hadden we voor 't laatst bewaard; daar was mevrouw al eens geweest. Toch gingen we er nog even heen om alles nog eens op te nemen en daar voor de deur afscheid te nemen van mijn kijkgiaag gezelschap, niet echter dan na hen als een uitmuntend adres voor versche boterletters te hebben verwe zen naar den heer J. Groot op de Haven en voor even versch gebak en sui kergoed naar den heer L. W. De Kat in de Diefsteeg. Op weg naar huis kon ik weer meer aan mijn eigen zaken denken. Heb ik alles? Ja, allesbehalve mijn handschoenen. Die had ik dus ergens laten liggen. Zou ik al die winkels nog eens moeten afloopen 't Laatst heb ik wat gekocht bij den heer Scholten in de Paardensteeg. Daarheen dan maar. Maar daar zijn natuurlijk reeds velen met mij en na mij geweest, 't Zou wel wonder zijn als niet iemand anders bij ver gissing had meegenomen, wat ik bij vergis sing liet liggen. Ik kom er aan. Ja wel; daar liggen ze op de toonbanknog altijd gepakt in den bekenden prijscourant van den heer Van der Burgh. Ten minste een geluk bij een ongeluk dacht ik. 't Is tijd om te eten; ik haast me dus naar huis. Na 't middagmaal, lezeressen en lezers, zal uw dienstwillige verslaggever naar 't re dactiebureau wandelen om daar in korte trekken op te leekenen wat hij op de St. Nicolaas-étalages vond. 't Is wat guur; de handschoenen zullen te pas komen. Ik wikkel 't bekende papier los, en vind een paar lieve witte kindersokjes met licht blauw lint bestrikt. Eene surprise dus! Er is maar eene oplossing mogelijk. Eene dame kocht de sokjes bij den heer Van der Burgh, kocht tegelijk met mij iets bij den heer Scholten, werd door „'t bekende be drukte papier" gefopt en nam mijne hand schoenen meê. Maar wat doe ik in vredes naam met die kindersokjes? Gistermiddag reed op den Morschweg buiten deze gemeente een met een paard bespannen rijtuig, waarin naar wevernamen een geneesheer uit een der omliggende ge meenten gezeten was, in de sloot. Van heel veel letsel aan personen, paard of rij tuig toegebracht kwam ons niet veel ter oore. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1691) van Aalbert Cuyp. Geboortedag (1667) van Jonathan Swift. Men schrijft uit 's Ilage aan de N. R. Ct.: Bestond voor eenigen tijd het vermoeden, dat de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" aan bet einde van dit speeljaar zou worden ontbonden, thans schijnt er reden te zijn het tegenovergestelde te mogen verwachten. Immers naar ons van goeder hand wordt meegedeeldis door den raad van beheer voor de volgende too- neelcampagne weder de concessie aange vraagd tot het bespelen der schouwburgen alhier en te Amsterdam. Ook laat zich eene uitbreiding van den raad van beheer verwachten met één of twee leden. De jury voor den Franschen schouw burg te 's Hage heeft gisteravond mile. Pe- losse toegelaten als chanteuse légère der Opéra Comique. OFFICIEEKE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer J. M. Van Vleuten, directeur van binnen), bestuur iu Ned.-Indië, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Dooe Z. M. is aan de heeren dr. J. 11. F. Sollewijn Gelpke, resident van Che- iibon, en mr. J. A. Haakman, advocaat bij het hoog-gerechtshof van Ned.-Indië, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van Wasa, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen geschonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Zwartsluis, N. Van Steenbergen, tbans no taris te Holten. Door Z. M. zijn benoemdbij den grooten staf, tot Zr. Ms. adjudant in gewo nen dienst, 's konings ordonnans-off., de rit meester G. J. A. A. baron Van Heemstra van genoemden staf, die, in verband daar mede, uit zijne betrekking van ordonnans-otf. eervol wordt ontheven; tot Zr. Ms. ordon- nans-off. de 1ste luit. R. J. graaf Schimmel- penninck, van het reg. gren. en jagers. Door Z. M. is aan J. Van Waarden- burg, gemeentesecretaris van Alem, Maren en Kessel, machtiging verleend tot het ge lijktijdig bekleeden der betrekking van sub- ontv. der acc. te Alem. m .j m B B m h ara Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1888, aan mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hengeloo (Overijsel). Door Z. M. is de heer J. C. Mulder commies bij het dep. van koloniën, op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec. 1887, eer vol uit die betrekking ontslagen. De luit. ter zee 1ste kl. W. J. P. Van Waning wordt, onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij het dep. van ma rine, met den 16den Dec. a. s. op non-ac tiviteit gesteld, en vervangen door den luit ter zee 1ste kl. II. F. Verheggen. De minister van financiën zal op 1 en die van marine op 2 Dec. a. s. geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN, De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 Nov. bedroeg: bij deNederlandsche bank.f 33,528,990,16 en bij de betaalmeesters. 2,095,567,53' Te zamen. f35,624,557,69' De minister van waterstaat enz. heeft naar aan het übl. wordt bericht het plan opgevat op Zon- en feestdagen slechts ééne bestelling vau brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambtenaren zoo veel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hij dan tevens de telegraaf kantoren gelijkmatig over ons land op Zon en feestdagen open willen stellen, van 8-12 voormiddags en van 5-9 namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zij het dan ook met meerdere kosten, corres- pondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kan dit stelsel worden ingevoerd, zonder schade en tot verlichting van allen. Een oud-secretaris der commissie voor de vaart over den Rijn heeft iu een kleine brochure „Het belang der scheepvaart bij de spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda" het standpunt der Rijnspoorwegmaatschappij verdedigd. Hij tracht aan te toonen, dat een vrije doorv aarthoogte van 3 meter ruim toerei kend zal ziju en verklaart, dat de Rijnspoor een doorvaarthoogte van 4 meter nooit zal toegeven. De schrijver hoopt, dat de kamer al de betrokken belangen zelf zal wegen en dan een billijk besluit zal nemen. De kamer zal dan tot de overtuiging komen, dat de scheepvaart er zeker niet door zal zijn ge baat, wanneer daarmede door haar werd ge wacht. De Ned. Rijnspoorweg-maatschappij zou zich dan genoopt kunnen zien, haar bereidverklaring (om een doorvaarthoogte te maken van 3 M.) terug te nemen, waartoe zij het recht behoudt, zoolang deze niet is aangenomen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip der le klasse Tromp, onder be vel van den kapitein ter zee C. E. Uhlen- btcklaatst komende van de Kaap de Goede Hoop, in den namiddag van den 27en dezer te Falmouth aangekomen. Gisteren heeft Jules Verne de zitting der tweede kamer eenigen tijd op de gere serveerde tribune bijgewoond. Eergi8terenmorgen zijn 4 personen op heeteidaad betrapt, bij het stelen van hout, bestemd voor de nieuwe tent in het Haag- sclie bosch. De bewaker stelde de politie met het feit in kennis. Vrijdagavond omstreeks half zeven bevond de te Naaldwijk wonende jongeling H. v. B. zich aan den Maasdijk op weg huiswaarts, toen een hem onbekend persoon die aan den weg lag, eerst eenige praatjes tegen hem maakte en daarna op hem aan viel, hem met de rechterhand bij de keel greep en een mes uit zijn zak haalde. V. B., ofschoon slechts 15 jaar oud, behielde echter zijn tegenwoordigheid van geest, ontrukte het mes uit den hand van den aanrander en bracht hem hiermede een fiksche snêe over de hand toe waarop de onbekende hem losliet en v. B. zijn weg kon vervolgen. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) Gisterenochtend ontstond brand in eene benedenwoning in het Zwaanshals te Rotterdam, waar eene kruidenierszaak wordt gedreven. De brand is ontstaan doordien de bewoner met eene petroleumlamp in de hand struikelde over eene mat, waarop de brandende petroleum zich spoedig aan een houten beschot meedeelde. Het huis is ge heel uitgebrand. Een der bedienden van de firma K. te oud-Delftshaven had Donderdag voor de u A. mt firma f 5000 bij de bank gehaald. Op het kantoor teruggekeerd, schoof hij het bedrag in een daar liggend boek. Een andere be diende, die dit niet bemerkt had, legde het boek wederom weg. Eenigen tijd later werd naar het geld ge zocht en niemand kwam op de gedachte, dat het zich in het weggelegde boek