BINNENLANDSOHE BERICHTEN. - ~Mls E: ac KB 9S c school te 's Gravenhage hebben hunne mede werking serieend mej. Anna De Graaf en de heer B. J. De Gocy. De heer De Qoey zong, met den heer De Louw, o. a. „Eg- mond en Hooine", een historisch-dramatisch zaugstuk. Mej. De Graaf zong o. a. de alt-solo in „Elia op Horeb" van Frans Coenen. Beider zang werd zeer geroemd. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Amsterdam17 Dec., 7u., P. v. Volksvlijt. Das Paradies und die Peri, R. Schumann. Solisten: mej. M. Fillunger (Frankfort aan de Main), sopraan; mevr. L. Holm (Frankfort aan de Main), sopraan; mej. Chr. Veltman, alt; de heer C. Dierich (Leipzig), tenor;deheer Joh. M. Messchaert, bas. Directeur: de heer Julius Röntgen. Afd. Amersfoort, 21 Dec. 7 u., Amicitia. Morgenhymne, Niels W. Gade; Zigeuner- leben, R. Schumann; Dolorosa (liederen voor alt), A. Jensen; Der Ritter von den Kran- zen, Th. II. II. Verhey; Lied en Lente (vrouwenkoren), Richard Hol; Das Singen- thal, L. F. Brandts Buys; Klavier-Soli van Chopin, Hellen en Schumann. Solisten: mej. M. E. Van Driel, Klavier en dilettan ten. Directeur: de heer M. W. Petri. Adelina Patli is naar Lissabon ver trokken, waar zij den 20sten in „La Tra- viata" zal optreden. Zij zal tot einde Ja nuari in Portugal blijven en daarna een maand te Madrid. 8 Maart scheept zij zich in naar Buenos Ayres, waar zij 6 April zal optreden. Eerst einde Augustus keert zij naar Europa terug. De zangeres neemt 60 japonnen mede. Haar bagage en die van haar man beslaat uit 40 kisten. De lieden aangekomen mail brengt het bericht, dat mevrouw de wed Koorders, geb. Boeke, den 7den Nov. te Salatiga is overleden. Zij was hier te lande wel be kend door hare, meest vertaalde, letterkun dige bijdragen aan verscheidene tijdschriften. Zij huwde ongeveer vijf en twintig jaren geleden den nog niet vergeten dr. D. Koor ders, en leefde na diens overlijden nog eerst eenige jaren te Haarlem. Zij werd vijftig jaren oud. Als leden der redactie van het Dag blad tan Zuid-Holland en 'e Gravenhage zullen optreden de heeren mr. H. H. A. Neijs, tijdelijk werkzaam geweest bij het rijks-archief te 's Gravenhage, en Beelen, reeds sedert eenigen tijd aan gemeld blad verbonden. (N. R. Ct.) Men zegt, dat mme. Furtado-Heine alleen aan Fransche rente een jaarlijksch inkomen heeft van 4,000.000 frs, OFFICIEELE BERICIITEA. Door Z. M. is aan den heer S. E. Pie- tersz, consul der Nederlanden te Kingston, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen ge schonken. Door Z. M. is aan P. graaf Van Ho- gendorp, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1888, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Bredabehoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is de off. v. adm. 2de kl. J. A. C. Bouman, met 1 Jan. a. s., uit den zeedienst ontslagen, onder toekenning, van een onderstand van 110 'sjaars, en zulks voor den tijd van vijf jaren. Door Z. M. is aan H. Van Dorp, eervol ontslagen lichtwachter bij 's rijks kunstverlichting te West Schouwenmet in gang van 1 Oct. jl.toegekend een pensioen ten laste van den staat van f299 'sjaars. - Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- scliip 4de kl, Sommelsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, laatst gestationneerd te Suriname en thans op reis naar Buenos Ayres, den 14den dezer te St. Thomas aangekomen. Aan boord was alles wel. Sl.-Ct In de plaats van wijlen O. baron Van Wassenaer van Catwyck is door Z. M. den koning benoemd tot hoogstdeszelfs opperstal meester de heer mr. J. E. H. baron Van Nagell van Ampsen, lid van gedep. staten van Gelderland. Voor den Indischen militairen dienst zijn in de maand November aangenomen 126 man, en wel: 82 Nederlanders, 20 Duitschers, 15 Belgen, 4 Zwitsers, 2 Luxem burgers, 1 Franschman en l Deen; hier onder behooren 7 miliciens, die voor 2 jaar gedetacheerd zijn. Van het leger hier te lande gingen bij het Indische leger 64 man over, waaronder 4 onderofficieren voor 4 jaren en 2 mili ciens voor 2 jaar werden gedetacheerd. Het totaal der aangeworvenen is dus 189 man. Naar Oost-Indië werden uitgezonden 109 man, in 3 detachementen, ieder met 2 officiereu; daaronder kwamen 89 Nederlan ders en 20 vreemdelingen voor. Uit Oost Indië keerden 61 man terug, waarbij 24 vreemdelingen. De verblijfduur in Indië beliep van 1 tot 20 jaar (gemid deld 8 jaar.) Met het oog op de verkiezingen is door den raad der gemeente Katwijk een regeling gemaakt, waarbij de gemeente ge splitst is in twee afdeelingen, ui. Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Alkemade, in de plaats van wijlen den heer W. Elstgeest, is geko zen de heer T. Elstgeest. De Leidsche koopman, die verleden week voor de rechtbank te Den Haag te rechtstond, verdacht van diefstal van 2 kippen ten uadeele van een watermolenaar te Leiderdorp, werd gister door het college vrijgesproken. Gisteren stond voor de rechtbank te 's llage terecht een gelukkige mandoor het kantongeiecht te Leiden wegens openbare dronkenschap, tot f 1 veroordeeld. De hooge raad had echter dit vonnis, op grond dat het ten opzichte van de kenmerken der be weerde dronkenschap niet voldoende met redenen was omkleed, vernietigd en de zaak naar dit college verwezen. De verbaliseereude veldwachter hield vol, dat requirant op het in het procesverbaal aangeduide tijdstip waggelende en dus zoo redeneerde hij „beschonken" over straat was gegaan. De tweede getuige h charge sprak pertinent tegen dat de man onder den invloed van sterken drank had verkeerd en verklaarde diens waggelenden gang uit zijn lichamelijken toestand. Die toestand was zooals uit een schriftelijke verklaring van den over requirant praktiseerenden genees heer bleek een gevolg van gewrichts verlamming. Mr. baron De Vos van Steenwijk requi- reerde op grond van die omstandigheden vrijspraak. Een tweede soortgelijke zaak kwam daarop in behandeling. In deze had het hoogste rechtscollege het vonnis van den Leidschen kantonrechter vernietigd, omdat in het proces verbaal niets wasgeraleerd van dronkenschap, welke aanstoot geeft. Ook hier had dezelfde veldwachter de dronkenschap alléén uit de waggelende houding van den requirant af geleid. Deze zeide echter dat hij met zijn vierjarig kind had loopen spelen en zijn gang daardoor natuurlijk niet kaarsrecht zal geweest zijn. De veldwachter hield niettemin, hoewel hij op den bewusten dag geen woord met den requirant had gewisseld en dus niet bad kunnen bespeuren of deze verward sprak of haar sterken drank rook, vol dat bek), dronken was geweest, hetgeen wederom door de tweede gehoorde getuigen h charge ten stelligste werd tegengesproken. In deze zaak requireerde het O. M. ver oordeeling tot een boete van f 3. Uitspraak over 8 dagen. Door de bemanning van de Renown is aan kapt. Bakker en zijn manschappen van de Hercules onderstaand schrijven gericht: „Wij, kapitein en geredde bemanning van het Duilsche barkschip Renown van Bre men, op de reis van Bangkok naar Bremen, verongelukt op de Haaks bij Nieuwediep, verklaren bij dezen, dat, alhoewel de man schappen der reddingboot zich bij onze red ding als brave zeelieden hebben gedragen de kapitein Bakker van het stoomschip Hercules en zijne equipage even groot aan deel in het reddingswerk hebben. Door de bereidwilligheid van dezen kapitein werd de reddingsboot tot vier malen toe naar de ongeveer drie uur verwijderde strandings plaats gesleept en door zijne groot beleid bij de redding heeft hij bewezen, dat in zijne borst een warm hart klopt voor zijne nood lijdende broeders op zee. Hadden velen van ons verder niet aan boord van zijn vaartuig die liefderijke opname en verpleging gevon den, zoo zouden wij de vreeselijke vermoeie nissen noode te boven zijn gekomen. Nieuwediep, 11 December 1887. (Was geteekend), John. Roddon. J. H. Roseman, Kap. Robert Schmal. Herm. Lorentz. Albert Seifert. Otto Stender. Martin Asches. Hinrich Qrube. J. D. Strieker. T. H. Holte. John. Lottman. H. Bookers." Eene dienstmeid te Maasland had een zwerenden vinger; toen deze doorgebroken was, ging zij de wasch verzorgen, met het gevolg, dat eerst haar arm en daarna andere üchaamsdeelen gingen opzetten en men voor haar