BIJVOEGSEL mm NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. £)eze Co 11 rant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdag en. ABONNEMENT: Prijs per Summer 10 {'ent. Maandag 12 December 1887. M'. 291. ADVERTENTIE N: Bureel: Schecpmakersstcev 6 Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. a idscbe Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. 201e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. behoorende bij de Leidsche Courant van 12 December 1887. Dr. Otte, uit Noord-Auierikadie vroeger geruimen tijd op Neerbosch ver toefde, is than9 met zijne echtgcnoole en ds. Fagg naar China vertrokken. Zij hebben op hnnne reis door ons land bijna f 2200 ontvangen voor een te slichten hospitaal te Amoy (China). Het hospitaal zal den naam ontvangen van Neerbosch-hospitaal. De voorraad aardappelen is in de omstreken van Deventer overal zeer groot. Zij zijn onverkoopbaar en zullen waarschijnlijk in het voorjaar nog goedkooper worden. De appelen en peren zijn bijna overal opge ruimd. De oogst is grooter dan men ver moedde. Te Deventer bestaat het plan op 9 Juni een grooten internationalen roeiwed- strijd te houden. De hoofdprijs zal f 1200 bedragen, Te Kampen is zekere A. K. in be trekkelijk korten tijd zoo dikwijls wegens jachtovertreding veroordeeld, dat hij nu on geveer f 850 aan boeten te betalen heeft. Te Ommelanderwijk heeft een stroo- per zijn makker door onvoorzichtigheid in het hoofd geschoten, tengevolge waarvan deze is overleden. Nadat de politie te Groningen giste ren bericht ontvangen had, dat door het Amtsgericht te Emden tegen eenen Duit- scher, met name H. D., die voortvluchtig was, een bevel tot gevangenneming was verleend wegens valschheid in geschrifte, mocht het gisterenavond aan eenen inspec teur gelukken hem in een koffiehuis aldaar op te sporen en te arresteeren. De rechtbank te Middelburg heeft gister C. Van de P., huisvrouw van C. De V., te Heinkenszand, beschuldigd van moord op haar achtjarig zoontje gepleegd, veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De rijksveldwachter, die den len No vember jl. belast was met hel overbrengen van Terneuzen naar Goes van een tot zes maanden celstraf veroordeelden gevangene, doch dezen liet ontsnappen, zal voor dat feit den 16 December a. s. terecht staan voor de Mid- delburgsche rechtbank. De bedoelde gevan gene was tusschen de stations Arnemuiden en 's Heer Arendskerke uit den trein ge sprongen. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap werd gisteren ter tafel gebracht een blauw aarden kruikje, door den burge meester van Aagtekerke, den heer I. Peper, gevonden in de klei op het strand van Zou- telande. Het potje, dat wel wat den vorm heeft van een zoogenaamde urn, schijnt niet zeer oud te zijn, althans er is meer bewer king aan te zien, dan aan die, welke men gevonden heeft in de graven van het strand van Domburg. De vondst is ook hierom merkwaardig dat het buiten duins liggend strand van het thans in de duinen lieflijk schuilende Zou- telande weleer binnen duins en dus bewoond was. Het stationsgebouw te Zwalnwe heeft een vreemdsoortig, maar niet voordeelig be zoek gehad. Een locomotief is over het perron heen in een der wachtkamers ge- loopen, waardoor het gebouw zeer veel heeft geleden; gelukkig hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. Twee kinderen, 10 en 12 jaar oudi van den brugwachter bij Stobbegat zijn eergisteravond omstreeks tien aren, ten ge volge van het uitdooven der lichten na aan komst van den sneltrein, in het water ge raakt en verdronken. De Zigeuners zijn nu gekampeerd in de heide van Wuestwezel (België). Een gebroken wagen, een beer en een kleine tijger maakt de geheele bezitting uit. Hun paard is dezer dagen gestorven. Zij verdie nen hier en daar wat met het vertoonen der beesten. Naburige bewoners voorzien hen van levensmiddelen. Tabak is hun bet meest welkom. De Belgische politie bemoeit zich weinig met de ongenoode gasten, ter wijl het bedelen op ons grondgebied belet wordt door de beambten, die voortdurend de wacht houden. BELGIË. Uit eene verklaring van den minister van oorlog blijkt, dat het groote vestingge- schut bij Friedrich Krupp besteld is; voor de levering van pantsertorens en kleinere kanonnen zal eene openbare aanbesteding gehouden