wed. Van Wieringen voor de som van f4 'sjaars en van het 6e perceel A. Van Rijn voor f 19 'sjaars. Ten aanzien van de verpachting van het grasgewas langs de ilaarleminertrekvaart is besloten de pacht niet te gunnen, maar tot een herverpach'.ing over te gaan. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f36.—, f 18.—f3.80 en f185; laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Ter zake van liet in den avond van Zaterdag den 16 October jl. tegen de politie gepleegd verzet zijn de personen A. S tot 7 en 3 dagen, W. R. tot 2 en 7 dagen en K. H. P. 13. tot 7 en 3 dagen gevangenis straf veroordeeld. De kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" en de „Vereeniging tot Stemop- wekking" alhier hebben besloten deze ver- eenigingen te ontbinden, wanneer de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging voor het kiesdis trict Leiden zal 'zijn tot stand gekomen. Bij de ontbinding van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier zal eene nieuwe centrale antirevolutionaire kiesvereenigiug voor het nieuwe kiesdistrict Katwijk worden opgericht. Reeds is een voorloopig bestuur belast met het samenstellen van een reglement; dat bestuur is samengesteld uit de lieeren S. baron Van Heemstra, te Sassenheim, Van Rhijn, te Katwijk, Nieuwenliuizente Oegstgeest, Van der Plas en Uittenbroek te Leiden (weldra te Zoeterwoude). In de Remonstrantsche kerk te 's Gra- venhage trad gistervoormiddag op dr. J. A. Beijerman, alhier. Vrijdagavond hield dr. W. Scheffer, alhier, te Vlaardingen eene lezing voor leden van den Protestantenbond. Gisteren werd in de R. K. kerken alhier van den kansel afgelezen een herderlijk schrij ven van den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland, waarin de kerkelijke plechtig heden worden bepaald, welke zullen plaats heb ben ter viering van het 50jarig priesterschap van Z. H. den Paus. De voor deze viering vastgestelde dag is da Nieuwjaarsdag. In café Eigenzorg had gistermiddag eene buitengewone vergadering plaats van de Zouaven-Broederschap „Fideï et Virtute", afdeeling Leiden, ter viering van het gou den Priesterfeest van Z. II. Paus Leo XIII. Voordrachten werden gehouden en zangnum mers uitgevoerd. Staande de vergadering werd een telegram aan den Paus verzonden den zegen van Z. H. voor de vereeniging verzoekende. Spoedig daarop werd een telegram terug ontvangen van den kardinaal-staatssecretaris meldende dat Z. H. den geweDSchten zegen schonk. We waren heden in de gelegenheid gesteld in de Leidsche dekenfabriek op de Heerengracht alhier eene prachtige fantaisie- deken te bezichtigen vervaardigd in die fa briek als geschenk van den directeur, den heer W. B. De Vos, aan Z. H. den Paus bij zijn aanstaand jubilé. De deken is van uiterst fijne wol vervaardigd en voorzien van het wapen van den H. Stoel, in pas sende kleuren op het midden aangebracht. Aan de beide uiteinden ontbreken de echt Leidsche randen niet, terwijl nog hier en daar de pauselijke kleuren zijn aangebracht. Het geheel maakt een aangenamen indruk en zal morgen naar Rome worden verzonden. Bij de op 17 dezer te 's Gravenhage gehouden akte-examens middelbaar onderwijs, slaagde voor wiskunde K mej. C. J. Rijke en voor mechanica K II en natuurkunde K III, de heer D. A. Van der Harst, beiden alhier. Bij de Zaterdag te 's Hage vanwege het ministerie van justitie gehouden aanbe steding van het Sjarig onderhoud van het kantongerechtgebouw te Leiden, waren in schrijvers de hh. J. B. Hoogeveen f 1980, N. A. Zekveld f 1946, L. W. J. Van der Drift f 1899, W. Van der Drift f 1860, S. Van Leeuwen f 1760, J. Van der Kamp f 1730, W. Van Dam f1717, B. L. Van Erkel, f 1689, allen alhier. De jeugdige „Onderofficiers Gymnas tiek- en Schermvereeniging Minerva," onder beschermheerschap van den weledelgestr. heer A. J. Prins, kapitein bij het 4e regiment infanterie, gaf Zaterdagavond in de stads gehoorzaal hare eerste uitvoering. Aan beide zijden op het ruim uitgebouwd tooneel en op den achtergrond daarvan, prijkten de borstbeelden van onzen koning en onze koningin, groen en vlaggen en wapentropeeën, alles met veel smaak aangebracht; in de zaal hadden zich een bevriend publiek en een groot aantal turners gezet, terwijl ook de militaire autoriteiten aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. KL* WBi na mst> «csïk «ca m «5 Het