BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IFeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en F e e s t «I a g e ;i. ABOEIHEMEIIT: Dinsdag 27 December 1887, W. 303. ADVERTEHTIEH: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsshe Courant. Voor Leiden, per 3 maandenj 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per ftaiaaier 10 Cent. 201e J iargHtig. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheeptiiakerssteejy 6, belioorende bij de Leidsche Courant van 27 December 1887. Mevrouw Boucicaut heeft o. a. 10 millioen aan het armwezen van Parijs ver maakt tot het stichten van een ziekenhuis maar onder voorwaarde dat dit onder de lei ding van geestelijke zusters moest staan. Worden deze niet toegelaten of later daaruit verdreven, dan zou het legaat rechtens ver vallen. De toestand van Louise Michel moet vrij zorgelijk zijn. Het hoogverraad van den luitenant Chatelain doet nog steeds van zich spreken. Eene naar het schijnt officieuse mededeeling dienaangaande luidt als volgt: „Het geval van Chatelain krijgt grooter beteekenis dan men aanvankelijk meende. Den minister van oorlog zijn bescheiden toegezonden, waaruit blijkt, dat het hem gelukt is door tusschenkomst van Duitsche officieren, die zich te Trana ophielden en met wie hij voortdurend in betrekking stond patronen van het Lebel-geweer naar Duitsch land te zenden. De gevangene wordt af zonderlijk gehouden en aanhoudend bewaakt. Men vreest, dat het hem gelukt is een model van het geweer zelf te leveren." De rechtbank te Bordeaux heeft uit spraak gedaan in zake de aanvaring van het Ned. stoomschip „Sirius" en het Eng. stoom schip „Durley," waarbij het laatstgemelde zonk en beeft de „Sirius" veroordeeld tot een schadevergoeding van 120.381 frs. aan de reederij en de verschillende maatschap pijen, waarbij de „Durley" was verzekerd, alsmede in de kosten van het geding. Aan boord van het Fransche trans portvaartuig l'Orne, dat een aantal veroor deelden naar Cayenne zou brengenheeft eene muiterij plaats gehad onder de veroor deelden, die zich zoo onrustbarend uitbreidde dat de commandant zich genoodzaakt zag, veertien der belhamels te laten neerschieten. ITALIË. De senaat heeft in zijne zitting het handelstractaat met Oostenrijk-Hongarije met 68 stemmen tegen 7 goedgekeurd, De Paus zal 50.000 toegakaarten geven voor de jubilé-mis in de Pieterkerk. Te Rome worden na Kerstmis 200 vreemde bisschoppen verwacht. Succide beroemde vast-virtuoos, is thans te Florence, waar hij een spiritistisch blad redigeert. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het adres van deelneming, door deu landdag den Duitschen kroonprins gezondenheeft deze aan den groothertog een schrijven gericht, waarin hij verklaart dat dit bewijs van belangstelling hem diep geroerd heeft. „Bij de thans inge treden beterschap," zegt hij verder, „hoop ik met Gods hulp te mogen verwachten, eenmaal nog de krachten tot vervalling van mijn plicht jegens het vaderland te zullen terugkrijgen. Ik vertrouw op God, die zich zoo vaak goedertieren betoonde. Indien iets op dit ondermaansche mij kan oprichteB, indien iets mijn hart weldadig kan aandoen, dan is het de algemeene belangstelling, welke het vaderland mij betoont en die ik nim mer zal vergeten. Het is mij alsof een band te meer tusschen mijne landgenooten en mij is ontstaan, en ik zie daarin het bewijs dat grooter vertrouwen dan ik mogelijk achtte in mij gesteld wordt. God schenke mij de gelegenheid, mij dit vertrouwen waardig te toonen." De met Von Bismarck zeer bevriende Post bevat een opzienbarend artikelin hetwelk aan prins Wilhelm de raad wordt gegeven, zich niet aan te sluiten bij de ultra conservatieve en orthodox-kerkelijke partij. De kruiperige wijze, zegt het blad, waarop Stöcker en zijne aanhangers zich in de vriendschap van prins Wilhelm trachten in te dringen, kan voor dezen zeiven op den duur slechts schadelijke gevolgen hebben. Reeds is er in breede kringen der bevolking, welke van harte nationaal en monarchaal gezind zijn, te dezen aanzien bezorgdheid en ontwakend wantrouwen ontslaan. In een liberaal blad wordt beweerd, dat er ernstig in de hof- en regeerkringen sprake zou wezen van