenomen tot een bedrag van f 7000 en daarvoor accepten afgegeven, waarop hij zich verbond de geleende gelden zes weken na het overlijden van een der beide ouders te zullen teruggeven. Het eerst overleed de moeder, maar bij het inventariseeren van hare nalatenschap op 19 Januari 1885 bleek dat gemelde erf genaam die zich gedurende zijn geheele leven aan buitensporige verkwistingen had schuldig gemaakt en herhaalde malen door zijn vader financieel weder in staat gesteld was gewordenom door de een of andere onderneming in het onderhoud van zijn talrijk gezin te voorzien, niet minder dan ruim f 23,000 voorschot op zijn kinderlijk erfdeel had genotenten gevolge waarvan hij voor zich zelf afstand vau de nalaten schap deed. De teleurgestelde geldschieter vroeg nu, krachtens art. 1107 11. W., machtiging om de nalatenschap in naam van zijn schulde naar in zijne plaats en voor hem te aan vaarden hetgeen bij vonnis, der ZutphensGhe rechtbank van 14 Februari 1885 werd toe gestaan. Eenmaal in diens rechten getreden weigerde hij de door zijn schuldenaar, die bij de boedelscheiding niet in privé, maar als vader zijner minderjarige kinderen tegen woordig was, erkende schuld van f 2-3,000 te erkennen en beweerde dat er tusschen deze en de overige counivcntie had bestaan en beriep zich, bij zijn streven om die schuld te niet te doen, op art. 1377 13. W. Mr. D. S. Van Emden bestreed het door de rechtbank te 's Hage ten gunste vau de ove rige erfgenamen gewezen vonnis en trachtte het hierboven bedoelde sustenu te verdedi gen, waarbij pl. zich op verschillende door hem overgelegde en van ziju schuldenaar afkomstige bescheiden, beriep. Mr. F. Was, advocaat te Leiden, voor den geïnt. optredende, meende dat in deze slechts twee vragen te pas kwamen: 1°. Is de vordering van f 23,000 van den boedel tegenover den verwerpenden erfgenaam be wezen? en 2°. Zoo ja, geldt dan dit bewijs ook tegenover diens crediteur? Pl. meende beide vragen in beslissenden zin te moeten beantwoorden en voerde verschillende gron den aan om de juistheid zijner bewering te staven. Zijne conclusie luidde mitsdien tot bevestiging van het vonnis a quo. Adv.-gen. mr. Telders zal op 6 Februari aanst. in deze zaak conclusie nemen. D. n. Z.-Il. en 't Gr.) Bij het zoeken naar een militair te 's Gravenhage, sedert eenigeu tijd bij zijn corps vermist, vond de politie een ander militair, die een paar dagen verlof had ge nomen. Hij werd gearresteerd en door een militaire patrouille naar de hoofdwacht ge bracht. In de margarine-boterfabriek in de Nieuwe Havenstraat te 's Hage is de chef dier iurichting, de heer Stam, met de blau wen kiel dien hij droeg, aan eene spil van een in werking zijnde machine vastgeraakt en medegesleept. De kleederen werden den heer S. letterlijk van het lichaam gescheurd. Op zijn hulpgeroep schoot de machinist toe, deed de machine stilstaan en hielp de ongelukkige uit zijn benarden toestand. Het bleek toen dat de heer S. aan het aan gezicht was verwond en dat hem twee ribben waren gekneusd, zoodat hij er betrekkelijk nog goed is afgekomen. Zondagavond heeft men te Kralin gen bij de dames v. d. W. in de Hofiaan, terwijl deze afwezig waren, ingebroken; ecuige juweelen, gouden en zilveren voor werpen, verscheidene effecten en eenig geld heeft men ontvreemd. Door den tuin heeft men zich toegang weten te verschaffen. Tusschen 8 en 10 uur heeft de diefstal plaats gehad. Het 1 .'jarig kindje vau J. K. te Dor drecht, dat in den nacht van oude- op nieuwejaar in de ouderlijke woning aan de Elfhuizen aldaar zulke hevige brandwonden bekwam, terwijl de ouders elders feest vier den, is heden, na een smartelijk lijden, in het ziekenhuis overleden. (D. Cl.) Uit Zuidland wordt gemeldGisteren avond was het ter gelegenheid van eene tooneelvoorslelliug door de rederijkerskamer van Oud-Beierland hier zeer woelig op de straat, blijkbaar