oogenblik was gekomen om te toonen dat de jonge vereeniging tot het welslagen een Hinken aanloop ge: omen had, zooals dat turners past. Vooraf echter betrad de pre sident, de heer Ansingh het tooneel om alle aanwezigen, en, in het bizonder den be schermheer, een welkom toe te roepen, om den garnizoenscommandant te danken vooi de getoonde bereidwilligheid om de vereeni ging te steunen, om de vereeniging aan te bevelen in de vriendschap van zustervereni gingen en publiek en om de leden aan te sporen voort te gaan, zooals ze nu waren begonnen. En wil men de blijken dat deze vereeni ging, bij haar ontslaan reeds, de grootste sympathie geniet en dat haar treden in den rij der kloeke zusteren met vreugde werd begroet welnn, drie flinke vereenigingen die voor heizelfde doel strijden, de turuver- eenigingen Sparta, Hercules en Thor boden schoone kransen aan, die werden neergelegd op de plaats waar spoedig een vaandel moge prijken van de nu reeds zoo gespierde vereeniging. Het programma was onderhoudend geva rieerd en de verschillende nummers er van werden over 't algemeen zeer naar belmoren uitgevoerd. Vooral waren de verschillende bewegingen der voorwerkers een luid applaus ten volle waardterwijl de keuroefeuingen zeer veel schoons te zien gaven en het trek ken op degen, sabel en geweer en het num mer „Fantaisie Geweer" ongemeeu in den smaak vielen. I 'e athletische standen be wezen dat bij meer oefening, ook daarm door de leden heel wat zal kunnen worden gepresteerd. Twee nummers waren bovendien nog zeer aantrekkelijk, de voordrachten „Talentvolle liêu" en „De markeur", werden door den heer Van der Werf uitermate goed voorge dragen en geacteerdwe zagen 't in heel wat café chantants veel minder. Gedurende de voorstelling werd door een talrijk orkest bestaande uit een 20 tal leden van het orkest van het 4e regiment, de bij dergelijke uitvoeringen bizonder zware taak onder leiding van den onderkapelmeester Joh. Oostelaar, zeer goed volbracht, vooral ook bij de solonummers voor orkest eu bij de voordrachten. Na afloop van de uitvoering werd met handigen spoed door den alom tegenwoor- digen balletmeester Wuillemin, de zaal ont daan van alles wat bij het dauseu hinderlijk zou kunnen zijn en spoedig stonden de paren geschaard, het commando van den jeugdig trippelenden met ongeduld verbeidende. Voor ons werd 't tijd en we wenschtenallen een prettigen naavond. Zoo heeft dus weêr eene turnvereeniging de reeks hater uitvoeringen geopend, eene vereeniging, die ons zeer veel doet hopen voor de toekomst, na wat we Zaterdagavond zagen verrichten, onder zoo uitmuntende voorwerkers. Er is dus weêr een groote stap gedaan in de goede richting, tot meerdere erkenning vau het: „mens saua in corpore sano." Men schrijft ons uit Oegstgeest: Hedenmorgen had in de parochiekerk alhier een indrukwekkende plechtigheid plaats, welke naar de oudste heugenis alhier nog nimmer heeft plaats gehad. Dé weleerw. heer F. W. De Rooy, jl. Zaterdag tot pries ter gewijd droeg nl. na door de pastorie door familie, een aantal zangers en een paar bruidjes naar de kerk te zijn geleid, met adsislentie van den rector van het gesticht alhier en de pastoors van Katwijk en Sas senheim zijn eerste plechtige H. Mis op. Door den zeereerw. heer deken van Leiden en den pastoor der parochie werd de feest rede uitgesproken en door een achttal zan gers uit Leiden werden zeer verdienstelijk gezongen het vierstemmig Veni Creator vau Beltjens, de 2de mis van Van Bree en als Offertorium het Ave Maria van Cherubini en tot slot een schoon vierstemmig lofge zang het Laudein Nomen van Van Bree. De plechtigheden ten 9 ure begonnen waren ten half twaalf geëindigd onder gehoor en bijwoning van vele gemeentenaren en belang stellenden. Bij de hervormde gemeente te Ooster- wijk zijn benoemd tot notabelen de heeren G. Van Bruchem en A. Van Rooden en tot kerkvoogd de lieer J. Van der Werff. Deze laatste is een wettige afstammeling van Pie- ter Adriaansz. Van der Werff, in 1574 burgemeester van Leiden, en is nog in het bezit van het familiewapen alsmede van het wapen, door de overheid in 1575 aan bur gemeester Van der Werff geschonken. Op laaislgenoemd wapen is een belegerde stad afgebeeld en een engel, die den vijand ver drijft, en heeft tot opschrift: „Even als Sanherib Jerusalem belegerde, belegerde de Koning van