BINNEN LASDSOHE BERICHTEN. BÏÏI TEN LAND S CH E BERICHTEN. Nog was ons eene verrassing bereid, en wel een bizonder aangename verrassing. De heer Brantsma oud-acteur der vereeniging vooral gunstig bekend om de vertolking van vrouwenrollen, droeg op ongemeen verdien stelijke wijze het bekende „Flirtation" voor, eene vertolking waarvoor hem dan ook de hartelijkste toejuichingen ten deel vielen. En nu de zicht- en hoorbare belooning voor de medewerksters en medewerkerseen meer dan gewoon applaus in 't algemeen. Voor mevr. Frenkel-Bouwmeester een prach tige bloemruiker en voor den heer Bouw meester een even schoone lauwerkrans. Dankbaarheid zal ook bij alle aanwezigen wel de grondtoon zijn geweest b'j de ge dachte dat 'thet „Leidsch studenlen-tooneel" was dat ons in de gelegenheid had gesteld dat alles te genieten. De jongens van de kweekschool voor zeevaart, die den engelen bak vulden, gaven aan hunne dankbaarheid lucht door het, in de pauze en bij het af scheid zingen van zeemans- en andere lie deren, waarvan er enkele zelfs zeer beschaafd werden ten gehoore gebracht. Toen na //de viool van Cremona" de Amsterdamsche artisten zich in de kleedka mers repten voor den laatsten trein, bleven de toejuichingen zéé stormachtig aanhouden dat mevr. Erenkel—Bouwmeester en de heer Bouwmeester begrepen dat men hen, hoe dan ook, nog eens wilde zien en toejuichen. Idet scherm ging op en op het ontredderd tooneel verscheen het tweetal „zooals ze daar waren" nogmaals om aan den luide betee- kendeu wensch van het juichend publiek te voldoen. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier werden nog de volgende examina met gunstig ge volg afgelegd. Doctoraal- examen rechtswetenschapdoor den heer A. Wassink. Doctoraal examen klassieke letteren, door den heer C. H. Dee. Heden is alhier tot arts bevorderd de heer J. A. A. Dool. Voor het le gedeelte werd toegelaten de heer A. C. Kam. JMUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1812) van Conscience. Jules Verne heeft te Brussel niet meer bijval behaald als conférencier dan in Den Haag. Ook daar verhaalde hij van de fa milie Baton, Baten, Ratine en llaté en voordat hij op de helft was, verliet de helft der toehoorders de zaal. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan H. Govaerts, leerling aan de academie voor beeldende kunsten te Amsterdam, die zeer veel aanleg voor de schilderkunst toont, gedurende zijn leertijd een toelage van f 30 's maands toegekend, om zich verder in dit vak te bekwamen. (D. v. N.) De stad Luxemburg heeft van den heer en mevrouw Dutreux-Pescatore aldaar een bedrag van 80,000 francs ten geschenke ontvangen voor den bouw van een kunst museum. Een aantal vrienden en vereerders van prof. Mommsen hebben hem eergisteren ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande in een groot zilveren met goud gemonteerd piece-de-milieu in drie afdeelingen, waarvan de middelste prijkt met het beeld der Roma op een zuil. Het Engelsche operette-gezelschap van Doyle zal „The Mikado" te Petersburg gaan spelen. Uit Amsterdam werd dezer dagen aan de N. R. C. gemeld dat bij gelegenheid van de kerkelijke wijding van het huwelijk van de artisten den heer Henri Albers en mej. Marguerite Jahn werd uitgevoerd het offer torium uit de messa van Üasselingen Cau date dominum omnes homines". Wij hebben, met vermelding der bronnendat bericht overgenomen. Een onzer lezers nu verzoekt ons te melden dat de titel luidt„Laudate dominum omnes gentes" en de naam van deu componist Hasslinger. We voldoen hiermede aan dat verzoek. De heer J. A. De Bergh, schrijver van de Haagsche Penkrassen, heeft, na een stilstand van 4 jaren, weer een aanvang ge maakt met de uitgave dier krassen en wel met de nummers 84, 85 en 86 inéén, loo- pende van bl. 13171350. OFEICIEEEE BERICHTEN. cretaris dier gemeentevan Nieuwe Pekela K. Dik, secretaris dier gemeente; en van Deurne en Liesel, P. A. Van de Moitel. Door Z. M. is mr. T. A. Hengst, te 's Hertogenbosch, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Oss. Door Z. M. is agreatie verleend der door het Capiltel der Ridderlijke Duitsche Orde Balye van Utrecht gedane admissie van A Z. graaf Van Rechteren Limpurg, tot ridder expectant der orde, met vergunuing tot het dragen van het kleine ordenskruis. Door Z. M. is benoemd tot burge meester; van Wateringen, C. P. Hoek, se- De nieuwbenoemde 2de luit. F. C. K. Haalebos is ingedeeld bij het 7de regiment infanterie te Amsterdam. