MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Iïeae Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Sciaeepmakerssteeg 6, Donderdag 8 December 1387. M°. 288. 201. jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-BericEiten. Leidsche Courant Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meera 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 255 261 der Ingekomen Stukken ver zonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. fi der Verordening van den Hen November \880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen Ier algemeene kennis dat lol liet doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor dc openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in liet schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der te klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klassevoor meisjesin hel school gebouw aan de Breeslraal; en wel van den 5den tot en met den I7en Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van Italflwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December 1887. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten November 1887, n°. 74; Gelet op art. II der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dalbjj bovengenoemil besluit van de Gedeputeerde Stalen de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den 31 sten December aanslaande met zonsondergang, mol uilzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastge steld op Zaterdag den 17den December aan staande, alsmede van liet in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jacht bedrijf, van hel vangen van houtsnippen met laat-, war- of valllouwen, hetwelk blijft toegelaten lol en met den 22ston Maart 1888. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravemiace den lslen December 1887. STABSWIECWS. Burg. en weth. geven den raad in over weging aan P. W. Van de Velde alhier te kenDen te geren dat niet kan worden vol daan aan zijn verzoek om terugbetaling van schoolgeld voor twee zijner kinderen en wel voor eenige maanden van het eerste kwar taal van den loopenden cursus. Nog adviaeeren burg. en weth. vrijstellind te verleenen van de betaling van schoolgelg van zijnen kleinzoon G. J. Pool, aan dr. H. 15. Van Rhijn, te Katwijk, wegens overplaatsing van het gymnasium naar de hoogere burgerschool, met 1 December. Onder overlegging van de desbetreffende stukken geven burg. en weth. den gemeen teraad in overweging aan mej. S. F. Spengler eervol onislag te verleenen als leerares in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes, met in gang van 1 Februari 1888. Nog adviseeren burg. en weth. gunstig te beschikken op het verzoek van jhr. J. Rammelman Elsevier, om vrijstelling van de betaling van alsnog verschuldigd school geld voor zijne pupil A. H. De Bruyn Kops, leerlinge der hoogere burgerschool voor meisjes, wegens vertrek uit de gemeente, alsook op een dergelijk verzoek van dr. E. F. Van Dissel, voor zijne dochter, die blijkens overgelegde geneeskundige ver klaring de school om gezondheidsredenen heeft moeten verlaten. De commissie van financiën deelt aan den gemeenteraad mede dat bij haar geene be denkingen bestaan tegen het door burg. en weth. gedaan voorstel tot het doen van af- en overschrijving op de hegrooting, dienst 1887, tot een bedrag van f 1259 ter voor ziening in de kosten van een afscheidings muur van den gedempten grond der Kool- en Brandewijnsgrachten. Zij geeft daarom den raad in overweging den overgelegden staat van af- en overschrijving tot genoemd bedrag goed te keuren. Door de heeren dr. A. W. Kroonprof. Hector Treub, prof. M. C. F. J. Cosijn, Th. VV. Van Lith de Jeude en C. P. Bur ger Jr., wordt verzocht voor een half jaar gebruik te mogen maken van het gymnas tieklokaal der hoogere burgerschool voor meisjes, en wel van November tot Mei, 2 uren per week. Bnrg. en weth. geven den raad in overweging de gevraagde vergun ning te verleenen, tot wederopzeggens toe, onder bepaling dat voor het gebruik jaarlijks aan do gemeente worde betaald een bedrag van f 12.50, dat de kosten van vuur en licht en de evcntueele schade aan gebouw en meubilair toegebracht door de gebruikers wordeu vergoed en verder onder de voor waarden door liet college van dagelijksch bestuur vast te stellen. In de gisteravond gehouden vergadering van de kiesvereeniging. „Het Algemeen Be lang," alhier, zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld: voor de vacature A. J. Krantz, de heer C. C, Tieleman, en voor de vacature mr. N. K. F. Land, de heer P. Zillesen. In dezelfde vergadering werd tot candidaat voor de tweede kamer (vacature O. baron 'Van Wassenaer van Catwyck) gesteld de heer mr. P. L. F. Blussë, te 's Hage, lid van de gedeputeerde staten van Zuid-Holland. De lieer S. baron Van Heemstra, can didaat gesteld voor de tweede kamer (vacature O. baron Van Wassenaer van Gatwyck), heeft voor die caudidatuur bedankt. In eene heden middag door de antirevolutionaire kiesver eeniging „Nederland en Oranje" alhier op nieuw belegde vergadering is nu candidaat gesteld de lieer mr. Th. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, die de candidatuur heeft aangenomen. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Oct. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 133 kinderen, waaronder 3 levenloos aangegeven, overleden 80 personen, en wel: beneden 1 jaar 22, 15 jaren 8, 514 jaren 5, 1420 jaren 1 2050 jaren 12, 5065 jaren 13, 6580 jaren 15, boven 80 jaren 1op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 8, klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, kanker 4, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typboï- dea aanhoudende koorts 1tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten /stui pen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 5, hersenziektenkrankzinnigheid 2rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 6, croup 1, kinkhoest 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 13, chron. ziekten der ademhalingsorganen 7 hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 3, organ, haitgebrekenaneurysma 5, angina diphlherina 2, diarrhoea, dysenterie cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 3, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia 4, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1, verdrinken 2, onbekende oorzaak, plotseling 2. Maandagavond hebben ook de jeugdige verpleegden van het academisch ziekenhuis te Leiden een bezoek ontvangen van den goeden Sint. De praeses der medische facul teit had zich in het costuum van den hei ligen bisschop, met zijn knechtje en een Oostenrijkschen bediende, naar het zieken huis begeven met een wagen vol geschenken en gebak, die den jeugdigen patientjes met een bemoedigend woord van den Sint wer den geschonken. Deze hadden zich allen feestelijk in hnnne afdeelingen opgesteld en begroetten den weldoendeu bisschop met toepasselijke gezangen. Alles liep zeer vroo- lijk af, 't geen zeker voor een groot deel ook te wijten is aan de grappen van den zwarten bediende. De geschenken waren bekostigd uit vrijwillige bijdragen der medi sche studenten die het ziekenhuis bezoeken. (D v. Z.-Il. en 's Gr.) FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 104). „Er is een brief voor u achtergelaten geworden, die u vermoedelijk wel alles zal ophelderen. Ik spoed mij heen, om hem te halen 1" Roderich sprak geen woord, en stond tegen den deurpost aangeleundhet was alsof eensklaps alles hem voor de oogen draaide. De kamerdienaar keerde na enkele minuten terug; er sprak medelijden en leedvermaak tegelijk uit zijne oogen. Waarschijnlijk wist hij maar al te goed, wat er gebeurde. Hij reikte den jongen man den brief over, en een oogenblik later had de slotpoort zich achter hem gesloten. Roderich O'Donell rukte het couvert open. De graaf had maar weinige regels geschreven zij luidden: „Mijn waarde vriend! Ik heb met Cecilia gesproken. Het is, zooals ik half en half vreesde, gij vergist n. Haar belofte bindt haar en zij koestert het plan niet om haar te verbreken. Zij is veeleer met mij van opinie, dat het voor beide partijen het raadzaamste zou zijn, wanneer wij onmiddellijk vertrokken. Een ontmoeting kon voor u zoowel als voor ons slechts pijnlijk zijn. Met de beste wenschen voor de toekomst er onder betuiging van mijn innig leedwezen, noem ik mij uw vriend. Graaf Ainsleigh." In den brief was nog een ander briefje ingeslotendoor Cecilia's hand geschreven en slechts enkele koude, gevoellooze woorden bevattende: „Mijn vriend! Ik gevoel mij zeer bedroefd. Papa heeft mij alles gezegd. Wat hij u mededeelde is waar. Ik heb mijn belofte gegeven en moet haar houden. Vaarwell Mijn eeuwige dank baarheid en vriendschap behooren u toe. Cecilia." Dat was alles. Hoe koudhoe gevoelloos, hoe onoprecht. De gouden zonsondergang, de geurende bloemendit alles had voor Roderich eensklaps zijn betooveriDg ver loren hij verfrommelde den brief in zijne handen, en verwijderde zich met haastige schreden. Voor een der ramen van het slot staande, zag de kamerdienaar hem peinzend na. „Arme duivel," prevelde hij medelijdend bij zich zelve. „Hij is verliefd geworden op de jonge lady en daarom nu heeft de graaf zich zoo hals over kop van hier ver wijderd. 'I Is wel waar, hij is arm als een kerkrot en mag zijne blikken daarom ook niet zoo hoog opslaan, maar toch kan het me voor hem spijten. Ik gevoel nog maar al te goed, hoe het mij te moede was, toen voor vele, vele jaren Johanna Delange mij schandelijk verliet. Ha, ik vervloek nog haar aandenken." Roderich O'Donell vervolgde inmiddels zijn weg, geen acht slaande op den storm. De storm, die in zijn binnenste woedde, was vrij wat heviger dan die in de natuur. In razenden toorn het blad papier bijna tot onzichtbare stukjes verkreukelende mom pelde hij „Ik moet de herinnering aan deze valsche, gevoellooze, berekende coquette uit mijn hart rukken. O, wanneer ik bedenk, dat iedere glimlach, elk woord, elke blik niets was dan leugen en veinzerij, dat zij mij van den beginne af slechts voor den gek hield, dat zij wellicht lachte en spotte met mijne dwaasheid, terwijl ik een engel des hemels in haar waande te zien. En hij? Zoolang ik leef wil ik geen menschenziel meer ver trouwen." HOOFDSTUK XXVII. HOE ALLES GEKOMEN IS. Lady Cecilia had den avond te voren Roderich O'Donell met lachende lippen, met een veelbeteekenenden blik harer schoone oogen, „goeden nacht" gewenscht. Zij had zich nooit in haar leven zoo gelukkig ge voeld als in deze ure. „Goeden nacht, papa" zeide zij nu ook tot haren vader, nadat Roderich zich ver wijderd had. „Nog een oogenblikje, mijn kind!" hield de graaf haar tegen. „Ik zou je wel willen verzoeken om mij nog een kleinigheid te helpen afschrijven, eer je je ter ruste begeeft." „Afschrijven!" herhaalde het jonge meisje, terwijl zij hem met hare groote oogen ver wonderd aankeek. „Ja, mijn kindmaar kijk me nu maar zoo verbijsterd niet aan. 't Zijn maar weinige regels, hier zijn ze. Schrijf ze woordelijk af zooals ik ze u voorgeschreven heb!" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1