worden. ENEELAND. Er zullen met Kerstmis onder de kin dereu van de hospitalen en armenhuizen van Londen 22,000 stuks speelgoed worden ver deeld. Daarvan zijn 3800 poppendie gra tis door dames van kleereu zijn voorzien. ÏAANHK1J H. De president zou heden het corps diplomatique ontvangen. Het corps diplomatique is Woensdag door den minister van buiteulandsche zaken ont vangen. De gezanten of gevolmachtigde ministers wenschten namens hun regeeringeu den minister gelnk met de verkiezing van den heer Sadi Carnot. De Araeiikaansche gezant in het bijzonder herinnerde aan de banden, welke tnsschen den grootvader van den president en Munroe bestaan hadden. Sadi Carnot heeft zijn tractement voor December reeds ontvangen: 46,666 frs. want Grévy Was de twee eerste dagen van Dec. in functie en kreeg dus daarvoor 3383 frs. Van de 600,000 frs. voor reiskosten etc. ontving Grévy het laatste kwartaal in October; hij zal dus zijn opvolger het bedrag voor December moeten restitneeren. Er is sprake van het plan, om de bijwoning der beraadslagingen van den Pa- rijschen gemeenteraad door den prefect der Seine voortaan verplichtend te stellen. Ook zal bij de kamer van afgevaardigden een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het kiesstelsel voor den gemeenteraad wordt gewijzigd. Men zou op die wijze tot ont binding van den gemeenteraad geraken. SPANJ K Op raad der doktoren zal de koning van Portugal in Maart een Duitsche bad plaats bezoeken. Een telegram uit Madrid aan de Daily Crcnicle meldt: Duitschland, Oostenrijk en Italië zijn overeengekomen, hunne legatiën te Madrid tot den rang ambassades te ver heffen. Met hetzelfde doel zijn onderhan delingen met Engeland geopeud en men vertrouwt, dat dit het voorbeeld der ge noemde landen volgen zal in dezen eersten stap om Spanje als eene groote mogendheid te erkennen. DUITSCHLAND. De kroonprins heeft, onder dagteeke- ning van 4 dezer, aan den vroegeren onder wijzer zijner kinderen een zeer opgewekten brief geschrevenwaarin woordelijk het vol gende voorkomt: „Ik kan met volle gerustheid mededeelen dat de door de geneesheeren genomen maat regelen het ontstoken deel geheel hebben weggenomen en dat de verontrustende ver schijnselen verminderen, terwijl ik daarbij lichamelijk volkomen wel gebleven ben, nooit iets van mijne krachten verloren heb en tot aller verbazing er gezond uitzie. Met opzet deel ik deze bijzonderhe ien mede omdat liet mij voorkomt dat het op zich zelf voorzeker ernstige verschijusel eener nieuwe ontsteking van ougunsligen aard met niet geringe overdrijving is uitgebazuind, zoodat men in eene gunstige wending niet recht gelooveu wil. De goede God zal be palen welk verloop de ziekte verder hebben zal, waarvoor de verpleging, naast de kroon prinses, aan de beste deskundige is toever trouwd, die ondanks alle bestrijding, waar aan zij blootstaan, mijn volste vertrouwen genieten. Ik laat den moed niet zinken en hoop, al zij bet ook na eenen geruimen tijd van rust, eenmaal weder gelijk vroeger mij aan het vaderland te kunnen wijden. „Diep getroffen door de ontelbare bewij zen van deelneming, welke mij uit het ge heele rijk en nil het buitenland geschonken worden, ontwaar ik met oprechte dankbaar heid, dat men mij vertrouwen schenkt en dat op mijn karakter gebouwd wordt. Der gelijke ervaringen onder zulke omstandighe den zijn voor mij een kostbare schat, dien ik gedurende deu tijd mijns levens hoog waardeeren zal." Deze brief van den kroonprins baart des te meer verblijdend opzien, nu er sedert eenigen tijd generlei officieel bulletin meer verschenen is. [N. li. Ct De berichten uit San-Remo over den toestand van den kroonprins zijn nu zeer gunstig. Wauneer deze verbetering stand houdt, zal zij zeker veel bijbrengen tot veraan genaming van het Kerstfeest, dat de vorste lijke familie daar zal vieren. Prins Hendrik, de tweede zoon van deu kroonprins, zijne dochter, die met den erfprins van Mei- ningen is getrouwd en zijn zwager, de groothertog van Baden, zullen allen naar San-Remo vertrekken, ten einde daar het Kerstfeest te vieren. Prins Wilhelm blijft te Berlijn en zal den keizer gezelschap houden. De commissie uit den rijksdag bo- noemd tot onderzoek van de voorgestelde verhooging der graanrechtenheeft zich met 9 stemmen verklaard tegen liet voorstel van den