zou bevinden. Na langen tijd vruchteloos zoe ken, werd de politie en de telefoon in de duistere zaak gewikkeld, doch zonder ge volg. Toevalligerwijze moest een der bedien den het bewuste boek raadplegen en vond tot ieders geruststelling het geld terug. Op de Weteringe Schans te Am sterdam sloeg gisteren een paard op hol. Het liep met zoo veel kracht tegen een paal van de brug voor de Rnysdaelkade dat het dood neder viel. Met de geneeskundige hulp is het in het noorden van Noord-Holland Ireurig ge steld. Verscheidene plaatsen zijn en blijven zonder geneesheer, niettegenstaande flinke traktementen te Harencarspel o. a. f 1000 plus vrije woning worden aangeboden. Meer aan te bieden gedoogen op vele plaat sen de middelen niet. Het is zeer te wen- schen dat in dien droeven toestand spoedig verandering kome. Wie er ook moge klagen over den slechten tijd, de bewoners van Langendijk en omliggende gemeeuten, die voor een groot deel of uitsluitend bestaan van den groentenbouw, zeer zeker niet. Voor dezen is het integendeel een der vette jaren. De kool, het hoofdproduct dezer streken, is verbazend duur. Waggonladingeu worden dagelijks van de stations Noord-Scharwoude en Heer-Hugowaard naar het buitenland verzonden tot zelfs naar het hart van Rusland. Het schijnt, dat door de droogte van den zomer dit product overal elders mislukt is. Ook de uien zijn zeldzaam duur en menige H.A. bouwland heeft dit jaar van 500 tot 1000 gulden aau groenten opgeleverd, zoo dat in enkele gevallen de opbrengst gelijk staat met de tegenwoordige grondwaarde. Geen wonder dan ook, dat reeds weder plannen worden gemaakt, om voor de cam pagne van het volgende jaar nog meer groenland te scheuren. (übl.) Met de extra-avoudtreinenbij gele genheid van het zangersfeest te Dtreeht, vertrokken eerg sterenavond van het station Rhijnspoorweg aldaar niet minder dan 800 personen. Men schrijft aan de N. R. C. uit Nun- speet van 28 dezer: Zaterdagavond van 58 uur heeft de hier gevestigde afdeeling van het Leger des Heils haren veldtocht geopend. Gisteren was op vier verschil lende tijdstippen weder drenst in haar lokaal. Ofschoon vooral 's avonds het lokaal stamp vol was, schijnt die godsdienstoefening geen sympathie bij de ingezetenen te vinden. Er werd met stukken hout en sleenen naar de glazen van het gebouwtje geworpen; vuur wapenen werden afgeschoten en de Heil soldaten" uitgejouwd, vooral door aanko mende en volwassen jongens. Vrijdagnamiddag bevond zich een goe derentrein van de Geld. Overijs. Locaal- spoorwegmaats., uit Zevenaar gekomen, op de hoogte der halte Miste, tusschen de sta tions Aalten en Winterswijk, toen de machi nist plotseling uit eenig struikgewas eenen man zag te voorschijn komen, en, op den afstand van een vijftal meter zich voor den trein werpen. Aan genoemde halte aange komen, zond men aanstonds eenige arbeiders met de lorrie ter opsporing terug. Zij von den den ongelukkige, genoegzaam in twee stukken gereden, tusschen de rails liggen. Hij was gekleed als een fatsoenlijk burger man, tot den boerenstand behoorende, met nieuwe klompen aan de voeten. Zijne on- derkleeding droeg de letters I. W.; maar van de talrijke toeschouwers uit den omtrek bijeengekomen, was er niemand die den man kende of ooit te voren had gezien. (N. R. Ct.) Heden en, zoo noodig, morgen 30 dezer worden te Emmerik vóór de stad een paar scheepswrakken door dynamiet verwij derd. De schippers, die uit Nederland komen, worden te Lobit gewaarschuwd eene veilige ankerplaats te kiezen. Vau de voorvallen op het platteland tijdens de pogingen tot aanwerving voor het Indische leger verhaalt men curieuze stukjes. Een oud boertje komt zich aanmelden. „Wel?" vraagt de burgemeester. „Heeren, 'k wou greeg dreehouderd gulden voor den Noos." Gelach. „Kom Teunis, je bent immers veel te oud. Hoe oud beu je al wel?" „Noe, bargemeister, dat zal mit Karssemis vuuf-en-zestig zaiu." „Nou, man, dan ben je'r zoo wat vijf-en-dertig te oudDaar steek jij maar een sigaar op en breng ons wat jongere kerels „Meneer de offecier zal ze hier neet veule jonger kriegen. Dank jebargemeister Mergen, heeren!" Op een andere plaats wandelt de burge