venrlien uit den mantelzak van eene juf vrouw, die voor een winkelraam stond te kijken, een portemonuaie, inhoudende f 2.75, had gerold en daarmede aan den haal was gegaan. Beide op zich zelf onbeduidende feiten, maar welke een ernstiger karakter verkrij gen, wanneer men bedenkt dat de beide knapen tot eene te Leiden bestaande bende van jeugdige misdadigers behooren, waarvan de afwezige bekh, naar door de politie werd verklaard, de aanvoerder is. Subst.-off. van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte het dan ook zeer noo- dig beide knapen voor een tijd uit de samen leving te verwijderen en requireerde voor den afwezigen, reeds vroeger veroordeelden bekl6 maanden gevangenisstraf en oor den ander opzending naar een rijks opvoe dingsgesticht tot Januari 1894.. De moeder van laatstgenoemde bek]., die tot het geten van inlichtingen omtrent dezen werd gehoord, verzocht aan de rechtbank, dat men de thans door haar kind bedreven feiten voor ditmaal nog door de vingers zou zien en hem daarvoor nog niet uit het ouderlijk huis zou verwijderen. Maandag a s. zal de rechtbank uitspraak doen. (D v. Z.-II. en 's Gr.) Oudejaarsnacht trachtte een gevangene uit de cellulaire gevangenis bij Scheveningen te ontsnappen. Zijn plan werd echter ver ijdeld door.... zijn eigen hulpgeroep! Zie hier onder welke omstandigheden de man zocht te ontkomen. Hij had de ruitjes in zijn cel met zeep besmeerd en het traliewerk geheel verbogen, door middel van een stuk hout, dat hij bij den arbeid bezigde als gereedschap. De man werd met mattenvlech- ten bezig gehouden en hij had dan ook voor zich zelf een stevig matten koord gevloch ten, dat, aan 't traliewerk bevestigd, dienen moest om naar beneden te komen. Alles ging aanvankelijk goed, maar bij het ver brijzelen van de glasruitjes verwondde de vluchteling zich zoo deerlijk aan de polsen, dat hij, blijkbaar vreezende aan verbloeding te zullen sterven, luid begon te schreeuwen, tot er hulp kwam om hem te verbinden maar tevens te beschermen tegen nieuwe aanvechtingen van de lust om te ontvluchten. (Fad.) Als een dubbele bijzonderheid deelt de N. Delftsche Ct. mede dat Zaterdag, de laatste dag van 'tjaar, ter gemeente-secre tarie te Delft de 1000e jonggeborene in den burgerlijken stand was aangeteekend en, waar schijnlijk omdat de datum zijner geboorte juist met het heugelijk Leo-feest samenvalt, hem de namen zijn gegeven van Petrus Jo seph Leo. In de bekende gasprocedure tusschen de firma F. De Bruyn en Zonen en den burgemeester van Amsterdam heeft laatst genoemde op de memorie van grieven tegen het door de rechtbank te Amsterdam aan gevoerde dezer dagen geantwoorden heeft het hof de pleidooien bepaald tegen den 27en April e. k. De Amsterdamsche brandweer werd in 1887 voor 1073 geruchten van brand ge alarmeerd en verder voor 831 schoorsteen branden, 791 kleine en 32 groote binnen branden, 29 kleine en 10 groote uitslaande brandei), 5 scheeps- en 83 buitengewone branden. In het geheel werd de brandweer alzoo 2854 malen gealarmeerd. Uet aantal spuiten, die bij de branden werkten, be- dioeg 202. De heer H. Kever was eergisteren 60 jaren aan de administratie van het Han delsblad verbonden. Van de oprichting af was bij er werkzaam. De Amsterdamsche Omnibus-maat schappij vervoerde iu het afgeloopen jaar 9,950,371 passagiers, tegen 9,844,528 in 1886. Eene der booten van de stoomboot maatschappij De Volharding beproefde eer gisteren van Uithoorn naar Amsterdam