BUITËNLANDSCKE BERICHTEN W~* m JBO& 3S-TB. «T.3 «DSft W .7 3BB& A r^sas rac^ns ket opgevischt, inhoudende verschillende kantoorboeken en andere schrifturen, blijk baar afkomstig van eene handelsfirma te Bochuin. Door tu9schenkomst der politie werd bedoeld pakket in bewaring gesteld, in afwachting van het antwoord dat zij hoopte te ontvangen van den Duitschen vice-consul te Rotterdam, aan wien zij van de vondst kennis gaf. Dit antwoord bleef echter ach terwege, zoodat men mocht onderstellen niets meer van de zaak te zullen hooren. Eergisterenmiddag vervoegde zich twee Duitsche heeren bij de politie te Rotterdam om van deze zoo mogelijk inlichtingen te ontvangen omtrent zekere J. E. W. B., een handelsagent, die hen voor een belangrijk bedrag in zaken had benadeelden ter wiens opsporing zij waren overgekomen. De Rot- terdamsche politie, die blijkbaar vau het vinden van bovengenoemd pakket boeken was op de boogie gesteld, deelde zulks aan de heeren mede, en gaf als haar vermoe den te kennen dat de gezochte persoon zich wellicht nog te Dordrecht zou op houden. De Dordtsche politie verklaarde zich ter stond bereid, de Duitsche heeren behulp zaam te zijn in het opsporen van den aan- geduiden persoon hetgeen niet gemakkelijk ging, daar niemand van zijn naam daar ter stede bekend was. Na eenig zoeken bleek haar echter spoedig dat B., onder een val- schen naam, met zijne vrouw verblijf hield op eene gemeubileerde kamer aan den Vrie- zeweg aldaar. iMaar het echtpaar was niet thuis, zoodat zijne terugkomst moest worden afgewacht en tevens gezorgd dat de vogel niet kon ontsnappen. Na drie uren wachtens verscheen de niets kwaads vermoedende B. qindelijk aan zijne woning, waar hij terstond aangehouden en van daar naar het politie-bureau overgebracht werd. Onmiddellijk werd in zijne woning eene huiszoeking ingesteldwaarbij een zeer belangrijk bedrag aan geldswaarden, zijnde het grootste gedeelte van het verduisterde, in beslag genomen werd. Dat de aangehoudene niets kwaads ver moedde, integendeel van meening was het oneerlijk verkregen geld hier rustig te kun nen besteden, bewijst wel het feit, dat reeds stappen door hem waren gedaan om te Haarlem een koffiehuis over te nemen nadat hij zulks daar ter stede vergeefs be proefd had. B. is thans ter beschikking van den heer officier van justitie gesteld, die hem zeker wel in bewaring zal houdentotdat maatre gelen zijn genomen om hem aan de Duit sche regeering te kunnen uitleveren. (B. Ct.) Na eene scherpe surveillance van eenige dagenis het aan de politie tc Dor drecht eergisterenavond mogen gelukken, de hand te leggen op eenen heer en eene dame, die aldaar kamers hadden gehuurd en ver dacht worden zich in Duitschland te hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding of dief stal van eenige duizenden marken. Naar aanleiding van ingekomen klach ten, zou, naar ineD aan de A. C. mede deelt, de burgemeester van Amsterdam, vergezeld van een inspecteur der recherche, Zaterdagavond jl. een bezoek aan verschil lenden cafés-chantant in de Warmoesstraat gebracht hebben. Door de politie te Harderwijk is de hand gelegd op een complot van 6 7 jeugdige dieveggen, tusschen 12 en 15 jaar, die sedert geruimen tijd hunne praktijken uitoefenden in verschillende winkels dier stad. Zij legden het, om hun doel te be reiken, op verschillende wijze listig aan. Meestal gingen twee van haar een winkel binnen, en terwijl de eene een kleinigheid ter waarde van een paar centen te koop vroeg, maakte de andere zich den tijd, dat de winkelier bezig was het gevraagde te krijgen, ten nutte, om haastig 't een of ander weg te kapen. De gestolen goederen werden aan verschillende ingezetenen ver kocht. Door goed geluk overmoedig, liepen ze eindelijk in den val, terwijl ze een ge stolen paar nieuwe schoenen te koop aan boden. Snoeplust schijnt de drijfveer te zijn geweest. Een landbouwer op Tessel heeft in een rottenklem een levenden valk gevangen. De valk ontstal den boer voortdurend hoenders; de hoer legde onder de klem de overblijfse len van een hoen, dekte deze met eenige veeren. De roover liet zich verschalkenge raakte met een zijner pooten in de klem en zit nu achter de tralies. Dezer dagen stond voor het kanton gerecht Ie Nijmegen de landbouwer R. terecht, ter zake, dat hij met eeu