BUITENLANDSCKE BERICHTEN. Van den Berg werden de brievenzakken vervoerd. Eergisteren is te Dordrecht een kalk- sjouwer tengevolge van het overmatig ge bruik van sterken drank overleden. Met 25 stoomschepen zijn gedurende het jaar 1887 vervoerd van Amsterdam naar New-York 6095 volwassen personen, 1514 kinderen van 110 jaar, 448 zuigelingen en 959 passagiers le en 2e kl. Te Deventer kregen een matroos uit het Nieuwediep en een korporaal der huza ren, die er beiden met verlof waren, een hevigen twist. De matroos bracht den kor poraal eene zware verwonding aan het rech ter oog toe. Hij werd aan de militaire autoriteit overgeleverd en de korporaal werd naar het hospitaal overgebracht. Naar men verneemt, is te Wesel een Duitscher op heeterdaad betrapt bij het ste len van visitekaartjes uit eenen winkel. Toen hij, aangebonden zijnde, werd gevisi teerd zijn er 11 horloges bij hem gevon den. Ilij moet bekend hebben deze horloges in ons land ergens in de buurt van Groenloo te hebben ontvreemd. Het is heel wel mo gelijk, dat men den inbreker bij den hor logemaker Rikkert te Terborg te pakken heeft. Van alle oude volksgebruiken in Drenthe heeft die vau nieuwjaarvieren zeker de meeste levenskracht. Het bakken van nieuwjaarskoeken heeft daar in de laatste dagen des jaars in elk gezin plaats. Men heeft daartoe ijzers, nieuwjaarskoekenijzers genaamd, die van 100 tot 150 jaren oud zijn. Deze koeken, van rogge-of gerstemeel gebakken, worden den nieuwjaars-bezoekers aangeboden. Eene eeuw geleden werden zij langwerpig vierkant gebakken. Thans maakt men enkel ronde koeken. In elk gezin wor den er honderden gebakken. Dit gebruik is van zeer ouden datumte Koevorden ontstond er voor honderd jaren een oproer over. De uitdeeling der nieuwjaarskoeken gaf toch tot zooveel misbruiken aanleiding, dat het stadsbestuur dit meende te moeten beteugelen. De burgerij, die zich daardoor in hare rechten en vrijheden beperkt zag, verzette zich, en het bekende „nieuwjaars- koekenoproer" was er het gevolg van, waarna het stadsbestuur zijne besluiten moest intrekken. Aan iederen bekenden of onbekenden nieuwjaarswenscher worden in de eerste dagen van het jaar zoodanige koeken uitgereikt, en zoo groot is het getal dier bezoekers soms, dat sommige hoofden der gemeente het nieuwjaarsloopen van bui ten de gemeente woonachtigen verbieden. (IV. R. Ct.) Een landbouwer in Friesland heeft eene aardige manier om bedelaars te weren in toepassing gebracht. In het begin van den winter gaf hij eiken bedelaar een dub beltje, met verzoek om de volgende week negen centen terug te brengen. Van de aldus beweldadigden kwam er eene volgende week geen terug, zoodat de landbouwer voor eene betrekkelijk kleine som gedurende den ganschen winter van de lastige vragerij ontslagen was. Uit Raamsdonk wordt van 2 Januari aan de N. R. Ct. gemeldGisterenavond zijn de gewone deugnieten weder eens aan het snijden geweest. Zekere C. S. alhier, die zijne dochter, welke door een paar straat jongens werd mishandeld ter hulp kwam, werd door de zoogenaamde „snijersclub" gesneden, gebeten en geslagen, zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. lu het zoogenaamde dorp is bij eene snij - partij een persoon zoodanig gewond gewor den, dat men vreest dat hij het leven er bij zal inschieten. Spoorwegongeluk te Ruinerwold. Uit Meppel seint men aan het Hbl. de volgende nadere bijzonderheden: De trein die van Groningen afkwam, trachtte nog te stop pen en kreeg daardoor den vollen stoot en de meeste schade. De beide conducteurs waren onmiddellijk dood. Een machinist, Van der Linden genaamd, is in het ziekenhuis te Meppel aan brandwonden bezweken. De jongenheer Dorhout Mees uit Groningen, leerling der H. B. S. te Meppelheeft een zijner beenen op twee plaatsen gebroken zijn kameraad die naast hem zat, bleef ongedeerd. Een ander reiziger is uit zijn waggon bevrijd na een arbeid van vier uren. Hij bleek zijn voet gebroken te hebben. Uit Zwolle vertrok eergisteravond onmid dellijk, na het vernemen van de ramp, een trein met materieel en werklieden om de noodige hulp te verleunen en de passagiers hun reis te doen vervolgen. Reeds is meu bezig met het leggen van een hulplijn en de opruiming van het ver brijzeld materieel. Aangaande het ernstig spoorwegongeluk «La TRC ST Bi «SB «3 ET® MQ te Ruinerwold worden de volgende bijzon derheden