BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITËNLANDSCHE BERICHTEN. door hij twee ribben brak en in bedenkelij ke!) toestand verkeert. Ook nog De GelderlanderDe Nieuwe Delftscie Courant, De Post, De Stad Osei en De Courrier hadden feestnummers bij gelegenheid van bet Priestcrjubilé van den Paus. „Eigen Haard" bevatte een portret met levensschets van Paus Leo XIII. Op den Uil te Dordrecht lieten oude jaarsnacht de ouders een kind van nog geen twee jaren bij een brandende kachel alleen, liet kind schijnt aan 't kruipen te zijn ge raakt en is zoo met den gloeienden pot in aanraking gekomen. De bovenburen ont waarden door den opstijgenden stank dat er iets gaande was en waarschuwden de politie, die het deerlijk verbrande kind Ier verzorging naar het ziekenhuis bracht. Waarschijnlijk zal het kind er niet boven op komen. MUZIEK, EETTERKX K.V K»X8T. Blijkens te Amsterdam ontvangen tele grammen wekt Possart te New-York een geestdrift zooals geen Duitsch kunstenaar vddr hem wist te doen ontvonken. De bladen, zoowel die in de Duitsche als in de Engelschc taal, wijden hem groote artikelen vol lof. Er is een opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde goedkoope uitgaaf van het Possart-album uitgekomen dat gretig aftrek vindt. (Bil.) OFFICIEELË BERICIITEX. Door Z. M. zijn bij den staf der art. benoemd: tot hoofden respectievelijk van de pyrotechnische werkplaatsenvan de geschut gieterij en vap de werkplaatsen voor draag bare wapenen: de luit.-kol. D. J. Soutendam dir. der pyrotechnische school, de majoor L. J. Risseeuw, dir. van 's rijks gieterij van bronzen geschut, en de majoor C. L. Van Pesch, insp. der draagbare wapenen. - Door Z. M. is aan den burgemeester van Hurwenen, mr. J. Q. De Groot Schim mel, toestemming verleend om tot 23 Mei 1888 te Zaltbommel te blijven wonen. Door Z. M. zijn pensioenen verleend, als: J. N. Winter, gew. adjunct-commies le kl. ter prov. griffie van Noord-Brabant, f1088; W. G. E. Bertram, gew. commies ter prov. griffie van Drente, f 1 i68mr. B. J. Lintelo baron Ds Geer van Jutphaas, gew. hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, f2535; dr. W. A. Heeker, gew. hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen, f4000; N. G. Tholen, gew. con cierge aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, f213, B. A. Erhatz, gew. hoofd eener openb. lag. school te Beek, gem. Ubbergen (Gelderland), f 686J. A. Kruis- selbrink, gew. hoofd eener openb. lag. school te Eist (Gelderland), f 627 J. Ver- mey, gew. onderw. aan de openb. lag. school te Helder (Noordhollaud), f 400J. A. Gase, gew. onderw. aan de openb. lag. school le kl. n°. 3 te Amsterdam (Noordholland), f 424B. of B. S. Teijemagew. hoofd eener openb. lag. school te Opeinde, gem. Smallingerland (Friesland), f567; D. Rijnen berg, gew. hoofd der ojienb. lag. school n°. 2 te Haarlemmermeer (Noordholland). f645. De koning en de koningin verleenden gisteren te 1 ure de gebruikelijke nieuw jaarsreceptie aan de civiele en militaire leden der hofhouding, de ministers, deu vice-pre sident van den raad van state, den hofpre diker, den president der tweede kamer, den secretaris voor de Luxemburgsche zaken en den directeur van het kabinet des konings. De koningin woonde de oudejaaisavond godsdienstoefening in de Duitsche kerken die voor den nieuwjaarsdag in de Klooster kerk bij. In alle katholieke kerken werd bijzonder plechtig kerkelijk herdacht het priestei feest van den paus. In de