NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. [i&eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F e e s t <1 a g e n. Maandag 9 Januari 1888. 7. ADVERTEHTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant AgQIlEüEfêï: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.Ï5, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs [ter Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: &clieepraakersstee» 6, 201» Jaargang. Stads-Bcricliten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dal op lieden aan den Ontvanger der Direcle Belastingen alhier is Ier hand gesleld hel kohier der Grondbe lasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, over hel jaar 1888, executoir ver klaard den 5den Januari 1838, en herinnert voorls de belanghebbenden aan hunne ver plichting om hunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voel te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 7 Januari 1888. LEIDEN, 7 Januari. Door 'L. M. den koning is aan den heer E. H. A. Van Prehn Wiese, op zijn, wegens verandering van woonplaats, daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. schutterij alhier. Tot opzichter der straatverlichting bij de gasfabriek alhier is benoemd de heer B. Franse, adjudant-onderofficier bij het regi ment grenadiers en jagers. In de afgeloopen week werden alhier aangegeven, 2 gevallen van diphtheritis. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 1 Jan. 40 volw. en 14 k., totaal 54. M. 2 54 „7 61. D. 3 69 „10 69. W. 4 67 10 77. D. 5 73 15 88. V. 6 71 10 81. Z. 7 67 12 79. De ingezetenen worden gewaarschuwd tegen een niet alhier te huis behoorend per soon van niet groote gestalte met rossig hoofdhaar en knevel en gekleed in fantai- siepak, fantaisiehoed en zwarte das; in 't geheel het voorkomen hebbende van een armoedig heer. Hij heeft o. a. opgegeven te zijn leeraar in 't Duitsch aan eene hoogere burgerschool en zich van onderscheidene namen bediend. Hij heeft getracht ouder allerlei voorwend sels geld te verkrijgen, hetgeen, voorzoover bekend, hem niet is gelukt. Bij de politie is bekend dat iemand die een der door hem gebruikte namen draagt, vroeger ter zake van diefstal bij de Ned. marine is ontslagen en in 1884 ter zake van oplichting aangehouden. Eene Leidsche IJsclub. Keeds vaak werd door velen geklaagd dat ijsbanen' voor schaatsenrijders onberijdbaar worden gemaakt door het veel te groot aan tal baanvegers, die meer werk maken van het zoo brutaal mogelijk vragen om centen dan van het schoonhouden der baan terwijl ook voor het berijdbaar maken van banen meer samenwerking noodig zou zijndan tot nog toe gevonden wordt. Dr. J. G. Van Deventer, alhier, zet een en ander in een lezenswaardig vlugschrift duidelijk uit een; 't is getiteld „Een ijs- praatje, Leidsche schets" en wordt bij den heer Blankenberg uitgegeven. Het doel er van is, door de, zeker niet onbillijke, klach ten op 't papier te herbalen, den lust tot het oprichten van eene Leidsr.be ijsclub op te wekken, eene club zooals de uitstekend werkende ijsclub Leiderdorp-Hazerswoude, die voor goede banen, vriendelijke baanvegers en hulpmiddelen voor de rijders zorgt, ter wijl dan niemand behoeft op te houden urn- dat hij door een baanveger wordt lastig ge vallen. Op die wijze verdienen de baanvegers, als vast aangesteld door de club, toch bun broodje en krijgt het ijsvermaak meer aan trekkelijkheid en minder bezwaren. We hopen dat velen het brochurelje zullen lezen en zich opgewekt zullen gevoelen zich als tot medewerking bereid aan te melden bijja, waarom niet hij den schrijverden heer dr. J. G. Van Deventer, alhier. MUZIEK, LETTKHliN B3f KUNST. Geboortedag (1830) van Hans Von Bulow. (1836) Alma Tadema. Toonkunst-Concert. In de gehoorzaal was gisteravond geen plaatsje onbezet. Was 't een bewijs van vertrouwen in de Maatschappij voor Toon kunst, die zich steeds meer beijvert om de beantwoording aan haar doel meer nader te komeD, nl. het naar onze gemeente trekken van uitmuntende artisten, die zonder vast engagement voor Leiden's publiek onbeken den zouden blijven P Dan is dat vertrouwen gister zeker niet geschokt. Het bestuur heeft een Quartet weten te eugageeren dat in staat was een gehoor een gebeelen avond te boeien. En daartoe is heel wat noodig. 