BINNENLANDSCHE BERICHTEN. JÊÊ^t JSL ME® Éfeö 2 JK:üL JBB3 <«3 WLJ 38». ^Hk. r*MT rM7 OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is, met ingang van 12 Jan. 1888, benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Ierseke, R. Nicolaï, thans in gelijke betrekking te Blokzijl. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Vorstman, wordt met 1 Jan. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Z. M. de koning heeft f120 gezonden aan de bemanning van den kotter „lioijer- nest", wegens het redden van den kapitein en drie manschappen van het Ilollaudsche schip „Jantje", op 15 October jl. Door den inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, schout-bij- nacht J. U. Sachse, is pensioen aangevraagd tegen 1 Januari 1888. (Hbl.) In het nieuwe kiesdistrict Haarlem mermeer hebben verschillende samenkomsten van liberale kiezers plaats gehad. Het werd niet noodig geoordeeld tot verandering of ontbinding der bestaande kiesvereenigingeu over te gaanmaar besloten alles op den ouden voet te laten: ëéne centrale vereeni- ging met afdeelingen in iedere gemeente. Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer, bij de verkiezing voor de nieuwe kamer de candidaat der liberalen zijn. Men meldl dat mr. Kolkman van Katholieke zijde in het nieuwe kiesdistrict Kede candidaat zal worden gesteld voor de tweede kamer. Het lid van de tweede kamer, de heer Cremer, heeft het land verlaten om via Brindisi de reis naar Oost-Indië aan te nemen, van waar bij in September wordt terugverwacht. Naar de Avondpost verneemt, heeft de raad van state dezer dagen advies uit gebracht over den algemeenen maatregel van bestuur, voorgeschreven bij art. 68 der Grondwet, tot aanwijzing van den rechter die op verzoeken om gratie den koning zal moeten adviseeren. Spoedig kan dus de afkondiging daarvan worden verwacht. De heer G. Van Oosten, rijksboek houder der directe belastingen te Breda, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot rijks-deurwaarder te Bodegrave. De goudsmidsknecht, die Donderdag jl. voor de rechtbank te 's Hage terechtstond wegens diefstal ten nadeele van zijn patroon, werd gisteren tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. Daaroa stond terecht een Leidsch koop man, beschuldigd vau diefstal van twee kippen, ten nadeele van een watermolenaar te Leiderdorp. Uit hoofde van de ontkentenis van bekl. waren in deze schijnbaar onbeduidende zaak acht getuigen gedagvaard, wier verklaringen zeer ongunstig voor eerstgenoemde uitvielen. Wel had geen hunner den diefstal zien plegenmaar uit het onderling verband re zen tegen bekl. zware vermoedens, welke subst.-off. mr. Hulshoif er toe brachten om de schuld van bekl., niettegenstaande diens pertinente ontkentenis, ais bewezen aan te nemen en voor dezenook op grond van diens ongunstige antecedenten, 4 maanden gevangenisstraf te eischen. Uitspraak a. s. Donderdag. Gister werd voor de Haagsche recht bank behandeld de zaak van twee heeren, beklaagd van het houden van een tweege vecht, eenige maanden geleden op Duitsch grondgebied, nabij Nijmegen. Het duel had plaats met ruiter-pistolen terwijl partijen op 30 pas afstand stonden. Een der beklaagden was afwezig. Het feit werd volledig door den aanwezigen be klaagde erkend. De subst.-off. van justitie vorderde tegen ieder der beklaagden 3 da gen gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Te Rockanje is aan het strand eene soort van ringworm, nl. de fluweelen zeemuis, gevonden, welke 52 stevige pooten bezat. Tot hiertoe waren ringwormen met loopwerktuigen in de wetenschappelijke wereld onbekend. Gisterenochtend ten half zevenbij het invaren der Nieuwehaven te Dordrecht, geraakte de goederen-sloomboot Catharina, varende van Dordt op Rotterdam, met het "tuig verward in het ijzerwerk der Engelen- burgerbrug, tengevolge waarvan de mast ter hoogte van ongeveer een meter boven het dek afbrak en met een hevigen slag neer stortte, waardoor de koperen pijp tot af voer van stoom en de stoomfluit werden vernield en nog andere schade werd aange richt. De opvarenden bekwamen gelukkig geen letsel. [D. Ct.) Omtrent het zinken van de passagiers- stoomboot Harmonie onder Hardingsveld deelt men