door het ijs te breken, doch was genoodzaakt, de voorgenomen reis te staken en terug te keeren. Een viertal personen uit de Broeker- meer, die per wagen naar Monnikendam reden, om aldaar ter kerk te gaan, onder vonden eergisteren een treurig lot. Op het midden eener brug zijnde, braken de tou wen en rolde de wagen zijwaarts de diepe vaart in, met het gevolg, dat eeue in het voertuig zich bevindende vrouw verdronk. Het is gebleken, dat de persoon te Westbroek (Utr), van wien onlangs werd medegedeeld, dat hij zou zijn aangevallen en mishandeld (en hem f 700 benevens eenige voorwerpen van waarde waren ont roofd) dit verhaal slechts heeft verzonnen om welke redenen hij dit deed, is tot dus ver onbekend. Na een smartelijk lijden is te Apel doorn de rangeerder II., die voor eenige Ka WWJS ÜSC ET» ffSS «n 13 HE3 dagen met den arm tusschen de buffers van een trein kwam, bezweken. Zijn broeder J. H., die thans als rangeerder dienst deed is nu met beide armen tusschen de buffers geraakt, waardoor ook op zijn levensbehoud niet meer te hopen valt. Te Apeldoorn kregen twee broeders die te veel sterken drank hadden gedronken twist, die zoo hoog liep, dat de jongste een mes greep en daarmede den oudste een steek in het hoofd en eene snode over de hand toebracht. Der 70-jarige moeder die tusschen beiden sprong, werd de duim ge deeltelijk afgesneden en zij ontving eene zware verwonding over den rechterarm. Heelkundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag nam de politie te Nijmegen zekeren A. D. iu hechtenis, wegens diefstal van een gouden horloge met ketting en een paar braceletten, ten nadeele eener vrouw in een der publieke huizen aldaar. De man was gisteren pas uit de militaire ge vangenis te Leiden ontslagen, alwaar hij 2 jaar gevangenisstraf had oudergaan wegens diefstal, tijdens hij nog milicien bij het 5e reg. inf. te Nijmegen was. Woensdagavond werd het stoffelijk overschot van den heer mr. A. Th. Heijli- gers, oud referendaris bij het departement van koloniëD, voormalig hoofdredacteur van liet Vaderland, in allen eenvoud van Zut- fen naar Arnhem overgebracht en uit laatst- gemelde plaats naar Gotlia vervoerd, alwaar het lijk Vrijdagochtend is aangekomen, ten einde te worden verbrand. Des namiddags 2 uur van denzelfden dag is de overledene naar de lijkenkamer ge bracht eu te 3J uur is de verbranding be gonnen, welke in een uur was afgeloopen. De asch is in een bus vergaard, die her metisch gesloten en naar de gebruiken van het land verzegeld is, waarna dit overblijf sel aan de familie is overhandigd. Te Ansen, gemeente Ruinen, is op eene dienstmaagd met een vuurwapen een schot gelost, op het oogenblik dat zij zich met haren vrijer in de achterkamer bevond. Het meisje bleef ongedeerd, doch haar min naar is licht gewond. In de deur in hunne nabijheid zijn niet minder dan ongeveer 80 hagelkorrels gedrongen. De dader werd waarschijnlijk door minnennijd gedreven. Te Holterbroek schoot op oudejaars avond een strooper bij ongeluk zijnen kame raad dood, waardoor hij zoodanig ontstelde, dat hij krankzinnig werd. Beide personen waren zeer bevriend met elkander. Uit Stavoren wordt i. d. 2 Januari gemeld: De eerste boot van hier op Enk- huizen heeft wel eene poging gewaagd, om de voorgeschreven reis te volbrengen, maar het ijs in de Zuiderzee heeft haar gedwongen terug te keeren. Men schrijft uit Goes aan de M, Cl Het bericht dat een der lijders aan trichincse alhier overleden