BINNENLANDSCHE BERICHTEN. -m^é :ar s .«3 «c: 4» u rsnt-zm. r«r X"^ De heer Margadant blijkt dat open oog in de meest uitgebreide beteekenis van het woord te bezitten. We maken ons met de jongelui aan boord en op hunne tochten aan den wal vroolijk, maar we doorleven ook, mét de patiënten, de benarde tijden, de beproevingen van de menschenziel mede. We kunnen onzen lezers het prettige en interessante boek aanbevelen. UNIVERSITEIT. Het totaal der ingeschrevenen in het Album Studiosorum" te Amsterdam, be draagt nu voor het loopende akademiejaar 65b, tegen 545 in October. Hierbij zijn echter de 30 niet medegeiekend die slechts enkele lessen volgen; en evenmin diegenen, die zich niet meer lieten inschrijven, omdat zij voor hun colleges reeds de volle som van f 800 per 4 jaar betaald hebben. Het cijfer dezer laatsten is uit den aard der zaak vrij aanzienlijk. Er studeeien thans, volgens de otficiëele inschrijving: bij de medische faculteit 434, bij de naluur-pbilosophische 89, bij de ju ridische 61, bij de theologische 47, bij de litlcrarische 25 studenten. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Aan den heer L. Van Waasdijk, di recteur vau het muziekkorps van het 3de regiment huzarenwerd gisterochtend door eene commissie, namens het korps officieren van het regiment, een prachtig souvenir aangeboden, bestaande uit een mahoniehou ten tafel met kleed, als blijk van erkente lijkheid met het behaalde succes op het ge houden concours te Mechelen, alwaar hij met zijn fanfare-muziek den lsten prijs (gouden medaille) behaalde. (D v. Z.-H. en 's Gr.) Schiedams Mannenkoor heeft gewei gerd, den vijfden prijs, hem te Utrecht toegekend, aan te nemen. Jules Verne trad Maandagavond te 's Hage in „Oefening kweekt kennis" als spreker op. De novelle die hij dacht voor Ie dragen was echter nog niet gereed en daarom zou hij maar een verhaaltje vertellen. Hij noodigde dus zijn toehoorders uit zich terug te denken in den leeftijd van 8 jaren, en vertelde nu een sprookje. Het publiek kon zich echter klaarblijkelijk in dien leef tijd niet meer verplaatsen en hoe keurig Fransch Verne ook sprak en boe geestig hij soms uit den hoek schoot, na de pauze was de zaal reeds half ontvolkt. Jules Verne heeft eergisterenavond ook te Groningen, voor een talrijk publiek, zijn ratten-sprookje voorgedragen. Het werd, zegt de W. Gron. Ct., met belangstelling gevolgd, en daz niet alleen om het verhaal, maar ook om den spreker, dien iedereen kent uit zijne verhalen en dien men thans persoonlijk mocht leeren kennen. De ware afkomst van het woord averij of haverij staat sedert lang vast, schrijft prof. P. J. Veth aan de Arnh. Ct. Het woord is zuiver Arabisch en, als zoovele andere handelstermendoor tusschenkomst der Portugeezen of Italianen tot ons geko men. Prof. Dozy, de eerste die den oor sprong ontdekt heeft, handelt daarover op drie plaatsen in zijne Lexicographisehe ge schriften. Het is het Arabische woord 'awhr, gebrek, verminking, beschadiging, waarvan als werkwoord 'auwara, beschadi gen, bederven afkomt. De Italianen maak ten er avaria van. Gister vierde de beroemde geschied schrijver Theodor Mommsen zijn zeventig sten verjaardag. Ten einde alle ovatiën te ontgaan, heeft hij Berlijn verlaten en zich naar zijne villa in het naburige Charlotten- burg begeven. Aldaar is in een zeer be perkten kring van vrienden en familie de dag gevierd. OFFICIEELE ICERICIITEN. Door Z. M. is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot off. v. gez. 2de kl. de student in de geneeskunde (arts) J. Huygens. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid van 30 Nov. 1887 is bepaald dat, met ingang van 1 Jan. 1888, de ingenieur van den waterstaat 3de kl. A. E. Kempees zal dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 9de district, ten einde werkzaam te zijn onder den arrond.-ingenieur C. De Bruyu, te Am sterdam. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, in den namiddag van 29 Nov. 11. weder van Falmouth vertrokken. De bij het 4de regiment nieuw be noemde 2de luitenant E. W. Klop is inge deeld bij de 3de compagnie van het 4de bataljon, in garnizoen te Delft. „'t Kan zoo niet langer", zegt een in zender in het N. v. d. E. „I11 Amsterdam 215, in Scheveningen ruim 200, in Hazers- woude 162 sollicitanten voor eene betrekking van hoofd eener school. Te Hof van Delft, waar de jaarwedde slechts f800 bedraagt, meldden zich nog 88 sollicitanten aan. Aan den raad van miuisters te's Hage is door het bestuur van de Vereeniging „Het Pensioenverbond" een adres gericht, ver zoekende dat het den raad van ministers behage, het tot stand komen van wetten tot nadere regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en van hun wedu wen en weezen te bevorderen. Door visschers en bij de visscherij belanghebbende ingezetenen van Volendam is aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gezondenwaarin zij verzoeken het wetsvoorstel tot verlenging van den proeftijd met twee jaren niet aan te nemen, maar, evenals in 1885, tot vrijheid voor de visscherij te besluiten. De speciale retourbiljetten der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, ScheveuingenLei den en Utrecht naar en van VVageningen of Arnhem tegen enkele reisvracht, worden met 1 Januari opgeheven. Onze landgenoot de heer Wierda, die gelijk men weet onlangs naar de Zuid-Afri- kaansche republiek vertrok, wordt daar staatsingenieur en komt denkelijk aan het hoofd van openbare werken. Hij moet reeds een gunstigen indruk gemaakt hebben. Volgens „Veritas" zijn in October verongelukt 165 zeil- en 16 stoomschepen, waaronder 5 Nederl. zeilschepen. Generaal M. D. graaf Van Limburg Stirum vierde gisteren zijn 80en verjaardag. Volgens brief van Lowestoft is de verongelukte bom Argo daar in de haven gekomen, en bevond meu dat ze grooten- deels van haar touwwerk was beroofd. De haring de in tonnen was gekuipt, was nog in het vaartuig aanwezig. Een gedelegeerde der assurantie-vereeniging te Scheveningen is naar Lowestoft vertrokken, ten einde naar bevinding van zaken te handelen. Een kleermakersknecht te Rotterdam, die van zijn patroon een jas ter reparatie had, kwam tot de ontdekking, dat tusschen de voering zich papieren bevonden. De knecht bracht de papieren naar zijn patroon en deze bracht ze naar den rechtmatigeu eigenaar, een Eugelsch kapitein. Deze herin nerde zich een paar dagen geleden geld te hebben vermist, zonder dat dit terecht was gekomen. Nu was dit gevonden, want de papieren waren een vijftal Engelsche bank noten, gezamenlijk eene waarde van f 300 vertegenwoordigende. De Engelschman be loonde den knecht met tien mud aardappe len, eene partij gezouten vleesch eene goede winterprovisie en f 12 aan contanten. (Maasbode.) Zekere P. S., die gisteren met den locaal-treiu van Dordrecht naar Gorinchem ging en een bedrag van pl. m. f 165 bij zich droeg, keerde des avonds van daar per zelfde gelegenheid terug. Kort nadat de trein zich in beweging had gesteld, geraakte de reiziger, waarschijnlijk tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, in diepe rust en sliep zelfs zoo vast, dat men hem bij aankomst te Dordrecht met geen mogelijkheid wakker kon krijgen, zoodat men besloot, hem maar rustig te laten liggen. Bij zijn ontwaken bemerkte S. echter, dat het liötel, waarin hij eenige uren had door gebracht, lang niet van de goedkoopste was, daar hij wel zijne portefeuille, doch geen geld terugvond. De politie, van een en an der in kennis gesteld, doet onderzoek. (D. Ct.) De eigenaar der te Charlois ontvreemde melkkoeien looft honderd gulden uit aan degenen, die zoodanige aanwijzing doet, dat hij weder in het bezit van zijne beesten wordt gesteld. Een tijdelijk aan den Helder verblijf houdend persoon werd dezer dagen door een der deurwaarders gedagvaard, om te ver schijnen voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdamals getuige in eene strafzaak, waarin bij een zeer gewichtige rol speelde, doch in een goeden zin, als uit het vol gende blijken zal. Te Maassluis liep getuige met zijn broeder langs den weg, toen hij opmerkte, dat een man door eenige polderjongens over de leuning eener brug in 't water werd ge worpen. De daders gingen daarop ijlings heen; de drenkeling zonk in de diepte weg. Getuige sprong den ongelukkige na, terwijl zijn broeder zich naar den kant begaf om bij de poging tot redding behulpzaam te zijn. Aanvankelijk bemerkte getuige den drenkeling nietdoch toen hij naar den wal zwom raakte hij den zinkende aan. Met dien man naar den oever te zwemmen, waar zijn broeder