Spanje Leijden". Aan de keer zijde staat Pieter Adriaansz. Van der Werff. (Schoonhoventche Ct.) ■MT' isr» «KJ JfiFSL. .38). IVSff In nc. XVI van zijne Haagtch» Om trekken spoort Damas zijne stadgenooten aan telkenjare, op den verjaardag van ons prin sesje, van harte een algemeen feest te vieren, waaraan de „Koninklijke Nationale Zang school voor Handwerkslieden" veel luister zou kunnen bijzetten. „Van huilen en pruilen alleen" zoo ein digt schrijver zijn Omtrek, „kan de mensch niet leven, en waar ons, in den hoogsten nood, een prinsesje werd gegeven zéé lief en zéé verstandig, daar willen we haren verjaardag vieren met een blij en dankbaar hart. Dat zij zoo. En al is het nog lang dag, we mogen niet vergeten dat we reeds zoo dikwijls te laat zijn gekomen." I I V K K I '5' E I T. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer H. K. J. Van Deinse, geb. te Batavia, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „De toestand in de Vorstenlanden"; de heer C. J. Prins, geb. te Beverwijk, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Artikel 268 Wetboek van Strafrecht"; eu de heer A. C. P. Lammers van Toorenburg, geb. te Meester Cornelis (Batavia), na verdedi ging van zijn academisch proefschrift, ge titeld: „Kan aau den curator in een fail lissement gelast worden eene vordering in te stellen"? OFFICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Wedde, J. A. Rodi, candidaat-notaris te Schiedam. BIMNENLANDSCHE .BERICHTEN. Benoemd tot muziekonderwijzer aan het Instituut Scbreuders te Noordwijk J. W. Kuiper, te Den Helder. Men schrijft aan de VI. Ct. uit Noord- wijk aan Zee: Zondag jl. liep de laatste schuit te Vlaar dingen binnen, zoodat nu de geheele vloot „behouden teelt" heeft. De uitslag der haringvisscherij is dit jaar verre van gunstig te noemen. In de eerste plaats verloren driemannen, in de kracht van hun leven, den dood in de golven; één stierf op zee en twee werden met een gebroken been te huis gebracht. Ook moesten dit jaar vele schuiten terug komen, met beschadigde netten of gedeelte lijk verlies van de vleet, waarmee natuurlijk ook tijdverlies gepaard ging. Vangst en prijs bleven beneden het mid delmatige, van daar dat slechts enkele schuiten f 6000 zullen besommen en de meeste visschers met een veel kleiner bedrag tevreden moeten zijn. Ook voor onze visschersdorpen is het te hopendat betere tijden mogen aanbreken 1 De heer P. A. Feltzer, vroeger te 's Hage, thans onder de gemeente Zoeter woude woonachtig, deelt den raad van Den Haag mede: dat hij een biljet ontving tot betaling wegens rechtenvoor perceel Smitswater n°. 25, van eene som van f 73.50. Hij wil zich niet verzetten om datgene te voldoen wat hem wettiglijk wordt opge legd, doch is niet gezind iets te betalen wat in zijn oog onwettig is. Hij is alzoo bereid de posten op die „vergunning" uit getrokken tot een gezamenlijk bedrag van negen gulden vijftig centen onmiddellijk te voldoen, maar niet die, voor de travaille. Zijn verzet grondt zich daarop, dat die travaille niet stond op „stads"grond, doch op grond waarvan hij zelf de rechtmatige en wettige eigenaar was en nog is. (Vad.) Een niet onaardige quaestie werd Vrij dag door den kantonrechter te Haarlem in het voordeel van den verhuurder beslist, de vraag nl. of onder het genot eener woning moet worden begrepen niet alleen het gebruik der in die woning zich bevindende water leiding, maar ook het vrij gebruik van het door de buizen van die waterleiding vloeiende water. Het eerste wel, het tweede niet, besliste de kantonrechter, daar dat water niet is het eigendom van den verhuurder maar van eene particuliere maatschappij, die tegen betaling dat water levert aan hem, die daarvan gebruik wil maken, en daaruit volgt dat de verhuurder over dit water geene vrije beschikking heeft, en het niet kan worden beschouwd als door bestemming tot het verhuurde te beht'oren. Eeii huurder had namelijk den verhuurder laten dagvaarden tot terugbetaling van f 11.60 die de huurder, wilde hij den watertoevoer niet afgesneden zienhad moeten betalen aan de Duiuwatermaatschappij voor 3 maan den duinwater. Hij was 1 Mei in de woning gekomen, en er was tusschen hem en den verhuurder nooit uitdrukkelijk gesproken over de vraag wie het abonnement zou betalen zoodat hij, de huurder, meende dal het onder den huurprijs begrepen