BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCKE BERICHTEN. «IS «30 SSU Q9L. ^30. -"ES 'JSCm hij broodeloos, en nerzorger levers van zijne schoondochter en kleinkindeien. ïoch nam hij ze bij zich in en ging op zeventig- jarigen leeftijd eeue betrekking aanvaarden die hem van zijnen vrijen tijd geheel be roofde en een jaargeld van 650 gulden ver schafte. Tien jaren lang heeft de grijze dichter die betrekking, hem door Cornelis Van Vlooswijk bezorgd, vervuld met de meeste nauwgezetheid. Was 't wonder dat de man die leefde voor de poëzie, als sup poost aan de bank van leening in zijn duf kamertje, wel eens verzen schreef waar hij pandjes had moeten boeken. Toen bij 80 jaar was geworden achtte men bet beter den ouden man te ontslaanechter met behoud van zijne jaarwedde. Nog tot zijn 91e jaar bleef de krasse grijsaard in leven, en toen hij den 5en Februari 1679 gestorven waswerd bij in een geleend graf in de Nieuwe Kerk begraven. Omstreeks een eeuw later werd hem daar een marmeren urn opgericht en weêr eeue eeuw later verrees voor hem in het toenmalige Rij- en Wandelpark, nu het Vondelpark, een stand beeld. En dat standbeeld, eindigde spreker, eerst twee eeuwen na zijn dood opgericht, is door den dichtervorst ten volle verdiend. Vondel is als beoefenaar van de letteren de man geweest die onze taal als 't ware gemaakt heeft tot wat ze nu is, een man waarop Nederland trotsch mag zijn als op iemand wien alle natiën onze natie benijden kunnen. We wisten dat de voordracht van dr. Jan Ten Brink bizouder belangrijk zou zijn en we wisten dat nog te meer toen] hij ons op den avond zelf zijn onderwerp noemde, een onderwerp dat hij vooral met groote voor liefde behandelen zou. De volle zaal van het Nut was tot aan het eind der voordracht vol aandacht voor het aantrekkelijk onder werp op zoo bizonder onderhoudende wijze geschetst, eene vootdracht zoo geheel in staat te strekken tot Nut van't Algemeen. In de afgeloopen week werden alhier twee gevallen van diphtheritis aangegeven, waarvan een met doodelijken afloop. Tot verbetering van een vorig bericht dient, dat aan de vrijwillige oefening in den wapenhandel te Leiden 14 leerlingen der 11. B. S. zullen deelnemen. Van de leerlingen van het gymnasium heeft niemand zich aan gemeld. In eene eergisteravond te 'sHage ge houden vergadering van den Nederlandschen bond (afd. 's Gravenhage) en der vereeni- ging Licht, Liefde, Leven" trad als spre ker op de heer dr. H. Oort, hoogleeraar alhier. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 11 Dec. 86 volw. en 6 k., totaal 42. M. 12 72 10 82. D. 18 70 11 81. W. 14 76 13 89. D. 15 72 13 85. V. 16 74 14 88. Z. 17 70 12 82. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1831) van Willem Bilderdijk. Geboortedag (1826) van Chatrian. Fiore della Neve werkt aan den tekst voor eene Hollandsche opéra, Brinio, naar aanleiding van Van Lennep's bekend ver haal uit „Onze Voorouders". (De leeswijzer.) Ve Lantaarn zal van 1 Jan. af ver schijnen onder redactie van den heer J. II. Róssing, te Amsterdam. OFFICIEEL.E BERICHTEN. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. Henninger, van het kol. werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de Fransche expe ditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is aan jhr. J. E. A. Van Panhuys, op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 23 Dec. 1887, eervol ont slag verleend als notaris te Groningen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1888aan den heer C. Van Buysen, ieeraar in de wis- en natuurkunde aan de kon. mil. academie te Breda, op zijn ver zoek, een eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Het eereteeken voor langdurigen offi- ciersdienst is toegekend aan de 1ste luits. Thiange, Braams, Van der Mersch en jhr. Strick van Linschoten, van bet 3de regi ment huzaren. Door de commissie voor den aankoop van Iersche paarden ten dienste van het leger zijn weder een aantal paarden, bestemd voor Amersfoort, aangekocht, welke in de volgende week te Rotterdam zullen aankomen. Door het Kon. Nederlandsch Handels museum is weder een nationale wedstrijd van meubelfabrikanten uitgeschreven. Verklarin gen van deelneming worden ingewacht vóér 31 December. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 18 en 20 Dec. stoimachtig weder verwacht worden op de West- en Noorde lijke kusten van Engeland. Uit 's Gravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen leu stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van de wederzijdsche ouders en getuigen. Bij het opmaken van de acte bleek, dat bruid en bruidegom, vader en moeder van beide zijden en de vier getuigen allen in dezelfde intellectueele couditie verkeerdengeen van de 10 deelnemers aan de trouw-plech- tigheid had het in de wetenschap verder gebracht dan met een kruisje te kunnen teekenen Als bijzonderheid kan worden meege deeld, dat gisteren te Delft in ondertrouw zijn opgenomen twee personen, die beiden doofstom zijn. Voor de rechtbank te Rotterdam werd Donderdag opnieuw eene strafzaak behandeld, in verband staande met de in September aldaar gepleegde wanordelijkheden. Een 20jarige bakkersknecht en een 83- jarige sleepersknecht stonden terecht, be schuldigd van „openlijkmet vereenigde krachten geweld plegen tegen goederen." Zij hadden namelijk bij een sociaal-democraat de giazen ingegooid en ook in zijne woning door het inwerpen van steenen verwoesting aangericht. Alleen de bakker was ter terechtzitting verschenen. Hij bekende zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt, maar bracht ter verschooning in, dat hij wat te druk gebruik had gemaakt van het jeneverglas. De sleeper had aan de dagvaarding geen gevolg gegeven. Het O. M. eischte tegen den bakker drie maanden, tegen den afwezigen sleeper een jaar gevangenisstraf. De arrond.-rechtbank te Amsterdam heeft bij vonnis van 16 dezer Anna B., beklaagd van het veroorzaken van den dood van Wilhelmina M., door het wegschoppen eener brandende petroleummachiue, vrijge sproken van het veroorzaken van den dood, zich vereenigeude met den verdediger, mr. B. E. Asscher, dat de dood evengoed door het hartgebrek kan zijn veroorzaakt. Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel werd zij evenwel veroordeeld, doch in plaats van 3 maanden, zooals geëischt was, wer den haar 8 dagen hechtenis opgelegd. In het begin van Januari zal Joachim zich onder behandeling van dr. Mezger stel len, wegens stijfheid in den vierden vinger der linkerhand. Van de aan de marinewerf te Amster dam eenige maanden geleden bedankte werk lieden vertrokken eenige naar die inrichting te Willemsoord op eigen gelegenheid, om aldaar tijdelijk werk te zoeken, hetgeen hun dan ook gelukte. Met den laatsten dezer worden zij echter aldaar weder ontslagen. De werklieden die van de landswerf te Am sterdam naar Willemsoord werden gedeta cheerd, om aldaar diensten bij de gereed making van schepen te verkenen, keeren binnen enkele weken weder naar Amsterdam in hunne vorige plaats terug. Met den laatsten dezer maand worden op de landswerf te Amsterdam weder bedankt de ruim honderd werklieden die onlangs tijdelijk werden aangenomen. Donderdagmiddag is een modelmaker van de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, tijdelijk te Nieu- wediep werkzaam bij het voor den dienst gereed gemaakt wordende stoomschip Atjeh, terwijl hij bezig was zijn werkpak aan te trekken, van een stelling in het dok ge vallen en heeft daarbij zulke zware verwon dingen bekomendat hij gisteren in bet marine-hospitaal is overleden. Te Uilhoorn zijn eergisteren in open bare veiling door notaris Herbschleb tien bunders land verkocht, gelegen in den pol der Groot Mijdrecht, gemeente Waverveen, voor de som vanf 500, dus f 50 den bunder; een bedrag, waarvoor men in me nige landelijke gemeente geen bunders 'sjaars huurt I (RU) De Alkmaarsche gemeenteraad heeft een post van f 200 geschrapt op de begroo ting der dd. schutterij voor 1888. Deze post was door den schuttersraad uitgetrokken voor traktement van een nieuw te benoemen luit.