heer Hamacher om de identiteitsbewijzen af te schaffen. In den bondsraad heeft een commissie ad hoe een gunstig luidend verslag uitge bracht over de voorgestelde wijzigingen in de regeling van den krijgsdienstwelke neer komen op verlenging van den tijd gedurende welken men bij den Landwer en den Laud- sturm ingedeeld is. De commissie, belast met het onder zoek van het ontwerp betreffende de rechten op granen, heeft zich vereenigd met het voorstel van den heer Windthorst, waarbij wordt bepaald dat de nieuwe rechten niet van toepassing zullen zijn op hetgeen tot 31 Maart 1888 wordt ingevoerd, indien bewe zen kan worden dat de koopcontracten vóór 26 Nov. 1887 gesloten zijn. Elk vertrouw baar bewijsstuk zal aangenomen worden. Het wetsontwerp tot wijziging van den militairen dienstplicht bepaalt in hoofdzaak dat de landweer, alsmede de landstorm, voortaan uit eerste en tweede klassen bestaan. Voor de eerste klasse der landweer is de dienstplicht evenals tot dasver op vijf jaren bepaald. De dienstplicht van de tweede klasse, waarbij noch oefening noch inspectie plaats hebben en ook de vrijheid om het land te verlaten niet beperkt wordt, duurt tot einde-Maart van den volbrachten 39-ja- rigeu leeftijd. De eerste klasse van den landstorm bestaat uit personen die niet gediend hebben, tot aan den 39-jarigen ouderdom; de tweede, welke slechts wer kend optreedt wanneer het den strijd voor het bestaan van het vaderland geldtis samengesteld uit alle voor den dienst ge schikte mannen die 39 tot 45 jaren oud zijn, en reeds in militairen dienst zijn ge weest. De landstorm houdt geen oefeningen en wordt ook niet voor de inspectie opge roepen. De leden van den rijksdag hebben, met den president van dat staatscollege aan het hoofd, jl. Dinsdag een bezoek gebracht aan de pas geopende kweekschool voor de Oostersche talen te Berlijn. De directeur, professor Sachon, leidde hen rond. Na afloop der bezichtiging van het gebouw werden de genoemde bezoekers door het onderwijzend personeel plechtig in de ge hoorzaal ontvangen. De voorzitter van den rijksdag hield een toespraak. DeChineesche en Arabische lectors, in hun landskleeding, maakten een eigenaardigen indruk. Er worden thans te Oberndorf 700.000 repetitiegeweren voor het Turksche leger ge maakt. 8 Turksche officieren zijn te Obern dorf, om die in ontvangst te nemen. OOSTENRIJK. Nagenoeg alle bladen zien een gerust stellend verschijnsel in het besluit, gisteren te Weenen in de generaalseonferentie geno men, om voorloopig aan de Gallicische grenzen geene militaire voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde Rusland een terugkeer op den ingeslagen weg gemakkelijk te maken. De Toet echter blijft zeer sceptisch, en is van oordeel dat het véér Februari toch tot geen oorlog komt, zoodat het genomen besluit slechts een uitstel beteekent. RUSLAND. Volgens de Tetter Lloyd is onder de keizerlijke loge in den Maria-schouwburg dynamiet gevonden en eene inrichting om dit door eene electrische vonk te doen ont ploffen. Onlusten onder de studenten te Moskou moesten, naar het heet, door de militaire macht onderdrukt worden. TRANSVAAL. Aan de Volktstem schrijft men: „De overgroote meerderheid (zoo niet allen) in de nieuwe republiek (in Zoeloeland) zijn sterk ten gunste van vereeniging met de Z.-A. Republiek. Het spreekt van zelf, dat door die vereeniging alles in waarde in de nieuwe republiek zal reizen, kapitalen zullen inkomen tot ontginning van onze veelbelo vende goudvelden, enz." Dioizulu is, volgens een telegram uit Durban, naar de nieuwe republiek gegaan, om haar hulp in te roepen, ten einde Usibepu te verjagen, die van Havelock vergunning had gekregen, naar zijn vroeger district terug te keeren in Noord-Zululand. AHERIKA. Volgens een te Londen ontvangen telegram uit Washington, zou de senator Farwell van Illinois een wet indienen bij den Senaat tot aanneming van een blijvend stelsel voor de nationale banken. De wet bepaalt, dat in plaats van geregistreerde gouvernemenlsbonds de minister van finan ciën ook staats- of gemeentelijke bonds of eerste hypotheekbonds van Amerikaansche spoorwegen, als zekerheid voor de circulatie, zal mogen aannemen. De anarchist Most is te New-York weer tot één jaar gevangenisstraf veroor-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1