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gister vernietigd het vonnis der rechtbank te 's Gravenhage, waarbij een koopman uit Leiden veroordeeld werd tot 1 jaar gevan genisstraf wegens diefstal van een blauw gevlekt geitje op de Leidsche beestenmarkt. Het hof oordeelde het bewijs voor de schuld van bekl. niet geleverd en heeft hem alsnog vrijgesproken. Gisteren stond voor de arr.-rechtbank te 's Hage terecht een goudsmidsknecht die bij zijn patroon te Leiden tweemaal een partij snippers goud had ontvreemd en die telkenmale door een kameraad te Den Haag had doen verkoopen. De opbrengst, welke beide keeren f27.50 bedroeg, was doorhem verteerd. Bovendien had hij nog vijf gouden tonslootjes bij zijn meester gestolen en die eveneens ten eigen bate te gelde gemaakt. Subst.-off. van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, requireerde vier maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s, Men meldt aan de N. R. Crl. uit NoordgouweIn den trekpot van een huis gezin alhier, bestaande uit man en vrouw, werd eene zekere hoeveelheid muizentarwe ontdekt. Of hier aan eene poging tot moed willige vergiftiging moet worden gedacht, zal wellicht later blijken. Er is gelukkig niets van de thee gebruikt; bijtijds werd de muizentarwe ontdekt. De politie beeft trekpot met inhoud in beslag genomen. Uit het jaarverslag der vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" blijkt, dat de bouw van deu nieuwen schouwburg f 725,000 heeft gekost. Over de exploitatie valt nog weinig mede te deelen; zeker is het echter, dat de inkomsten aanzienlijk zullen moeten zijn om de uitgaven te kunnen dekken. Van de vijf te Charlois gestolen koeien zijn reeds drie ontdekt. De vermoedelijke dader is bekend. Uit de gemeente Ouddorp vertrokken in den loop van dit jaar reeds 250 personen naar Amerika, en weder maken anderen zich gereed om hun voorgangers daarheen te volgen. De woningen in deze gemeente zijn dan ook ongeveer voor een „boos gezicht" te verkrijgen. Zoo werd bijv. nog in de vorige week een flink huis, met 50 roeden gronds erbij, verkocht voor f 90, nog een nieuw huis, véór drie jaar gebouwd, voor f 100. Er zijn zelfs verkocht voor f100 en f105 met een gedeelte van den inboedel op den koop toe. Op een publieke verkooping werd een hit verkocht voor f 5twee flinke koeien brachten te zamen nog geen f100 opvoor een tweejarige vaars werd f 28 geboden. Van huisraad is bijna niet af te komen. (N.-A. Wil.) Mr. R. H. J. Gallandet Huet heeft zijn benoeming tot lid van deu raad te Haarlem aangenomen. Zondag jl. ontvingen de dorpen Schel- lingwoude en Nieuwendam een bezoek van een viertal socialisten. Zij bepaalden zich tot het uitdeelen van hun blad Recht voor Allen (oude en nieuwe exemplaren) en een kleine brochure met het opschrift: „Zoude boer zich ook niet bij het socialisme aan sluiten Zonder eenige stoornis te veroorzaken verlieten zijop aanmaning van de politie, de gemeente. (IV. v. d. 1).) Een aantal bewoners van Wieringen hebben met het oog op de belangen van den kleinen burger op het eiland, en met het oog op de geringe voordeelen, die de staat trekt uit de verpachting van het wier en de oestercultuur, een adres aan den minister van financiën gericht, waarin wordt ver zocht; dat de staat de wierpacht rondom Wieringen geheel opheffe, en de oesterpacht beperke tot die gronden, die alleen voor het oesterspeuen geschikt zijn te weten: het Amsteldiep, het Visschermansgaatje, het Zwen en een gedeelte van de meer bij de Waterkaap. Als een afdoend bewijs, dat de arbei dende klasse in de gemeente Zuidwolde bij den winterdag het niet te ruim heeft, kan dienen, dat in het gehucht Kerkenbosch de wacht is uitbesteed voor de geringe som van f 26 De nachtwacht moet loopen van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uren, van 15 Novem ber tot 15 Maart. Te Alfen (N.