BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. LE3I TEl ML» «S3 «2 *HL MD «83 BUJ JSH3L J&- 1*88" TT. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1832) v. Björnstenie Björnson. Zooals wij reeds vroeger meldden, zal de Kon. Nat. Zangschool te Den Haag, directeur J. H. Marinus, 14 Dec. haar 30- jarig bestaan vieren door een feestconcert in de zaal Diligentia. De dames Hekkema en De Graaf, de heeren De Goey, Van Beckum en De Louw, cereleden der school, benevens de heer A. N. Koopman (pia'o) en de heer H., viool-dilettant uit Utrecht, zullen hun medewerking verleenen. Behalve S. De Lange's Psalm 22 met bariton-solo door den heer Van Beckum, zullen o. a. composities van Nicolaï, F. en C. Coenen, Rigini, Gade en Max Bruch worden uitge voerd. (rad.) Aan den Berlijnschen hoogleeraar, dr. Theodor Mommsen, die den vorige week 70 jaar is geworden, is de groote gouden medaille voor wetenschap toegekend. In een maand heeft het „Gymnase" met „l'Abbé Constantin" 203.000 frs. ont vangen. UFF1CIEELE 1SERICHTEN. Door Z. M. zijn jhr. mr. F. J. J. v. Eysinga, voorzitter van de eerste kamer der staten- generaal, en mr. E. J. J. B. Cremers, voor zitter van de tweede kamer der staten-gene- raal, benoemd tot minister van staat. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1888, aan den telegrafist 1ste kl. bij de rijkstelegraaf F". K. Van der Heiden een eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst behoudens aanspraak op pensioen. De minister van koloniën zal op 9 Dec. geen audiëntie verleenen. De regeering heeft een nader voorstel ingediend tot wijziging der kieswet en wel ter zake van de stembureaux. Het aantal kiezers zal aanmerkelijk groo- ter worden. Eene vermeerdering van het aantal gelegenheden om stembriefjes in te leveren in groote gemeenten zal dientenge volge niet uit kunnen blijven. Het aantal leden van den raad dier gemeenten is ech ter niet zoo groot dat men zeker kan zijn, dat alle stembureaux aldaar, die noodig zullen blijken te zijn, gevoegelijk uit leden van die raden kunnen worden samengesteld. Daarom wordt nu voorgestelddat de leden der stembureaux in gemeenten van meer dan 40000 zielen ook uit ingezetenen niet-leden van den raad, kunnen worden samengesteld. Volgens de voorgedragen wijziging van art. 43 dier wet, zal de raad van de genoemde gemeenten krachtens eene vast te stellen ver ordening jaarlijks de ingezetenen benoemen, die als lid in een stembureau zitting kunnen nementerwijl burg. en weth. bij elke voor komende verkiezing naar gelang der omstan digheden uit de aldus benoemden leden van stembureaux zullen kunnen aanwijzen. De voorzitters zullen naar art. 42 der wet, steeds leden van den gemeenteraad moeten zijn. Ofschoon de wet het niet uitdrukkelijk zegt, is het toch zeker de bedoeling van art. 57, dat de onder-bureaux voor het openen der stembriefjes uit leden van den gemeenteraad worden samengesteld. Ook dit dient anders te worden, waar de bureaux van stemopneming ten deele uit personen bestaan, die uiet leden van den raad zijn. Daarom is voorgesteld, in alinea 2 te bepa len, dat de leden dier onder-bureaux uit de leden der gewone stembureaux zullen worden benoemd. Het vorderen eener koninklijke machtiging om dat te doen schijnt overbodig. Het komt der regeering wenschelijk voor, de aldus gewijzigde bepalingen toepasselijk te verklaren op alle gemeenten, waar de opening der stembriefjes niet in één dag schijnt te kunnen afloopen. Buiten de ge meenten van meer dan 40,000 zielen zullen dan die onder-bureaux uit de leden van den raad worden samengesteld, die in de stem bureaux hebben gezeten. In eene talrijk bezochte vergadering van de afdeeling „Algemeen Kies- en Stem recht" in Weststellingwerf zijn tot voorloo- pige candidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren: Domela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruiusma en C. Croll. In de maand November zijn door de rijks-politie 207 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderd, onder welke 21 vrouwen. Uit de bedelaarsgestichten zijn in die maand 18 personen ontvlucht. De Juristeu-vereeniging zal in 1888 te Breda de volgende onderwerpen behandelen Onder welke voorwaarden moet de Ned. wetgever uitvoerbaarheid verleenen aan de vonnissen van den buitenlandschen burger lijken rechter? Praeadviseurs mrs. T. M. C. Asser en