als demonstratie tegen deze opvoering. Bij twee ingezetenen-werden de glazen verbrijzeld door het werpen van steeneu. De burgemeester was den gebeden avond met drie politieagenten in de weer, en slechts door buitengewone krachtsin spanning bleef hij meester van het terrein. Eenige weken geleden gaf een straat venter aan het politiebureau der 2e sectie te Amsterdam kennis, dat in hetzelfde per ceel waarin hij woont, maar eene verdieping lager-, geluiden werden gehoord, waaruit hij meende te moeten opmaken dat er valsche munters aan het werk waren. De recherche kreeg terstond een opdracht de zaak te on derzoeken, maar iutusscheu gaf de venter aan zijn verdenking de grootste ruchtbaar heid. Eergisterennamiddug nu werd opge merkt dat de bedoelde bewoners aan het verhuizen waren. Het waren een koetsier, thans zonder beirekking met eene bij de po litie ongunstig bekende vrouw met wie bij te zamen woonde. Het onderzoek in de oude woning als in de nieuwe heeft tot geen re sultaat geleid. In de verlaten woning staat in een muurkast met krijt geschreven „Wacht u voor de buren"! terwijl aan de zoldering was opgehangen een groot, scherp, puntig geslepeu mes. (Hbl.) De korporaal, beschuldigd van de te Naarden vermiste patronen te hebben ont vreemd en verkocht, zal te dier zake voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaande kooper is reeds door den rechter-commis- saris geboord. Dat het niet alleen „huzaren" zijn, die „goede harten" hebben, toonde gisteren avond in de Korte Viestraat te Utrecht een soldaat van het Oostindische leger. Een ongeveer achtjarig jongetje had daar bij ongeluk een halfguldenstuk in een riool laten vallen en stond van droefheid luide te weenen. Terwijl men al geruimen tijd naar het verloren geldstuk gezocht had door de modder op te scheppen, maakte die soldaat er een einde aan, door den jongen twee kwartjes te geven, met de beleefde woorden „neem me niet kwalijk dat ik geen tien- stuiverstukje heb." (Centrum.) Van de gelegenheid, die Maandag aan de werkstakers te Almeloo aangeboden werd om den arbeid te hervatten, is geen gebruik gemaakt, zoodat de werkstaking voortduurt. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. Naar de Tut. Ct. verneemt, is de commis sie, die zich op verzoek van den burgemees ter van Almeloo, met dezen heeft gevormd, ten einde eene schikking te beproeven tus schen de heeren Scholten en hunne arbei ders, tot haar leedwezen daarin niet geslaagd, en heeft zij zich dientengevolge ontbonden. Gister telegrapheerde men uit Almeloo: Het volk wordt onrustig. De huzaren pa trouilleeren door de stad. Bij voortdurend gebrek aan ruimte in de gestichten Veenhuizen, zal ook een ge deelte van het gesticht te Oiniuerschans als rijkswerkinrichting in gebruikgenomen worden. Uit Tiggeltje, gem. Denekamp, wordt aan dc Tm. Ct. gemeld Sedert lang liep hier het gerucht dat het in de oude school spookte. Eiken avond zag men er een licht branden, zonder dat zich iemand in de school bevond, terwijl de deur goed gesloten was. Dit gerucht vond te eerder geloof, toen oudjes van dagen begonnen te verklaren, dat er zich voor jaren in die school een onderwijzer van het leven had beroofd. Voor eenige dagen kwam zulks weder ter sprake, toen een heer uit Denekamp zich alhier bevond. Deze beloofde f 190 voor de armen te zullen betalen, indien er zich iemand in de schooi begaf en hem overtuigde, dat er werkelijk een licht brandde. Iemand wist zich daarop door het raam d:n toegang te verschaffen, en bij onderzoek bleek, dat het licht van een ander huis in de school schemerde. Sedert dien tijd is het spook verdwenen. Te Beilen heeft zekere R. T., die naar et-n oud zwaluw nestje zocht dat. tot ge neesmiddel voor pijn in de keel moest worden gebruikt een nieuw vinkeunestje gevonden, waarin reeds een eitje lag. Zondag kregen twee personen te Goirle