BUITENLANDSCHE BERICHTEN k rstt* ss S3 «r*. z®. iw T. het Nederl.-Indisch leger. Nadere bijzon derheden bevat de St.-Cl. Zij die verlangen benoemd te worden lot prosector en onderwijzer in de praetische ontleedkunde, tevens custos der musea aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, op eene jaarwedde van f 1200, gelieven vóór 1 Feb. 1888, met overlegging van de desbetreffende stukken van bevoegdheid, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het departement van binnenl. zaken te doen blijken. Evenals vroegere jaren worden gedu rende 1888 weder capucijners aan de sol- daten-menages verstrekt; in 1887 werden ze niet aanbesteed. Nu door intrekking van het provin ciaal reglement voor de bewaar- of klein- kinderscholen in de provincie Zuid-Holland het bewaarschoolwezen in die provincie geheel vrij is, zoodat de onbevoegdste en onbe kwaamste personen zich aan het hoofd eener bewaarschool kunnen stellen, is door leden van plaatselijke schoolcommissiën een adres aan Z. M. den koning ingediend, met verzoek, dat wettelijke bepalingen op het bewaar schoolwezen mogen worden gemaakt. Dit request, uitgaande van leden der com missie van toezicht op het lager ouderwijs te Rotterdam, is opgezonden aan den koning, ondeiteekeud door 29 leden dier commissie, 13 van die te 's Gravenhage, 10 te Leiden, 8 te Dordrecht, 7 te Delft, 6 te Schiedam, 7 te Gouda, 5 te Gorinchem7 te Vlaar- dingen en 6 te Kralingenalzoo te zamen 98. Te Oudshoorn verdronk zekere P., die op schaatsen een boodschap voor zijne buren wilde verrichten. Te Babyloniënbroek kostte het ijs het leven aan een 13jarige jongen die zich op schaatsen vermaakte en in een treksloot geraakte. De treurige bij zonderheid deed zich hierbij voor, dat de persoon, die hem zeer kort daarop op het droge bracht, eerst den burgemeester ging waarschuwen in plaats van pogingen tot op wekking der levensgeesten te beproeven. Naar de Avondpost verneemt is de gewezen gevangenbewaarder Methöfer, tegen wien eene vervolging was aangevangen ter zake van een in Recht voor Allen geplaatst stuk over Jeanne Lorette, door de recht bank te 's IIage buiten vervolging gesteld. Gisterenden verjaardag van wijlen de koningin-moeder Anna Paulowua, heeft namens mevrouw de groothertogin van Sak sen de gewone uitdeeling van levensmidde len eu brandstoffen aan de behoeftigen te Scheveningeu plaats gehad. Op eene overstroomde uiterwaard ouder Gouderakdoor schaatsenrijders druk bezocht, viel eergisteren een der rijders, een jongeling van circa 19 jaar, omverge worpen door eenen slinger van rijders, zóó geducht op het ijs, dat hij bewusteloo» bleef liggen. Na te zijn bijgebracht, werd hij door een paar mannen naar huis geleid. Naar men verneemt, is hij dienzelfdcn avond reeds aan de gevolgen van den val overleden. Uit de voorloopige kiezerslijsten te Amsterdam, heden openbaar gemaakt, blijkt dat er ddar zijnkiesgerechtigden voor de tweede kamer 19,065, voor de provinciale staten 19,066, voor den gemeenteraad 19,037; tegen 5269, 5263 en 9266 onder de oude grondwet. Burger Domela Nieuwenhuis zal Zon dag 22 dezer voor het eerst weer in het openbaar als spreker optreden in het Volks park te Amsterdam. Hoofdzakelijk ten gerieve van die studenten en sludenten-vereenigingendie niet aangesloten zijn bij een korps, is te Amsterdam verschenen een studenten-maand blad, Alma Mater geheeten. De redactie bestaat uit de heeren H. J. lleynes, W.F. Kroes, V. Gravestein, G. Hofstede Gzn. en C. Kokke. Het jacht Albatros, dat in den afge- loopen zomer Amsterdam bezocht, is met zijn twee passagiers, den heer Gerdenitz en zijn jonge vrouw, spoorloos verdwenen. Het laatste schrijven van den heer Ger denitz was uit Havre. Na eenige dagen in Havre en omstreken vertoefd te hebben, zette het paar zijn avontuurlijken tocht voort. Sinds dien tijd heeft men niets meer van de Albatros vernomen. Eergisteren zijn 2 kinderenoud 6 en 10 jaar, uit Puriner, met schaatsenrij den in de Purmer Ringsloot gevallen. Alle pogingen om hen te reddendoor verschei dene omstanders aangewendbleven vruch teloos. Na een half uur werd er een leven loos opgehaald; het andere