kar hooi, bespannen met één paardrustig zijnen weg had vervolgd, doch voor eene afdeeling soldaten, die van het exercitieterrein hem op dien weg tegemoet kwam, niet had uit geweken. Dewijl de politieverordening der gemeente Nijmegen alleen voorschrijft, dat voerlieden, wanneer twee voertuigen elkander ontmoeten, verplicht zijn rechts uit te halen, en niets voorschrijft omtrent het uitwijken of stilhouden bij het ontmoeten van afdee- lingen militairen of andere voetgangers, terwijl geen ander wettelijk voorschrift daar omtrent ook iets aangeeft, zoo zag de ver dediging bij monde van den heer mr. J. B. D. Tulleken, advocaat te Nijmegen, daarin ook geene overtreding. De kantonrechter meende echter, met toepassing van art. 424 van het Wetboek van Strafrecht., daarin straatschenderij te moeten zienwaardoor gevaar of nadeel kon zijn teweeggebracht, en veroordeelde mitsdien den beklaagde tot eene geldboete van f 10. Vermits de ver dediger van oordeel is, dat, door dit vonnis der wet geweld is aangedaan, is daarvan cassatie aangeteekend. Met belangstelling ziet men in rechts geleerde en andere kringen de uitspraak van den hoogen raad in dezen tegemoet; want, wanneer de wets-interpretalie van den kan tonrechter, mr. W. Erancken, opging, dan zou elk voerman, die met een voertuig een troep soldaten of eene andere groot ere of kleinere verzameling voetgangers op zijnen weg ontmoette, en ziel» niet haastig uit de voeten maakte, zich blootstellen aan eene strafvervolging. Deze quaeslie heeft overigens bij de be handeling der laatste oorlogsbegrooling in de tweede kamer ook reeds een punt van bespreking uitgemaakt, daar de heer Roose boom den minister van oorlog immers daar over interpelleerde, en er op aandrong om daaromtrent wettelijke bepaiiingen in het leven te roepen. (Arn/i. Ct.) Door de arr.-rechtbank te Zutphen is, ter vervulling van de opengevallen betrek king van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. R. A. Eockema, kantonrech ter te Ommen; mr. A. C. C. Eolkersma, kantonrechter te Hoogeveen, en jhr. mr. D. W. Van Andringa de Kempenaer, griffier bij het kantongerecht te Zutphen. Van gisterochtend meldde men uit Almeloo aan de N. R. C.: Eene deputatie van werklieden heeft hedenmorgen gevraagd voor het oude loon te mogen werkenwaarop de fabrikanten mededeelden, dat zij hun besluit dezen middag in de fabriek zullen aanplakken. Alles blijft rustig. Uit Almeloo wordt aan de Zw. Ct gemeld De vorige avond en nacht waren kalm. Des daags was als het ware het eenige bij zondere voorval, dat een aantal werkstakers eerie samenkomst in de gemeente Ambt Almeloo hadden met een viertal van elders gekomen sociaal-democraten, die des na middags weder vertrokken. Men zegt, dat door deze het plegen van baldadigheden is afgekeurd. De schutterij was van 5 tot 10 uur 's avonds in het gemeentehuis gecon signeerd; zij behoefde niet handelend op te treden. De rijksveldwacht werd gisteren avond opnieuw versterkt. Ook van de rijks- en gemeentepolitie werd dien avond geen buitengewoon optreden geëischt. Heden morgen bewegen zich vele arbeiders op straat, doch de rust blijft bewaard. Eenigen hebben aan de firma 11. B. Scholten verklaard, het werk te zullen hervatten, wanneer de loonsvermindering voor een gedeelte werd ingetrokken. Of deze schik king getroffen zal worden, is nog onbekend. Nader wordt ons verzekeid, dat de loons vermindering bij de firma's Gebr. Scholten Co. en H. B. Scholten niet is voor afgegaan door eene gelijke vermindering in eenige andere fabrieken. In ééue fabriek slechts zou reeds in October het weefloon iets verminderd zijn; op die fabriek bleef echter een geede geest heerschen. Het leger des Heils zet te Hattem zijne oefeningen, behalve des Zondags, ge regeld nog 3 maal 's weeks voort. De samenkomsten worden steeds door een tal rijk publiek, in de beste orde, bijgewoond. In de strafgevangenis te Leeuwarden waren op 1 Januari jl. aanwezig 261 ge vangenen. Een kist die tijdens het leven van een onlangs te Tjerkgaast (Fr.) overleden land bouwer nooit geopend werd, is thans open gebroken. Men vond er behalve allerhande vodden enz. een tweede kist in, waarin men aan rijksdaalders en guldens eene som van tusschen vier en vijf duizend gulden aantrof. Eergisteren geraakte op de hofstede van den heer