BINNENLANDSCHE BERICHTEN. JR jesü JSL HS S3») <123 UB JBfcCS 4C3 «O» M2T £K. -13. ■TEC® een krediet van 10,000,000 francs toege staan voor den aankoop van 100,000 inaga- zijngeweren met de daarvoor noodige ammu nitie. MADRID, 23 Dee. De senaat heeft het antwoord op de troonrede met 141 tegen 74 stemmen goedgekeurd. ST. PETERS BURG, 23 Dec. De Boe- renzeitung meent te kunnen verzekeren, dat de minister van oorlog geen bijzonder kre diet verlangt. Alle uitgaven voor het leger, met inbegrip van de onkosten voor de ver pleging der troepen, hebben in de afgeloopen week de raming niet overschreden. LAATSTE BEKICHTE1V. De tweede kamer heeft heden het be- grootingswerk ten einde gebracht. Aan het dienstpersoneel van het Loo en aan de vroegere min der prinses heeft de koningin voor het aanstaande kerstfeest een aantal geschenken doen uitdeelen. Za terdag zal de kerstboom ten paleize aan de prinses en vele Apeldoornsche kinderen ver rassingen brengen. Het aantal kiezers volgens het nieuwe kiesrecht zal te Delft vermoedelijk bedragen omstreeks 1800 (de laatstelijk vastgestelde lijst telde er 1071). Te Utrecht is het aantal dergenen, die volgens de opgaven der ontvangers op de kiezerslijsten gebracht moeten worden, 4312; het aantal dergenen, die aanvragen hebben ingediend om op de lijsten gebracht te worden, is 260. Het totaal zal niet veel minder dan 4500 bedragen. Op de thans nog geldende lijsten komen voor 2029 kiezers voor de tweede kamer, en 3038 kiezers voor den gemeenteraad. Op eeue bevolking van omstreeks 30,000 zielen, hebben te Leeuwarden slechts 31 kamersbewoners zich voor het kiesrecht aangegeven. Te Bergen-op-Zoom, met eene bevol king van 12000 zielen en een groot garni zoen, hebben zich slechts 12 bewoners van kamers (waarvan er 2 niet in de termen vallen) voor het kiesrecht aangegeven. GEMENGDE BERICHTEN Barnum'8 olifant Alice, die bij den brand in de menagerie te Bridgeport, Con necticut, in de vlammen omkwam, is ontleed geworden. In zijn maag vond men 300 pennystukken, een gedeelte van een penne- mes, vier parasolringen en een stuk van een looden buis. Te Buret, een plaatsje in België, had dezer dagen een droevig ongeval plaats. Een vrouw, bezig met brood kneden, had een zak met meel op een stoel geplaatst. Haar dochtertje, een aanvallig kind van driejaar, speelde in de kamer. De moeder werd eenige oogeublikken buiten het vertrek ge roepen en tijdens hare afwezigheid klouterde het kleine ding bij den stoel op, waar de zak met meel op stond. Deze kantelde en de inhoud stortte over het kind uit. Het meel drong den neus en den mond binnen en bij de terugkomst der moeder was de kleine gestikt. Een Hollander gebruikte in Indië het middagmaal ten huize van een Chinees, toen een mooi stuk wildbraad op tafel werd ge bracht. Eensklaps kwam de vrees in den Hollander op dat het gebraad van een kat afkomstig was, omdat hij wist dat de Chineezen liefhebbers van kattenvleesch zijn. Hij wilde graag het fijne van de zaak weten maar verstond de Chineesche taal niet, terwijl de gastheer geen Hollandsch sprak. Eensklaps kreeg hij een goeden inval en zeide, op het gebraad wijzende, op vragen- den toon: „miauw, miauw?" De Chinees schudde het hoofd en ant woordde: „waf, wafl" De liefdegaven voor de stad Zug be dragen omstreeks 700,000 fr. Afgevaar digden van den bond en de kantons zullen over de verdeeling beslissen, in het bijzon der met het oog op de noodzakelijke sloo ping van de huizen, die nog in de voorstad staan. De eigenaars van verzonken of nog te sloopen huizen zullen in elk geval worden schadeloos gesteld. De Beyersch-bier actiën Gesellschaft „Lawenbrau" heeft over het afgeloopen dienstjaar M. 1,126,448 winst behaald. De directie stelt voor 14 pCt. dividend uit te keeren. Door Z. M. is bij het leger in Ned.- ludië benoemd tot off. v. gez. 2de kl. de voor dat leger opgeleide militaire student (arts) J. H. Lorey. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot kapt., de 1ste luit. G. A. Meindersma, van dien staf, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het 1ste reg.tot luit.