lijk is nog niet gevonden. De dienstdoende directeur der lucifers fabriek te Apeldoorn, de heer C. E. E. Fromberg is vervangen door den heer Van Otterbeek Bastiaans. Hoewel de werklieden, ongeveer 150 in getal, door gemis aan een directeur, de voiige week niet gewerkt hebbeu, is hun door den tegenwoordigen directeur toch het volle weekgeld uitbetaald. Bij den landbouwer B. te Renkum had dezer dagen eene vergiftiging plaats tengcvo'ge van raapkoeken. De koeien die er van gegeten hadden bleven verscheidene dagen ziek en een dertig schapendie gc- zamelijk slechts 6 koeken hadden gebruikt, zijn eveneens allen ziek geworden, waaron der zelfs 2, die in korten tijd zijn gestor ven. Deze koek is thans bij het rijks-proef station te VYügeningen tot onderzoek inge zonden. De beide uitgestrekte bossehen ge naamd Frenlesberg en lleidebosch, te Eist bij Reenen, loebehoorende aan graaf Alden- burgh Bentinckambachtsheer van Ame- rougeu, zijn voor Belgische rekening aange kocht. Met het vellen der boomen zal een aanvang worden gemaakt. Te Nieuwaal is een jongen bij sche meravond in eene bijt van het ijs geloopen eu verdronken. Blijkens het veertigste jaarverslag zijn over 1886—87 31 meisjes in liet Asjl Steen beek te Zetten ter verpleging opgenomen; 35 hebbeu de inrichting verlatenwaarvan 24 in diensten zijn geplaatst. De ontvang sten bedroegen f23,074,70, uitgaven f 19,961.33, saldo f3113.37. Teunis Jonker, landbouwer, Hendrik Flier eu Egbert Rook, boerenknechts, allen wonende te Zalk, wilden zich Woensdag middag van het Katerveer op schaatsen over de uiterwaarden van den lJse) naar huis begeven, toen ze even voorbij de steen fabriek Klaarwater van de firma Poppe door het ijs v n eenen kolk zakten. Een paar makkers, die in allerijl toeschoten, konden Egbert Rook redden, doch de beide ande ren zijn verdronken. De Leeuw. Ct. heeft een goed be richt voor de schaatsenrijders in Friesland. Op last van ged. staten zijn nl., wegens den verlaagden stand van het boezemwater, al de zeesluizen der provincie gesloten. Houdt de vorst aan, dan is er dus vooruitzicht op deugdelijk en veilig ijs. Hoe het met belooning van arbeiders tegenwoordig in Friesland staat, kan uit het volgende blijken. In de gemeente't Bildt kunnen een vader met drie zoons met het kruien van slataarde voor een stuk land samen niet meer dan f8 per week verdie nen. Toch zijn de menschen nog blij dat zij werk hebbeu. De nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen, waarin bijna 400 cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere ge vangenissen in het noorden niet meer naar Groningen wordt getransporteerd. Uit Hee- reuveen worden de veroordeelden nu tot het ondergaan van hunne straf naar de gevan genisstraf te Arnhem overgebracht. Uit Groningen meldt men aan de Asser Ct., dd. 17 dezerDe toestand der gekwetsten van de spoorwegramp te Ruiner- wold kan over het geheel bevredigend ge noemd worden. Van de 5 alhier in het ziekenhuis opgenomen gekwetsten zijn de vorige week de twee conducteurs, De Jonge en Stroobos, als hersteld ontslagen, terwijl de conducteur Sprenger, de leerling-machi nist Timmer en de heer Koch vooreerst het ziekenhuis nog niet kunnen verlaten, hoewel hun toestand betrekkelijk goed genoemd kan worden. Een der jongeheereu Mees is gis teren weer naar Meppel vertrokken ten einde zijne lessen aan de fl. B. school te kunnen hervatten, terwijl de toestand van den an dereu jongeheer Mees van dien aard moet zijn, dat het gevaar, zonder bijkomende omstandigheden, als geweken kan worden baschouwd, hoewel deze nog zeer pijnlijk is. «£LGI£. Dinsdag gaf de hertog van Aumale een dejeuner ter eere van Franpois Coppée, die te Brussel vertoefde. E.