beidtn ontving, was het werk van één oogenblik. Spoedig was een genees kundige ter plaatse, en na eenige pogingen kon geconstateerd wordendat de drenkeling nog leefde. Getuige spoedde zich numet het natte pak aan, in gezelschap van politie agenten op weg, om de schuldigen aan 't misdrijf op te sporen en te herkennen, hetgeen gelukte. Naar men verneemt heeft liet hoofd bestuur der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen het huis te Utrecht, dat in der lijd aangekocht was om er eene kweekschool voor bewaarsclioolhouderessen in te vestigen als feestgave aan het Nederlandsche volk ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der maatschappijdezer dagen weder verkocht voor f 56,650, zijnde meer dan waarvoor het werd gekocht. De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak tegen J. De R. oud 31 jaar van beroep sjouwer, beklaagd den sigaren maker J. O.; bij gelegenheid van het anti- socialistenstandje op Zondag 11 Sept. jl. te hebben mishandelddoor hem op het hoofd te slaan en de haren uit zijn baard te trek ken. De rechtbank verklaarde een gedeelte van het bij dagvaarding ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroor deelde bekl. tot betaling eener geldboete van f 3 subs. 3 dagen hechtenismet vrijspraak van het overigen ten laste gelegde. Nabij Nichtevecht is een 72-jarig werkman, bij het smeren van eene locomo biel, die in werking was, daartusschen ge raakt, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Uit Arnhem wordt aan het Ebl. van gisteren gemeldHeden wappert de vlag boven de „Poye" van het raadhuis 74 jaren geleden zag het er hier anders uit. Toen werd de stad gebombardeerd door de geallieerden die de Franschen kwamen ver drijven en waren de wallen getuigen van een moorddadig gevecht waarin 3090 man sneuvelden en gewond werden. Er bestaat kans, dat te Arnhem tegen over de Sabelspoort eene vaste brug over den Rijn zal worden gemaakt, terwijl dan aan de overzijde der rivier eene ruime en diepe haven zal worden aangelegd. De tegen woordige haven zou dan worden geplempt, zoodat men de Rhijnkadc tot aan Onder- langs kan doortrekken. De werken zouden onder de hoofdleiding staan van den inge nieur Telders, hoogleeraar te Delft. De directeur der kon. hoogere bur gerschool te Apeldoorn heeft den inspecteur van het M. O. en den schoolopziener in het district Arnhem in kennis gesteld met het door dr. Smit in de Amsterdammer ge plaatste artikel. Tevens wordt een onder zoek ingesteld, of het artikel aanleiding kan geven tot eene gerechtelijke vervolging. (N. R. C.) Te Meppel is in de Remonstrantsche kerk door een vermetelen dief de armbus geledigd, door er den bodem uit te lichten. In het vorige jaar werd de bus met den inhoud medegenomen. Het onderzoek van de politie bleef nog vruchteloos. Te Workum is door de politie een valsch bankbiljet, groot f 100in beslag genomen. Zaterdag waren eenige arbeiders aan den Zeedijk onder Wilhelmiuadorp (Zeeland) bezig een put te graven voor aardappelen, toen zij op een hard voorwerp stieten, dat bij verder graven een doodkist bleek te zijn. Men vermoedt dat hier de persoon begraven is, die ongeveer 20 jaren geleden op een nacht met eenige kameraden ging jagen en op een tot nu toe onbekende wijze verdwenen is. Te 's Hertogenbosch heeft de afkon diging der nieuwe Grondwet op feestelijker wijze plaats gehad dan elders. Ten stadhuize werd op de pui véér de hoofddeur de publicatie voorgelezen door den secretaris, in tegenwoordigheid van burge meester en wethouders, en opgeluisterd door het stedelijk muziekcorps en de tamboers der dienstdoende schutterijwelke laatsten eenen roffel sloegen, terwijl de muziek het „Wilhelmus" speelde en daarna tot 1 uur eenige stukken ten gehoore bracht. Ook het carillon-spel ontbrak niet: van 1112 uur op het stadhuis en van 12 uur op den Sint Janstoreu. Gisteravond gaf het stedelijk muziekcorps eene uitvoering in de tent op de Groote Markt van 89^ uur. Eergisteren deed de rechtbank te 's Bosch uitspraak in zake tegen L. G., beschuldigd van doodslag vergezeld van diefstal, heb- beude de doodslag gediend om zich voor den diefstal straffeloosheid te verzekeren op vrouw V. gepleegd te St. Oedenrode in den nacht van 15 op 16 October 11. De rechtbank verklaarde beklaagde schul