is, is slechts gedeeltelijk juist. De man was reeds zoover hersteld, dat de dokter hem verlof gegeven had bij goed weder wat van de lucht te mogen profiteereu. De man waagde zich evenwel bij zeer slecht weder aan de buitenlucht, wat eene instorting tengevolge had, welke den dood met zich bracht. Te Stratum, in de onmiddellijke na bijheid van Eindhoven, is door den heer J. F. Van Bronckhorst Leijds eene fabriek op gericht van snaren voor muziekinstrumen ten viool, violoncel, contrebas, harp, enz. Dit is de eerste inrichting van dien aard, welke in Nederland bestaat. Tot uu toe werden hier de snaren uitsluitend betrokken uit Italië en Duitschland. De qualiteit, zegt de Meier. Ct., wordt nu reeds eenparig door kenners en artisten als uitstekend geprezen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BGLËIË. Zondagavond, tusschen 10 cn 12 uren, is het Alhambra-theater te Antwerpen af gebrand. Het Alhambra Thé&tre was een kleine schouwburg, gelegen op de Keijser's lei dicht tegen het groote station. De tooneel- zaal lag achter twee koffiehuizen, waartus- sclien de ingang naar het theater liep. Hadde de brand gedurende eene vertooning moeten uitbarsten, de schromelijkste onheilen waren te vreezen geweest. Gelukkig was er niemand in de zaal. Men zegt dat de brand in een belendend perceel begon. De schouwburg werd voor een twintigtal jaren gebouwd door dé heeren Victor Dries- eens en Felix Veynère, die hem eenen kor ten lijd exploiteerden. Toen de eerste het bestuur van den stedelijken schouwburg op zich nam, diende het Alhambra Theater nog slechts voor vreemde troepen, die er bij zeldzame gelegenheden in optraden. Voor 4C3 <SB EET 3EBL "EC» een tiental jaren beproefde een stoutmoedig ondernemer het, er eenen Vlaamschen lyri- schen troep te laten spelen; na weinige weken leed het waagstuk schipbreuk. Sedert dien werden de voornaamste winsten gevon den in de opbrengst der vastenavond-bals, die er vooral in de laatste jaren een bijzon der publiek lieenloklen. Dat de vlammen spoedig de licht getim merde, meest uit hout en doek bestaande zaal verslonden haddenis te begrijpen. Een oogenblik scheen de brand ook tot den voorbouw te zullen overslaan, maar spoedig was door de brandweer het gevaar van die zijde te keer gegaan. (N. 11. Ct.) EWBELAÏÏ De koningin hield den 30n December op Osborne, eiland Wight, haar tegenwoor dig verblijf, eene zitting van den geheimen raad. Daarna ontving zij nog eenige nage komen jubileums-adressen en geschenken, o. a. een adres uit Kimberley in Zuid-Afrika. Dit adres was besloten in eene doos van Zuid-Afrikaauseh ivoor, opgemaakt met goud, diamauten en crocidoliet van bet land en omzoomd met struisveeren en werd der ko ningin aangeboden namens liet gemeente bestuur van Kimberley en de bevolking van Griqualand West, in de kolonie van de Kaap de Goede Hoop. Een petitie van 1,132,000 vrouwen van Engeland, om den verkoop van sterken drank des Zondags te verbieden, zal aan de koningin worden voorgelegd. De Sultan van Zanzibar heeft de sou- vcreiniteit over een deel van zijn kustgebied voor 50 jaren afgestaan aan Engeland. Alle avondbladen wijden hoofdartikelen aan het eeuwfeest van den Times, die giste ren zelf naar aanleiding vau het honderd jarig bestaan van het blad, eene gebeurtenis, zooals zij zegt, belangrijk voor de dagblad pers der geheele wereld, een hoofdartikel leverde, terwijl andere artikelen in de Times de geschiedenis leveren van het blad gedu rende