\G£LA1« Lord Salisbury heeft gister het ont slag aangenomen, hem aangeboden door lord Beresford als lord der admiraliteit. Laatstgenoemde had geweigerd toe te treden tot een voorstel van het kabinet, om een post op de begrooting van marine met 1000 te verminderen. Men seint uit Londen aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. Het bestuur van de Neder- landsche club te Londen is officieel te di- neeren gevraagd bij den Lord-Mayor op het Mansion-house. De Lord-Mayor is ge lijk bekend js, eerelid dier club. Uit Londen wordt gemeld: In de diplomatieke kringen gelooft men, dat de prins van Montenegro Ruslands nieuwe candidaat voor den Bulgaarschen troon is. The Pall Mall Gazette bevestigt het bericht van de inhechtenisneming van gene raal Willoughbvden bekenden tegenstander der Franschen op Madagascar. IIij wordt beschuldigd: 1°. tijdens zijn zending in Europa, om een leening voorde regeering van het eiland te sluiten, zijne bevelen overtreden te hebben en 2°. bij zijn terugkeer geen behoorlijke verantwoording van zijne uitgaven gedaan te hebben. Maar wijl de generaal bij een schipbreuk al zijne papieren verloren heeft, zou de regeering hem 4 maanden toestaan om zijne verde diging voor te bereiden. De generaal zit gevangen te Imouta Soa, een zomerverblijf der koningin, dat 7 dag reizen van de hoofdstad gelegen is. tdiltkKUX. De Kamer van Afgevaardigden heeït gisteren zonder beraadslaging het wetsont werp waarbij het stadhuis als woning van den prefect der Seine wordt aangewezen, van dringenden aard verklaard. Le Temps beval een hoofdartikel, waarin betreurd wordt dat de pers zich van het te Florence opgekomen geschil op te haastige wijze heeft meester gemaakt, zoo dat de onderhandelingen tusschen den minister Flourens en liet consulaat gevaar liepen te worden afgebroken. Onberaden heid zou nieuwe geschillen tusschen beide regeeringen kunnen doen ontstaan, he Temps dringt er bij de pers op aan, zich van alle beschouwingen of gevolgtrekkingen te ont houden, totdat volledige schikking zal verkregen zijn. De heer Athalin, de nieuwe rechter van instructie, die het onderzoek der zaak- VVilson van den heer Vigneau heeft over genomen, is terstond met ijver begonnen. Eerst werd mad. Ratazzi en daarna de heer Wilson verhoord, waarop een huiszoeking bij den heer Wilson in de Avenue d'Iena volgde. Het bleek toen, dat de heer Wilson in het bezit was van 23000 bundels stukken. De rechter is toen begonnen te onderzoeken of er ook dossiers bestonden voor de perso nen wier namen bij het proces over de rid derordes genoemd zijn. De uitslag van dit lastig onderzoek is nog niet bekend. Er is een conflict gerezen tusschen den liaven-commandant en de gezagvoerders van twee Italiaansche schependie weiger den ruimte le maken, ten einde een Fransch stoomschip gelegenheid tot lossen te geven. Te Marseille zijn weder eens twee Pruisische spionnen gevat. De heer St. Jean Baptiste André Godin, die in 1859 te Guisse (Aisue) een „famili- stère" stichtte voor zijne werkliedenis overleden. Hij was de zoon van een sloten maker en in 1817 geboren. In 1846 richtte hij te Guisse een ijzersmelterij op en hij werd spoedig een vermogend man. Het „familistère" bestond uit 600 woonhuizen met coöperatieve winkels, eene sociëteit, schouwburg enz. In 1871 werd hij lid der nationale vergadering, doch hij trok zich vier jaar later uit het openbare leven terug. SPlliJE. Een bankiershuis te Madrid, waarvan de naam niet genoemd wordt, heeft met een kapitaal van 2,500,000 frs. zijn betalin gen gestaakt. Dit faillissement treft eenige huizen te Parijs en te Barcelona. I91HT8CULAK D. Aan de beurs te Berlijn en onder het publiek is met groote ingenomenheid het bericht vernomen, dat prins Bismarck zich kort geleden aldus zou hebben uitgelaten „Naar mijn innigste overtuiging zullen wij in de naaste drie jaren geen oorlog hebben". De beurs was daardoor zeer opgewekt. Het bericht vereischt echter nog bevestiging. {Hbl.