D. Josephus Jitta. Eischen de wettelijke bepalingen omtrent de overeenkomst van levensverzekering her ziening? Zoo ja, in welken zin? Praead viseurs mrs. jhr. C. Hartsen Jbz. en prof. W. L. P. A. Molengraalf. Het papieronderzoek in strafzaken. Prae adviseurs mrs. J. G. Patijn en D. Simons. Door de afdeeling Oude-Wetering c. a. van het Nederl. Werkliedenverbond „Patri monium" worden pogingen aangewend tot oprichting van eene plaatselijke autirevolu- tionaire kiesvereeniging, voornamelijk om bij verkiezingen voor leden van de tweede kamer en de provinciale stalen op te treden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's Hage is o. a. inge komen en voorgelezen een adres van den heer F. Domela Nieuwenhuis, waarin „onder de oogen van den gemeenteraad wordt ge bracht, dat het hoold der school voor m. u. 1. onderwijs, burger F Gediking, het grootste gedeelte des jaars afwezig is, althans na de groote vacantie misschien ééue week op school ia geweest. Adressant vraagt, of dat kan en mag toegelaten worden. Acht uren het hoofd der school overbodig, dan ont laste men de gemeentebegrooling van een weeldepost; is hij echter noodig, dan zorge men, rit 't belang van het onderwijs, dat bovengenoemde school niet zoolang verstoken blijve van het toezicht van het hoofd, opdat uit de belastingpenuingen geen ambtenaren betaald worden, die het hun opgedragen werk niet verrichten, en die daarentegen met behoud van hun traclement werk gaan doen voor anderen, die niet door belasting mede bijdragen in de gemeentekas. Adressant hoopt ten slotte, dat de ge meenteraad een einde zal maken aan der gelijke misbruiken. Omtrent dit adres mochten burg. en weth. van de commissie van bijstand in het ge meenteonderwijs een rapport ontvangen van den volgenden inhoud: „In het adres, dd. 25 November jl., wijst F. Domela Nieuwenhuis er op, dat het hoofd der openbare burgerschool (le soort) aan de Schelpkade dikwijls afwezig is. „'t Was met onze algeheele instemming, dat uw college bij resolutie van 28 Ma.rt jl. voor dit jaar, en later bij resolutie van 3-7 Oct. jl. ook voor na 1 Januari 1888, tot wederopzegging aan het hoofd van genoemde school, den heer F. Gediking, verlof gaf gedurende den tijd dien hunne majesteiten de koning en de koningin buiten de resi dentie mochten doorbrengen, ten einde hij onderwijs kunne geven aan bare koninklijke hoogheid prinses Wilhelmina. Terecht werd daarbij bepaald, dat de bezoldiging van den tijdelijken onderwijzer die gedurende den tijd van het verlof moest worden aangesteld, daar de onderwijzer-plaatsvervauger van het hoofd dan de betrekking van hoofd waar nam door den heer Gediking zou worden vergoed. „Zonder bezwaring van de gemeentekas wordt alzoo het onderwijs op de school ge regeld voortgezet en lijdt de gang daarvan geen schade, te minder omdat de heer Ge diking, wiens ijver en bekwaamheid bekend zijn, hoewel niet voortdurend toezicht uit oefenend, toch het beheer en toezicht in het algemeen over de school blijft uitoefenen. „Wij zouden in ieder ander geval deze schikking ontraden, maar waar bet geldt de belangen van het vaderland en het dierbaar stamhuis van Oranje eenerzijds en de eer der koninklijke residentie anderzijds om het onderwijs der toekomstige vorstin aan een gemeente-onderwijzer te zien toevertrouwd, meenen wij dat, zoo er al eenige nadeelen mochten bestaan, die dan toch zeker door grootere voordeelen worden opgewogen. „Wij stellen, dat uw college bovenstaande mededeelingen volledig aan den gemeenteraad verstrekke en deu raad verder in bedenking geve, het ingekomen adres voor kennisgeving aan te nemen." De voorlezing van dit rapport werd met levendige toejuichingen door den Baad be groet. Overeenkomstig het praeadvies van burg. en weth, besloot de raad het adres voor kennisgeving aan te nemen. (D. v. Z.