St. Ja- cobuskerk a-n de Parkstraat, ontleende de plechtigheid een bijzonder karakter door het opdragen van de hoogmis door mrg. Rinal- dini, pauselijk iciternuncius. Zaterda! ond is in 56jarigen leeftijd te 's Hay, bieden mr. J. G. Rochussen, rijks advocaat. De overledene stond bij de balie hoog aangeschreven om zijn nobel karakter, kennis en vernuft. Zijn pleidooien tintelden steeds van geest. Eene sleepende kwaal dwong hem voor alle betrekkingen aanvankelijk was hij ook lid van den raad "an toezicht te bedanken, terwijl hij al leen als rijks advocaat en rechter-plaatsver- vanger zooveel mogelijk werkzaam bleef. De koning vereerde hem met de ridderorde van den Ned. Leeuw en het officierskruis van de Eikenkroon. De laatstgenoemde onderscheiding werd den heer Rochussen geschonken wegens zijnen bijstand in de regeling der nalatenschappen bij de konink lijke familie. (ik. R. Cl.) w -®ns> e® «-3 ataa Men scluijft aan de N. R. Ct.\ Volgens kop. besluit van 28 Nov. wordt door ieder gemeentebestuur rene belooning toegekend aan de schatters en herschatters van de gedeelten van woningen der zooge naamde lodgers, en wel 25 cent voor iedere schatting. Wanneer de schatters niet wonen in de burgerlijke gemeente waar de schatting is verricht, wordt het bedrag daarvan met vier gulden vermeerderd. De schatting ge schiedt volgens art. 2 door drie schatters. Daar nu o. a. Hoogezand, Wildervank, Noord broek en Zuidbroek ieder één lodger rijk zijn, komt in die gemeenten die lodger op f 12.75 te staan. Van het kol. werfdepot vertrokken in hel afgeloopen jaar naar Oost-lndië 1840 militairen, t. w.: 1448 Nederlanders, 245 Duitschers, 56 Belgen, 38 Luxemburgers, 33 Zwitsers, 9 Oostenrijkers, 4 Franscben, 2 Russen1 Noor, 1 Deen en tevens 3 apothekers-bedienden. Naar West Iudië ziju 42 man uitgezonden. Zaterdagavond zou een jongmensch aan den Hofdijk bij zijn meisje den oude jaarsavond komen doorbrengen. Te ruim half tien uur kwam hij in eenen opgewon den toestand daar aan en begon al dadelijk tegen haar te razen en te tieren. Daarop werd hij door den vader van zijn meisje de deur uitgewezen. Het gevolg was, dat hij in vreeselijk opgewonden toestand zich naar zijn huis te Kraiingen begaf, daar zijnde, van een stoel viel en overleed. (IV. R. Ct.) In den leeftijd van bijna 93 jaar is te Haarlem overleden Hendrik Suitslijn. In 1814 werd hij bij de landmilitie opgeroepen, woonde het beleg bij vau Bergen-op-Zoom en verbleef in 1815 in Frankrijk. I11 1819 werd hij weder ingedeeld in de 10e af- deeling infanterie, le fiankeurcompagnie, in 1824 verliet hij den militairen dienst. Hij was versierd met het zilveren kruis. Zaterdagmiddag (e ongeveer half 2 uren is brand uitgebroken in de afgezonderd staande loods van het krankzinnigengesticht Meerenberg, onder Bloemendaal, waarin bed- degoed werd gedroogd. De brand is door de aan het gesticht aanwezige brandspuit gebluscht, doch de loods en het daarin voor- handene ziju verbrand. Een loodgietersknecht (niet tot het perso neel behoorende) heeft bij het onvoorzichtig stukslaan van eene glasruit een zijuer vin gers zeer belangrijk verwond. Het Panopticum te Amsterdam is in het afgeloopen jaar bezocht door 85,000 bezoekers, waarvan 32.000 de Gruwelkamer bezochten. Het Panorama werd bezocht door 86,026 bezoekers, de kunstzaal door 10,192. Door visschers van Terschelling is aan 't strand een zeepaling gevangen van 28 oude ponden zwaarte, waarvoor f7 werd gevraagd; het dier zal