aan de N. H. Ct. nog het vol gende mede De aanvaring had plaats omstreeks 10 uur in den morgen (6 dezer). De opvarende goederenboot Nova Zcmbla, gezagvoerder Montaubau, liep de afkomende passagiers boot Harmonie in het midden aan stuur boordzijde in. Er was een groot gat in de machinekamer van de Harmonie ontstaan, en de boot zonk snel. De passagiers en de bemanning hadden den lijd op de Nova Zembla over te gaan. Deze had echter aan merkelijke schade aan den boeg bekomen en kon nog maar juist tijdig genoeg achter den bovensten strekdam hij Hardingsveld onder den wal stoomen. De Harmonie stoomde, daar de machine nog werkte, zonder één man er op door en kwam in de Boven-Merwede terecht waar zij dwars in een gesleept wordend lijnschip liep. Ondanks het groole gat, dat dit schip kreeg, kon de sleeper het nog naar de noordzijde der rivier brengen. Daarna zonk de Harmonie overlangs mid- dsn in de rivier. Het was eene nieuwe boot van den reeder Van der Schuyt te Botterdamdie tusschen Tiel en Botterdam voer en die nog slechts enkele weken in de vaart was. De aanvaring had plaats even beneden Hardingsveld boven het reparatievverk aan den Kop van den Ouden Wiel. De plaats waar de Harmonie gezonken is, wordt door eene wraktoneen witte vlag aan den mast en des nachts door een licht aangeduid. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van den 7, is onder meer op nieuw de zaak van de spoorwegplannen be handeld. Zooals men zich herinr.ereu zal begint Haarlem, dat sedert den aanleg van den Hollandschen spoorweg zich hoe langer hoe meer rondom dien spoorweg uitgebreid heeft, evenzeer de ongemakken te voelen, eigen aan toenemende behoefte van gemeen schap tusschen de linker- en rechterzijde van dien spoorweg. Vandaar onderhandelingen met den spoorweg over daarslelling van onbelemmerde gemeenschap, die geleid heb ben tot een plan van reconstructie, begroot op een millioen, waarvoor Haarlem f 390,000 zou bijdragen. Die plannen zijn in het breede vanwege Haarlem door verschillende collegiën onderzocht en men is zoo tamelijk het eeus geworden wat men zoo al zou wil len daargesteld zienmaar bij de vraag, omtrent de bijdrage achtte men deze te hoog voor de draagkracht der gemeente. Verder dan kosteloozen afstand van de ge meentegronden, noodig voor de verbouwing en zoolang daar geen andere bestemming aan gegeven werd door de spoorwegmaat schappij, meende men niet te mogen gaan. Opnieuw is daarna de zaak in handen der vroegere raadscommissie gesteld om advies. Terwijl gisterenmiddag iemand te Haar lem een doosje, geheel gevuld met Zweedsche lucifers, wilde openen, ontbrandden deze plot seling, tengevolge waarvan bedoelde persoon vrij hevige brandwonden aan alle vingers der rechterhand bekwam. Naar de Am»t. Ct. verneemt, heeft het bestuur van de „Vereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam besloten plan nen te beramen voor het bouwen van eene eigen Beurs voor den effectenhandel. Voor den rechter-commissaris te Am sterdam zijn opnieuw eenige verslaggevers eu andere getuigen gehoord over de in de meeting-Ketjeu door Van der Stadt gehou den rede. De Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij verzond den 3n, 4n en 5n Dec. ruim 9Ü00 pakjes van Amsterdam naar verschillende gedeelten van ons land; de Ned. Rijn-Spoor weg-Maatschappij in datzelfde tijdsverloop roim 2100; de firma Van Gend en Loos ruim 9000. Deze cijfers vormen reeds een getal van bijna een-en-twintig duizend ge schenken. Hierbij gevoegd het getal pakjes, dat per postpakketdienst werd verzonden en door het Hbl. op niet minder dan 15000 geschat wordt, dan krijgt men een totaal van 86,000. In de gemeente Zijpe, is Zondagmorgen in de woning van den heer H. Kroon, aan de Grootesloot, ingebroken, terwijl de be woner en diens gezin naar den vroegdienst ter kerk warenbij hunne thuiskomst bleken eene kast en eenige laden opengebroken te zijn en werden twee gouden oorijzers met bijbehoorende gouden en juweelen sieraden vermist. De politie doet ijverig onderzoek. Ongetwijfeld zal algemeen met groote belangstelling worden vernomen, dat de toe stand van den commissaris des konings in Utrecht mr. E. H. 