't Was 't elders nu ook hier reeds gun stig bekende Heekmann-Quaitet, uit Keulen, samengesteld uit de heereu Rob. Heckmann, le viool, Otto Forberg, 2e viool, Theodore Allekolte, alt en Rich. Bellmaun, violoncel. Reeds bij den aanvang, in Haydn's quar tet in C-dur (op. 33, no. 3) begreep ieder dat dit Quartet zich bizonder heeft toege legd op fijn spel op prachtige staccata's op alles wat een quartet kan maken tot een onverstoorbaar geheel, edel san opvatting en edel van uitvoering. Het fijngespeelde scherzo allegretto, het heerlijk adagio, de edele toon van cello en andere instrumenten, dat alles nam ons direct geheel voor zich in en ieder zette zich nog eens op zijn ge mak, om recht te genieten van wat het programma verder nog beloofde. En dat was heel wat. Het heerlijk quar tet in A-moll (op. 41, no. 1) van Schumann en het ons nog niet zoo gespeelde Canzo netta uit op 12 van Mendelssohn en scherzo uit bet groote G-dur quartet (op. 161) van Schubert. Het quartet in C-dur (op. 59, no. 3) van Beethoven aan bet slot van bet programma is, hoewel uitmuntend voorge dragen, voor het grootste deel van het pu bliek, niet het meest begrijpelijke. Het adagio uit Schumann's quartet zal ons wel t langst in t geheugen blijven, vooral ook door de edel gespeelde cello partij. Als solisten traden bovendien de heeren Bellmann en Heckmann op. De eerstemet „Andante en Allegro" van Boccherini, de laatste met „Rêverie" van Vieuxtemps. Beiden verrukten ons door hun spel; wan neer cellisten als de heer Bellmaun ons toonen hoe dankbaar hun instrument is, mag 't zeker onbegrijpelijk worden genoemd dat zoo weinigen zich dat speeltuig kiezen. Of ont breekt hun wellicht de moed daartoe? De heer Heckmann werd, vooral in den aanvang, bij zijne Rêverie door den heer Bellmann wel wat hard geaccompagneerd. We durven niet zeggen dat we den heer Heckmann liever booren, als solist dan in het quartet; zooveel is echter zeker dat ieder opgetogen was en een bisnummer daarvan het gevolg was, we meenen het Abendlied van Schu mann; voor een zdó genotvollen avond ver dient het bestuur van de Maatschappij ieders bizouderen dank. In April zal het 25 jaren geleden zijn, dat Courad Bebrens het eerst als zan ger optrad. Hij zal dit jubilé vieren door drie voorstellingen, een te Rotterdam, een te 's liage en een te Amsterdam, waarvoor Ernst Van Dijck zijn medewerking heeft toegezegd. Eranpois Coppée wordt hier te lande verwacht. Den 19den dezer zal hij in Den Haag optreden en den 21 sten in „Felix Meritis" te Amsterdam. Hij zal, naar men verneemt, de voornaamste tooneelen van zijn onuitgegeven drama „Pour la Couronne" voordragen waarmede hij onlangs in Zwit serland grooteu bijval oogstte. De bekende beeldhouwer Leenhoff te Parijs heeft een groep gemaakt, voorstellende de gebroeders De Wilt. Zij staan naast elkaar, elk in het kostuum van ziju ambt. Jan houdt den linkerarm geslagen om den linkerschouder zijns broeders. Cornelis houdt de linkerhand op het gevest van zijn zwaard, terwijl zijn rechterhand ter hoogte van de borst de rechterhand van Jan omklemt. De levensgroote groep is in gips afgegoten. De heer Leenhoff is van plan zijn ontwerp in ons land tentoon te stellen. OFflCIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Tiel mr. J. Ten Bosch, thans subst.-griffier bij gemelde rechtbank. Door Z. M. is bepaald dat de benoe ming van R. Nicolai tot directeur vau het post- en telegraafkantoor te Yerseke, in af wijking van het bepaalde bij kon. besluit van 7 December 1887 n°. 14, zal ingaan in plaats van op 12 Januari 1888, op 1 Maart van dat jaar, op welken laatslen dalum mede zal ingaan de benoeming van II. Van Dijk Blok tot dir. van het post- en telegraafkan toor te Blokzijl, welken datum van ingang bij kou. besluit van 28 Dec. 1887 rr°. 23 op 1 Feb. 1888 was vastgesteld. Door Z. M. is aan mr. A. J. Roest en F. J. Moet, beiden te 's Gravenhage, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zuidhol land. Door Z. M. is, aan den sum. der pos terijen A. J. Gijsberti Ilodetipijl, op zijn verzoek, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit die betrekking ver leend. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. De minister van koloniën maakt voor- loopig bekend, dat in den loop van dit jaar twee jongelieden in opleiding zullen worden genomen voor den dienst bij het boschwe zen in Nederlandsch-lndië, op de voorwaar den vermeld in de RederlandscAe Staatscou rant van 29 Joii 1881, u°. 151, en het bijblad op het Staatsblad nan TVëderlandsch- Indië n". 3698. In de maand Juli aanstaande zal de op roeping geschieden, bedoeld in artikel 2 van de bovenbedoelde voorwaarden. Bij de verschillende corpsen infanterie wordt een schriftelijk examen gehouden voor kapiteins, welke voor den majoorsrang in aanmerking komen. De vragen worden door den inspecteur der infanterie verzegeld over gestuurd en onder toezicht van de corps- commandanten in de garnizoenen uitgewerkt. Betreffende plannen voor eene grens regeling tusscheu België en Nederland schrijft men aan de llaarl. Ct. uit Baarle- Nassau bet volgende: Door de afgezanten van onze regeering was eene nieuwe grens getrokken, eene grens die verreweg bleek in het voordeel van Nederland le zijn. De Belgische regeering nam met deze nieuwe schikking genoegenmits onze re geering eene schadeloosstelling van naar verzekerd wordt drie millioen betaalde. Daar Nederland daartoe niet wilde over gaan, werden de onderhandelingen afge broken. De aangekondigde soirée zal door den minister van justitie, baron Du Tour van Bellinchave, in zijn hoedanigheid van opper- ceremoniemeester van het huis des konings, Dinsdag, den 7den Februari, worden gege ven. Er zullen ruim 300 uitnoodigingen worden gedaan. Aan dr. W. P. Van Rijn, president kerkvoogd der Ned. Herv. gem. te Leider dorp, werd gister namens de leden van ge noemde gemeente een keurig geschenk aangeboden, bestaande uit een hanglamp in cuivre-poli en een inktstel met zilver ge monteerd, als een bewijs van hoogachting en waardeering der gewichtige diensten aan de gemeente bewezen in zake de kerkelijke troebelen. [Fad.) Men meldt ons uit Scheveningen Eene betrekking, nauw aan de visscherij verbonden, is die van uitklinker. Om dit te kunnen verkrijgen moet men tusscben de 55 en 65 jaren oud en vijf jaren schipper geweest zijn. De betrekking is „voor het leven," en wanneer een of meer plaatsen, tengevolge van sterfgeval vacant zijn, komen vele solli citanten op; de keuze geschiedt door het werpen met dobbelsteenen; wie de meeste oogen gooit, krijgt de opengevallen plaats. Ook gisterenmorgen had weder dergelijke loting plaats voor 4 vacatures. Uit de 60 sollicitanten waren de gelukkigenP. Den Heijer Jzn., S. Toet. Engel De Jong en L. I e Best. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) Het rijkstelegraafkantoor te Rotterdam behandelde in 1887 1,776,368 telegrammen. Het 1'jarig kindje van J. K. te Dordrecht, dat in den nacht van oude op nieuwejaar zulke verschrikkelijke brandwon den bekwam, tijdens de ouders buitenshuis feestvierden, is gisteren naar het Gasthuis overgebracht, waar het verkoolde beentje is afgezet. In de Prinsengracht te Amsterdam is een kar met vaten tabak te water geraakt. De voerman is verdronkenook het paard werd dood opgehaald. De wagen is met behulp van Sicks toestel op het droge gebracht. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Met de onderhandelingen tusscheu het rijk en de eigenaren van de gronden te IJ muiden, die benoodigd zullen zijn voor de nieuwe ka naal- en havenwerken aldaar, wil het tot heden maar niet vlotten. De meeste eigenaars dier perceelen duingrond welke veelal weinig waarde vertegenwoordigen schijnen tot eene minnelijke schikking ongeneigd en en het onderste uit de kan te willen heb ben, misschien alleen met het gevolg, dat hun bij eene wettelijke onteigening minder dan verwacht werd, zal worden toegewezeD, en de ter handneming der zoo hoog noodige kanaalwerken op betreurenswaardige wijze vertraagd wordt. Ten aanzien van de bedoelde perceelen zal het rijk alzoo tot gerechtelijke onteige ning moeten overgaan, en, naar wij verne men, zijn de arbiters in deze zaak dezer dagen reeds benoemd. Onder de eigenaren behooren „de bisschoppelijke kas te Haar lem" en de heer Bloem, minister van financiën. Een Elburger visscher ging met zijn 4 zoons uit, om wat spiering te bemach tigen. Niet ver van Harderwijk werd door een ongelukkig toeval het ijs gespleten, en het geheele gezin verdween in de diepte. (N. Amst. Ct.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1