BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN „*3... 38.53 ïtt SS» S43 <SL~3 *~S2 «r® bi j b&. Bm rsc. was het watergeven onnoodig en kon de brandweer weer inrukken. Hedenmorgen te 11 uur ongeveer, bevond zich de metselaar D. K. alhier met zijn zoontje in de Bomerstraat te werk, toen bet 13-jarig ventje, dat voor het vak wordt opgeleidzich met zijn vader op den stijger begaf en in een onbewaakt oogenblik naar omlaag viel. Zwaar gekneusd is het jonge tje per rijtuig naar de ouderlijke woning in de Hoefstraat vervoerd. Naar onze laatste informaties is de patiënt bedenkelijk. nUZIEK, LKTTKREY EY KCYST. 4 Dec. Geboortedag (1795) van Thomas Carljle. 5 u Sterfdag (1791) van Mozart. Jozef Hofmann is te New-York in het Metropolitan Opéra House opgetreden voor een talrijk publiek. Zijn succes was groot. Men juichte hem daverend toe en wuifde met boeden en zakdoeken na elke voordracht. De bladen en de mannen van het vak zijn eenstemmig in hun lof. De beroemde acteur Ernesto Rossi is door den minister van onderwijs in Italië benoemd tot inspecteur van de school voor declamatie te Florence, de eenige inrichting vair dien aard, welke zich in Italië bevindt. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is mr. P. N. Engelberts, met ingang van 15 Dec. 1887, benoemd tot bur- meester der gemeente Zandvoort. Door Z. M. is beuoemd tot schoolop ziener in het arrond. Oss, mr. F. A. Hengst te 's Hertogenbosch. Door Z. M. is, met ingang van 10 Dec. 1887, aan A. M. H. Bonants, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Maashees en Overloon. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het léger in Ned.-Indië H. W. Nijenhuis, wegens ziekte, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ont slagen met toekenning van pensioen. De luit, ter zee 1ste kl. jhr. J. A. G. Van der Staal, gedet. te Willemsoord bij den torpedodienst, wordt met den 6den dezer op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal op 6 Dec. geen audiëntie verleenen. De minister van oorlog heeft dat alle manschappen, behoorende tot het wapen der veld-artillerie, met eene revolver zullen worden bewapend. Het Centrum verneemt, dat de heer mr. J. J. W. Van deD Biesen, ter plaatse waar het behoort, verklaard heeft, zich niet meer bij de a. s. verkiezingen voor de tweede kamer der staten-generaal verkiesbaar te stellen. Op jacht- of vi8cbacten, door vreem delingen aangevraagd, moet voortaan het photographisch portret van den houder wor den gehecht, zéé dat het niet kan worden weggenomen zonder de acte te beschadigen. Gisteren heeft in het Hotel deFEurope te 'sGravenhage het gastmaal plaats gehad, dat de leden der tweede kamer hunnen voorzitter aanboden ter gelegenheid van de afkondiging der nieuwe Grondwet. Bij eenen twist beet gisterenmorgen op een hofje in de Javastraat te 's Hage een man zijne vrouw den duim af. Vooraf had hij al het huisraad kort en klein ge slagen. Een 4-tal agenten hadden moeite hem naar het politiebureau over te brengen. Ze zal hem dus niet meer ^onder dien duim" hebben. Zeeuwsche oesters-namaak zal gestraft worden. De burgemeester van Zwolle eene raadszitting beleggende „onder minzame aan beveling". De derde aan het trio ont brak, maar is er nu. In een blad vinden wij eene advertentie, waarbij in eene zaak een flink jongeling wordt gevraagd, met deze bijvoeging: „de beste getuigen staan hem ten dienste". (D. v. Z.-H. en 's Gr.) In eene door de Plaatselijke Delftsche commissie tot oprichting van een standbeeld voor Coen, gehouden vergadering werd door den voorzitter, den gep. generaal-majoor van het O.