-kol. de majoor J. L Mulder, en tot majoor de kapt. J. A. P. Thcunissen, beide van het 7de reg.; tot kapt.de 1ste luit. C. Bakkervan het 4de reg. De minister van justitie zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van oorlog heeft, ter vol doening van het koninklijk besluit van 16 dezer betreffende de militieplichtigen voor de lichting van 1888, een programma vast gesteld, dat in de Staatscourant van 23 dezer is opgenomen. De koninklijke familie zal, naar het D. v. Z.-II. en 's Or. verneemt, Donderdag 29 dezer, omstreeks halfvier des middags per extra trein van Het Loo in de residentie aankomen. Voor de arrond.-rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht de gewezen assistent ten post- en telegraafkantore te Katwijk aan Zee. Bekl. had van het hem door het rijk toevertrouwde depót van postzegels en brief kaarten, ten bedrage van f 65, een bedrag van f 50 verduisterd en ten eigen bate aangewend. Verder had hij f 22 welke door een inlegger in de rijkspostspaarbank waren gestort, niet in het daarvoor bestemde ge boekt, maar dit bedrag eveneens ten eigen bate aangewend. Verder bleek nog uit de behandeling dezer zaak dat bekl. van eene arme vrouw, de moeder van den postbode, successievelijk f 585 had geleend om verschillende onre gelmatigheden in zijne administratie te dek ken en die vrouw zoodoende van baar zuur verdiende spaarpenningen had beroofd. Subst.-officier van justitie, mr, baron De Vos van Steenwijk, die in deze zaak het O. M. waarnamwees op het ernstige van de door bekl. gepleegde feiten en requireerde voor dezen 18 maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op a. s. Don derdag. Uit Den Haag wordt aan het H.blad bericht, dat daar sprake is van de oprich ting eener Oost-Indische kiesvereeniging. Men wil door de stichting van zulk eene vereeniging bevorderendat de belangen van Ned.-Indië in de tweede kamer beter dan tot dusverre worden behartigd, ook in het moederland zelf. Voor de betrekking van huismeester- boekhouder bij het ziekenhuis te 's Hage hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. De Rotterdamsche rechtbank deed gis teren uitspraak in de vroeger medegedeelde zaak van den sleeper en den bakker die te Rotterdam in den avond van 7 September tijdens de anti-socialistische woelingen in eene woning in de Prinsenstraat, bewoond door L. De Zeeuw en diens echtgenoote, met een stok de glazen insloegen. De sleeper werd veroordeeld tot drie maanden en de bakker tot een maand gevangenisstraf. Te Haarlemmermeer is uit eene ge sloten kist, toebehoorende aan den 80-jari- gen M., ontvreemd een koker, bevattende eenige papieren van waarde en een bedrag van pl. m. f 75 aan geld. De koker is laterberoofd van zijn inhoudterugge vonden. Van den diefstal wordt een ge wezen militair verdacht, die zich echter uit de voeten heeft gemaakt. Bij aanhoudend vriezend weder zal er binnen een paar dagen te Haarlem gelegen heid zijn voor liefhebbers om zich met schaat senrijden te vermaken. Door de goede zor gen van de IJsclub aldaar is een uitgestrekt weiland met behulp van een stoomwerktuig onder water gezet, terwijl aldaar een net gebouw is opgericht, voorzien van eene groote koffiekamer, afzonderlijk salon voor dames, keuken, buffet enz. Het voornemen bestaat, de ijsbaan 's avonds electrisch te verlichten. Door de algemeene vergadering van 21 December van het „Genootschap ter Bevordering der Natuur-, Genees- en Heel kunde" te Amsterdam zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven: I. Het genootschap vraagt eene geschie denis der Nederlandsche geneeskunde en der Nederlandsche geneeskundigen van den dood van Boerhaave tot aan de wet op het hooger onderwijs van 1875. Gouden medaille en f 300, te beantwoorden vóór 1 Jan. 1890. Er bestaat geene volledige geschiedenis der Nederlandsche geneeskunde. Ludeking gaf eene belangrijke studie tot 1575, door het genootschap in 1847 met de zilveren medaille vereerd; het genootschap schreef in 1859 een vervolg op dat werk uit; Banga gaf dit in 1868 door tot en met Boerhaave de geneeskundigen te schetsen. Eene be handeling van het daarop volgende tijdperk is zeer geweuscht. II. Het genootschap verlangt het aandeel te zien aangewezen dat de scheikundigen in Frankrijk, in Engeland, in Duitschland en in Nederland hebben gehad in het tot alge meene erkenning