BINNENLANDSCHË BERICHTEN. 1308 k. 884 100 60 62 46 117 90 21 18 55 45 63 41 00 00 150 60 53 88 63 69 51 33 20 159 111 218 137 102 71 125 95 98 54 83 59 120 64 52 32 123 86 3244 2230 Van Lennep, naar teekeningen van Rochus- sen en Bles, door den lieer Sijthoff onder nomen. Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn gisteren opge komen: Leiden Oegstgeest Rijnsburg Katwijk Valkenburg Sassenheim Warmond Noordwijk en Voorhout Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswoude Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Oudshoorn Zevenhoven Nieuwkoop In het geheel Bij de vorige stemming werden uitge bracht te Leiden 908, Oegstgeest 82, Bijnsburg 55, Katwijk 101Valkenburg 16 Sassenheim 39, Warmond 54, Voorhout en Noordwijk 167, Noordwijkerhout 54, Lei derdorp 68Koudekerk 52, Benthuizen 25, Hazerswoude 137, Zoeterwoude 177, Voor schoten 81, Wassenaar 111, Woubrugge 69, Ter-Aar 74, Oudshoorn 51, Zevenhoven 44 en Nieuwkoop 104, te zamen 2469 stemmen. Bij de opening der gister ingeleverde 2230 stembriefjes ter verkiezing van een lid van de tweede kamer voor dit district (vacature O. baron Van Wassenaer van Catwyck) werden 16 briefjes van onwaarde bevonden, zoodat de volstrekte meerderheid bedraagt 1108. Uitgebracht werden: op den heer mr. J. P. Smeele, candidaat der B. K. Centrale Kiesvereeniging, 817; op den heer mr. P. L. F. Bluesé, candidaat der Kiesvereeniging „Het Algemeen Belang", 695, en op den heer mr. Th. Heemskerk, candidaat der Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „Neder land en Oranje", 668 stemmen. Op den heer mr. O. J. E. baron Van Wassenaer werden 29 stemmen en op vijf verschillende personen ieder één stem uitgebracht. Er zal dus herstemming moe ten plaats hebben tusschen de heeren mr. J. P. Smeele en mr. P. L. F. Blussé. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier (vacature mr. N. K. F. Land) verkregen de heeren C. C. Tieleman 580, J. H. Donner 286, P. J. Van Hoeken 17, P. Zillesen 10, mr. J. P. Smeele 4, dr. P. Van Geer 3 stemmen en "benige andere personen ieder één stem. Ge kozen is dus de heer C. C. Tieleman, die zitting heeft tot 1893. Voor de vacature A. J. Krantz werden uit gebracht op de heeren P. Zillesen 535, P. J. Van Hoeken 362, J. H. Donner 18, C. C. Tieleman 11, mr J. P. Smeele 4, dr. P. Van Geer en W. Elshof ieder 2 stem men en op verschillende andere personen ieder één stem. Gekozen is dus de heer P. Zillesen, die zitting heeft tot 1889. Benoemd tot onderwijzeres te Koog aan de Zaanmejufvr. J. P. De Jonghte Leiden. Hedenmiddag werd alhier door een inwoner dezer gemeente aan de militaire autoriteiten adsistenlie verzocht tegen een zoon, die, als koloniaal op reis geweest naar Harderwijk, zijn verlofpas vergat en „nog eventjes" terugkwam om dat voor hem onmisbare meubel te halen. Hij maakte zich die gelegenheid ten nutte om bij wijze van souvenir „den boel nog eens flink op te scheppen". Zooals gezegd, op verzoek der ouders werd hij weggehaald en naar de kazerne alhier overgebracht, om vandaar zoo spoe dig doenlijk naar Harderwijk te worden gedirigeerd. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer L. A. O. Kollmann; geb. te Serang (resid. Bantam), na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Artikel 38 u°. 2, B. O." derde soirée bestemd, 't Was er weer won derbaarlijk leêg. Wie zal verklaren hoe 't komt dat dergelijke degelijke concerten zoo moeten achterstaan bij vele van minder gehalte? Is 't wellicht wat al te machtig voor velen om een geheelen avond dóór piano en al maar piano te hooreu? Dat zou ten minste een argument ku men zijn dat niet geheel van kracht ontbloot mag genoemd worden. Hoe 't zijde schuld ligt zeker niet aan den hetr Van Groningen. De geringe op komst werkte gelukkig niet ougunslig op zijn spel, dat warmer was dat de vorige maal zelfs, evenals 't moet gezegd wor den het zaaltje, waarin de bezoekers verspreid zaten als de krenten in het broodje van een inhaligen bakker. Zééveel is zeker, die er geweest zijn hebben veel genoten, die er niet waren, veel gemist. Vooral de sonaten (Es-dur en D-moli) van Beethoven en de „Variationen über ein thema von Paganini" werden overheerlijk gespeeld. Het laatste gedeelte van het programma beviel ons over 't geheel beter dan het eerste. We hopen in elk geval van harte dat zich bij het publiek voor deze concerten meer warmte zal ontwikkelen. Leiden maakt er aanspraak op voor de muziek veel over te hebben en waarlijk niet ten onrechte. Men heeft hier gelegenheid dat weêr eens te toonen. De beer Van Groningen van zijn kant zou waarschijnlijk meer toehoorders hebben wan neer hij op zulk een avond ook eens een ander aan het woord liet en daardoor ook in dien zin méér variatie in het programma bracht. De heer J. J. Stortenbeker is, naar het 1). v. Z.-Il. en 's Gr. verneemt belast met de muzikale opleiding van H.K. H. prinses Wilhelmina. Wegens het bedanken van den heer T. II. De Beer als leeraar aan de tooneel- school, is thans in zijne plaats opgetreden de heer J. IIRóssing, secretaris van de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel." De heer J. Hendrik "Van Balen,'tot dusverre redacteur van Jong Nederland, zal met 1 Januari a. s. als zoodanig aftreden om dan de redactie op zich te nemen van een nieuw geïllustreerd weekblad voor jon gelui, onder den titel van Jong Holland, uit te geven door de firnja Brinkman Van der Meulen te Amsterdam. Gister werd in het huis te Amster dam waar E. Douwes Dekker werd gebo ren, gelegen in de Korsjespoortsteeg, een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: „E. Douwes Dekker (Multatuli) werd in dit huis geboren 3 Maart 1820." De heer dr. J. Penu, voormalig ge neeskundig inspecteur van Noord-Holland, heeft zijne boekerij aan de bibliotheek der universiteit van Amsterdam ten geschenke aangeboden. Heden vertrok Ernst Possart per stoomboot Aller van de Norddeutsche Lloyd, van Bremen naar New-York. Gisteravond nam hij afscheid als Narciss. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Concert VAN GRONINGEN. De heer Van Groningen gaf gisteravond in de bovenzaal der Slads-Gehoorzaal zijne tweede piauo-soirée in dit seizoen. Hij koos daarvoor het programma, vroeger voor de OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Jan. 1888, tevens benoemd: tot rijkscommissaris bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, mr. W. A. baron Van Ver- schuer, raad-adviseur bij het dep. van wa terstaat, handel en nijverheid; tot adjunct- rijkscommissaris bij de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen, J. P. Breed- veldhoofdcommies bij het dep. van wa terstaat, handel en nijverheid. Door Z. M. is aan P. graaf Van Ho- gendorp, op zijn verzoekeervol ontslag ver leend als betaalmeester te Breda, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is aan J. J. Voerman, ontv. der invoerr. en acc. en van den waar borg en de belasting op de gouden en zilve ren werken te Utrecht, op zijn verzoek eer vol ontslag uit 's rijks dienst verleend, be houdens aanspraak op pensioen. De Init. ter zee 2de kl. A. J. Goos- zen, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De Avondpoet noemt het bericht, dat de minister van justitie, baron Du Tour van Bellinchave, voornemens zou zijn af te treden, volkomen onjuist. Het gerucht is gebouwd op de woorden, door den minis ter in de kamer gesproken, dat hij bijna aan het einde van zijne ministerieele loop baan was gekomen. In den mond van iemand, die reeds meer dan vier en een half jaar aan de Nederlandscbe groene tafel zit, behoeft dit echter nog niet te betee- kenen, dat hij zonder bepaalde aanleiding en zonder zijne ambtgenooten ziju ontslag zal vragen. Wij kunnen verzekeren, zegt genoemd blad, dat de heer Du Tour er niet aan deukt om af te tredenzoolang niet het een of ander incident hem per soonlijk of het geheele kabinet dringt ont slag te verzoeken. Hoewel de voorgenomen groote gar nizoensverwisselingen niet zullen doorgaan, zijn de plannen van garnizoensverauderingen voor onderdeden van corpsen echter niet opgegeven. Mr. P. Brooshooft, redacteur van He Locomotief, wil in Indië eene beweging aan den gang maken om een gezonde ontwikke