oneenigheid in zekere herberg. Van woor den giug men tot daden over. Al vech tende kwamen onze drinkebroers tegen een houten putkuip verzeild, welke slechts los op den put stond. De kuip schoof door den schok weg en de helden hals over kop den pul in. Zeer gelukkig had die val sleohts eene flinke ontnuchtering ten gevolge. (N. Bred. Cl.) Met betrekking tot de vraag, of ka pelaans ook tot de kiesgerechtigden behoo ren, meldt men ons uit Breda, dat zich daar de negen kapelaans der 3 parochieën hadden aangemeld als lodgers, van welke er echter slechts vier op de kiezerslijsten zijn geplaatst, wijl san de vijf overigen de ka mers door de schatters te laag geschat zijn. (Tijd.) Naar men verneemt zullen er in de omstreken van Grave groote zomeroefeningen plaats hebben met gecombineerde wapens. Als curiosum verdient vermelding, dat Donderdag jl. bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Sittard door drie huis vaders achtereenvolgens aangifte geschiedde, door de beide eersten van hun tiende en door den laalsten van zijn vijftiende kind. Daags daarop was n°. 1 die ter secretarie verscheen weer een ander huisvader die, als baas boven baas, aangifte kwam doen van zijn achttiende spruit. (IJ. v. Z.-H. en 's Gr.) - In Limburg is veel valsch Pruisisch geld in omloop, meestal één-Markstukken. Zij zijn zeer goed nagemaakt, doch van nikkel, in plaats van zilver. Te Straelen bij Venloo hebben kwaad willige onbekenden op een eigen groote jacht alle fazanten vergiftigd, en wel zoodanig, dat zij ook voor den meusch onbruikbaar zijn. De gemoederen te Beek (L.) zijn tot bedaren gekomen. De heer J. H. Lemmens burgemeester, heeft eergisteren een door hem- zelven onderteekend schrijven doen uitvaar digen, waarin hij den ingezetenen verzoekt, bedaard te zijn, daar zijn toestand ten ge volge vau hun verkeerde handelingen eerder verergerd werd dan verzacht. Dit schrijven heeft goed gewerkt, want de rust is weder gekeerd. I'ER TELEGRAAF. PARIJS, 26 Jan, Gelijk de Voltaire uit Rome verneemt, werd daar ter beurze het gerucht verspreid, dat de minister van oorlog bericht heeft ontvangen van een nieuwe nederlaag der Italianen in de nabijheid van Saali. De Abessiuiërs overvielen bij ver rassing eene Italiaansche afdeeling en ver nietigden deze geheel. LONDEN, 26 Jan. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat men daar nog steeds ongerust blijft, ofschoon men onmid dellijk geen oorlog verwacht. In militaire kringen houdt men het voor juist, dat de Russische regeering de troepen in den Caucasus bevel heeft gegeven naar de Oostenrijksche grenzen te marcheeren, maar later tegenbevel heeft gezonden wegens het ongunstige weder. De bewegingen zullen weer aanvangenzoodra het weer beter wordt. Volgens den Berlijnscben correspondent van de Times blijft men daar den toestand als ongunstig beschouwen. Volgens berichten uit Warschau heerscht in het westen van Rusland groote bedrijvigheid, ten einde de troepen, die onlangs daar zijn aangekomen, onder dak te brengen. De Baity News verneemt uit Konstanti- nopel, dat de Russische gezant Nelidoff aan de Porte heeft medegedeeld, dat Rusland niet voornemens is de personen te bescher men, die in hechtenis zijn genomen tenge volge van het gevecht bij Burgas. Rusland neemt echter deze gelegenheid te baat om de Turksche regeeriug te doen wetendat het zich verzet tegen de inhechtenisneming op Turksch grondgebied, op verzoek der Bulgaarsche regeering, van personen, die de orde in Bulgarije hebben verstoord. ST. PETERSBURG, 26 Jan. De beurs- courant deelt mede, dat de minister van finauciën een overeenkomst heeft gesloten met een consortium van Nederlandsche, Engelsche en Duitsche bankiers betreffende de conversie der 1,700,000 5 pCts. obli gaties van den Kursk-Charkoff Azoff-spoor- weg in een fonds, dat 4} pCt. rente geeft, door de regeering wordt gewaarborgd en