vermeld: Maandagavond vertrok de sneltrein Mep- pel-Groningen een half uur te laat en zou, in plaats te Echten, te Koekange wisselen met den laatsteu trein van Groningen. Deze stoomde echter het station Koekange voorbij en bleef toen stilstaan, naar men zegt onge veer 1000 meter vóór het station Ruiner wold. Het signaal tusscheu Meppel en Ruinerwold stond op onveilig, en de sta tionschef vau Ruinerwold weukte nog met lantaarns, doch de sneltrein zag eerst het gevaar toen het te laat was. Wel werd hevig geremd, doch eene geweldige botsiug was niet te voorkomende beide locomo tieven en vijf wagens werden vernield. Behalve de reeds opgegeven personen die gedood of gewond zijn, heeft de heer mr. Oosting uit Assen beide beenen gebroken, en is de jongeheer De Blocq van Schel- tinga, leerling der landbouwschool te Wage- ningen, licht gekwetst. De machinist van den sneltrein, Van der Linden, uit Gronin gen, had nog de kracht om naar hel station te loopen, maar overleed spoedig daarna aan de bekomen brandwonden. De leerling-con ducteur Bergsma werd uit den bagagewagen geslingerd en bewusteloos opgenomen, maar bleek later slechts licht gewond te zijn. De machinist Timmer, naar Groningen vervoerd, zou aldaar overleden zijn. De toestand van den conducteur Sprenger is zeer ernstig. Enkele reizigers sprongen uit de wagens en redden dus hun leven. Auderen moesten uit de wagens waarin zij bekneld zaten, bevrijd worden, waartoe voor één ruim drie uren noodig was. Twee kinderen, op een tender gezeten, bleven gespaard. Volgens berichten uit Groningen bedraagt het aantal zwaar gewonden vijf, dat der licht gekwetsten dertieu, dat der dooden drie. De spoorwegarts dr. Stoffels was spoedig op de plaats des onheils aanwezig en later kwamen er meer geneeskundigen uit Mep pel, Ruinerwold en De Wijk. De wacht kamer leverde, als voorloopig hospitaal in gelicht, een treurigen aanbhk. Extra-treinen brachten de reizigers en gewonden verder. Derde-klasse reizigers bevonden er zich ou der de ernstig verwonden niet. De voor Groningen bestemde reizigers kwamen eerst des nachts te half vijf uur aldaar a;n. De materieele schade wordt op f 150,000 geschat. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. De Provinciale Overijseltche en ZwoUclte Courant meldt nog: De botsing heeft plaats gehad tusscben den sneltrein, die te 8.15 van hier en te 8.53 van Meppel naar Groningen vertrekt, en den trein die te 7.34 van Grouingen naar Zwolle gaat en dus te 9.35 te Meppel en te 10.24 alhier aankomt. Gewoonlijk kruisen de treinen te Echten. Met het oog op de vertraging was de krui sing verlegd. Zij zou nu te Koekange ge schieden. De sneltrein reed dus te Ruiner wold door, maar ook de Groninger trein passeerde Koekange. Hoe dit mogelijk is geweest en waar de schuld hier schuilt, zal natuurlijk het nader onderzoek leeren. Vol gens een mededeeling van het terrein zelf zou de kruising te Ruinerwold plaats hebben en was de sneltrein te ver doorgeloopen. Voor de passagiers zijn de gevolgen niet zéé ernstig geweest als voor het personeel. Wel zijn er onderscheidene min of meer ernstig gekwetst, maar vooralsnog verneemt men niet dat er dooden onder hen zijn te betreuren. De toestand van den heer mr. E. Oosting, rechter in de rechtbank te Assen, die als gewoonlijk den Zondag bij zijn fa milie te Zwolle had doorgebracht, is, naar men ons uit Assen seint, gunstig. De gekwetsten bleven voor het meeren- deel te Ruinerwold, waar spoedig geneeskun- kundige hulp, ook uit den omtrek, aanwezig was. Behalve den heer Stoffels (lijndokter) noemt men de doctoren Bosma uit Rui nerwold, Van Setten en Vaster uit Meppel en Ten Kate uit De Wijk. De schade aan het materieel toegebracht is natuurlijk hoogst aanzienlijk. De beide locomotieven zijn geweldig beschadigd; van beide zijn de cilinders afgeslagen, terwijl de machine vau den sneltrein de rookkist met schoorsteen heeft verloren. Eenige wagens zijn over elkander geschoven en vernield. Gisteravond zijn van hier, zoodra de tij ding van het ongeval was ontvangeneen 12tal werklieden van den constructiewinkel naar Ruinerwold vertrokken. De ingenieur der fractie, de heer Roetert Tak, ging mede derwaarts. Hedenochtend vertrokken opnieuw een 16tal. Aan het herstel van den weg wordt hard gewerkt. De treinen loopen ge regeld, maar de passagiers moeten natuurlijk overstappen op