-I, leger Wiggers van Kerchem, mede gedeeld, dat de inzameling had opgebracht f151. Deze gelden zullen worden overge maakt aan den daartoe door het hoofd comité aangewezen persoon. Voorts was door het Delftsche Studentenkorps een bedrag van f 25 toegezegd. Onder dankbetuiging aan de ieden voor de door hen verleende hulp en steun, werd daarop de commissie ontbonden. Gistermiddag kreeg een werkman, die werkzaam was op een stoomschip, liggende aan de Boompjes te Rotterdam, door liet breken van eenen strop, een pak tabak op het lichaam, waardoor hij zoodanige inwen dige kneuzingen bekwam, dat hij per draag baar, onder politie-toezichtnaar het stede lijk ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden vervoerd. Ook de huurkoetsiers te Rotterdam ondervinden uen druk der tijden. Door hen werd eergisterenavond eene vergadering ge houden om middelen te beramen, ten einde de onder hen heerscbende werkeloosheid te bespreken. Wat te Vlaardingen gevreesd werd schijnt nu bijna zeker te zijn nl. dat het loggerschip Haringvliet met man en muis is vergaan. Zeven vrouwen en 10 kinderen zijn daardoor broodeloos geworden. Te Schipluiden is in eene gemeente raadszitting door den voorzitter medegedeeld, dat door den heer mr. C. W. Hubrecht, ambachtsheer dier gemeente en lid van ged. staten, een ruime gift is verstrekt om de schoolkinderen met St. Nicolaas feestelijk te onthalen. P. Roggeveen te Hillegersberg, die in hei vorige jaar op zijn lOOsten verjaar dag zoovele blijken van belangstelling ont ving, is Woensdag 11. overleden. De groote proeven omtrent het te volgen stelsel bij het vernielen van spoor wegbruggen hadden eergister op liet oefenings terrein nabij De Bilt plaats, in tegenwoor digheid van den voorzitter der permanente militaire spoorwegcommissie, luit.-generaal J. M. Van der Star, met eenige leden dier commissie, en den gen.-majoor J. II. Krom hout, inspecteur der genie. Aan de brug waren de dynamietladingen en ontstekings inrichtingen door den kapitein J. Meursiüge, die met de leiding van de proeven was belast, aangebracht. Te ruim 12 uren werd het sein voor het springen van de brug gegeven. Toen dit teeken naar den postenketen was overge bracht en men dus overal op de ontsteking was voorbereid, volgden een geweldige slag en een regen van neervallende stukken ijzer, en toen de rook was weggetrokken, zag men de brug midden doorgeslagen in de diepte liggen. Hierna werd door den luitenant Wencke bach met behulp van een klein detachement, de tweede brug, zonder gebruikmaking van voorbereid materieel, voor vernieling gereed gemaakt. Reed.s te half '6 kon ook hiervan de ontsteking plaats hebben, met ongeveer hetzelfde gunstige gevolg als bij de eerste proef was verkregen. Zonder in eenige technische détails te treden, kan men de proeven als volkomen geslaagd beschouwen. Het is een ontzag wekkend schouwspel, de zware ijzeren lig gers als bordpapier gescheurd in de diepte te zien liggen, en men staat verbaasd over de vernielende uitwerking van een betrek kelijk kleine hoeveelheid dynamiet. (U. D.) Te Baam zijn dezer dagen drie jon gens, broers, waarvan de oudste slechts 11 jaren telt, gesnapt, daar zij bezig waren huis te houden in eene ledigstaande villa. Zeven huizen hadden zij al bezocht. Kleinigheden werden wel eens medegenomen ook hadden zij reeds een paar flesschen wijn leeggedronken en een spelletje gekaart, de meubels door elkander gezet enz. enz. Verleden jaar waren dezelfde feiten voorgekomen doch men kon de daders toen niet betrappen. Het uitgestrekte boscli genaamd .de Kauip", te Eist bij Reenen, toebehoorende aan graaf Aldeuburgh Bentinck, ambachts heer vau Amerongen, is voor Belgische re kening aangekocht. Reeds is met het vellen der hoornen een aanvaDg gemaakt. Tal van personen die in dit gedeelte van het jaar gewoonlijk geheel of bijna werke loos rondliepen, verdienen hierdoor thans een goed daggeld. Tegen 11 Jan. a. s. geschiedt de eerst volgende oproeping vaD jongelingen bij het instr.-bat. te Kampen. Ook zullen dit jaar geene korporaals-tit. meer van het bataljon naar de reg. inf. vertrekken. Naar men verneemt, zal door den heer jhr. mr. C. J. Speelman als president, en door den beer mr. R. Binkes als griffier van de arrondissemeuts rechtbank te Leeu warden, ontslag worden gevraagd. Een 17jarig boerenmeisje uit Sappemeer ontvreemdde verleden jaar bij den lieer G., te Borgercompagnie, bij wien zij in dienst was, een bedrag van f 100 en kreeg daar voor een gevangenisstraf vau 6 maanden. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen en weder in betrekking, werd zij gistermorgen door 2 veldwachters, uit haar woning ge haald en wederom naar Winschoten gevoerd; waar zij zich niet alleen wegens diefstal, maar bovendien ter zake van grove oplich terij zal hebben te verantwoorden. Te Woensel hebben balddadigen den stal van eene afgelegen woning opengebroken, en daar een geit den hals afgesneden. Te Haaften is een 10-jarige knaap in hechtenis genomen, die op vier plaatsen getracht heeft brand te slichten. De bran den werden gelukkig nog tijdig gcbluscht. De personentrein AntwerpenRoer mondGladbach is Donderdagavond bij het slation Wegberg ontspoord, en de locomo tief in eene sloot geworpen. Een extra- trein haalde de passagiers af, hetgeen ook nog heden moest geschieden, omdat de lijn nog versperd is. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, doch wel is er veel materieele schade. De drie beschuldigden in zake de ontvoering van een minderjarig meisje, die die tegen Maandag a. s. door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht waren gedagvaard om voor die rechtbank te verschijnen, hebben op grond van art. 145 van het wetboek van straf vordering tegen die dagvaarding verzet aau- gdteekend en verzocht, dat de zaak door de rechtbank in raadkamer worde onderzocht. Dientengevolge is de dagvaarding ingetrokken. De aanvaring der W. A. Scliolten. De inladers in bet verongelukte stoom schip Scholten zijn door de Nederl.-Amerik. Stoomvaart maatschappij uitgenoodigd om de verzekeraars hunner goederen aan te zetten tot een proces tegen de Rosa Mary; de kosten zouden pondspondsgewijze moeten worden gedragen. Als maximum der schadevergoeding, waar toe de Rosa Mary zou kunnen worden ver plicht, wordt f 100,000 opgegeven, terwijl de waarde van schip en lading nog op 1,800,000 wordt geraamd. De Londensche correspondent van de N. R. C. seint: De burgemeester van Dover heeft gisteren van de Nederlandsehe regeering eenen brief ontvangen, in welken aan hem en aan de burgerij van Dover dank wordt gebracht voor de welwillende hulp aan de schepelingen der W. A. Schoiten verleend. EWGfiLAW J». De heer Sullivanlord-mayor van Dublin en lid van hel parlement, is giste ren tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens de onwettige openbaarma king van het verslag der verboden vergade- lingen van de nationale liga. De heer Timothy Harringtonsecretaris van genoemden bond, afgevaardigde voor Dublin en broeder van Edward Harrington, die eergisteren gearresteerd nerd, werd gis terenmiddag aan het bureel van den bond in hechtenis genomen, wegens openbaarma king van het verslag eener verboden ver gadering. Naar de Daily Dews uit St. Peters burg verneemt, heeft de politie aldaar in een paar stadswijken twee nihilisten-benden ontdekt, die in het bezit zijn van laborato riums tot het aanmaken van ontplofbare stollen. De sociaal-democratische hond te Lon den heeft een manifest tot de werkeloozen uitgevaardigd, waarin zij hem oproept tot meetings eiken Zondag in de verschillende parken en gelast te paradeeren rondom Tra falgar-Square, zoo lang tot dat de meetings aldaar weer worden toegestaan. Yolgens de Standard betroffen de ver- valschte documenten door welke de Czaar misleid werd, hoofdzakelijk papieren rakende de candidatuur van prins Ferdinand voor den Bulgaarschen troon. Het werd daarin voorgesteld alBof Duitschland den prins hei- melijken steun toezegde, mits deze in de Balkanstaten eene anti-Russische politiek hielp bevorderen. Daar nu de Duitsche ge zant te St. Petersburg tegelijkertijd verklaarde, dat Duitschland Ferdinand's aanvaardeu van den Bulgaarschen troon afkeurde, zoo moest de Czaar wel prins Yon Bismarck van dub belhartigheid verdenken. De stad Manchester heeft dezer dagen eene prachtige gift ontvangen van de erf genamen van sir Joseph Whitworth. Zij hebben voor 47,000 pd. st. grond te Man chester aangekocht en dien aan de stad ten geschenke gegeven, gedeeltelijk om beplant te worden en een park te vormen, ander deels om