BINNËNLANDSCHE BERICHTEN BUITËNLANDSCHE BERICHTEN. den heer Yan Ruyven dankte voor zijne onderhoudende lezing, waar hij echter veel meer toehoorders had gewenscht. Woonde de heer Van Ruyven nog, zooals te voren, te Deventer de toevloed zou zeker groo- ter zijn geweest; immers, een profeet is in zijn eigen land zelden geëerd. Nadat nog de lieer W. C. Jeltes de aftredende bestuursleden, de heeren dr. D. De Loos en P. Zillesen, uit naam van het departement had dank gezegd voor den ijver waarmeê die heeren steeds hunne taak had den behartigd en de president hetzelfde gedaan had ten opzichte van den herkozen penningmeester, den heer S. B. Vos, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 19 Januari 1888, des na middags te 2 uren, ten raadhuize der ge meente. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Reenen, Fockema Andreae, SchneitherVan Hamel, Alma, Zaayer, Du Rieu, Zillesen, Van Buttingha Wichers, Knappert, Bool, Was, Ivaiser, De Goeje, Hassolbach, Zaal berg, Nijkamp, Koetser, Tieleman, Cock, Van der Hoeven, De Sturler, Verster, Juta en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving (wegens onge steldheid) de heer Driessen. De voorzitter spreekt allereerst, bij den aanvang va i het nieuwe jaar, den gebrui kelijken wensch uit, en daarmede de hoop dat de besluiten die in het jaar 1888 zullen worden genomen zullen zijn tot welzijn der gemeente. Daarna worden beëedigd de nieuw benoemde raadsleden de heeren C. C. Tie leman en P. Zillesen, die na een welkomst groet van den voorzitter zitting nemen. De notulen worden gelezen en goedge keurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Adres van het bestuur der afd. Leiden en omstreken van de Hollandschc maatschappij voor landbouw in zake de wijziging van dc algcmeene politicverordening wat betreft den verkoop van kunstboter in de Stadswaag en de bepaling omtrent de duigen van de bo tervaten. Idem van P. Van der Meer c. s. omtrent den openbaren verkoop van gaseokes op het raad huis. En wordt kennis gegeven: Dat aan den heer C. G. Nieuwveeneer vol ontslagen ambtenaar Ier secretarie met 1 Januari 1888 een pensioen is toegekend van f 1000, berekend naar ecne jaarwedde van f 1500 en meer dan 40 jarigen diensttijd. Alsnu is aan de orde de benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 3e klasse n°. 1. Benoemd wordt mej, M. S. Altmanu, met 24 stemmen; stem was uitgebracht op mej. A. C. A. Van Ruyven en 1 briefje was blanco ingeleverd. Tqt leerares in de Fransche taal en let terkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes wordt daarna met 21 stemmen be noemd mej. A. E. Van Kaathovenmej. E. C. Knappert verkreeg 3 en mej. M. J. H. Canu 2 stemmen. Aan de orde is nu het voorstel betrekke lijk de levering van de kleeding der agen ten van politie en brugwachters. Van den heer A. C. VanNoort, hoeden en pettenfabrikant alhier en van den heer C. H. De Jong, schoenen- en laarzenfabrikant alhier zijn brieven ingekomen met het doel hunne weinige ingenomenheid te kennen te geven met het voorstel van burg. en wetb. om de levering van de helmenpetten en schoenen en laarzen, zonder aanbesteding te gunnen. Bij monde van den heer Kaiser werd ook de meening van den hoeden- en pettenfabrikant, den heer Paats alhier, in dezelfde richting, ter tafel gebracht. De heer Juta kan zich met het voorstel van burg. en wetb. niet vereenigen. Hij aebt het eene gunst aan de leveranciers be wezen en daartoe zou hij niet gaarne mee werken. Ook de heer Verster zouook zonder dat adressen waren ingekomenaanbesteding verkiezen boven gunning onder 's bands. De argumenten door burg. en weth. aan gevoerd zetten zijns iuziens weinig klem bij. De heer Koetser sluit zich bij de vorige twee sprekers aan. Bovendien zijn nu de prijzen bekend en zou zijns inziens eene aanbesteding niet eerlijk meer ihunnen zijn. De voorzitter erkent dat in den regel het door de vorige sprekers aangevoerde doorgaat. Echter moet zulk eene meening niet te ver worden doorgevoerd. Vóór alles moet rekening worden gehouden met het belang der gemeente. Bij eene vorige aanbesteding was wel de levering van schoenen en laarzen tegen iets minder aangenomen, doch da klachten over reparatie