v. d. B. te Zierikzee een kleine jongen, die bij de in beweging zijnde dorschmachine stond te kijkendaar tus schen. Een zijner beenen werd hem boven de knie geheel afgekneld. Ook hooger op moet het been zoo hevig gekneusd zijn, dat het kind in levensgevaar verkeert. -De Bossche ijsclub, die dit jaar, in afwijking van vroeger, uitsluitend een ijsbaan voor hare leden wilde reserveeren, iets wat veel tegenkanting ondervond en een massa processen verbaal ten gevolge had, heeft besloten aan de bevoegde overheid te ver zoeken, de gemaakte processen-verbaal als ongedaan te beschouwen, daar zij vooraf uitgemaakt wenschte te zien in hoever zij tot bovengenoemde maatregel gerechtigd is, tot welk onderzoek zich gratis beschikbaar hebben gesteld de heeren advocaten Bosch en Van Leeuwen. De meeningen omtrent de quaestie of een eigenaar van land bij overstrooming ook willekeurig kan beschik ken over het ijs, dat zich boven zijn perceel vormt, loopen zeer uiteen. Uit de Singelgracht, bij de gasfabriek te Breda is het in vergevorderden staat, van ontbinding verkeennd lijk van eene, als juffrouw gekleede, vrouw opgehaald. Nadat het lijk naar het ziekenhuis was vervoerd, bleek dc drenkelinge het jonge meisje te zijn, dat sinds de Bredasche November- kermis vermist werd. Tegen eene familie te Tilburg is rechtsingang vericend, naar aanleiding van gepleegde» meineed bij de aangifte der sue cessie van een overleden broeder. Er heerscht in het Limburgsche dorp Beek eene hevige gisting onder de talrijke aldaar wonende sigarenmakers. Zij door kruisen joelend het dorp. Uit vrees voor bedenkelijke gevolgen is gisterenavond eene versterking van vier maréchaussées naar de a'daar gestationneerde brigade gezonden. Te Echt (Limb.) waren twee maré chaussées in eene herberg gekomenwaar een hunner door 3 personen werd aangegrepen, op den grond geworpen en ergerlijk mishan deld. 1.3e andere maréchaussée die den aan gevallene wilde bevrijden sloeg de aanval lers met zijn geweer, dat dientengevolge af ging en een der drie aan het hoofd ver wondde. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Uit Valkenburg schrijft men aan Be Tijd.\ //In een uwer vorige nummers las ik dat tijdens de markt alhier een koe een uitstapje naar de ruïne had gemaakt en veertig trappen beklom. De schrijver van dat bericht schijnt met de plaatselijke toe standen hier niet erg op de hoogte te zijn; de vermaarde ruïne is geheel afgerasterd, doch de koe heeft een toren beklommen, zich. bevindende achter het huis van den heer Herwarts, in eigendom den heer Quad- flieg toebehoorende. Het dier legde den terugtocht echter geheel anders af dan het bericht vermeldtmet touwen werd het dier gebonden en op deze manier naar beneden gelaten, welk werk bijna een uur duurde/' it E i. «x I E. Naar men uit Aden aan de Belgische Indépendance seint, doet koning Menelik van Schoa al de republikeinen uit zijn ge bied verwijderen. Meer dan ooit is er sprake van, dat hij met koning Jan van Abyssinië tegen de Italianen zal optrekken. B. John Walter, de eigenaar en leider van de Times, zal, naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van dat blad, tot den adelstand worden verheven. Walter schijnt reeds lang op de nominatie te hebben ge staan oin in het hoogerhuis te worden toe gelaten, maar de regeering werd tot dusver teruggehouden door de vrees, verdacht te worden op de een of andere wijze van den invloed van de Times gebruik te hebben gemaakt. Ditmaal echter zal men hem niet meer voorbijgaan en schijnt Salisbury het er op te zullen wagen. Binnenkort zal 's namiddags te 4 uren eiken dag een extra trein Londen verlaten met bestemming der reizigers voor Parijs. Op hetzelfde tijdstip zal een trein Parijs verlaten, waardoor gelegenheid zal zijn Lon den te 11.15 des avonds te bereiken, De reis tusschen de beide hoofdsteden zou dus iu het vervolg slechts zeven en een vierde uur duren. De Club-trein wij zouden zeggen sociteitstrein zal niet meer dan 120 personen vervoeren; in de Loudensche en Parijsche clubs zullen registers gehouden worden, waar men tijdig zich van plaats bewijzen moet voorzien. Gedurende de reis zal meD aan //open tafel" kunnen eten, terwijl reisbagage door kommiezen zal wor den nagezien. Op het Schotsche eiland Stornoway had eergisteren eene betooging