daarop eene kunstschool, een bandelsmuseum en eene ambachtschool op te richten. De schenkers hebben tevens te ver staan gegeven, dat zij ook tot dat oprichten nog fiuancieele hulp willen bieden. Reeds hebben ettelijke rijke mannen te Manchester zich bereid verklaard, daartoe insgelijks bij te dragen. Te Killarney werd een courantenven- ter, Brosuan genaamd, tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens verkoop van nummers der parnellitische courant United Ireland, verslagen behelzende van verboden zittingen van afdeelingen der Landleague. De hertog van Orleans, oudste zoon van den graaf van Parijs, zal in het voor jaar een reis om de wereld gaan maken. Hij zal eerst naar New-York gaan. tmiTSCIlLAH». De rijksdag heeft, na eene langdurige beraadslaging, het wetsontwerp betreffende het recht op granen naar eene commissie van 28 leden verzonden. In den loop van het debat bestreed de minister Lucius ver schillende tegen liet ontwerp gemaakte bedenkingen; vooral kwam hij op tegen de bewering, als zou het voorstel slechts in het belang van de groote grondeigenaars zijn. Eene spoedige beslissing was wen- schelijk. Bij voortduring worden uit de kleine Duitsche staten adressen van deelneming aan den Duitschen kroonprins gericht; laatstelijk geschiedde dit door den landdag van Schwarz- hurg-Sonderhausen. De Kölnische Zeitung ontvangt uit Parijs namens de prinsen van Orleans de verklaring, dat geen hunner, rechtstreeks of zijdelings, iets te maken heeft gehad met de valsche stukkendie den Czaar in handen waren gespeeld; dat zij evenmin iets te maken hadden of hebben met de gebeur tenissen op het Balkan-Schiereiland. De Kölnische geeft naar aanleiding van die verklaring vrij duidelijk te kennen, dat het prinses Clémentine van Orleans geweest is, die aan de bedoelde vervalsching mede plichtig is geweest. Willen na de prinsen Van Orleans haar, de dochter van Louis Philippe, verloocheuen omdat zij met een hertog van Cobnrg is gehuwd geweest, dan is dat hunne zaak, maar het Keulsche blad doet opmerken, dat Vorst Ferdinand, de zoon van Prinses Clémentine, eene Fransche opvoeding heeft genoten en wanneer hij zich als een Duitschen prins beschouwd had, dan ook de goedkeuring had moeten vragen van het hoofd der familie Coburg voordat hij den Bulgaarschen troon besteeg. (Zie verder liet bijvoegselj HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden vast gestemd. De buitenlandsehe markt was over 't ge heel goed prijshoudend. Peru ging pCt. terug. De Russische spoorwegmarkt was vast gestemd. De Amerikaansche markt was eveneens vast gestemd. Central Pacific Shares werden veel gevraagd. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 3 December. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoogste H. L. Oade Tarwe - Nieuwe Tarwe Oude Rogge»3 Nieuwe RoggeI Gerst (zomer)\5 Chevalicr-Gerst Zware Haver - 7 Lichte J Maïs 3 Paardenboonen Boter (1 equal. vat) (2e i 5630 kilog. (lo per kil.) (2e - Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte dubb.hectol. 5000 f 7.50 7. 5.50 4.50 - 4.50 6.— 8.25 2.75 r 5.25 -60. '52. 1.50 1.30 -.26 J 8.50 5.— 5.— 6.50 3.75 3.25 5.75 68 58.— 1.70 1.45 RËOLA9IEI. Men late zich niet bedriegen. In den lateren tijd is door het publiek meer malen er over geklaagd, dat pogingen wer den aangewend om, in plaats van de echte Zwitserselie Pillen van den Apotheker R. BRANDT, namaakpillenen dat nog wel zeer slecht nagemaakt, aan den man te brengen. De heer Apotheker R, BRANDT verzoekt beleefdelijk hem dergelijke gevallen mede te deelen, opdat hij door openbaar making der feiten het publiek voor meer dere schade kunne behoeden. Wij moeten bij deze gelegenheid er nogmaals bepaalde lijk op wijzen, dat de echte Zwitsersche Pillen nooit los, maar éénig en alleen in blikken doosjes verkocht worden, voorzien van een étiket dat een wit kiuis op een rood veld en de handteekening van R. BRANDT draagt. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWE- MER, Mare, 70 Cts de doos.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2