aan dat werk waren aanhoudend. Een man van het vak heeft spreker verklaard dat levering tegeu lager prijzen dan waarvoor "Mi-* -BE: JE mis «ss mrz bh BE: men nu leveren wil niet goed mogelijk is. De voorzitter acht. gunning onder 'a hands van de bedoelde kleeding in het belang der gemeente. De levering der petten alleen (voor de brugwachters) zou kunnen worden aanbesteed. Wat betreft het bekend zijn der prijzendie waren immers toch bekend van vroegere aannemingen. Bovendien is 't spreker bekend dat in Haarlem de kleeding nimmer worut aanbesteed en hij meent ook dat dat in Rotterdam het geval is. De heer Verster zegt, na de verklaring van den voorzitter, vóór het voorstel te zullen stemmen; de heer Juta verklaart zich daarentegen nog lang niet overtuigd. Na eenige discussie nog, wordt tot stem ming overgegaan en met 20 tegen 6 stem men aangenomen dat de jassen en broeken zullen worden geleverd door de firma Don- dorp en Jacobson, de schoenen en laarzen door den heer H. T. Uartwijk en de hel men door den heer H. A. Timmerman. De petten en de regen- of overjassen zullen in 't openbaar worden aanbesteed. Tegen stem den de heeren Cock, Juta, Zaalberg, llassel- bach, Van der Hoeven en De Sturler. Goedgekeurd wordt 'het verzoek van ds. E. César Segers, om vrijstelling van de be taling van schoolgeld, middelbaar onderwijs, voor zijn, sedert overleden, pupil Hendrik K lineman. Bij het voorstel betrekkelijk de verdeeling van de gemeente in afdeelingen voor de verkiezingen vraagt de heer Van Hamel of liet niet mogelijk zou zijn het hoofdbureau van bove^i, naar beneden in het stadhuis te verplaatsen. Het trappenklimmen kan voor sommige kiezers een ongerief of zelfs een beletsel zijn. De voorzitter zegt overweging toe, hoe wel hij meent dat in Leiden de kiezers over 't algemeen flink genoeg ter been zijn om die trappen te beklimmen. De heer Juta acht het gymnastieklokaal in het voorstel van burg. en weth. bedoeld j nu juist niet zeer geriefelijk voor de leden van het stembureau die bijna den gebeelen dag zitten in een hol lokaal met eene deur die terstond toegang geeft tot de straat. Nu zal hij vóór het voorstel van burg. en en weth. stemmen, maar hij geeft in beden king voor het vervolg naar een beter lokaal om te zien. De voorzitter geeft toezegging dat hij zich dien wenk zal herinneren; hij twijfelt echter of hij in het vinden slagen zal. De heer Kaiser vraagt in welke afdeeling de officieren zullen worden geplaatst, die buiten Leiden wonen, maar volgens de wet, voor de verkiezingen, hun domicilium binnen de gemeente hebben. De voorzitter zegt dat die afdeelingen zullen zijn die welke het naast bij zijn aan de gemeente waar die heeren hunne woning hebben. Het voorstel van burg. en weth. om als derde stembureau in gebruik te nemen het gymnastieklokaal achter het schoolgebouw 3de klasse n°. 3 aan de Mare, en dus te vens de splitsing van de gemeente in drie afdeelingen. Achtereenvolgens worden toegestaan Het verzoek van P. M. Yan Lieshout, om eene uitloozing te maken in de Spil- steeg, en Het verzoek van Gebroeders Van Hoeken ter bekoming in gebruik van een gedeelte grond aan de Haarlemmertrekvaart. Goedgekeurd wordt nog het tweede sup pletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1887, ten bedrage van f876.95, en toegestaan: Het verzoek van J. Koeleman, pachter van het Leidsche Tolhekom vergoeding voor geleden nadeel door het afsluiten ge durende 22 dagen van de passage over de brug nabij dat tolhek, wegens herstelling, en wel ten bedrage van 30 gulden, en Het verzoek van J. De Haan, om een stoep te leggen voor zijn huis aan de Haar lemmerstraat n°. 