ling der kolonie te bevorderen. Hij wil in Nederland een Indisch comité vormen, dat voor Indië's belangen zal opkomengesteund dooi de adhaesie van zoovelen mogelijk in Indië. Het vormen van dit comité wil hij op dragen aan de heeren W. K. bn. Van Dedem, E. B. Kielstra, mr. J. De Louter, P. N. Muller, C. Bosscher, Ch. Boissevaiu en C. E. Van Kesteren. In de gisteravond door het Indisch Genootschap (e 's Gravenhage gehouden ver gadering werd beraadslaagd over de moge lijkheid eener kolonisatie van Nederlanders in Oost Indië. De inleider, dr. D. Van den Burg, uit Leiden, die herhaaldelijk over kolonisatie geschreven heeft, achtte eene verplaatsing van Europeanen in massa naar Indië phy siologisch mogelijk, doch dan moeten het geschikte personen zijn, die naar de hooge bergplateaux op Java, Sumatra en Borneo worden gezondenom tuinbouwarbeid te verrichten en ambachten uit te oefenen, onder voorwaarde, dat zij met lust en geest kracht bezield zijn, en er heengaan om te blijven, de inlanders niet als meerderen be handelen en zich niet te buiten gaan. Uit voerbaar achtte hij dit echter niet; daarom gaf hij er de voorkeur aan de militairen na diensttijd in Indië te houden en hun aan elkaar grenzende stukken grond in de berg plateaux ter bearbeiding te geven, met vrij stelling van grondlasten. Over dit plan werden beschouwingen ge voerd door de heeren P. J. Van Houten, Hijmans van Wadenoijen, Wijnen, De Lange, Van der Goes van Dirxland en Cornelis De Groot. In den loop der discussie wees de heer Van den Burg herhaaldelijk op de onrechtvaardige achterstelling van in Indië gediplomeerde onderwijzers, ambtenaren en officieren bij die, welke in Nederland exa men deden. Langs de bermen van de lijnen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij zullen bij wijze van proef vruchtboomen geplant worden. De heer Jac. P. B. Galesloot aan wien het werk is opgedragen, adviseerde tot het planten van pyramide peren- en appel- boomen. Ergisterenavond omstreeks 8 ure werd op de Dagelijksche Groenmarkt te 's Hage een bejaard werkman door een dokterskoetsje overreden. Hij bekwam eene hevig bloe dende wonde aan het achterhoofd. Aan het politiebureel werd hem de eerste hulp verleend. De omstanders, die het ongeval aan het noodeloos hard rijden weten, grepen het paard, wijl de koetsier trachtte door te rij den, waarna zij den voerman zelf, die on willig bleek den bok te verlaten, van zijne zitplaats trokken en binnen het politiebureel brachten. Vermoedelijk zal tegen den koetsier pro ces-verbaal worden opgemaakt. Een koe, die per Hollandsche spoor te 'b Gravenhage was aangebracht, wist eer gisterenavond zijn geleiders te ontsnappen, doch moest dit uitstapje duur bekoopen. Het beest wilde een vrij hoog hek met scherpe punten overspringen, doch sprong verkeerd en bleef aan een der spijlen, die vrij diep in 't vleesch drong, hangen. Het duurde langer dan een half uur, eer men het dier, dat zichtbaar hevige pijn leed, had bevrijd. Schier gelijkertijd ging een varken aan den haal. Dat beest liep in een sloot. Het duurde ook een goed poosje eer dit dier weer op het droge was. {Fad.) De rechtbank te Rotterdam veroor deelde gisteren P. L., opperman, wonende te Leiden, die te Waddiugsveen een paar laarzen had ontvreemd, tot 45 dagen gevan genisstraf. Sedert een paar dagen staat de cokes op het terrein der gemeentelijke gasfabriek aan den Oost-zeedijk te Rotterdam in brand. Voortdurend wordt daarop door een paar brandspuiten water gegeven. De oorzaak is onbekend. De voorraad moet, naar men ons verzekert, geassureerd zijn. (Maatbode). De agenten der Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Londen hebben f 1800 verzameld ten bate der slachtoffers van de schipbreuk der W. A. Scholten. In eene vrij talrijke vergadering van de liberale kiesvereeniging, eergisteren te Woerden gehouden, is besloten toe te tre den tot de centrale liberale kiesvereeniging te Bodegrave, de nieuwe hoofdplaats van het kiesdistrict. Vroeger was Woerden bij Gouda ingedeeld. Bij de gedachtenwisseling bleek de meerderheid van oordeel te zijn, dat