-II. en 's Gr.) Voor de rechtbank te Rotterdam stond gister terecht P. L., 56 jaar, opperman, wonende te Leiden, die op den lln Novem ber jl. naar Waddingsveen gegaan zijnde om werk te zoeken, en dit niet vindende, al daar een paar laarzen had weggenomen, waarmede hij spoedig werd aangehouden. Tegenover den eisch van het O. M. tot veroordeeling tot 45 dagen gevangenisstraf, kon de toegevoegde verdediger, mr. A. B. Van Blommestein, dan ook niet anders doen, dan zijn cliënt in de clementie der recht bank aanbevelen. Een bewoner der Van Beuningenstraat te Amsterdam deed aangifte, dat zijn vrouw de echtelijke woning heeft verlaten met me deneming van f2900. Uit Amsterdam wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Ofschoon al de bewoners der Wil lemstraat en aangrenzende straten en grach ten, in het hartje van de Jordaan, gister reeds vroegtijdig hunne kluizen hadden ver laten, heerschtc er toch overal op straat, geheel in strijd met de gewoonteeene diepe stilte onder de duizenden, die den lijkstoet van Jacobus Mens wilden zien, of naar de Westerbegraafplaats volgden. Tegen halftien bewoog zicli de stoet door verschillende straten der Jordaan. Voorop gingen een tamboer en pijper der mariniers, die eenen treurmarsch lieten hooren. Op het zwarte laken, dat de kist dekte, was eene frissche vlag uitgespreiden daaraan waren op een zwart fiuweelen kussen de insignes vastgehecht van Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van bet Indische Kruis, waarvan de overledene eere lid was, omdat hij zich in het vaderland moedig had gedragen. Op de lijkkoets volgden de leden van de vereeniging „Het Indische Kruis" met de groote banier „Eendracht maakt Macht", en onder welke mannen verscheidene mariniers waren op te merken. Vier volgkoetsen, alle met 2 paarden bespannen, brachten de tal rijke familieleden naar de Westerbegraafplaats waar weder eene groote menigte verzameld was. Een godsdienstleeraar, die Mens gedurende de 4 weken dat bij in het Binnengasthuis doorbracht, bezocht had, sprak aau het open graf een gemoedelijk woord, waarna de voor zitter der vereeniging Het Indische Kruis de leden bedaukte voor de eer, aau Mens bewezen. Daarmede was de treurige en indrukmakende plechtigheid afgeloopen. Door den heer A. Swart is in de duinen op Terschelling een daar zeldzaam voorkomende vogel gevangen en naar het zoölogisch station gezondennl. een Jan Van Gent, een zwemvogel, welke tehuis behoort op de Doggersbank en in Noorwegen. Het dier is hoogstwaarschijnlijk door den mist in de vorige week verdwaald. Gewoon lijk zijn deze vogels meer wit; deze is don ker grijs; de vlucht is bijna 1.5 meter. Zondagnacht is in het hötel Beau Séjour op den Trompenberg bij Hilversum ingebroken. De dief, een oud bekende der justitie, werd op heeterdaad betrapt en in verzekerde bewaring genomen, nog in het bezit van het ontvreemde. Op den straatweg tusschen Breukelen en Maarsen is dezer dagen zekere V., uit Utrecht, ernstig gekwetst en in bewusteloo- zen toestand aangetroffen. Volgens zijne mededeeling, zijn hem de verwondingen toegebracht door twee hem onbekende per sonen. Bij eene vechtpartij te Arnhem is een meisje de neus afgesneden. Door de Nederl. jachtvereeniging „Nimrod" is het buitengoed „Den Eekhof" bij Qroenloo gehuurd, ten einde gebruikt te worden om er honden te dresseeren. Een 60-tal honden zijn er reeds. De bakker Onstee van Stadskanaal wilde in den 2e Exloermond een zestal vrou wen met zijn schuitje overzetten. De wind sloeg in het zeil en het bootje kantelde, met het gevolg, dat een der vrouwen ver dronk. De anderen werden gered. De bak ker zelf overleed eenige uren later aan de gevolgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de landbouwer J. D., uit Stamprooi, onder de gemeente Weert, ernstig mishandeld. Hij verkeert in levensgevaar; de vermoedelijke dader is door de maréchaussee aangehouden. De justitie stelt een nader onderzoek in. ENGELAND. De koningin ontving Zaterdag deu sedert eenigen tijd te Londen vertoevenden Heerscher van Baroda en schonk hem bet grootkruis der orde van de Ster van Indië. De 35-jarige Linnell, die op Trafal gar Square de politie uitjouwde en door een konstabel te paard werd overredenis aan de gevolgen overledeu. De Pall Mall zegt, dat de politie de zaak wil smoren en roept allendie getuigen wareu van het droevige tooneel, de feiten te helpen vast stellen. Het blad noemt Linnell een mar telaar voor de volkszaak. Een zonderling tooneel had Zaterdag namiddag voor het gemeentehuis van St. Martin in de nabijheid van Trafalgar Square plaats. Een fatsoenlijk gekleed man van 30 jaren droeg eenige meters ketting, welke een kameraad van hem afnam om er ver volgens zijn vriend mede vast te binden aau het ijzeren hek van het gemeentehuis. Toen hij dat gedaan had en de uiteinden van den ketting met een stevig slot verze kerd had, waren er dichte drommen