van omstreeks duizend arbeiders plaats. Dertien mannen, die reeds verleden Maandag in hechtenis waren gei-omen, werden onder geleide naar Edinburgh gebracht, om aldaar voor den rechter te verschijnen. Overigens grepen er geen wanordelijkbeden plaats. De admi raliteit heeft last gegeven dat een kanon neerboot in gereedheid moet zijn om elk oogenblik naar het eiland te kunnen ver trekken. Uit Bombay wordt geseind dat, volgens berichten tot den 31en December uit Jellahabad ontvangen, de Emir van Afghanistan den 12en aldaar zou aankomen om er den winter verder te blijven. De gouverneur had de ho.ofden der provincie uitgenoodigd bij des Emirs komst tegen woordig te zijn. Gholarn Hyder Khan Charkhi, de opperbevelhebber, had met de in oproer zijnde Shinwaries onderhandelingen aangeknoopt en vergiffenis toegezegdwan neer zij hunne hoofden naar Jellahabad zondenom bij den Emir hunne opwachting te maken. Men verwacht dat de bemoeiin gen van den generaal met goeden uitslag zullen worden bekroond. WA A.KJK1&K.5 JK. De senaat heeft gisteren den heer Le Royer tot voorzitter gekozen. De kamer van afgevaardigden verwierp met 265 tegen 197 stemmen de urgentie van het voorslel-Basly, betreffende eene am nestie voor staatkundige militaire vergrijpen. De minister van justitie, de heer Eaillè- res, beantwoordde de vraag aangaande de afzetting van den rechter van instructie Vigneau. De urgentie, welke gevraagd was ten behoeve van het voorstel om het kabi net van de staatkundige verantwoordelijkheid te ontheffen, werd verworpen. Het museum Carnavallet te Parijs is in het bezit gekomen van een haarlok van Robespierre, afkomstig van een medaillon van diens zuster Charlotte. Volgens Paris heeft een Duitsch offi cier zich ongunstig uitgelaten over een jong Eranscb meisje; een Eransch officier, bloed verwant van het meisje, heeft hierop vol doening gevraagd. Een tweegevecht met het pistool op 25 passen volgde aan de Belgi sche grenzen, waarbij de Duitsche officier gedood werd. De kogel van den Duitschen officier raakte slechts de kepi van den Eransch- man. Naar men uit Boulogne meldt, is de man in hechtenis genomen, die het laatst met den journalist Mac-Neill gezien werd. Hij heet Vermersch en ontkent Engelsch te verstaan of met Mac-Neill in aanraking te zijn geweeest. De eigenares van een koffie huis verklaart echter, beiden ten harent samen gezien te hebben. ITALIË. De tentoonstelling van het Vatikaan zal den 20sten voor het publiek geopend worden. DUIT8CHL A AT D. Eene historische herinnering vindt men in de Kölniscke Zeitung, naar aanleiding van het gerucht, in sommige buitenlandsche bladen voorkomende, als zou Duitschland aan Rusland eene overeenkomst hebben voor gesteld of willen voorstellen op den grond slag van //erkenning van het Frankforter vredestractaat." Dat gerucht noemt het Keulsche blad eenvoudig onzin, want het Frankforter vredestractaat, in 1871 tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten, behoeft door niemand meer erkend te worden. Ver moedelijk echter wordt bedoeld weerkeerige waarborging van elkanders grondgebeid; is dat het geval, dan vermoedt de Kölnische het bestaan van eene verwarring met hetgeen in 1876 geschiedde, toen Rusland zich ge reed maakte voor den oorlog met Turkije. Prins Von Bismarck stelde toen aan prins Gortschakoff voor, dat Duitschland zich ver binden zou Rusland in zijne Oostersche po litiek zoo ver mogelijk le ondersteunen wanneer het wilde instaan voor het behoud van Duitschland en Pruisens tegenwoordig grondgebied. Prins Gortschakoff echter sloeg dat aanbod van de hand en moet het niet eens aan den Czaar hebben medegedeeld. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) In de gisterenavond le Berlijn gehou den gemeenteraadszitting is een brief van den kroonprins voorgelezen, welke als volgt eindigt: z/Mijn tegenwoordige toestand geeft mij het weldadige gevoel van berustende hoop, en het zou mij gelukkig maken, te verne men dat eene dergelijke stemming ook de bevolking van Berlijn bezielt." NR. Ct.) Bij den gemeenteraad van Berlijn is het voorstel ingediend om de politie, die thans 3478 agenten met 316 wachtmeesters te voet en 220 agenten met 18 wachtmees ters te paard telt, te vermeerderen met 320

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2