's Jacob, voortdurend in beterschap toeneemt, zoodat alle hoop be staat, dat hij in het laatst dezer maand te Utrecht zal kunnen terugkeeren. (U. H.) De vorige week ontving de heer J. Van 't Lindenhout te Neerboseh een gift van f 1000 voor zijn weesinrichting, ter na gedachtenis van een overleden weezenvriendiu. Een ooggetuige deelde aan de A'ij- meegsche Ct. mededat hij gisterennamiddag met vier medereizigers in een derde klasse wagen van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen zittende, een zeer onaangenaam avontuur had. Te Arnhem werden nieuwe waterstoven in den wagen geschoven, waar van er een, even voorbij het station Arnhem, met vreeselijk geraas sprong, waardoor zich niet alleen een erge damp verspreidde, maar ook een der reizigers door het warme water ernstige brandwonden bekwam. De bericht gever schrijft de oorzaak van deze ontploffing daaraan toe, dat de stoven niet met warm water gevuld, maar boven het vuur gewarmd worden. Aan het station Nijmegen werd van het gebeurde aangifte gedaan, zoodat ongetwijfeld iidien dit werkelijk de oor zaak mocht zijn in de wijze van vulling der stoven spoedig verandering zal komen. Naar wij vernemen zal de Geldersch- Overijselsche Wielrijdersbond op een der Paaschdagcu van het volgende jaar te Nij megen wielerwedstrijden doen houden. [Hbl.) Op de nieuwe ijsbaan te Leeuwarden zullen in dezen winter internationale wed strijden op de lange baan worden gehouden van: a. jongelieden heneden de 18 jaren, b. van heeren liefhebbers en c. van beroepsrij ders. Voor klassen a. en b, worden medail les en diploma's uitgeloofd en voor klasse c. prijzen in geld. Te Nieuwe Pekela loopen thans een koe en een kalf in de weide, waarover sinds anderhalf jaar geprocedeerd wordt. Het geldt hierbij niet de vraag aan wien de beide dieren toebehooren, maar aan wien zij niet toebehoorendaar geen der betrok kenen de dieren als zijn eigendom erkennen wil. De koe is voor ruim anderhalf jaar als vette koe aangekocht door twee hande laren in vet vee. Deze brachten de koe te Amsterdam ter markt, doch later bleek, dat het dier een kalf zou ter wereld bren gen. De landbouwer, die haar verkocht had, weigerde haar terug le nemen, te meer nog, daar van hem de kosten van vervoer van Amsterdam en terug werden gevorderd. Nn ontstond een procedure, en de koe wordt thans met het inmiddels geboren kalf onderhouden op kosten van dengeen, die de procedure, welke nog niet ten einde is, zal verliezen. Uit Rilland wordt medegedeeld: Een ingezetene miste zijn kat en zocht haar te vergeefs. Negen dagen waren reeds ver- loopen, toen een der huisgenooten, voorbij een aardappelboop in den tuin gaande, een klagend miauwen meent te booren. Dadelijk begon men aarde en stroo weg te werken, en vond men de lang gezochte kat. Bij het inkuilen der aardappelen schijnt zij on gemerkt begraven te zijn, en gedurende negen dagen heeft zij zonder eten of drinken met zeer weinig lucht doorgebracht, zonder het leven te verliezen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 9 Dec. De minister Fergus- son (onder-secretaris van buitenlaudsche zaken) hield gisterenavond te Guildford een redevoering, waarin hij mededeelde, dat, voorzoover de Engelsche regeeriog wist, in geen land een vooruitschuiviDg van troepen op zoo groote schaal is geschied, dat men daardoor eene verstoring van r.en Europee- schen vrede kan verwachten. Naar zijn beste weten bestaat er geen reden voor een vredebreuk beducht te zijn. NEW-YORK, 9 Dec. Uit Mexico wordt gemeld, dat de Mexicaansche regeering bij het congres een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij zij vergunning vraagt tot het sluiten eener leening van 10,000,000 pd. st. ST. PETERSBURG, 9 Dee. Bij den feestmaaltijd der ridders van St. George stelde czaar Alexander een dronk in op keizer Wilhelm, den oudsten ridder van St. George, waarna de muziek het Duitsche volkslied speelde. PARIJS, 9 Dec. De heer Goblet deelde president Carnot hedenochtend mede, dat het hem onmogelijk is een ministerie uit de beide republikeinsche groepen samen te stellen, daar hem van verschillende zijden mede werking werd geweigerd. De heer Goblet moest daarom van de opdracht tot het samen stellen van een ministerie afzien. LONDEN, 