nieuws gierigen rondom het zonderlinge paar samen geschoold zoodat de politie moeite had er doorheen te komen. Ondervraagd, wat dit le beduiden had, verklaarde Harding een vredelievend anarchist en menscheuvriend te zijn, die het van zijn plicht rekende aan zijne medeburgers te loonen hoe de Engel- scheti geboeid werden. Een politie-beambte maakte den man opmerkzaamdat hij de passage stremde en gaf last den ketting los te maken, wat slechts met zeer veel moeite gelukte. De ontboeide werd daarop voor- loopig in het naastbijzijnde polilie-station onder dak gebracht. Behalve eene veetentoonstelling heb ben we te Londen op het oogenblik ook eene tentoonstelling van schoothondjeswelke echter reeds morgenavond gesloten zal zijn. Elk soort dat door kleinheid uitmunt is op die tentoonstelling vertegenwoordigd: pucks, king Charles, Japansche schoothondjes, black- terriers, enz. worden er bij menigte gevon den. Niet in gewone kooien maar in keu rige huisjes in Chineeschen stijl en door veelkleurige gordijnen omgeven, zijn de honden opgesloten, waarvan enkele een niet onaardig kapitaal vertegenwoordigen. Het is te begrijpendat de tentoonstelling vooral door dames druk bezocht wordt. (Ebl.) FR ANKRIJ K. President Carnot ontving gisterenoch tend deu voorzitter der uiterste linkerzijde Berodet en den heer Bouvier. In een onderhoud met den heer Clé- menceau, verklaarde president Carnot, dat hij steeds zou geleid worden door het belang der republiek. De persoonlijke verdeeldheid moest verdwijnen, en het was noodig dat tegeu de verkiezingen van 1889 een samen trekking werd tot stand gebracht. De gema tigde progressisten behoorden zich te verbin den tegen de anarchisten; de republikeinen moeten een budget vaststellenwaarvan eer lijkheid de grondtoon is. De heer Clémenceau keurde deze denk beelden goedmaar verheelde niet de moei lijkheden verbonden aau een kabinet dat uit verschillende elementen der republikeinsche groepen is samengesteld. Boulanger zond Sadi Carnot een tele gram van gelukwenscbiug („respectueuses et trés cordiales félicitations"). Ook de Bey van Tunis zond een telegram. Eergisteren had in 31 departementen de verkiezing plaats van de gemachtigden der gemeenten in het kiescollege van den senaat. Verreweg de meeste gekozenen zijn republikeinen. Het dossier in zake Wilson is in han den van den procureur gesteldom voor de kamer van in beschuldigingstelling conclusie te nemen. Volgens le XIX Siècle zou Wilson bin nen kort voor het hof van assises terecht staan. Een dagblad van Glasgow meldt, dat Wilson in Schotland, zijn geboorteland, een landgoed voor 200.000 aangekocht heeft, dat hij na afloop van zijn proces gaat bewonen. Twee prefecten zouden volgens la Patrie in de zaak Wilson gecompromitteerd zijn. Het was Coron, die de zaak-Caffarel aan den dag brachtomdat hij daardoor de aandacht trachtte af te leiden van zichzelf. En het was de zaak-Caffarel, die indirect tot Grévy's aftreden leidt. Het was derhalve de terechtstelling van Pranzini, die Grévy's val veroorzaakte. Grévy, die altijd gratie van de doodstraf verleende, kan dus zeggen dat de afwijking van dien regel ten nadeele van Pranzini hem duur te staan kwam. De Parijsche veiligheidspolitie is door de douanen te New-York in kennis gesteld dat een pakket bijouteriën, die aan Marie Regnault, het slachtoffer van Pranzini, toe behoord zouden hebbenin beslag genomen is. Deze bijouteriën zijn in het bezit gevon den van een persoon die zich Bodin noemt en die beweert deze kostbaarheden van ze keren Haixin te Parijs gekocht te hebben. Hij verklaarde Franschman te zijn en hij spreekt Fransch. Een correspondent der Kölniscle Zei- tung schrijft over het paleis te Versailles, waar de Fransche kamers nu bijeengekomen zijn, het volgende: „Het paleis biedt een droevig schouwspel van verval aan. Het gebouw zoowel als de standbeelden in het park worden bij den dag minder. „Ieder jaar heeft men pogingen aangewend om het ministerie voor schoone kunsten te bewegen om zooveel mogelijk de kunstwerken te onderhouden, maar te vergeefs. De regee ring belooft, wel is waar van tijd tot tijd, met de restauratie een begin te zullen maken, maar deinst telkens weer voor de groote kos ten terug. „In het parlement schijnt behalve de rech terzijde, slechts een altijd kleiner wordend

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2