-Br.) hebben de rijks ambtenaren 5 zoutsmokkelaars ontmoet, van wie zij 4 in handen kregen, terwijl verschei dene zakken zout in beslag werden genomen. Dat Dyna Beumer heerlijk zingt is bekend, maar dat zij ook veel moed heeft, misschien niet. Onlangs in Rusland reizend, miste zij een tascli bevattende een aantal kostbaarheden. Zij verdacht een medereizi ger, nam een revolver eu richtte dien op den dief; deze werd bang en gaf de tasch terug.... nadat hij er echter, zeker tot belooning voor zijn eerlijkheid, eenige bank biljetten had uitgehaald. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. Brinio, onderteekeuaar van het ingezon den stuk in Uwe Courant van gisteren, schijnt niet te weten dat er meermalen run deren, lijdende aan hoorndolheid, ter voor koming van ongelukken aan den openbaren weg geslacht worden. Hoewel er nu bij het afmaken van den hond in het drukke (P) Noordeinde geen sprake is van slachten, schijnt Brinio ook niet den inhoud van de artikelen 1, 2 eu 6 der Wet op de honds dolheid te kennen. Leiden, 2 Dec. '87. P. HANDELS- EN FINANC1ËELE BERICHTEN. Vele houders van premieloten laten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uitlotingen, betgeen toch hoogst noodzakelijk is ter voorkoming van verlies, dat vooral bij premieleeningen aanzienlijk kan zijn. Ten bewijze hiervan kan dienen dat nog verscheidene hoofdprijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds onafgehaald liggen, welke sommen door een Fransch blad zeer eigenaardig met den naam „vergeten rijkdommen" zijn betiteld. De firma Bar Co,, te Amsterdam, uitgevers van Be Kleine Kapitalist, hebben, om daarin te voorzien, besloten met Januari a. s. een Restantenboeh uit te geven, waarin de tot 31 December 1887 uitgelote seriën van niet minder dan 50 premieleeningen, benevens de koerslijst met berekening der werkelijke rente van alle ter beurze van Amsterdam verhandeld wordende fondsen enz. zullen worden vermeld. De geringe prijs van dit hoogst nuttige boekwerk, ge drukt op zwaar papier in 8°. formaat, zal zekér veel koopers lokken. (B. v. Z.-H. en 's Gr.) De binnenlandsche staatsfondsen waren ongeveer als gister gestemd. De buitenlandsche markt was weinig ge varieerd bij vaste stemming. De Russische spoorwegmarkt bleef in ouden doen. Vrij wat werd er omgezet in aandee- len Morsch Sysrau en Riasch Wiasma. De Amerikaansche markt was gunstiger gestemd. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. verkochte hoeveol- heid. prijzen. Laagste I Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vettekoeien. Kalveren (vette) (magere) (gras). Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) 5 stuks 4 230 43 170 114 25 18 80 164 654 f 20.- 85 100 116 96 117 30 4.50 12 11. - 15 42.- 190. 225. 238 195. 260. 76. 11.- 48.— 24 26.— 28 1825.— 474 3.— 13. Ter markt aangebracht 646 runderen, 43 kal veren, 818 schapen en 474 biggen. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 27 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan 27.-- tot 29. Derby Leidsche 150 KG. ff - Edammer f f Gouda, 2 Dec. Kaas-aanvoer 56 part. prijs le qual. 27 29.2e qual. ƒ24 a 26. Zwaardere fit jNoordbolland- scbe 26.5 32.Handel vlug. Boter. Goeboter 1.30 5 1.40, per kg., wei- boter ƒ1.10 h 1.20 per kg. Handel matig. Delft, 1 December, Prijzen der boter f 52 62 72, per 40 kilo, 387/8 en 126/16 vn. Boter, te zamen wegende 9000 kilogram. PER TELEGRAAF. PARIJS, 2 Dec. Een talrijke menigte vatte gisterenavond post voor het stadhuis. Een lid van den gemeenteraad hield een toespraak tot het volk. De politie deed de samenscholing uiteengaan, maar de agenten werden tereggeroepen op bevel van den prefect van politie. Kleine troepjes