vrij is van couponbelasting. ST. PETERSBURG, 26 Jan. Heden is een dagorder van den minister van oorlog uitgevaard, krachtens welke aan elke afdee ling der administratie een officier van den generalen staf wordt toegevoegd, wien tevens is opgedragen plannen tot voorbe reiding eener mobilisatie uit te werken en de oefeningen der reserve-bataillons te leiden. IIf-t Journal de St. Péiersbourg ontkent de juistheid van de mededeelingen der cou- ranteu betreffende Ruslands voornemen tot het sluiten eener oorlogsleening. Na de verklaringen van den minister van financiën Wischnegradsky kan een leening, indien deze gesloten wordt, uitsluitend tot den aanleg van spoorwegen dienen. Ook spreekt het blad de berichten tegendat het Rus sische legerkorps uit den Caucasus naar de Oostenrijksche grens is ve plaatst. Hier mede zijn de geruchten over Ruslands plan nen ten opzichte van Erzerum geheel in strijd,! want het terugtrekken der troepen uit den' Caucasus is niet te vereenigen met oorlog!-; plannen in Klein-Azië. SCHOOL- El* KEKKATEUW8. Tot onderwijzeres aan de openbare schooi te Koudekerk is benoemd mej. E. Van dj Ring, te Gouda. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerdei bedroeg 25 Jan. 25 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van ƒ23.tot 26.2e soort ƒ19.a ƒ22.— zw .fa Edammer fa Derby,/a f2e soort h per 50 KG. Handel tamelijk. De binnenlandsche staatsfondsen wrreu heden vast gestemd. De buitenlandsch fondsen bleven in ouden doen. De Russische spoorwegmarkt leverde weinig belangrijks op. De Amerikaanscbe markt was beter gestemd. GEMENGDE BERICHTEN Een masker heeft op het eerste opera bal te Parijs opgang gemaakt: iemand har zich met de uiterste zorg verkleed als Wilson, den schoonzoon van Jules I, er verkocht kruisjes van het Legioen van Ee voor 25 cents, de „mérite agricole" (land bouwkruis) voor 12 f cent en de academisch palmen voor een stuiver het paar, terwij hij daarentegen eenige danseuses grati decoreerde met reusachtige sterren me brillanten en grands-cordons van het Franschi eerekruis. Bij een brand in een kosthuis ir Minnesota zijn 14 personen omgekomen Allen waren in diepe rust. Sommige de bewoners vluchtten ongekleed uit hun bedden buiten vroor het, dat het kraakte. Te Indijk heeft een new-foundlandsch hond van een veehouder aldaar een vroui aangevallen, die vreeselijk gewond van onde 't beest gehaald werd. De rechterarm wa geheel verminkt. De eigenaar heeft he gevaarlijke beest gedood. BUITENLANDSCHE BEBICHTEir BELGIE. Omtrent de grensregeling tussche; Nederland en België verneemt het Handehhi v. Antw., dat Baarle-Hertog niet aan oa land zal worden afgestaan. De onderhandelingen waren reeds zeer vt gevorderd. In de Belgische kamer protes teerde gepasseerden Donderdag de het Dierckx, afgevaardigde uit Turnhout, tege een eventueelen afstand van grond aa Nederland. De Belgische minister va buitenlandsche zaken dacht niet, dat hl voorstel tegenkanting zou ondervinden, n dit het geval is, moeten de onderhandelinge zijn afgebroken. ESEELltl I». Naar de Standard uit Weenen vet1 neemt, heet het dat de Bulgaarsche uitgf- wekenen eenen nieuwen inval in Bulgarij; voorbereiden. De Porte heeft Zankoff ovrt de grens gezet. Te Limestone (op Indiaansch gebielj braken vier gemaskerde mannen op klaal lichten dag bij de bank in, vermoordde! den kassier en gingen met een aanzienlij!» som gelds op den loop. Zij werden achten volgd en gepakt; er volgde een gevecl waarbij één der dieven werd gedoodw werd door het volk gelynchdde twee o« rigen zullen terechtstaan. I xtANHRU K. De regeering heeft een ontwerp inge diend om de Opera-Comique weder op I bouwen op haar vroegere plaats, met de gevel op bet Boieldieu plein. De kosten q 3J millioen frs, waarvan 1 millioen ree' is gestort door verzekering-maatschappijen-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2