-adjudant. De majoor-com mandant der dd. schutterij aldaar, de heer G. Swerver, heeft zich nu genoodzaakt ge zien zijn eervol ontslag in te dienen. Te Oosthuizen heeft Woensdagnamid dag bij het stoomgemaal op de Beemster, het volgend ongeluk plaats gehad. Een paar werklieden waren op het macliinegebouw werkzaam, toen een zwaar voorwerp naar beueden viel en terechtkwam op het hoofd van den machinist Van N. De ongeluk kige had terstond zijn bewustzijn verloren en overleed nog denzelfden dag, 's avonds 9 uur. Hij laat eene weduwe met 6 kin deren achter. Ook Den Helder vat de Gemeentewet niet al te streng op; eerst jl. Dinsdag is door den gemeenteraad aldaar de begrooting behandeld, maar toen hadden de heeren ook zulk een haast dat zij tot middernacht bleven zitten. De badplaats Schiermonnikoog werd in den zomer van 1887 door ongeveer 800 badgasten bezocht, waarvan ruim 500 in het nieuwe badhotel verblijf hieldenterwijl de anderen in de beide logementen op het dorp hunnen intrek hadden genomen of bij de ingezetenen waren ingekwartierd. Door den lieer W. II. Ter Meulen, oudernemer op het wrak der „Lutine" is een circulaire verspreid, waarin hij zijn oud plan over het zandduiken op de „Lutine" weder ter sprake brengt en deskundigen en belangstellenden uitnoodigt, hem hun op merkingen per briefkaart mede te deelen. Het plan van den zandduiker wordt in deze circulaire in hoofdtrekken geschetst; 'twas in 1867 reeds gereed, doch kon toen niet in toepassing worden gebracht, door de on- bevaarbaarheid der Lutine-bank. Dit laatste bezw.iar is thans echter opgeheven. Naar het U. D. verneemt is dezer dagen weder eene te Utrecht wonende juf frouw de dupe geworden van twee zooge naamde kooplieden in linnen. Terwijl haar man niet tehuis was, vervoegden zich twee personen aan hare woning die te kennen gaven, dat zij door haren man, dien zij be weerden even te voren te hebben gesproken, waren gezonden om haar een stuk linnen te verkoopen, daar dit een bijzonder koopje was. Hoewel het vrouwtje de zaak aanvan kelijk niet vertrouwdeliet zij zich eindelijk toch bepraten en kocht het linnen, waarop de kooplieden blijkbaar voldaan zich verwij derden. Toen de man thuis kwam wist deze na tuurlijk niets, terwijl bovendien nog bleek dat het linnen geeu derde van het geld, dat zijne vrouw er voor had betaald, waaid was. Het is thans zeker, dat de Planten en Vogeltuin te Arnhem in wezen blijft. De eigenaren zullen trachten de onderhouds kosten te verminderen door een gedeelte van het uitgestrekte terrein (circa 9 bun ders groot) vau het park af te scheiden en zoo mogelijk daaraan eene andere bestem ming te geven. Naar aanleiding van daaromtrent hier te lande geopperde denkbeelden schrijft men aan de Arnh. Ct.: In Westphalen en de Rijnprovincie heeft de regeering al voor jaren proeven genomen met het planten van vruchtboomen langs de hoofdwegen. De re sultaten zijn echter verre van schitterend. Daarbij is het eene verschrikkelijk leelijke beplanting; want de boomen zien er allen even verwaaid en onttakeld uit. Ze hebben te veel te lijden van den wind, en in het vlakke Holland is dat nog erger. In den Uollaudschen lossen bodem waaien ze, zoo niet geheel om, dan toch allemaal scheef. Gistermorgen is tusschen 46 uur de huzaar, die als schildwacht voor het kan toor van den rijksbetaalmeester te Zutphen op post stond met achterlating van zijne wapens, die in het schilderhuis werden ge vonden, van zijn post weggeloopen. Donderdag herdacht de 76jarige Jan Israël Robert, te Nijmegen, den dag waarop hij véér 55 jaren, des morgens, op de Cita del van Antwerpen, de Ncderlandsche vlag, die door de Fransche belegeraars was neer geschoten, wederom van deze sterkte deed wapperen, waartoe hij, onder een kogelregen der Franschen, met de vlaggelijn in den mond, den 60 voet hoogen mast moest op klimmen, en de vlaggelijn in den top