m - a 'wu usne. zm. x<» autoriteiten en brandweer, spoedig aanwe zig, mocht het gelukken, den brand bij bovengenoemde pcrceelcn te beperken. Oor zaak onbekend. Aangaande het lot van een te Mid- delharnis te huis behoorenden visscher van de sloep „De twee Comelissen", binnenge- loopen te IJmuiden, lieerscht pijnlijke onze kerheid. Bedoelde visscher, I. B., gehuwd en vader van twee jonge kinderen, ging Dinsdagavond te 7 uur van boordten einde een brief naar de post te brengen en tevens een partijtje visch te bezorgen bij een zijner kennissen te IJmuiden. Sinds is hij niet teruggekeerd. Amsterdam schijnt heel wat valsche rijksdaalders rijk te zijn. Een koopman uit YV'eesp althans heeft in één dag daar ter stede niet minder dan 5 stuks ontvangen! Een boer, die onlangs laat op den avond langs den Volgerweg in den Beem- ster liep, werd plotseling aangevallen door twee kerels, die achter de boomen te voor schijn sprongen en hem in den nek pakten. De boer, een echte manneljesvent, verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet, bukte, greep een klomp van zijn voet en begon de aanvallers daarmede zoo duchtig op het ge zicht te trommelen, dat zij in allerijl de vlucht namen. Daar ze geen woord gespro ken hebben en bovendien vermomd waren, heeft de boer hen niet kunnen herkennen. Door Z. M. is 's konings commissaris in Utrecht gemachtigd tot bet bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Zaterdag 17 Dec. 1887, voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaalter vervanging van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. Naar wij vernemen, heeft B.de dader van den diefstal te Elden bij den heer Booy, bekend ook den diefstal te hebben gepleegd hij den heer W.,in de Catharijneslraat (Klarendal). Men zal zich herinneren, dat daar eene som van pl. f 1000 werd geslo ten, tijdens de uitstedigheid van den bewo ner, die naar Kevelaar was. Zijn wij goed ingelicht, dan moet een mesje, dat ten huize van den heer W. werd gevonden, geleid hebben tot de be kentenis. (Arnh. C.) Bij de lage veeprijzen, een gevolg van den geringeu voorraad wintervoeder, waardoor vele veehouders hun vee bijna tot eiken prijs moeten vcrkoopeu, slachten vele boeren in de omstreken van Nijmegen hun vee zelf, en verkoopen het vleesch tegen den geringen prijs van f 0.22}- per half kilo met been, en f 0.25 zonder been. Zij moeten daarbij nog betere winst makendan wanneer zij de beesten aan de slagers ver koopen. Vele werkeloozen te Nijmegen, vooral aardwerkers en dergelijken, gaan tegenwoordig in Duitschland werk zoeken. Zoo vertrokken gisteren weder 50 van deze lieden met de stoomboot Laurens Janszoon Koster," om eenige uren boven Keulen aan een groot grondwerk te gaan arbeiden. Vrije overtocht met de stoomboot was hun toegezegd. De gemeente Zwartsluis verloor de vorige week twee harer ingezetenen (beiden schippers) op eene noodlottige wijze. De een viel te Amsterdam in het ruim van zijn schip; hij brak de ruggegraat en wasoogen- blikkelijk een lijk. De andere viel bij Zut- fen bij het overvaren van den IJsel in de rivier; hoewel spoedig gered, overleed bij kort daarop. Dezer dagen werd te Meppel verloren een brief met 1' 8000 aan geldswaarde. Hij werd spoedig daarop gevonden door den stadsomroeper Jans, die hem den eigenaar ter hand stelde en tot belooning een rijksdaalder ontving. In Heerenveen is men druk bezig met de voorbereidende maatregelen van den inter nationalen wedstrijd op schaatsen. De En- gelsche rijders See en Smart, de Noorsche Hagen en Werner en de Berlijner Bulow worden verwacht. Gisterennacht is een hevige brand te Bolsward uitgebarsten. Het huis is inge stort, de wind woei naar het plein der Broerekerk. De belendende gebouwen zijn grootendeels gespaard. Een der voornaamste industrieelen te Tilburg heeft aan het Tilburgscb Algemeen Verzekeringsfonds voor werklieden de aan zienlijke gift van f500 geschonken, en wel speciaal ten behoeve van het aan die instel ling verbonden oudeliedeufouds. Het verze keringsfonds zal vermoedelijk omstreeks Januari e. k. in werking kunnen treden. Vrijdag werd voor het kantongerecht te Tilburg de zaak behandeld tegen zekeren kalverenkoopman, tegen wien door de ma- réchaussée aldaar proces-verbaal was opge maakt, wegens het op noodeloos pijnlijke wijze vervoeren van vee. De koopman transporteerde zijn kalveren op de oude wijze, nl. door ze met de poo len bij eikaar gebonden op eene met stroo bedekte hondekar te vervoeren. De man verklaarde dat hij, na zijne calange, eene andere wijze bad beproefd door de kalveren in den wagen te