worden verzonden. Dezer dagen had te Zoelen een zeer droevig ongeluk plaats. Een 16jarig jonge ling, werkzaam zijnde op de boerderij van den heer H., werd door den drijfriem der machine gegrepen en eenige malen rondge slingerd voordat de machine tot stilstand kou worden gebracht. Deerlijk gekwetst werd hij opgenomen en was eenige uren later reeds overleden. Uit Wommels wordt aan deN.R.Ct. gemeld: Vóór vijftig jaar lagen in deze streken tal van terpen verspreid. Langza merhand verdwijnen echter deze overblijfse len uit het grijs verleden, om met hunne kostbare boven-aarde aan de omliggende landerijen vruchtbaarheid te schenken. Eene der hoogste terpen uit deze omgeving zal eerlang weder verdwijnen. Voor eene som van f 7000 is deze terp, groot p. m. IJ 11. A., verkocht, en denkt binnen korten de tegenwoordige eigenaar met het afgraven te beginnen. Toen de huisvrouw van A. li. in de Korte Schijfstraat te Tilburg vrijdagochtend hare „falie" uit het kabinet wilde halen, vond ze dat meubelstuk (het kabinet) open gebroken, en kwam tot de ervaring dat van een der twee kommen, die daar met geld gevuld stonden, de inhoud was ver dwenen. Het geld was het eigendom van een rijk ingezetene, voor wien A. H. wekelijks de huishuur van woningen ophaalt. Eene lade waarin H. eene groote som en verschillende gouden voorwerpen geborgen had, bleef on aangeroerd. De politie, met het feit in kennis ge steld, doet onderzoek. (2'. C.) RELGIK. Het jaar 1887 heeft nog een bekend staatsman door den dood weggerukt nl. den heer Jules Van Praet, minister van het huis des konings le Brussel, als diplomaat, his «3 «eb x-sjt wits. .ti r«r rsr"«» torieschrijver en verzamelaar van kunstvoor werpen bekend. Hij was in 1806 te Brugge geboren. Woensdagavond hadden koning Leopold en zijne gemalin hem bezocht, maar hij herkende hen niet meer. Hij was sedert eenige jaren blind en lijdende. dvltlchl&Vn. Uit Berlijn wordt van 31 December aan de N. R. Ct. gemeldHedenavond brengt de cfficieele Reiclsanzeiger onmiddellijk na het hofbericht, dat graaf Herbert Von Bismarck bij den keizer in audiëntie werd ontvangen, den Frausehen tekst der veelbe sproken valsche diplomatieke stukken. Zij bestaan uit vier stuks. N". 1 is een brief van prins Ferdinand van Bulgarije aan de gravin van Vlaanderen, gedagteekend van 27 Augustus 1887. Prins Ferdinand beklaagde zich bij de gravin, wier moederlijke toegenegenheid hij te Ischl heeft leeren waardeeren, dat hij om zoo te zeggen alleen tegeuover Europa stond. De Sultan en de Czaar waren hen/ rechtstreeks vijandig gezind. De stemming te Weenen was niet bemoedigend; zelfs was door het VVeeuer hof de koning der Belgen aangezocht om hem (prins Ferdinand) over te halen van de Bulgaarsche heerschappij afstand te doen. Koning Leopold had echter aan de Weener opdracht niet voldaan, omdat hij met prins Ferdinand niet op eenen goeden voel stond. Daarop zet de prins uiteeu, dat hij de Bul gaarsche kroon niet zou hebben aangenomen, wanneer niet uit Berlijn heimelijke aanmoe digingen tot hem gekomen n aren. Ten be wijze daarvan voegt hij er het afschrift bij van eene „volkomen" authentieke, door de hand van den Duitschen gezant te Weenen, prins Reuss, geschreven nota, die evenwel niet onderteekend was. Op grond van deze hem van Duitsche zijde verzekerde onder steuning verzocht hij de gravin van Vlaan deren, haren invloed in de eerste plaats aan te wenden bij haren verheven broeder, koning Karei van Rumenië, opdat