brengen van het systeem van Lavoisier, met verklaring van het ten deze bestaand verschil. Voor de beste en op zich zelf bevredigende beantwoording dier vraag biedt het genootschap zijne gou den medaille en f 300 aante antwoorden vóór 1 Januari 1890. Tot nieuwe gewone leden zijn o. m. be noemd de heeren dr. C. L. Van der Burg en dr. W. Eiuthoven, hoogleeraar te Leiden. In Krasnapolsky te Amsterdam ver gaderden Woensdag de vertegenwoordigers der kleine anti-revolutionaire pers, met liet doel tot meer onderlinge samenwerking te komen. Omtrent den diamanten-diefstal te Amsterdam meldt de Amst.: Van Dinsdag- op Woensdagnacht is in de diamantslijperij op de Nieuwe Achtergracht, tusschen de Roeterstraat eu de Muidergracht, een dief stal van diamanten gepleegd. Daar er ge durende de drie en veertig jaren, dat de slijperij aldaar gevestigd is, nooit een dief stal is voorgekomen, scheen men het niet noodig te oordeelen het gebouw te bewaken. De slijpers borgen hunne gereedschappen in ladendoor de maatschappij in gebruik ge geven, welke met eene kram en een hang slot waren gesloten. De oogenschijnlijke veiligheid, welke er heerschte, schijnt bet bij hen tot eene gewoonte te hebben ge maakt, om daarin ook de in berwerking zijnde diamanten te bergen. Gislerenochteud omstreeks half zeven werd de diefstal ontdekt, eu weldra bespeurde men dat in twee kamers 69 laden waren opengebroken en daaruit ontvreemd waren 950 diamanten, rozen eu brillanten, alle ongeveer voor de helft afgewerkt, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van drie h vier duizend gulden. Deze diamanten be hoorden aan verschillende werkliedendie ze van hunne patroons ter bewerking hadden ontvangen. De schade wordt dus door hen geleden. Een vader, wiens zoon ook onder de be stolenen behoort, is van den schrik plotse ling gestorven. Vermoedelijk waren de dieven met de localiteit zeer goed bekend. Buitenbraak ten minste is er niet geschiedde daders zullen zich hebben laten insluiten. De po litie, die onmiddellijk ter plaatse werd ge roepen, kon niets anders dan het feit con- slaleeren, maar nam twee half verbrande kaarsen in beslag, die door de dieven waren achtergelaten. Een kleine jongen beweert de daders 's morgens gezien te hebben; zij droegen doeken over het gelaat, waaruit is af te leiden, dat de personen vreesden herkend te worden. Het is niet in het voordeel der dieven, dat de diamanten half zijn afgewerkt, daar aan zijn ze herkenbaar; en de gewoonte bestaat een half afgewerkte diamant nooit te koopeD, tenzij de herkomst nauwkeurig bekend is. Gelegenheid om ze geheel af te werken is moeilijk te vinden. Op verzoek van den opzichter, den heer D. Barendz, maken wij van deze bijzonderheid melding. Heeren handelaars in diamanten, ook in de provincie, kunnen dus op hunne hoede zijn, en bij aanhouding de politie kennis geven; trouwens deze is reeds bezig het meest nauwkeurig onderzoek te doen. Toen in den nacht van Zondag op Maandag de diensthebbende klerk aan het station te Amersfoort rustig zat te werken, verscheen eensklaps een man voor hem, met een mes in de hand, waarmede hij hem te lijf wilde. Gelukkig wist genoemde klerk aan het gevaar te ontsnappen. Bovendien werden dien nacht alle wissels verzet, het geen de grootste ongelukken ten gevolge had kunnen hebben voor de passeerende nachttreinen. Men meent den dader reeds op het spoor te zijn. Dronkenschap schijnt de oorzaak. H. v. H., koetsier te Wijk-bij-Duur- stede, had door een misverstand het onge luk carbolzuur te drinken. Zijn toestand is bedenkelijk. Geneeskundige hulp werd dade lijk verleend. Volgens de Post worden er, met het oog op de aanstaande verkiezingen, te Arn hem pogingen aangewend om de conserva tieve partij uit haar verval op te heffen. Eergisterennacht heeft op de Ooster- spoor bij de halte Stroe (Veluwe) eene bot sing plaats gehad tusschen twee goederen treinen. Eenige wagens zijn verbrijzeld, een deel der goederen is vernield, doch van het treinpersoneel is niemand gewond. De weg was gisteren versperd, zoodat de reizigers op de plaats waar het ongeluk is voorge vallen, van trein moeten verwisselen. De sneltrein uit Duitschlanddie anders om 10.33 te Amsterdam aankomt, beeft