de plaats des onheils. De Groninger treinen komen daardoor met eenige vertraging aan. Naar onze berichtgever nog meldt, is de «3 'X» arjr jk». rw -sr. justitie uit Assen op het terrein aanwezig. Er is ook reeds een photograaf aan 't werk voor de opneming van het treurig tooneel. Nader wordt aan de N. R. Cl. omtrent het spoorwegongeluk uit Meppel gemeld De botsing van den trein Groningen— Meppel met den sneltrein Meppel-Gronin- gen had vijf minuten voorbij het station Ruinerwold plaats. Het signaal tusschen Meppel en Ruinerwold stoud op „onveilig", en de trein uit Groningen was nog niet op het wisselspoor te Ruinerwold. De sneltrein had het „onveilig" echter niet gezien. De stationschef te Ruinerwold had nog met lan taarns gewenkt, maar de sneltrein ging door en reed tegen den trein uit Groningen. Vijf rijtuigen zijn verbrijzeld. De machinist v. d. Linden is nog naar het station geloo- pen. Zijn lichaam was verbrand. Enkele reizigers zijn uit den trein gesprongen; twee kinderen zijn op eenen tender behouden ge bleven. Er zijn nu 6 dooden. Van andere zijde meldt men ons: Tot de passagiers van den van Meppel komenden sneltrein behoorden de rechter bij de rechtbank te Assen, mr. E. Oosting, en de substituut-officier van justitie bij die rechtbank, mr. W. C. A. Scholten, die bei den in dezelfde coupé 1ste klasse, in den waggon achter den bagagewagen, waren ge zeten. De heer Scholten bleef bij de bot sing der twee treinen ongedeerd, doch van den heer Oosting werden beide beenen ge broken. Nadat hij in het station Ruinerwold behoorlijk verbonden was, werd hij met den van Groningen ontboden trein, die omstreeks 2J- uur 's nachts van Ruinerwold vertrok, naar Assen vervoerd. Door den substituut-officier mr. Scholten werd op de plaats vau het onheil dadelijk een onderzoek naar de oorzaak van het ge beurde ingesteld. Volgens het beweren van den stationschef van Ruinerwold was de machinist van den van Meppel komenden trein, die zelf zwaar gekwetst werd, door- gespoord, niettegenstaande het sein op on veilig stond. Uit Groniugen vernemen wij nog, dat de machinist-leerling Timmer, van den trein Groningen-Zwolle door ontsnapten stoom zware brandwonden bekwam. In het acade misch ziekenhuis te Groningen bevinden zich thans drie zwaar gewonde conducteurs, De Jonge, Stroobos en Sprenger, de ge noemde machinist-leerling en een passagier Koch die een been gebroken heeft. De zoon van den commissaris des konings van Groningen, jhr. Van Panhuis, zat in hetzelfde compartiment met den jongenheer Dorhout Mees, maar bleef ongedeerd. De toestand der patiënten in het zieken huis te Groningen is naar omstandigheden gunstig. BELGIË. Bij de nieuwjaarsreceptie, zegt de Indépen- dance, heeft de ernst de aandacht getrokken, waarmede de koning de toespraken van de voorzitters des senaats en der kamer beant woordde, evenals de handigheid, waarmede Z. M. zonder het woord „persoonlijke dienst plicht" uit te spreken, beiden de plichten en de noodzakelijke opofferingen herinnerde, welke den waakzamen, aan hunne eer en onafhankelijkheid gedachtigen volken worden opgelegd. De quaestie van oorlog of vrede, zeide de koning, zal in België niet worden gesteld, maar de geschiedenis leert den natiën voorzichtigheid en toont haar, boe gevaarlijk overmatig vertrouwen is en hoe onvruchtbaar eene achteraankomende krachtsinspanning, wanneer zij wachten tot de moeielijkbeden komen, en hoe veiliger het is vooruit te zien, waardoor somtijds het gevaar wordt voorkomen. Bij de receptie van den gemeenteraad gaf de koning blijk van zijne belangstelling in het lot des werkmans. KK«JH1<A3»I IS. De jubileums-geschenken van koningin Victoria zullen van het kasteel te Windsor naar het Bethnalgreen-museum in het oosten van Londen worden overgebracht, en daar gedurende eenigen tijd in bruikleen blijven. Het genoemde museum werd indertijd ge sticht, opdat de in alle opzichten misdeelde inwoners der sombere oostelijke buurten zich ook eenige nuttige afwisseling in hun eentoonig leven zoude kunnen verschaffen. Het museum wordt eiken dag door houder den menschen en soms door duizenden bezocht, en is evenals het groote museum te South-Kensington, waarvan het eene af- deeling is, des avonds tot tien uren door electri8che lampen verlicht. Zaterdag of Maandag zal het stoffelijk overschot van Napoleon 111 en van zijn zoon van