deze zijn betee kenenden invloed bij het St. Petersburgsche hof zou aanwenden, om Czaar Alexander vriendelijk te stemmen. Met het oog op zijn Bulgaarsch volk kon hij zelf niet met die energie eene proef van zijn respect voor Czaar Alexander afleggen, als hij wel wenschte. Des te beter zou koning Karei van Rumenië voor hem te St. Petersburg kunnen spreken. Verder mocht de gravin van Vlaanderen zich moeite geven bij koning Leopold van België, om dezen te bewegen ten zijnen gunste te Weenen tusschenbeide te komen, waar de sympathieën voor hem (Ferdinand) zeer verzwakt waren. Dit is de iuhoud van het eerste valsche stuk. De daarin vermelde nota is de reeds bekend geworden gefingeerde nota, die van den prins Von Reuss afkomstig heette te zijn en die nogmaals woordelijk als n°. 2 van de valsche documenten wordt mede gedeeld. Daaraan sluit zich als n°. 3 aan een van 16 September 1887 gedateerde tweede brief van prins Ferdinand aan de gravin van Vlaanderen, waarin hij haar bedankt dat zij ten zijnen gunste bij koning Karei van Rumenië is tnsschenbeide gekomen. Evenwel betwijfelt hij het, of koning Karei nog iets te St. Petersburg vermag. Evenzoo bedankt hij voor eene poging der gravin van Vlaan deren ten zijnen gunste te Berlijn aangewend. Hij beklaagt zich daarop, dat ook thans nog koning Leopold niets voor hem doen wilde, en voelt zich ontmoedigd omdat de Duit sche politiek in het openbaar vijandelijk tegen hem optrad en daarentegen door hare agenten te Sofia hem voortdurend tot vol harden aanspoorde, wijl zich onvoorziens de internationale" politiek zóó kou veranderen, dat Duitscbland ook openlijk voor hem partij kon kiezen. N°. 4 der valsche stukken is van 21 Augustus 1887 gedateerd (dit zal wel 9 of 10 moeten zijn) en doet zich voor als eene soort van samenvattend bericht uit de derde hand over de verdere briefwisseling tusschen Ferdinand en de gravin van Vlaanderen. Daarin wordt medegedeeld, dat van de be zoeken van Kalnoky en Crispi bij Von Bis marck prins Ferdinand nieuwe verzekeringen van Von Bismarck van meer directen en formeelen aard had ontvangen, inhoudende dat de toestand van Bulgarije grondig on derzocht en de consolideering van dien toe stand door de mogendheden van midden- Europa met een gunstiger oog werd aangezien. Die mogendheden hoopten, dat Bulgarije niet door eene onverstandige houding zijner politiek hare staatkunde zou dwarsboomen. Voorloopig moest Bulgarije zich zooveel mogelijk stilhouden en inwendig voor rust en orde zorgen, den Sultan onderdanig be handelen en met Rumenië de beste betrek kingen onderhouden, maar bestendig zich gereed houden om voor zekere gevallen aan Rumenië voorstellen te doen, die later nader zouden worden omschreven. Daarop wordt vermeldt prins Ferdi nand voor het ontvange>zer instructies naar Berlijn had moetenmenom per soonlijk te vernemen, wtusschen Von Bismarck en Kalnoky moetrekking tot Bulgarije op Friedrichsrulbesloten was. Hij had echter een wenk Berlijn ont vangen, om van dezen stals te compro- mitleerend af te zien. Priferdinaod ver zocht de gravin van Viseren om van deze nieuwe wending zoowr.ni Belgischen koning als diens raadgever baron Lam- bermont, als den besten kei van het Oos ten, nauwkeurig in te lim Voor het overige was hij (prins Ferdid) thans be sloten, geheel de Duitsche aming te vol gen en de dingen af te waoi. Dit is de inhoud der uiirige valsche stukken. De Reichsameiger merkfiaarbij op: Het is ^ekend, dat op bi van