205, mits volgens de rooiing. De agenda afgehandeld zijnde vraagt de heer De Goeje het woord om er nogmaals op te wijzen hoe bij groote concerten de kleinste paniek reeds de treurigste gevolgen zou kunne%hebben. Bij de grootst moge lijke kalmte van het publiek bij het verlateu van de gehoorzaal wordt men als 't ware ge dragen en is men genoodzaakt nog even een bizonder angstig oogenblik dóór te staan wanneer men bijna genaderd is tot de trapjes naar buiten, van welker nabijheid men nooit geheel zeker is door de daar heerschende duisternis. De voorzitter zegt dat een en ander bij de voorgenomen herstellingen in dezen zomer de aandacht van de bevoegde autoriteiten niet zal ontgaan. Nu er toch over de gehoorzaal gesproken wordt neemt de heer De Sturler de gelegen heid te baat om te vragen of de kleur, die nu de groote zaal heeft, behouden zal blij- ons "BCJ- M T ven; hij voor zich vindt die kleur lang niet mooi. De voorzitter heeft de eer die meening te deelen en hij heeft meer menscheu ge sproken die van dezelfde meening waren. Echter sprak hij er evenveel die 't mooi vonden terwijl de kenners zeggen: „Dat is nu juist het genre". Dat zal altijd wel eene quaestie van smaak blijven. Üaar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt: voor den gemeenteraad 2351, voor de provinciale staten 2352 en voor de tweede kamer 2354. Het aantal kamerbe woners daaronder begrepen bedraagt 150. Naar zijne laatste rustplaats aan de Groenesteeg werd hedenmorgen gedragen het stoffelijk overschot van den heer mr. C. A. Boonackcr, in leven procureur en auditeur bij den schuttersraad alhier. Onder de belangstellenden bevond zich de majoor* kommandant der schutterij. Uit naam der treurende famielje werd door den zwager van den overledene, den heer Fangman uit Dordrecht, dank gezegd voor de bewezene laatste, eer. De kist was met drie kransen gesierd. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald: 1°. dat de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1888, zullen aanvangen op 27 Febr. e. k. en dat de commissiën, met het afne men dezer examens belast, zitting zullen houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Assen; voor de fraaie handwerken te Breda, 's Hage en Assen. Te 's Hage is o a. benoemd tot lid der commissie mej. R. H. C. Diest Lor- gion, leerares aan de middelbare school voor meisjes, alhier. Bij breed gemotiveerd vonnis heeft de kantonrechter te Leiden gister uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. Blans- jaar, wonende aan den Zijlsingel, die van de gemeente Leiderdorp terugbetaling eischfe van reeds voldane personeele belasting, op grond dat hij wel is waar woonde juist op de grenslijn LeidenLeiderdorp, doch dat de hoofdingang van het perceel zich bevindt op grondgebied van Leiden, aan welke ge meente hij ook de volle belasting heeft moeten betalen. De kan tonrechter verklaarde den eischer niet ontvankelijk in zijn eisch en veroordeelde hem bovendien in de kosten van het proces. Voor den eischer trad op mr. F. Was en voor de gemeente Leiderdorp jhr, mr. De Brauw te 's Hage. Sedert de gedenksteen aan de ramp van 1807 in den walmuur van het steen- schuur is geplaatst komt het nog al eens voor dat een schip tegen dien walmuur ligt vastgemeerd en daardoor den steen aan het oog onttrekt en wellicht beschadigt. Nog hedenmiddag lag daar een vaartuig vast gemaakt. Nu eenmaal het geld voor dat monument is uitgegeven kan dat toch de bedoeling er van niet zijn. UKIV£ÜU§1T£1T. Aan de rijks-universiteit alhier is tot doctorandus in de rechtswetenschap bevor derd de heer A. Tak. De Staats-Ct. bevat de opgaaf van het aantal bezoekers der rijksverzamelingen en monumenten gedurende het jaar 1887, en wel het rijksmuseum van oudheden te Leiden 5,775, het rijks-ethnographisch museum te Leideu 1,371, het rijkskabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 315. iYlU&aKSi, JEN HIIKSJT. Sterfdag (1813) van Wieland. Volgens de Londensche Dramatic Review zal Mary Anderson, de bekende En- gelsche tooneelspeelster, in het huwelijk tre den met een koopmanszoon uit New-York. Mej. Sigrid Arnoldson zou volgens hetzelfde blad in den echt treden met den eenigen zoon van haar onlangs overleden impressario, met deu heer Robert Strakosch. WFFICIËFL.F BFKICHTFN. Door Z. M. zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Groenloo, mr. F. J. G.Vau Tricht, advocaat, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank te Amster dam en tot subst. griffier bij de arr.-recht bank te Tiel, mr. N. Van Hasselt, adv. en procureur te Groningen, tevens werkzaam op het parket van den off. van justitie van bij de arr.