dig aan diefstal met geweldpleging, waarvan de dood het gevolg is geweest, en veroor deelde hem, op grond van art. 310 en 312 Strafrecht en 214, 215, 217 en 219 Straf vordering, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren en in de kosten. Dinsdagavond is een der sneltreinen, die de gemeente Zevenbergen in de richting naar Holland passeerde, aan een groot ge vaar ontsnapt. Op den overweg van de Stationstraat te Zevenbergen, juist toen de trein kwam aanrijden, bevond zich een mal lejan met boomen geladendie niet spoedig genoeg verwijderd kon worden. Door het onveiligheidsignaal en door het toeroepen aan den machinist gelukte het dezen intijds den trein te doen stoppen. Als eene bijzonderheid meldt de N. R. Ct. uit Yenloo, dat tot nog toe de ontwerp- begrooting voor het a. s. dienstjaar 1888 den gemeenteraad niet is aangeboden. Alle weldadigheids-inrichtingen, die meerendeels van de gemeente gesubsidieerd worden, zul len nu zonder begrooling moeten doorwer ken, want voorloopig zal daarmede wel geen begin gemaakt worden. Deze vertraging geschiedt vermoedelijk wegens de f 12,000 als opbrengst van de spoorbrug, die niet op dc begrooting mogen komen, volgens aan merking van eenige gemeenteraadsleden en gedep. staten. Zooals bekend is, zal de raad van state hierover uitspraak moeten doen, en zal men ook wel zoo lang wachten om een begin te maken met de voormelde be- grooting. Men schrijft aan de N. R. C. van 30 Nov.: Tengevolge van het zinken eener schuit, beladen met zand, is te Beek, tus schen Loozen en Bocholt, de vaart op de Zuid-Willemsvaart gestremd. De schuit kwam met zulk eene kracht tegen de brug te Beek, dat zij onmiddellijk zonk; de schippers werden gered. Uit Limburg wordt gemeldDe eige naar der 223 schapen, welke nabij de Bel gische grenzen werden aangehouden en dezer dagen bij de inschrijving te Moresnet wer den van de hand gedaan, heeft zich thans aangemeld. Het is een Limburgsch koop man; hij eischt de opbrengst der schapen, op grond dat zij de Belgische grenzen nog niet overschreden hadden op het oogenblik der inbeslagneming. De administratie van haren kant gevoelt zich tevreden, eenen eigenaar te hebben gevonden, dien zij als smokkelaar in rechten kan aanspreken. Deze zaak zal den 28sten Januari voor de rechtbank te Verviers worden behandeld. De aanvaring der W. A. Scholten. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft van Dinsdag: Ik had gisterenavond een onderhoud met den heer Wiersma, directeur der Nederland sche Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij thans tijdelijk alhier, in verband met de verschrikkelijke ramp der Scholten en den aankoop der British Crown. Veel van het tusschen ons verhandelde acht ik mij niet gerechtigd hier te herhalen en het spreekt van zelf, dat hij zeer terug houdend was in zijn oordeel over de oor zaken der noodlottige aanvaring. Volgens getuigenis van den heerGeuken, heeft hij met eigen oogen gezien, dat onze zeelieden den passagiers de reddingsgordels aanreikten en hun toonden hoe ze te ge bruiken. Noch de gezagvoerder, noch de eerste officier had eenen reddinggordel aan het lijf, toen de Scholten verging. De heer Wiersma bevestigde het mij, dat de snelheid der ramp, meer nog dan de groote koude van het zeewater, oorzaak is geweest, dat het getal slachtoffers zoo be langrijk was. Van de lading zal wel niets terechtkomen. De British Crown vervangt niet de Schol ten daar de onderhandelingen over dien bodem reeds aangevangen waren véér de ramp. Er zal vermoedelijk nog eene andere mailboot worden aangekocht. Kapitein Bakker blijft nog te Dover. Het is de tweede maal, dat hij, als door een wonder, aan levensgevaar is ontsnapt. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Dec. De Standard betoogt, dat de uitmuntende verstandhouding tus schen Engeland en het drievoudig verbond zal bijdragen ter handhaving des vredes. De Times wijdt eveneens een artikel aan deze verhouding en acht het niet waarschijn lijk, dat lord Salisbury in dat opzicht eene formeele verbintenis heeft onderteekend. Ver moedelijk heeft de Engelsche regeering te Weenen en te Rome verzekeringen afgelegd van dien aard, dat zij Oostenrijk en Italië volkomen hebben bevredigd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2