daar van moest scheren. Voor dit heldenfeit, werd hij op voordracht van den generaal Chassé, tot ridder der Militaire Willemsorde benoemd. De grijzaard doet thans nog dienst als opzichter van de bekende wandelplaats het Valkhof te Nijmegen. Te Nijmegen is Donderdagmiddag de treiiipoetser P. S. door trein 209, toen deze het station binnen kwam overreden. Aan hoofd en beenen deerlijk verwond, is zijn toestand zeer zorgelijk. Naar men verzekert, hebben zich voor notaris in Wageuingen meer dan 100 sollici tanten aangemeld. Door de gemeente-politie te Assen werd in het begin dezer maand bij toeval ontdekt, dat van de afleidingsbuizen aan enkele huizen het lood, hetwel tot beves tiging dier buizen aan de muren diende, was gestolen. Langzamerhand kwamen nog meer dergelijke diefstallen aan het licht. Na veel moeite is het der politie gelukt de daders op te sporen. Het zijn, voor zoover bekend, zes jongens, op één na allen bene den de 16 jaren oud, die het lood van de goten afbraken en daarna verkochten. Zij zijn tot bekentenis gebracht. De heer Charles Franfois Sprietge boren te Thielt (België) 15 April 1825, is jl. Woensdag te Rozendaal overleden. Daar de heer Spriet algemeen bekend was, zal zijn heengaan door velen met leedwezen worden vernomen. De wed. Van Stijn te Schoonrewoerd die de vorige week haar 95sten verjaardag vierde, telt nu met haar gezin 306 jaren. Zij is 93, hare twee zoons zijn 73 en 70 en hare dochter is 68 jaar. Het besje mag nog bogen op eene goede gezondheid, maar de steun van haren ouderdom is aan het ziekbed gekluisterd, zoodat zij thans min of meer in hulpbehoevenden toestand verkeert. Nabij de Belgische grensgemeente Welkenraedt isWoensdagmorgen de baanwach ter A. K., oud 54 jaren, door eenen goe derentrein overreden en op de plaats dood gebleven. Zijne vrouw kwam hem juist het ontbijt brengen en was getuige van hét ongeluk. BELGIË. Niettegenstaande het officieuse Journal de Bruxelles en andere bladen het bericht be vatten van den aankoop van het kasteel van Seneffe, ten behoeve van prins Boudewijn meldt de lndépendanee dat daarvan geen woord waar is, en dat zelfs het kasteel nog aan geen kooper is toegewezen. Eene aan leiding tot het gerucht zoekt het blad in het feit, dat een waardigheidsbekleder aan het koninklijk hof het hoogste bod gedaan heeft. FRANKRIJK. De senaat heeft de voorloopige kre dieten voor drie maanden op de staatsbe- grooting met algemeene stemmen toegestaan. De verlenging van het handelsverdrag met Italië is met 152 tegen 103 stemmen goed gekeurd. De kamer van afgevaardigden verleende een krediet van 4J- millioen, als gevolg der opheffing van het beheer over den dienst der fourages. Heden zullen senaat en kamer weder zit ting houden. Al de beschuldigden in het proces wegens den brand in de Parijsche Opéra- Comique zijn vrijgesproken, behalve Carvalho, die tot 3 maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete, en de spuitgast André, die tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld. Bovendien is Carvalho veroordeeld tot het geven van schadevergoeding aan verschillende slachtoffers van den brand tot een bedrag van 58,000, waarvan 48,000 frs. te zamen met André. (Zie verder het hijvoegsel') HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD^ 17 December. Verkochte Przen. Laag*t« Hoogste Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte n Maïs Paardenboonen Boter (I equal. vat) (2e 4 - 1 c per kil.) (2e Turf haardbr. Ie soort - (grauwe) Lange zwarte H. L. 5520 kilog. dubb.hectol. 13000 f 7.50 5.50 - 4.50 - 4.50 r 6.— 3.25 - 2.75 5.25 '50. '40.— - 1.25 1.— J 8.50 8. 6.— 5.— 5.— 6.50 8.75 3.25 5.75 '60 '48.— 1.50 1.20 De binnenlandsche fondsenmarkt was ongeveer als gisteren. Opnieuw waren van de buitenlandsche fondsen de Oostenrijksche pCt. flauwer. Van de Russische spoorwegmarkt waren eukele soorten een fractie flauwer. In Amerikaansche was de handel van weinig belang.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2