leven begon te vreezen. Zondag heb ben de geneeskundigen een gedeelte van duim en voorsten vinger der linkerhand afgenomen. Het schijnt, dat men hier met een geval van bloedvergiftiging te doen heeft. Gisterenavond werd den heer Veniug Meinesz, te Rotterdam, eene serenade gebracht door officieren der schutterij met muziek. Uit Jutfaas wordt aan de N. R. Ct. gemeldDinsdagavond omstreeks half tien verscheen hier in twee rijtuigen een vijf tiental socialisten, die zich naar de herberg van v. 1). begaven. Daar werd het vrij heidslied gezongen en deelde men Recht voor Allen en een ander socialistisch blaadje uit. Te 10 ureu (het sluitingsuur der her bergen) werd vrij kalm de terugreis aanvaard. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 16 Dec. Het Journal de SI. Pélersbourg betoogt, dat, indien het werkelijk het doel is van liet vredesverbond door het maken van krijgs toerustingen den vrede te handhaven, Rusland zich daarbij aansluit door de noo- dige maatregelen tot verdediging der grens te nemen. Het is alleen de vraag, of misbruik maken van de stelling, „wie den vrede wil ruste zich ten strijde," wel het beste middel is tot handhaving van den vrede, dien ieder schijnt te wenschen en dien ook de Russi sche regeering, dank zij haar goede betrek kingen tot haar buren, nog voor langen tijd verzekerd acht. BERLIJN, 16 Dec. De rijksdag keurde bijna zonder discussie bij derde lezing met algemeene stemmen de overeenkomst goed, welke betreffende de verlenging van het handelsverdrag lusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije is gesloten. MADRID, 16 Dec. De bladen spreken op geheimzinnige wijze over een bijeenkomst, welke door vertegenwoordigers der republi- keinsche groepen, met uitzondering van Castelars aanhangers, is gehouden, en waar tot een vereeniging der republikeinsche partij werd besloten. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 16 December. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste Hoogste 2 stuks f 36. - 85.— - 5 w - 76.— 128.— 114 105— 234.— 48 w 116.— 242.— Varekoeien 78 -r 94 sr190.— Vettekoeien 82 117.— 265.— Kalveren (vette) 25 32 74.— (magere) 21 4.50 w 10.- (gras) 46 20 - 51.— Schapen (magere) 180 II.- 24 w (vette) 1414 17.— 30.— Varkens (magere) 62 w 18 w 28.— (biggen) 204 w S.25 w 12.— Ter markt aangebracht 403 runderen, 46 kal veren, 1594 schapen en 204 biggen. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 32 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan 20.-- tot /26. Derby Leidsche - 150 KG. ff - Edammer f f Gouda, 15 Dec. Kaas-aanvoer 44 part. prijs le qual. 26 ik 28.2e qual. ƒ23 a 25. Zwaardere fh Noordholland- sche f 29.&31.Handel matig. Boter. Goeboter 1.15 h 1.25, per kg., wei- boter ƒ0.95 h 1.10 per kg. Handel traag. Delft, 15 December. Prijzen der boter 48 60 ƒ68, per 40 kilo, 365/8 en 119/16 vn. Boter, te zamen wegende 8490 kilogram. De binnen- en buitenlandsche markt was heden in een flauwe stemming, inzon derheid voor Oostenrijkschen en Russen die resp. 1, 5 h J -pCt. zijn teruggegaan. De Russische spooiwegmarkt was goed prijshoudend. De Amerik. markt was flauw gestemd. LAATSTE KEBIICHTKA. De levering van rijst ten behoeve van de troepen over 1888 is aangenomen door den heer J. A. Heus, alhier, voor f 10.40 per 100 K.G. De tweede kamer heeft in hare heden gehouden zitting hoofdstuk marine der staatsbegrooting aangenomen met 56 tegen 8 stemmen, na verwerping van het amendt- Rooseboom met 34 legen 28 stemmen, waar over in de gisteravond gehouden zitting de stemmen hadden gestaakt. Gisternacht strandde, door den zwaren mist misleid, in de onmiddellijke nabijheid van Huisduinen de Nederl. vischsloep Fre- derike Fhancine, thuisbehoorende te Maas sluis. Nadat door vletterlieden een anker was uitgebracht, vertrokken gistermorgen de sleepboot Hercules van Nieuwediep en de reddingsvlet van Huisduinen, om zoo noodig hulp te verleenen. Deze werd aanvankelijk door de opvarenden afgewezen, doch later toen de sloep hooger op strand geraakte en gevaar liep verbrijzeld te worden, werd het vaartuig vlot gesleept en bracht de sleep boot het lek en met meer andere schade te Nieuwediep binnen. Utrecht krijgt een wandelpark. De gemeenteraad heeft besloten tot aankoop van het buitengoed „het Hoogeland" voor de som van f 260.000. Een gedeelte van de kosten van aankoop zal vergoed worden door het verkoopen van bouwterreinen in het park. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELCIE. Omtrent het bezoek van Z. M. den koning van België aan de werkplaatsen van den grooten internationalen wedstrijd, in 1888 op het Manoeuvre-vcld te Brussel te houden, meldt men ons het volgende: Steeds wanneer een werk ondernomen werd, dat moest bijdragen tot de grootheid en de welvaart van België, heeft de ko ninklijke belangstelling zich bevestigd. Daarom heeft Z. M. Leopold II voortdurend zijne sympathie aan den dag gelegd voor het welslagen van het werk van den grooten wedstrijd. Het koninklijk bezoek, dat eerst was uitgesteld, heeft thans plaats gehad. Zijne Majesteit, in klein generaals-tenue vergezeld door den minister van landbouw, nijverheid en publieke werken, werd ont vangen door de heeren Somzée, president, en Ch. Mourlon, lid van het uitvoerend comité van den grooten wedstrijd, bij wien zich hadden gevoegd de heeren Bordiau gouveruements-architecl; Lagasse, ingenieur, directeur van den waterstaat; Heyninckx, eerste architect der civiele gebouwen; Grei- ner, hoofd-directeur van de Société Cocke- rill; Rolin, directeur van de Société de Construction van Braine-le Comte; Warnant, administrateur van de Biestne, enz. Geen enkele bijzonderheid van constructie werd gedurende het koninklijk bezoek over- Te half elf aangekomen, heeft de koning gedurende twee uren op het terrein ver toefd. De koning heeft zich eerst rekenschap willen geven van het bouwkundig effect van de groep der hallesden triumf boog en het atrium of eere-binnenplaatseen monumen taal geheel, waarvan de kosten ten laste komen van de Société du Grand Concours. Na zich opgehouden te hebben in de werkplaats van de Biesme, een der meest gevorderde punten der werkenen met be langstelling het verbandwerk bezichtigd te hebben van twee ontzaggelijke bogen van 48 meter opening, bestemd om het getim merde dak te ontvangen van eene halle die meer dan 250 meter lang zal zijn, heeft de koning achtereenvolgens de omliggende hal les bezocht, de groote machinen-halle, op gericht door de Société Cockerill, en de halle aan de linkerzijdeeen werk uitgevoerd door de Société du Grand Concours. Gedurende het koninklijk bezoek heeft de heer Somzée, die Z. M. geleidde, hem den heer Robinson voorgesteld, ingenieur der machinen-galerijen den heer Houba, in genieur, belast met den dienst der construc ties. De koning heeft zich onderhouden met den heer Rolinden grooten industrieel van Braine-le-Comte, die hem den heer Gaudry, directeur zijner inrichtingenvoor stelde, en met den heer Greiner, directeur van de Société Cockerill; gelijktijdig met de firma Rolin belast met de constructie van de groote eere-halle van 48 M. opening. Z. M. heeft met levendige belangstelling het oprichten gevolgd van een dakstuk dezer halle, niet minder dan 3800 kilo wegende en opgeheschen tot eene hoogte van 34 meter. Ook met nog meer andereu der ondernemers onderhield Z. M. zich eenigen tijd. Ten slotte heeft Zijne Majesteit zijn be zoek geëindigdmet nogmaals de omrin gende galerij in sprimontsteenen, die de beide bestaande vleugelgebouwen verbindt, te be zichtigen. De koning heeft eenige ongerustheid te kennen gegeven omtrent de mogendheid eener vertraging der werken, met betrek king tot den voor hunne voltooiing vastge- stelden tijd. De heer Somzée, president van het uitvoerend comité, heeft Zijne Majesteit doen opmerkendat al het grove werk ge ëindigd is, wat betreft de constructies en het metselwerk. Het benoodigde voor de voltooiing van de metalen werken, bevindt zich reeds ge heel gemonteerd in de ijzergieterijenwaar het slechts wacht op de montage. Alle maatregelen zijn genomen, opdat het werk dag en nacht met spoed kunne worden

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2