het afstand doen door den Duitschen kroonprins van zijn recht op den troon, en zulks ten gunste van zijn zoon Wilhelm. Vermoedelijk mist bedoeld gerucht vooreerst nog allen grond van waar heid. Hierbij moet men wel in acht nemen, dat men te San Remo in ernst begint te gelooven aan het herstel van den hoogen lijder, hetgeen blijkt uit de mededeelingen, welke de hofraad dr. Telschow, die zich bij den kroonprins bevond, aan het hof te Ber- liju omtrent den gezondheidstoestand van den kroonprins deed. De stem van den prins is krachtiger geworden. De kroonprins stelde er prijs op, dat de heer Telschow deze goede tijding zooveel mogelijk zou verbreiden. Te Berlijn wordt aan de reis van lord Churchill naar Rusland volstrekt geen poli tieke beteekenis gehecht. OOST i:\ilIJ K. Door de Oostenrijksche regeering wordt een aartshertog als buitengewoon commissaris naar St. Petersburg gezonden. Het Weener Fremdenblatteen van de officieuse organen der Oostenrijksche re geering, spreekt het bericht van den Temps tegen, dat tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland ouderhandelingen zouden zijn geopend over de Bulgaarsche quaestie. Uit Weenen wordt aan de National Ztilung gemeld dat, ondanks alle officieuse tegenspraak uit Kopenhagen, het zich be vestigt dat de gemalin van prins Waldémar, de dochter van den hertog van Chartres, op het slot Fredensborg de bekende vervalschte staatsstukken aan den Czaar ter hand heeft gesteld. De zich te Weenen bevindende leden der Deensche koninklijke familie heb- oen daarover xxachtig hun leedwezen be tuigd. K U SLA Si IS. Op bevel van den czaar zal voorloopig de universiteit te St. Petersburg nog niet gesloten worden. RUMENIE. De Times verneemt uit Bucharest, dat de noordelijke grens van Rumenië versterkt wordten dat de Donau-stoomvaartmaat- schappij besloten beeft hare schepen te doen overwinteren in de Oostenrijksche wateren, hetgeen sedert 1877, naar men verzekert niet geschied is. BILGillU E. De Times verneemt: Uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering vijftig millioen geweer patronen gekocht heeft en onderhandelt over den aankoop van geweren. De Weener correspondent van tie Daily Chronicle seint dd. 21 December: Het is thans een besloten zaak dat aarts hertog Karl Ludwig, vergezeld van zijne gemalin, aartshertogin Maria Theresia, in het begin van Januari naar St. Petersburg zal reizen. Alleen wordt nog gewacht op het antwoord, dat generaal Von Schweinitz op de door hem naar St. Petersburg over gebrachte voorstellen tot oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk zal ontvangen. Wan neer de czaar de voorstellen gunstig opneemt, zal de aartshertog dadelijk afreizen om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen. A M E li I li A. Uit New-York wordt gemeld, dat de minister \an financiën Fairchild, in verband met het bericht dat aandeelhouders van de Leligh Valley twee duizend mijnwerkers uit België lieten overkomen om de werkstakers te vervangen, den ontvanger der inkomende rechten te New-York heeft aangeschreven, dat hij in deze daad eene overtreding ziet van de vreemdelingenwet. Volgens een mededeeling uit New- York is te Rochester een ernstig ongeluk gebeurd. Door een lek in de geleidingen, waardoor petroleum naar een gasfabriek werd gevoerd, vloeide deze in de riolen der stad. Dit had op verschillende plaatsen ontploffingen ten gevolge en een zoo hevigen brand, dat daardoor drie meelfabrieken wer den vernield en eenige personen het leven verloren. De schade bedraagt meer dan 10,000. VENEZUELA. Generaal Guzman Blanco, gevolmach tigd minister van Venezuela bij verschillende Europeesche staten, is, naar de Curagaoscke Courant verneemt, van plan naar Nederland te gaan, om te onderhandelen over de her vatting der diplomatieke betrekkingen tus schen de beide landen. PER TELEGRAAF. ROME, 24 Dec. De Tiber wast met ontzettende snelheid. Men vreest voor eene overstrooming van het lager gelegen gedeelte der stad. PARIJS, 24 Dec. De République Fran- faise bevat eene dépêche uit Weenen, waarin gezegd wordt, dat men in politieke kringen met zeer veel spanning den toestand in Servië beschouwt. De openbare meening is daar zoo geprikkeld, dat