meerderjarige zoons, bij ouders inwonende en een beroep uitoefenende, geacht kunnen worden huurders van kamers en alzoo kie zers volgens de nieuwe wet te zijn. Op de rivier voor Dordrecht nabij het Zwijndrechtsche veer heeft gisterenavond omstreeks 6 uur eene aanvaring plaats ge had tusschen de schroefstooinbootcn Thor III en Adriana. De eerstgenoemde, van Dordt op weg naar 's Gravendeel, kwam juist te voorschijn achter en voor anker liggend tjalkschip toen de Adriana, in tegenoverge stelde richting, daar dwars voorbij stoomde zoodat de Thor III haar een gat in de zijde liep en daarbij zelf belangrijk aan den voor steven beschadigd werd. Niet zonder moeite slaagde men er inbeide stoombooten aan den Zwijndrechtschen wal op het droge te zetten om haar voor zinken te behoeden. De Adriana is nog hedennacht door eene sleepboot, welke haar voortdurend met de centrifugaalpomp moest ontlasten van het indringende water, naar de werf gebracht; de Thor III kon hedenochtend met eigen kracht dien weg volgen. C.) Ds. Wildeboer, predikant bij de Herv. gem. te Oudewater bad een bezoek afgelegd bij den ouderling C. v. d. D. in de nabu rige gemeente Snelrewaard, en zou zich voor gelijk einde begeven naar diens schoon dochter, aan de overzijde der Linschoteu- vaart. De vrouw van v. d. D. zou hem vergezellen. Voor evenwel nog de overkant was be reikt, tuimelde het vlotje en kwamen de beide opvarenden in de vaart terecht, waar uit zij zich gelukkig nog al spoedig weder op het droge wisten te helpen. {Standaard.) In eene bank van leening te Am sterdam is een valsche rijksdaalder in ont vangst genomen. Men weet door wien hij is uitgegeven. Een nader onderzoek is in gesteld. De vakvereenigingenaangesloten bij den Soc. Dem. Bond te Amsterdamhebben besloten tot de oprichting van een veertien- daagsch blad voor den werkman, dat zal genaamd zijn He Arbeider, en waarvan op Kerstdag het eerste nommer zal verschijnen. Uit Sloten (N.-H.) wordt gemeld Omtrent den stand van de putboring op groote schaal kan gemeld worden, dat thans eene diepte is bereikt van 138 M. Men is door de zandlaag heen in eene kleilaag met hout. Het water is nog altijd zout; men hoopt nu weldra beter water te verkrijgen. Gemiddeld vordert men thans 1 meter per etmaal. Bij een paar varkens te Zaamslag,die altijd flink hadden gegeten, en waarbij zich nooit eenig ziekteverschijnsel had vertoond, entoen ze geslacht en geopend warenbij de ingewanden niets bijzonders was op te merken, bleek het vet voor het grootste deel verteerd te zijn, terwijl het overgeble vene een vreemde, hooggele kleur bad; de speklaag was ongemeen dun. Zelfs een des kundige wist het verschijnsel niet te ver klaren. In de nabijheid van het postkantoor te Utrecht werd een bankbiljet van veertig gulden gevonden dooreen wagenmakersjongen. Hij bleef daar in den omtrek wachten om in het geval van omroeping het den eige naar terug te geven. Na eenigen tijd ver scheen de omroeper en kon de eerlijke jon gen het gevondene afdragen. Uit Giethoorn wordt aan de Z. C. gemeldEergisterenavond is de arbeider Siemen E. Vent alhier, op zijnen terugkeer van de weekmarkt te Steenwijk (Sinterklaas- Maandag!) in de buurtschap Zuidveen, door een of meer personen onverhoeds aangeval len en zoodanig gesneden, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Een steek onder bet schouderblad drong door tot de longen. De patient kon niet vervoerd worden. Hij wordt verpleegd ten huize zijner dochter te Zuidveen. Heelkundige hulp is uit Steen- wijk verschaft en de politie doet een ern stig onderzoek. Als vermoedelijke dader noemt men een boerenknecht uit Onna, Niet alleen de herten, hazen en ko nijnen, maar ook de vogels brengen zeer veel schade toe aan den oogst en de bezit tingen der landbouwers, zonder dat deze er iets tegen mogen doen. Uit Zevenwolde klaagt men over de raven en kraaien, die het pas gezaaide zaad uit den grond pikken en zich door geen vogelverschrikkers laten weren. Met kruit en lood hen te verdrijven wordt door de jachtwet verboden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2