} De thans gesloten lijst van adressen van burgers te Berlijn aan den kroonprins wijst circa 190,000 handteekeningen aan. Volgens eene circulaire van een Ham- burgschen bankier, moet de rijkskanselier eergisteren aan tafel tot den Hamburgschen handelaar Ohlendorff hebben gezegd: Naar mijne innige overtuiging zullen wij nog in geen drie jaar oorlog hebben. N.R.Ct In den Elzas werd heden weder iemand wegens landverraad opgehangen. De man, Schreissguth geheeten, was instrumentmaker te Straatsburg, en werd gevangen genomen, Aoen hij bij Avricourt over de grenzen wilde gaan. Naar de Duitsche bladen melden, is de inwendige toestand van Bulgarije even onrustbarend als de vorst en de regeering zorgeloos en overmoedig zijn. Volgens be richten uit Oost Ru menie moet de bevolking aldaar wegens de op strenge en onoordeel kundige wijze plaats gehad hebbende invoe ring van belastingen in zulk eene gisting geraakt zijn, dat men eiken dag het ergste kan vreezen. In het noordoosten van Bul garije hebben wederom Russische woelingen plaats, die reeds op vele officiereu in de Donau-steden Widdin, Rustschuck en Silistria hare nadeelige werking hebben uitgpoefend. De regeering heeft, tot voorkoming van de gevolgen van deze woelingen en van mogelijke aanvallen, de grenspolitie zeer versterkt. UIJLGA KI J E. Uit Sofia heeft de Times het bericht ont vangen dat het Grieksche schip, hetwelk de muiters naar Bourgas had overgebracht, in de Turksche wateren is aangehouden, waarbij dc kapitein en de bemanning zijn gevangen genomen. De bekende Bulgaarsche schrijver Stojanoff vertoefde dezer dagen te Belgrado, waar hij door den koning ontvangen werd. Daar Stojanoff de rechterhand van Stam- buloff is, rijst het vermoeden dat deze tocht eenig politiek doel heeft. Stambuloff heeft alle de in de jaren 1883 en 1884, op voorstel van de Russi sche agenten verbannen personen veroorloofd terug te keeren. Onder dezen behoort ook de Armeniër Iskender, die destijds het in de fransche taal geschreven blad Bulgarie uitgaf en daarin heftige aanvallen tegen den Czaar richtte. Thans is hij weder met de uitgave van dat blad begonnen. AHEKIHA. De senaat te Washington heeft giste ren het met Nederland gesloten uitleverings verdrag bekrachtigd. PER TELEGRAAF. LONDEN, 20 Jan. De Standard ver neemt uit Shangaï, dat 4000 werklieden, die bezig waren aan het opwerpen van dijken, ten einde de buiten de oevers getreden Gele Rivier tegen te houden, door het water werden verrast en bijna allen zijn omge komen. LONDEN, 20 Jan. {Part. tel. II.) De New-Yorksche correspondent van de Finan cial News seint, dat de readings flauw waren op het gerucht, dat de deelnemers in de pool voor het begin der werkstaking al hunne aandeelen hadden verkocht. Wormser spreekt dit gerucht echter tegen. De Oregon-pacht is geteekend door Oregon Transcontinental, Northern Pacific en Union Pacific. Beide laatste waarborgen 6 pCt. dividend op de Oregon Navigation. ROME, 20 Jan. De regeering heeft den opperbevelhebber der Iialiaansche troepen bij Massowah last gegeven zich tot verdediging te bepalen. NIZZA, 20 Jan. Het geschil tusschen de Italiaansche zeelieden en den Franschen havenmeester zal geen gevolgen hebben, daar de Italiaansche consul zijne landgenooten in het ongelijk heeft gesteld. ROME, 20 Jan. De Tribuna verneemt uit zekere brondat de minister van oorlog hevel heeft gegeven de reserve-brigade, welke reeds sedert langen tijd te Napels gereed wordt gehoudenonmiddellijk in te schepen en naar Massowah le zenden. LAATSTE BERICHTEN. De eerste kamer heeft heden het voorstel-Reekers omtrent het verbod tot vis- schen met den wonderkuil verworpen met 21 tegen 16 stemmen. De heeren S. W. Tromp, gewezen adsistent resident van Koetei, te 's Graven hage, en W. D. J. Brouwer, te Zwolle, hebben aan 's Rijks Ethnographisch Museum eenige voorwerpen aangeboden, waarvan de beschrijving voorkomt in de Staatscourant van 20 Jan. Den schenkers is de dank der regeering betuigd. Twee personen kwamen eergisteravond twistende uit een herberg in de Groote Brouwerstraat te 's Gravenhage en geraakten aan het vechtenwaarbij duchtig van de wandelstokken werd gebruik gemaakt. Een hunner werd zelfs zóózeer met de knop van een stok op het hoofd geslagen, dat hij op de Turfmarkt ineen zonk, terwijl zijn tegen partij maar immer er op los bleef slaan. Gelukkig kwamen er eenige personen tus schen, die den mishandelde in bescherming namen, waarop de «held" zich uit de voeten maakte. Bij een der bewoners aan de Turfmarkt binnengebracht, werd de verwonde, dien het bloed uit een gapende woud aan het achterhoofd vloeide, verbonden en later per rijtuig naar zijn woning in de De Riemer- straat gebracht.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2