was, de verhuurder daar entegen dat de huurder, zooals bij dergelijke huizen (van eenen huurprijs van f 600) ge bruikelijk is, dit extra aan de Duinwater- maatschappij zou betalen. De kantonrechter ontzegde den eischer zijne vorderingen ver oordeelde bein in de kosten. Het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw zal op 14 Maart 1888 een hengstenkeuring houden te Haarlem. Door den minister van oorlog is een prijs van f 500 uitgeloofd, en door de afdeeling Haarlem en Omstreken een van f 250. Naar men verneemt bedraagt het getal jongelieden te Haarlem die zich hebben aan gemeld voor vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, van het gymnasium 30, de beide hoogere burgerscholen 30 en uit den burgerstand 24. De beschrijvingsbrief vati het congres der sociaal-democratische partij in Nederland, dat op de Kerstdagen in het Volkspark te Amsterdam zal worden gehouden, is gelee- kend door den heer C. Croll als secretaris van den centralen bond. Behalve het voor stel tot herziening van het bondsreglement, zijn er zeven en dertig punten op de agenda. Het zijn voor het meerendeel zakendie meer bijzonder de huishouding van den bond betreffen. Van meer algemeen belang zijn het voorstel van de afdeeling Leiden en de vraag van de afdeeling Enschedé. De eerste geeft in overweging, dat elk lid een halve cent per week zal afdragen aan den cen tralen bond, uitsluitend tot het aanschaffen van wapenen. Enschedé vraagt of er geen gelegenheid bestaat, om ons (den soc.-dem.) op voordeelige wijze goede wapenen te ver schaffen. Rotterdam stelt voor het houden van eene jaarvergadering op den derden Maandag in September te 's Gravenhage. Hebben de Rotterdamsche sociaal democraten het oog op de opening der staten-generaaldan is die vergadering wel bij tijds: onder de tegen woordige Grondwet heeft de opening op Dinsdag plaats. „Of nemen deze staatsher vormers geen nota van de veranderingen, die in de constitutie gemaakt worden?" vraagt de Arnhemmer Courant. De kamerbewoners te Amsterdam laten zich zeg het Hblad, eindelijk gelden. Het stond Zaterdag ter stads drukkerij niet stil om aanvragen van for mulieren ten einde schatting te verzoeken voor de kiesbevoegdheid. Zaterdag is aan het politiebureau te Amsterdam een 8jarig meisje gebracht, wier vader, een schipper, tijdens zij op school was, is vertrokken, zonder dat zij weet waarheen. In de vorige week is men te Naarden tot de overtuiging gekomen, dat van den aanwezigen voorraad scherpe patronen, een getal van bijna 20,000 (zegge twintig dui zend) ontbrakzonder dat men er in geslaagd is den dader of de daders van dezen ver- moedelijken diefstal aan te wijzen. De justitie doet een streng onderzoek. (2V. li. Ct.) Door de commissie, die zich te Hel der gevormd heeft voor het geven van een bewijs van waardeering aan de bemanning van de reddingboot in zake de Renown, is bijeengebracht 734.58. Deze som zal onder die bemanning verdeeld worden naar even redigheid van het aantal keeren dat zij meê geweest zijn. De schipper krijgt dus 4 aan deden en zoo vervolgens. Naar men verneemt, is het in wording zijnde muziekkorps van het korps genie troepen te Utrecht reeds zoover gevorderd, dat het te verwachten isdat men het reeds met 's konings verjaardag, 19 Februari, zal kunnen kooren. Het korps is geheel samen gesteld uit onderofficieren, korporaals en manschappen van de genie. Uit Westbroek wordt van 16 dezer aan het U. D. gemeld: Zekere G. v. D., die heden alhier trouwen zou, kwam giste ren ziek met de stoomboot van Utrecht tot Zuilen, bij zich hebbende f 700 aan papie ren gelddoor hem uit de spaarbank ge licht, om in zijn huishouden te gaan. On derweg, toen het reeds donker was, op de hoogte van de begraafplaats van Zuilen, is hij neergevallen en heeft, bijna bewusteloos, om zich heen hooren spreken. Laat in den avond tot bewustzijn teruggekeerd, miste hij portefeuille, spaarbankboekje, portemon- naie en horloge, zonder dat hij eenigszins weet door hoeveel personen hij aldus is be roofd. Laat in den nacht is nog aangifte aau de politie gedaan, die echter slechts weinig aanwijzingen heeft. Hoezeer ernstig ongesteld, is hij heden, eenige uren later dan het voornemen was, nog getrouwd, maar moet zijn huishouden nu beginnen veel armer dan hij meende te zijn.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2