9 Dec. De correspondent van de Times te Berlijn verklaart uit goede bron vernomen te hebben, dat de toestand bij de Oostenrijksch-Russische grenzen door de Duit sche pers schromelijk is overdreven. De tegenspraak dezer berichten is ook reeds ter kennis der Duitsche regeering ge bracht. Niets is er voorgevallen bij de grenzendat eenigszins gelijkt op een sa mentrekking van troepen. Er werden eenige garnizoenen verplaatst in Volhynië, maar het bevel daarvoor was reeds lang vóór de bijeenkomst der keizers van Duilschlaud en Rusland te Berlijn gegeven. Met uilzondering van een cavalerie divisie is onlangs geen versterking der Russische troepen naar de grenzen gezonden. De berichtgever van de Daily News houdt vol, dat, indien de toestand niet spoedig verbetert, door de Oostenrijksche regeering maatregelen zullen genomen worden tot ver dediging van Galicië. De Daily News ontvangt tevens een tele gram uit Berlijn, waarin wordt gemeld, dat de toestand als minder verontrustend wordt voorgesteld. LAATSTE «EI&aCHTEJV. Z. M. de koning heeft, vermoedelijk in verband met de welgeslaagde pogingen tot Grondwetsherziening, aan verschillende leden der hooge staatscollegies onderschei dingen toegekend. De vice-president van den raad van state, jhr. mr. G. J. C. Yan Reeuen is benoemd lot grootkruis, deleden der eerste kamer mr. S. II. Veiling Meinesz en jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Gelijke onderschei ding is te beurt gevallen aan de leden der tweede kamer mr. J. G. Gleichman, R. P. Mees Azu., L. B. Kielstra, J. Scbimmei- penninck Van der Oye, dr. H. J. A. M. Schaepman, mr. F. J. M. A. Reekers en jhr. mr. K. S. Godin De Beaufort. Ook is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. Gevers Deynoot, referendaris van het kabi net des konings. De voorzitters der eerste en der tweede kamer zijn reeds voor eenige dagen tot ministers van staat benoemd. Er is ook bij herhaling sprake geweest, dat aan den minister Heemskerk een bij zondere onderscheiding zou worden verleend. Tot dusver is daarvan echter niets met ze kerheid bekend. [Hbl.) Bij de behandeling in de tweede kamer van de begrooting van justitie drongen de hh. Dijckmeester, Greeve, Huber, Van OsenbruggenVan Diggelen en Van Baar aan op lotsverbetering van deurwaarders, door hen de exploiten van strafzaken in plaats van aan rijksveldwachters op te dragen. De minister verdedigde de opdracht der exploiten aan veldwachters, indien de dienst 't toeliet, in het belang der zuinigheid. De minister verminderde de begrooting met f 2000 wegens de niet-vervulling van het substituut-grifiiersambt bij het hof te 's Bosch. Hedenmiddag heeft de commissie van redactie van den „Leidschen Studenten-Al manak" de vrucht harer bemoeiingen aan de inzenders en de officieele personen van aca demie en studentencorps aangeboden. De almanak bevat goed geslaagde por tretten van prof. Rosensteinden rector van den academischen senaat, en van wijlen prof. Simon Thomas; terwijl verder een plaat, waarop eenige schetjes uit het studenten leven geteekend staan, aan den almanak is toegevoegd. [Hbl.) De afdeeling der koninklijke akademie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter- geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen, houdt hare gewone vergadering Maandag 12 dezer, in het Trippenhuis. Onderwerpen van behandeling: De on echtheid van den giftbrief van graaf Dirk van Holland van 1083. Bijdrage van den heer Pols. De heer A. Pierson zal spreken over Hegels Esthetiek ook bij het licht zijner onlangs uitgegeven brieven. HANDELS- EN F1NANC1ËELE BERICHTEN. TE li MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 9 December. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste j Hoogste 4 stuks f 36.— 42.- 6 - 76 180.— 114 102. 230.— 52 i 115 - 240 98 92 w 194.— 92 118 262.— Kalveren (vette 24 25 68.— m (magere) 22 4.50 w 12.— 62 - 13 W 47.— Schapen (magere) 162 r 12.- 25.— 1090 16 28.60 Varkens (magere) 20 16 - 26.— (biggen) 200 w 3 12.— Ter markt aangebracht 424 runderen, 46 kal veren, 1252 schapen en 200 biggen. Ter wekelgksche kaasmarkt aangevoerd 35 par tijen kaas. Besteed werd voor

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2