meester tegen twaalf uur van het gemeentehuis naar zijn woning. Herhaaldelijk staat bij stil en kijkt met bevreemding rechts en links over de landerijen èn voor èu achter zich de dorpsstraat af. Daar komt de veld wachter aan „Stok 1" Burgemeester?" „Wat weerlicht, waar zitten de boeren toch Ik zie er niet één en anders op dit uur. O! burgemeester, d'r is een kosternaatje op 't dorpdat 't meer dan arg is „Con sternatie? hoe? wat?".... „Ze kunnen 't de boeren maar niet uit derlui kop praten, dat er strakjes een offecier komt, om al de boerenjongen van twintig, dartig jaor mee naor den Oost te net men. De deerns zitten te sn en de jongens zijn naar stad geloopen of verstoppen zich in de huizen 't is me een gedoei van nog zoo De burgemeester gaat schuddend van 't lachen verder. De maatregel zal dan ook met 1 Dec. worden ingetrokken. (Ulr. Ril.) Uit Groningen wordt gemeld, dat de heer Carré daar nog tot 6 of 7 December voorstellingen zal geven, waarua die te Amsterdam een aanvang nemen. Toen de heer H. van Wildervank, Vrijdagnacht omstreeks I uur van GroniDgen naar huis reed sprongen even buiten Gro ningen eensklaps drie personen achter de boomen te voorschijn en dwongen het paard tot stilstaan. Door naderende voetstappen werden de boosdoeners evenwel op de vlucht gejaagd. Naar wij vernemen is de politie de schuldigen op het spoor. Ten huize van den heer D. te Ber- gen-op-Zoom heeft eene gasontploffing plaats gehad, die een begin van brand veroor zaakte. De heer D.die zich in het lokaal bevond, bekwam weinig letsel. Het ont plofte gas, dat door de openstaande deur eenen uitweg vond naar den winkel, waar van de buitendeur openstond, trof daar de echtgenoote D., alsook den knecht en de dienstmaagd, welke allen aan het hoofd deerlijk gebrand werden. NR. C.) Het lijk van het meisje, dat in de vorige week tusschen Beek en Bunde door eenen trein werd aangeredenis nog niet herkend. De ongelukkige schijnt tusschen 18 en 20 jaar oud te zijn geweest en was goed gekleed. Men vond niets op haar dat hare identiteit kon bewijzen. De maréchaussée van Heeze bracht Zaterdag alweder eenen Zigeuner-troep, naar België, over de grens. De aanvaring der W. A. Scholten. Omtrent schipbreukelingen van de W. A. Scholten bevat de Timet nog de volgende berichten. Zaterdag werd het lijk van eene vrouwe lijke passagier te Dover begraven. Het lijk kon niet herkend worden, doch wordt ver ondersteld van eene Duitsche vrouw te zijn; het is, evenals alle andere welke niet te herkennen waren, gephotographeerd en nauw keurig beschreven door den Coroner en door het hoofd der Doversche politie. Twee lijken van heeren uit Weenen en New-York zijn niet begraven, maar in looden kisten ge sloten. Heden zal het onderzoek der te Deal opgevischte lijken hervat worden door den heer Mercer, Coroner aldaar. Het weder was Zaterdagavond zeer on stuimig, waardoor vele booten belet werden uit te gaan om lijken op te visschen, welke men veronderstelt dat thans boven water zullen komen. Lichtschepen zijn gelegd ter plaatse waar de Scholten en het Amerikaan- sche driemastschip E. F. Sawyer gezonken zijn, dewijl beider masten boven water uit steken en zeer gevaarlijk voor de scheep vaart zijn. De ambtenaren hebben besloten dadelijk tot de opruiming over te gaan, en de bemanningen der lichtschepen zijn reeds aan het werk geweest. (Op de masten van de Sawyer heeft eene, gelukkig met kurk geladen, stoomboot uit Bremen reeds twee groote gaten bekomen.) KAATSTE BERICHTEN. Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat den 30n dezer, tot het verkrijgen van het doctoraat in de rechtswetenschap voor de rechtsgeleerde faculteit te Leiden, door den heer A. Lind Jr., uit Amsterdam, ver dedigd zal worden een proefschrift, getiteld „A chapter of the Chinese penal code," ge heel in het Engelsch en Chineesch geschreven. (D. v. N.) Morgen Woensdagmiddag te 12 uur wordt de herziene Grondwet plechtig afge kondigd en wel in plechtigen openbare zit tingen van den hoogen raad, de gerechts hoven en de rechtbanken, door voorlezing der artikelen, en voorts van de puien of

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2