trokken hier en daardoor de stad, roepende: weg met FerryI Tegen middernacht was de stad geheel kalm. LONDEN, 2 Dec. Officieel wordt mede gedeeld, dat heden de conferentie voor de suikerpremies niet zal bijeenkomen. De ver gadering is uitgesteld, daar de heer Sensleroy, een der Fransche gemachtigden, wegens de crisis genoodzaakt werd naar Parijs terug te keeren. LONDEN, 2 Dec. De Times is van oordeel, dat indien president Grévy niet om gewichtige redenen heeft besloten de beloofde verklaring te wijzigen, men hem te recht kan verwijten, dat hij op lichtzinnige wijze met vuur heeft gespeeld. Grévy had moe ten zien, dat hij eiken steun heeft verloren en alleen kon rekenen op de medewerking eeuer partij, die zich nu wel tol eigen voor deel van hem wil bedienen, maar die vast besloten is hem over boord te werpen, zoo dra zij haar doel heeft bereikt. De Standard ziet groot gevaar in het verlengen van den onzekeren toestand, want daardoor wordt den revolutionairen te Parijs de gelegenheid gegeven op te treden en wordt het mogelijk, dat de beslissing over het lot van Frankrijk in handen komt van eenige vermetele en eerzuchtige gelukzoekers. LAATSTE BERICHTEN. Even voor het ter perse gaan van dit nummer ontstond in de richting van de Haven alhier een begin van binnenbrand dat echter spoedig werd gestuit. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer, is na uitvoerige discussie, waarin eerst aangenomen werd om de uit betaling der pensioenen aan werfwerklieden bij den aanvang van het kwartaal te doen geschieden, aangenomen een voorstel-Kerdijk om de regeling der uitbetaling over te laten aan de uitvoerende macht. Bij de onlangs door ged. staten be paalde verhooging der jaarwedden van bur gemeesters en secretarissen, valt als bijzon derheid te vermeldendat de burgemeester te Dommelen viermaal te gelijk in die ver hooging deeltals burgemeester en secretaris dier gemeente en tevens als secretaris van Waalre en Yalkenswaard. Eergisterenavond om 10 uur is te Haarlem een hevige brand uitgebroken in eene loods, bestemd tot berging van hooi, bij de woning van den landbouwer Kors aan de Amsterdamsche vaart. Het gevaar voor uitbreiding was even elf uur bedwongen. De schade moet nogal aanzienlijk zijn. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand November jl. 46 m.M., tegen 82.5 m.M. over dezelfde maand van 1886. Woensdagavond werd aan een wees huis te Cummingsville, in Ohio, gescheld. Men vond aan de deur een stuk gaspijp van twee voet, als bom gevuld, met een bran dende lont, welke in allerijl werd afgesneden. Op de trappen van het stadhuis te St. Joseph, in Missouri, is Donderdagochtend een groote dynamietbom gevonden en een uur later een dergelijke bom aan de achter zijde van het pakhuis eens groothandelaars in kruidenierswaren. Beide bommen waren blijkbaar het werk van een bedreven hand. Om mieren, die op het land soms een ware plaag kunnen zijn, te verdrijven, neemt men een gewone spons, bestrooit die met suiker en legt ze bij het mierennest. De beestjes verzamelen zich dan bij scharen in die spons, die men nu in kokend water werpt, daarna de handeling herhalende, zoo lang het noodig is. ENGELAND. Toen Harrington te Kingstown aan kwam, wierpen eenige nationalisten een adres ten gunste van Gladstone's Home Rule-ontwerp in zijn rijtuig. Daarop wer den drie personen gearresteerd wegens wan ordelijk gedragmaar spoedig vrijgelaten. Bij de uitzetting van den Ierschen pachter David Foley, te Ballikerogne, werd, evenals bij de belegeringen in de oudheid, van een ram gebruik gemaakt. Men had zich namelij k voorzien van een langevan voren stevig met ijzer beslagen balk, en toen nu Foley in kennis was gesteld met het voornemen om storm te loopen en des niettemin koppig de ontruiming van het huis bleef weigerenwerd met de balk de eene zijde van het huis opengerammeid. De be legerden hadden zieh echter op alles voor bereid en wierpen nu heet en vuil water

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2