door het ongeluk groot oponthoud gehad en is eerst om 12.35 aldaar aangekomen. Een groot aantal werklieden was gisteren bezig den weg weder vrij te maken. De vraag of kapelaans zouden moeten beschouwd worden als inwonende huurders en recht hadden op het kiesrecht, zal in de vergadering der vereeniging van burgemees ters eu secretarissen in Twente worden be handeld. Deze vergadering is belegd tegen Donderdag 29 dezer. Een droevend ongeluk bad te Win schoten in den nacht van Zaterdag op Zon dag plaats. De pijpendoppenmaker Cohen en vrouw bewoonden met hun tweeën een der vertrekken van het Israelietisch armhuis. De man was een rechte ongeluks vogel; nu eens werd hij hier, dan weer daar uit een sloot, een gracht of een kanaal ge haald, en doch ter zake. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de man in den laten avond van Zaterdag het bed verlaten en zich eene slaapplaats op den vloer gezocht nabij het vuur, waarom heen ongeveer een 20 h 25tal turven was geplaatst. De kleêren schijnen nu vlam te hebben gevat en de man rolde zich om en omwant men be speurde later verschillende gaten in den vloer, en stond eindelijk als het ware in vlam. Zonderling genoeg ontdekte Rebekka, zijne vrouw, vóór haar man geheel in brand stond, niets; zij scheen derhalve in vasten slaap te zijn. Toen echter zou zij naar bui ten zijn gegaan, roepende: //brand!" „Waar is dan de brand?" vraagt de nachtwacht Keijer. „Och", zegt ze, „mien olie kerel staat in brand!" Spoedig sprongen eenige reddende buren toe en trachtten, door den man de kleeren van zijn lichaam te scheu ren en met water te bevochtigen, den brand te blusschen. De man echter was half ver stikt en meer dan half verbrand. Wel werd de hulp van dr. T. Haakma Tresling inge roepen, doch voor het behoud van bet leven van Cohen was geen kruid meer gewassen. Wel deed men nog, wat mogelijk was, maar de man blies ongeveer 7 uur in den mor gen den laatsten adem uit. De rechterzijde van zijn lichaam vooral was zeer diep inge brand. Door dezen dood heeft, naar men wil, Winschoten zijn eenigeu vrijen pijpen doppenmaker verloren. (N. W. Ct.) Te Maarheeze is door onbekende die ven Dinsdagnacht, door braak, eene som van ruim f 1820, aan verschillende munt specie en papier, ontvreemd. De dieven moeten de richting van Weert ingeslagen hebben, doch zijn, niettegenstaande de ijve rigste nasporingen der maróchausséeniet achterhaald. Het vermoeden als zou de onderwijzer Lemmens, wiens lijk Maandag aan den weg naar Beek (Limb.) gevonden is, aan ver moedelijke mishandeling gestorven zijn, heeft zich gelukkig niet bevestigd. De lijkschou wing heeft bewezen, dat hij eene flauwte heeft gehad en toen door koude is bezweken. In de brouwerij der firma Ditmar en Sauerlanden te Valkenburg had Donderdag namiddag te 4 uur eene instorting plaats, met het treurig gevolg, dat een persoon op de plaats dood bleef en twee werklieden ge kwetst zijn. Eene bende Zigeuners is gelegerd te Canne (België) in de nabijheid der grenzen. Aanhoudend worden pogingen aangewend om ze op Nederlandsch grondgebied over te zettenhetgeen door onze maróchaussée wordt belet, die nacht en dag de grenzen bewaakt. In een der gebouwen van het kasteel Kriekenbeek, gelegen aan de grenzen bij Venloo en toebehoorende aan de familie van den graaf Van Schaesberg, is ingebroken. Al het voorhanden geld en eenige kleeren werden door de inbrekers medegenomen. Een dier kleedingstukken is op Venloosch grond gebied teruggevonden en als zoodanig her kend. Tegelijkertijd zijn ook kleederen ge vonden, die aan de dieven toebehoorden en die mede herkend zijn. De politie kent de vermoedelijke daders, waarbij een Hollander moet zijn. Hunne opsporing is bevolen. PER TELEGRAAF. SOFIA, 23 Deo. Het gerucht, dat prins Ferdinand afstand heeft gedaan van den troon, werd in omloop gebracht door dezelfde personen, die het gerucht verspreidden be treffende het uitbreken eener omwenteling te Sofia. De prins zal alleen op uitdruk kelijk verlangen van het Bulgaarsche volk den troon verlaten. BUCHAREST, 23 Dec. De kamer heeft Een blad in Texas doet het volgende vermakelijk verhaaltje van de wijze waarop

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2