Z. M. den keizer van Rusland aaun Duitschen rijkskanselier zekere, de Bulgichequaestie rakende documenten zijn m^edeeld ge worden, ten einde naar den oud en den oorsprong daarvan een onderzoin te stellen. Het is gebleken, dat deze docenten een voudig verzonnen zijn, om oprechtheid der Duitsche politiek verdac te maken. Twijfel aan de eerlijkheid dezemlitiek zou gerechtvaardigd zijn gewees daar de Duitsche politiek de onderuemi van prins Ferdinand van Coburg in Bulgje van den beginne af en ten allen tijdeeene met de bestaande trrctaten strijdig heeft be schouwd en nog beschoiwt, ench officieel in dezen zin bij alle kabinetti en in het bijzonder bij het Russkche heeiuitgelaten. Men zou daarom, waineer de ukken, en met name dat hetwelk den Duithen gezant te Weenen wordt tegeschreve, echt, en de aanwijzingen in d gefingeerdbrieven in waarheid gegrond ween geweest,2 officieele Duitsche politiek mt recht het irwijt van dubbelzinnigheid e hare officiea uitingen dat van oneerlijkbid hebben kunen doen. De Duitsche regering, die zichnatuurlijk beijvert bij de tvriende mogenóeden het vertrouwen op h<e betrouwbaarhid en op rechtheid in s.nd te houden, heeft er daarom een lerndig belang in gsteld, de onechtheid deriocumenten te don blijken en openlijk beldd temaken. Eet ingesteld onderzoek heefuitgemaakt, dat ei tusschen H. K. H. d'gravin van Vlaaideren en prins Ferdinsd van Coburg nooit eene correspondent^ van welken aard ook, heeft plaats ;haden dat er door den ge zant prins Vofleuss uooit politieke openingen zijn gedaan,als de hem toegeschrevene. Ook de betkkingen, welke aan andere hooge persorges in deze stukken worden toegeschreven zijn gebleken verzinsels te zijn. De doimenten zijn diensvolgens een voudig door t heden niet ontdekte personen verzonnen er,samengesteld geworden, met bet doel wanbuwen tusschen de Europeesche mogendheden te verwekken, zonder dat zij op eenigen feelijken grond rusten. De in ilitaire zaken gewoonlijk voor treffelijk ingechte Kreuzzeitung meldt, dat sedert de iaate weken geen verdere groote verschuivingervan troepen aan de westelijke grens van Ruand hebben plaats gehad. I USLAXU. Volgen! de Grashdanine is een voor stel van de keerlijke commissie, president graaf Pahlen,om de Joden te vergunnen in alle dorpen ran Rusland verblijf te hou den, door de sgeering verworpen. SER VIE. Het kainet is gevormd. Kolonel Granitch treed op als minister van oorlog, en kolonel Fmassovitch als minister van buitenlandsche taken. «RIEHHIiim Op het slacblveld van Cheronea is indertijd door de Grieken een leeuw als gedenkteeken ogericht ter eere van de hel denschaar, die er ten jare 338 voor onze tijdrekening h4 leven liet bij de verdedi ging van de inafhankelijkheid des vader lands. De tand des tijds heeft het gesloopt en tot puin veibrokkeld. Door de Grieksche regeering is oalangs bet plan opgevat dit aloude monument te doen herstellen. De leden der commissie, met deze taak belast, zijn derwaarts vertrokken om haar te vol voeren. italië. De Paus ontving Donderdag ruim 300 bisschoppen en andere prelaten; het spreekt van zelf dat Z. H. na de audiëntie geducht vermoeid was. De koningin-weduwe van Beieren zond den Pans een prachtig gouden hostiekastje en 5000 frs. De Czaar zal een telegram van gelukwensrhing zenden, evenals Alex- der II dat deed aan Pius IX. De te Rome aanwezige kardinalen boden den jubilaris eene herinneringsmedaille aan.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2