de afgeloopen eeuw. De eigenaars, uitgevers en redactie ontvangen een groot aantal gelukwenschen, ook uit het buitenland. .t t4k!tIJ 54. President Carnot gaat een rondreis door Frankrijk maken. De rechter van instructie Vignaud, in de zaak Wilson, heeft Zaterdag een onder houd gehad met de procureur der republiek Bernard en hem den uitslag van zijn onder zoek medegedeeld. Bernard zal nu binnen weinige dagen besluiten nemen, volgens welke de heer Vignaud op bepaalde wijze uitspraak zal doen, hetzij door een bevel van niet-vervolging uit te spreken, hetzij door de beschuldigden naar het hof van assises te verzenden. Sangerlédie indertijd op den com missaris van politie te Pagny sur Moselle een schol gelost heeft en onlangs uit een krankzinnigengesticht gevlucht is, zal zeer waarschijnlijk niet weer daarin opgesloten worden. De man heeft zijn ontvluchting een maand lang met zoo groot beleid over legd, dat men hem zelfs groote scherpzinnig heid toeschrijft. ITALIË. Een particulier telegramgister door de Tijd uit Rome ontvangenmeldt omtrent de plechtigheden van eergisteren het vol gende Te half negen verliet de H. Vader ziju vertrekken en begaf zich naar de St. Pieter langs de trap, die tot de kapel van het H. Sacrament toegang geeft. Daar was het gansche kapittel van Sint Pieter in plecht gewaad aanwezig. De II. Vader verrichtte er de adoratie en de voorbereiding tot de H. Offerande. Middelerwijl begaven zich de kardinalen naar de kapel der PietA (de eerste rechts zoodra men de St. Pieter binnentreedt). De II. Vader bekleedde zich daar met het misgewaad en nam plaats op de Sedia Ges- tatoria. Voorop traden de prelaten der anti camera van Z. II., daarop volgden de ka nunniken in roket en met hermelijn gevoerd muzetta, de kruisdrager mgr. Falcioni, mgrs. Lentipatriarch van Constantinopelen Sam- miniatelli, auditeur van de Apostolische Ca mera die Z. H. aan het altaar assisteerden; eindelijk Hunne Eminenties de leden van het H. College van Kardinalen. De Sedia was omgeven door de officieren der edel- wacht, die der Zwitsers en der palatijnsche wacht in groot tenue en werd gevolgd door den majordomus cn den Maestro di Camera van Z. II., den prins assistent bij den Pau selijken Troon en alle verdere dignitarissen van de pauselijke hofhouding. De hoog waardige patriarchenaartsbisschoppen en bisschoppen wachtten de aankomst van den stoet af in het Presbyterium. Ondanks de menigte, die de Vaticaansche Basiliek vulde en die op 60,000 personen wordt begroot, heerschte de gansche hei lige plechtigheid door de meest volstrekte orde. Het front der Sint-Pieterskerk was door een kordon troepen afgezet; binnen de kerk omringde de pauselijke lijfwacht in groot tenue het Altaar der Confessie, dat prijkte met het kruis, uit Oostenrijk den H. Vader ten geschenke gezonden. De tiaar, die door de geloovigen van Parijs den jubilaris werd gezonden, was in gebruik genomen, alsmede het karsuifel, dat de aristocratie van Rome den Paus ter ge legenheid van zijn jubilé vereerd had. De heer Margry (te Rotterdam) genoot de hooge onderscheiding dat ook ziju missaallezenaar aan het pauselijk altaar dienst deed, terwijl de mijter, die Z. H. tooide, een jubilé- geseheuk was van Z. M. den Duitscheu keizer. Bij het binnentreden vau den tempel werd Z. II. met geestdriftvolle toejuichingen be groet: het Leve de Paus-koning! daverde in alle talen schier der wereld langs de reus achtige gewelven. Toen de H. Vader bij het