men als ontkuoo- ping een staatsgreep of eene omwenteling verwacht. LAATSTE SSERIC5ITEN. Door Z. M. zijn tot bewaarders der hypotheken benoemd: te Eindhoven F. Ilarting thans te Almeloo; te Almeloo J. C. Bouinan, ontvanger te Terborg. Tot ontvanger der registratie zijn benoemd: te Zaandam W. F. Mensiug, thans te Hulst; te Breda E. Groeneveld de Cock, thans te Winschoten; te Zaltbommel G. F. F. C. Van der Schroeff, thans te Woerden. Het nieuw gekozen lid der eerste kamer, de heer Melvil baron Van Lijnden, heeft zijne benoeming aangenomen en zijn geloofsbrieven ingezonden. De minister van buiteulandsche zaken, van financiën en van koloniën bezochten heden Vlissingeu om het te water laten van de Bromo op de werf De Schelde bij te wonen. De vergaderzaal der tweede kamer, die thans 97 zetels bevat, zal met 3 tijde lijke zitplaatseu worden uitgebreid, zullende aan de kamer van honderd de beslissing over eene definitieve inrichting worden over gelaten. Een plan is gevormd om te Scheve- ningen eene wielerbaan aan te leggen. De kosten zijn begroot op f 9000. De burgemeester van Wageningen ont ving gisteren eene som van f 200, namens Z. M. den koning, om aan behoeftigeu in die gemeente werk te verschaffen gedurende den winter. Te Eindhoven en in den omtrek heervcht hevig de pleuris. Talrijke ge vallen en enkele sterfgevallen deden zich reeds voor. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. - Op de voordracht als onderwijzeres le kl. aan de openbare meisjesschool le Schiedam is o. a. geplaatst Mej. M. W. Van Grasstek te Hillegom. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Noordwijk ds. P. J. Baay te 's Gravesande. GEMENGDE BERICHTEN De Belgische gemeente Gossoncourt, bij Thienen, is door een gruwelijke misdaad in opschudding gebracht. Zondagochtend te 9 uren, na de kate- chismusles keerde de dorpsherder naar zijne pastorij terug en zag met verbazing dat de vensterluiken nog gesloten waren. Ongerust verhaastte hij zijn schreden en wilde de deur openen; doch een stuk hout, dat er achter lag belette hem dit en hij moest achter het huis om gaan om door de achterdeur binnen te komen. In de keuken ontdekte hij een gruwelijk schouwspel. De dienstbode lag tegen de kachel in een grooten bloedplas. Eene af grijselijke wonde aan keel en verschillende anderen in het aangezicht toonden genoeg zaam wat er gebeurd was. De moordenaar moet tusschen 7 uren en half 8 binnengedrongen zijn, het meisje met een stuk hout op het hoofd geslagen en haar vervolgens de keel afgesneden hebben, met een keukenmes. Vervolgens is de mis dadiger naar boven gegaan, heeft de deur van de slaapkamer des priesters en vervolgens een koffer opengebroken, waarin een bank biljet van 100 en twee van 20 franks lagen, alsook eenig zilverwerk, gouden en zilveren munt, maar heeft niets gestolen dau het geld; de bankbiljetten en het zilverwerk heeft hij laten liggen. Ouder het lijk der dienstbode lag een met bloed doortrokken broek en de knoop van een jas. De gendarmerie, van het feit verwittigd, stelde aanstonds de noodige opsporingen in het werk. Van huis tot huis gaande met de gevonden broek werd deze herkend voor die van een boerenknecht, Brigé genaamd. Deze tenminste had er een gehad, die op dezelfde plaatsen gelapt was. Brigé werd aangehouden en ondervraagd door het parket van Leuvendat inmiddels was aangekomen. Hij poogde te loochenen, doch een bebloede jas werd gevonden bij eene vrouw tot wie hij in betrekking stond, en toen was hij wel gedwongen zijn misdaad te bekennen. Deze vrouw zou hem namelijk gedwongen hebben, te zorgen dat er geld in huis kwam; toen hij haar zeide wat hij gedaan had, zou zij geantwoord hebben: „Dat is heel wel gedaan F' De bevolking der gemeente is zeer opge wonden tegen den misdadiger, zoodat de gendarmen hem moesten beschermen tegen de volkswoede. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) De kroonprins van Duitschland had voor het Kerstfeest twee reusachtige denne- boomen uit zijn vaderland ontboden. De onvermurwbare Italiaansche douane heeft ze echter, op grond der bepalingen tegen den invoer van planten, niet over de grenzen m.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1