Chislehurst naar Farnborough worden overgebracht. Fik AVHItUH. De officieele recepties op het Elysée heb ben op Nieuwjaarsdag met het gebruikelijk ceremonieel plaats gehad. Te half elf uren heeft de president, om ringd door den president van den minister raad, de ministers en zijn militair Huis, de voorzitters van senaat en kamer, vergezeld van een groot aantal senatoren en afgevaar digden ontvangen. Te 12 uren hebben de ministers en de officieren op het Elysée gedejeuneerd. Anderhalf uur later werd het corps diplo matique ontvangen. De nuntius hield eene korte toespraak uit naam van het corps diplomatique. Toen de president van het hof van appèl den president begroette, herdacht hij diens voorganger den heer Grévy, en verklaarde dat het leed over diens te vroeg aftreden slechts verzacht werd door de verkiezing van zijn opvolger. De president antwoordde hierop dat nie mand meer dan hij eerbied koesterde voor zijn uitnemenden voorganger. Te 3 uren waren de recepties afgeloopen, De kapitein der mariniers Brasselard begeeft zich naar Afrika als commissaris der Fransche regeering om, in overleg met den Portugeeschen commissaris, de grenzen der respectievelijk aan Frankrijk en aan Portugal toebehoorende en op de kust van Senegam- bië en de oevers van den Congo gelegen bezittingen te regelen. Hij zal door ver scheidene officieren en den publicist Galibert vergezeld zijn, die reeds in genoemde streken gereisd heeft en een werk begonnen is, dat hij tijdens deze nieuwe expeditie hoopt te voltooien. De kapitein zal ook geëscorteerd worden door eenige soldaten en een zeker aantal in boorlingen. De kapitein keert tegen Juni terug, al is de expeditie dan nog niet geëindigd. Aan het graf van Gambetta te Nizza zijn op 1 Januari bezoeken gebracht. Ook kransen werden daarop neergelegd. STA* JE. De minister van financiën handhaaft zijn voorstel betreffende eene belasting van 1 pCt. op de coupon der binnenlandsche schuld, en brengt een ontwerp tot hervor ming der grondbelasting in gereedheid. De minister van buitenl. zaken heeft aan de gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Madrid en aan de ver tegenwoordigers der Spaansch-Amerikaansche republieken aldaar het voorstel gedaan om gezamenlijk met Spanje in 1892 het 400- jarig jubileum der ontdekking van Amerika door Columbus te vieren. Spanje is van plan te Patos, niet verre van Huelva, op het punt van waar de beroemde man zich inscheepte, een gedenkteeken op te richten. De gezamenlijke Europeescbe en Amerikaan- sche regeeringenen geographische en andere geleerde genootschappen zullen uitgenoodigd worden bij de onthulling vertegenwoordigers te zenden. ITALIË. De Paus heeft de leden van de co mités der diocesen toegesproken. In de eerste plaats betuigde hij zijn dank, en zeide verder dat, indien Italië in vijandschap met het Pausdom blijft verkeeren, verzwakking van dat rijk en vermindering van zijn aan zien daarvan het gevolg zullen zijn, ter wijl het ook tallooze hinderpalen zal ont moeten. De Italianen, die zich aan de zijde van den Paus scharen, zorgen voor de ware belangen van het vaderland. Z. H. noemde het eene snoode onwaardigheid, de vrije uitoefening van het Pausdom te willen belemmerende Katholieken zullen dit nim mer toelaten. De Paus heeft bepaald, dat na zijn dood de geschenken die hij ontving van souvereineneen afzonderlijk museum in het Vaticaan zullen vormen. De geschenken, bestemd voor den dienst, zullen aan de kerk van St. Pieter komen. De overige zullen worden verdeeld onder de gestichten van Rome, die daarmede naar goedvinden zul len kunnen handelen. -v- Over het Vaticaan, het Pauselijk paleis te Romewordt, vooral naar aanleiding van het laatste priesterfeestveel gedacht en ge sproken doch het is zeer zeker lang niet allen gelukt zich daarvan een juist denkbeeld te vormen, Wellicht kan tot die vorming het volgende iets bijdragen. Ongetwijfeld is het Vaticaan het grootste paleis ter wereld, dat noch in omvang, noch in beteekenis voor historie en kunst door eenig ander gebouw der wereld wordt over troffen. Sedert de vijfde eeuw na Christus zijn door alle tijden been de voortreffelijkste voortbrengselen der kunst naar die Pauselijke verblijfplaats heengevoerd. Wat de uitgestrektheid betreft dient in aanmerking te worden genomen dat het Va-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2