-iechtbank aldaar. Door Z. M. is aan den 1ste luit. der mf. bij de landmacht in West-Indië J. H. Teunis, adjudant der troepen en van het garnizoen in de kolonie Suriname, verleend de titulaire rang van kapt. De minister van staat, minister van binnenl. zaken zal op 21 dezer geen audiën tie verleenen. Uit 's Gravenhage wordt aan het Hbl. van gisterenavond gemeld: Zooeven ein digde de plechtige viering van het Pausfeest door een concert in de zinrijk versierde zaal van Kunsten en Wetenschappen, bijgewoond door den nuntius en diens secretaris. De uitvoering der solisten en koren was indruk wekkend. De feestredenaar, pastoor Drabbe, heette den vertegenwoordiger van den Paus welkom en schetste Leo als hervormer der maat schappij op christelijken grondslag. Zijn rede maakte diepen indruk. Aan het slot kreeg de orkest-directeur, de heer Marinus, een lauwerkrans en ver tolkte de president van het feestcomité, generaal Reuther, aan den nuntius de ge voelens van gehechtheid der Nederlandsche Katholieken aan den Paus, een aanhankelijk heid die met trouw aan Koning en Vader land samengaat, ten bewijze waarvan hij voorstelde het volkslied aan te heffen, het geen allen met geestdrift zongen. De nuntius dankte voor de treffende blij ken ran liefde en toewijding jegens den Paus, en verklaarde zeer getroffen te zijn, naast de feestlofzangen ook het volkslied te hooren, waarin voor hem het bewijs lag dat de godsdienstige Katholieke gevoelens samengaan met de edelste verknochtheid aan vaderland en koning. Op deze woorden ging een Leve de Paus! f eve de Koningop. In den laatsten tijd werden te Den Haag telkens partijen ijzer vermist van het terrein langs het Zieken der fabriek van de firma Enthoven en C°. De politie had vermoeden op eenige kna pen wijl een voorbijganger op zekeren avond een paar jongens met een schuit verdachte bewegingen zag uitvoeren. Inderdaad werden gisteravond vier knapen, waaronder een verpleegde in een der weeshuizen te 's Hage met betrekking tot dezen ijzerdiefstal zoo wel als in verband met ontvreemdingen van lood en zink van een kerkgebouw aldaar, aangehouden. De politie nam in beslag een partij van 1600 kilo. De opkooper is haar bekend. Op eene bijeenkomst van anti-liberalen uit het oude district Delft is besloten de twee tegenwoordige afgevaardigden bij de aanstaande verkiezingen wederom candidaat te stellen, en wel den heer mr. A. H. M. Yan Berckel, in het nieuwe district Loos duinen, en den heer J. C. Fabius, in het nieuwe district Delft. SchCt.) Wij lezen in de Prov. Overijs. Ct.: Onder de vele versteeningen of fossiliën uit Overijsel, welke in het museum op het Betnlehemsch Kerkplein te Zwolle worden bewaard, is een der voorwerpen gebleken een goed bewaard gebleven exemplaar te zijn van Cyclocrinus Spaskti, een tot de zooge naamde haarsterren behoorend dier. Het is indertijd bij Vollenhove gevonden, heeft in het onder-Silurische tijdvak geleefd en is ongetwijfeld uit Esthland afkomstig, vanwaar het in het diluviale tijdvak met gesteenten, ook tot het onder-Silurische tijdvak behoo- rende, alhier bezonken is. Door prof. K. Martin te Leiden is van deze merkwaardige vondst reeds mededeeling gedaan aan de Kon. Academie van Wetenschappen. Om bovengenoemd museum meer aan zijn doel te doen beantwoorden, worden er eenige zeer belangrijke veranderingen in de inrichting aangebracht. Zoo zullen o. a. alle voorwerpen uit Overijsel afkomstig, benevens de inlandsche dieren, in één ver trek worden geplaatst; hiervoor wordt reeds een nieuwe vogelkast gemaakt. In den muur aan den Sassenstraat komen twee ra men om aan dit vertrek meer licht en lucht te verschaffen. Ook is de nieuwe biblio thecaris, de heer Berends, druk bezig om de aan de vereeniging behoorende bibliotheek in orde te brengen. ËKGËLA1V w. Hei crimiueele hof van Old Barley heeft het parlementslid Graham en den socia list Burns ieder tot 6 weken gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld, wegens het houden eener onwettige vergadering op Trafalgar Square. Zij werden vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij tot wanorde lijkheden hadden aangezet. De beer Lane te Cork, Iersch parle mentslid is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf zonder dwangarbeid, wegens

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2