altaar der Con fessie was aangekomen, verliet hij de Sedia gestatoria en beklom het altaar, om de H. Mis te lezen, met het aangezicht naar het volk gekeerddat uit het schip en het tran- secpt der balisiek alle bijzonderheden der heilige handeling kon volgen. Middelerwijl voerde de Sixtijnsche Kapel onderscheiden composiliën uit in Palestrijnschen stijl. Op het oogenblik der elevatie weerklonken zil veren bazuinen die een heerlijk effect teweeg brachten. De Sixtijnsche Kapel deed zich op bewon derenswaardige wijze hoorenvooral in het engelenkoor, dat in den koepel werd ge zongen. Alleraangrijpendst was het Te Deum, dour den H. Vader aangeheven, door al de duizenden aanwezigen in koor werd voort gezet. Na het Te Deum werd den H. Vader de groote pontificale kap omgehangen; de mijter werd voor de tiaar verwisseld, en de Paus besteeg wederom de Sedia, die voor de ba lustrade der Confessie werd gedragen, waar Z. H. den zegen gaf urbi et orbi. Na afloop keerde de H. Vader met het gevolg, dat hem bij zijn intrede vergezeld had, naar de kapel der Pieth terug. Zoo mogelijk was de geestdrift der dichte me nigte nog treffender dan zij zich betoond had vóór de H. Offerande. Onbeschrijflijk was het tooneel, dat de Sint-Pieter aan bood. De hooge jubilaris was zichtbaar aange daan. Het Sint-Pietersplein was zwart van volk. Des avonds waren de gansche voor gevel van St. Pieter, de kolonnade om het plein en bovendien tal van andere kerken geïllumineerd. Ook veel particuliere wo ningen. De vertegenwoordiger van Z. M. onzen koning, baron Van Brienenwerd met bij zondere blijken van ingenomenheid ont vangen. Deze week wordt te Rome de bisschop van Olinda, in Brazilië, met eene deputatie verwacht, om den paus zijne gelukwenschen aan te bieden. De bisschop brengt een geschenk mede, eigenaardiger en kostbaarder dan edelgesteenten, merkt een blad op: verscheidene negers, die vrijgemaakt zijn ter gelegenheid van 's pausen jubileum. Te Rome werden 30,000 vervalschte toegangskaarten voor de nieuwjaarsplechtig heid ontdekt. Dit had ten gevolge, dat al de echte kaarten moesten worden herdrukt. Te Rome loopt het gerucht, dat de Italiaansche troepen eene nieuwe nederlaag te Massowah geleden hebben. Officieel is niets daarvan bekend. Intusschen is door dit bericht een ontmoedigende indruk ge maakt, omdat men weet dat het gehalte van den soldaat niet zoo goed is als opti mistische telegrammen zoo gaarne willen doen gelooven. Ook weet mendat de ge zondheidstoestand veel te wenschen over laat. De regeering moet met dit alles zeer verlegen zijn. DDIIICIILAND. De keizer en de keizerin woonden Zondag in den voormiddag den dienst in de hofkapel met klein gevolg bij. Te 11^ uren ontvingen zij de gelukwenschen van de leden van hun huis en daarna die van de hooge hofdignitarissen. Te 12.15 uren werden generaals en kolonels der lijfregi menten tot den keizer toegelaten, vervolgens de ministers en eindelijk de ambassadeurs. Te vijf uren had een familiemaal aan het hof plaats. Zoowel in diplomatieke als in finan- cieele kringen laat men zich heden hoop voller over het bewaard blijven van den vrede uit. Het is bekend, dat er in de jongste weken geene verdere troepenbewe gingen op groote schaal hebben plaats gehad; en verder is het authentiek, dat de Russische gezant Lobanoff te Weenen op den Sylvesterdag in het departement van buitenlandsche zaken, wel is waar slechts

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2