laten slaan, en bet gevolg was dat één der twee kalveren dood was en het andere een oog uitgetrapt. Eene boete van f 5 werd geëischt. Te Roermond is de „vergunning" aan een herbergier ontnomen, op grond dat bij twee achtereenvolgende malen veroordeeld is wegens dronkenschap. Te Maastricht zullen de agenten van politie in het gebruik der brandhluschmid- dclen worden geoefend, ten einde in geval van brand onmiddellijk de behulpzame hand te kunnen bieden. De aanvaring ilcr W. A. Schotten. Het lijk van den heer Fritz Stella, een der passagiers van de W. A. Scholtenwerd 24 November, bij Sandgate gevonden. De correspondent van de IV. li. Ci. te Londen seint: Voor de jury te Dover uit spraak deed betreffende de oorzaak van den dood der verdronken schepelingen van de Scholten, zeidc de Coroner nog, in zijne opsomming der feiten: dat van strafbare nalatigheid aan de zijde van de Scholten noch van de Rosa Mary gebleken is. Laatst genoemde had twee lichten, hetgeen de officieren van de Scholten kan misleid heb ben. Stellig is het zonderling, dat eenig gezagvoerder iets toe heeft gelaten in strijd met de onderschriften. De Coroner verklaarde voorts, van oordeel te zijn dat de vergissing der officieren van de Sc'uolten oorzaak is geweest van de aan varing. De bestaande sterke zeestrooming was hun blijkbaar onbekend, ook werd na de aanvaring niet alles op de Scholten ge daan tot redding van menschenlevens, waarbij een jurylid opmerkte, dat eene mailboot van de klasse der Scholten betere sloepen be hoorde te hebben. Deze spreker was mede van oordeel, dat er veel ongedaan was ge bleven na de aanvaring. De CoroDer zeide daarop dat, aangezien de Scholten een uit- heemsch schip is, het oordeel der jury no pens den toestand van de sloepen geen prac- tische waarde zoude hebben. De Coroner verklaarde het verder noodig, er op te wijzen dat er vele noodlottige mis verstanden ontstaan door verkeerde opvat ting der noodsignalen van schepen, hetgeen spreker herhaaldelijk gebleken is. Doorgaans worden door in nood verkeerende vaartuigen vuurpijlen opgelaten, die echter iederen nacht op de kusten waargenomen worden, zoodat zij niet meer de aandacht trekken. De Coroner zeide te hopen, dat de ramp van de- Scholten de Britsche regeering moge nopen het hare te doen, ten einde de aan neming te verzekeren van bepaalde signalen door in nood verkeerende schepen die niet misverstaan kunnen worden. De gezworenen deden daarop de reeds geseinde uitspraak. De Coroner te Folkestone opende gisteren het onderzoek betreffende twee aangespoelde lijken van schipbreukelingen der Scholten, waarvan de een bij zich droeg tweehonderd ponden sterling in papier en contanten. De jury te Folkestone deed uitspraak in den zelfden zin als die te Dover. Het Coroners- onderzoek te Deal wordt Maandag voort gezet. Verscheidene leden der jury te Dover merkten gisteren nog op, dat reeders van particuliere schepen gebruik maken van ver schillende vuurpijlen, waardoor de verwar ring vermeerderd wordt. De Coroner zeide nog dat de getuigenissen nopens den toe stand der booten van de Scholten zeker ongunstig luiden. De booten moesten van de davits losgehakt worden, terwijl er slechts twee beschikbaar waren. Voor den Coroner of the Borough of Dover werd den 25sten Nov. het onderzoek betreffende de aanvaring voortgezet. De gezagvoerder van de Rosa Mary werd eerst nog ondervraagd door den advocaat Stokes, die de W. A. Scholten vertegen woordigde, Deze vroeg aan den gezagvoer der, of het hem bekend was, dat de regle menten verbieden, als een schip ten anker ligt meer dan één licht te vertoonen, waarop hij antwoordde dat zulks hem onbekend was, doch dat het de gewoonte is twee zulke lichten te loonenwaarop hem door den heer Stokes het artikel der wet werd voor gelezen hetwelk slechts één licht voorschrijft. De gezagvoerder deelde verder mede, dat hij des avonds te 8 uren in 18 vadem water ten anker kwam, met zeer weinig wind en kalme zee, doch mistig. De aukerwacht bestond uit den eersten machinist en twee matrozen, doch toen de lichten van de W. A. Scholten het eerst gezien werden, was hij insgelijks aan dek, evenals de auker wacht. Op eene vraag van mr. Stokes of zijn schip vooruitging tijdens de aanvaring, antwoordde de gezagvoerder ontkennend en bevestigde dat het schip volmaakt stil lag. Op de vraag van mr. Stokes, of hij ook reden geven kon waarom zijn ankerzetting door de aanvaring niet gebroken was, gaf hij ten antwoord dat bij daar geen reden voor kon opgeven. De advocaat Stokcs gaf nog zijne bevreem ding te kennen, dat er geene verf aan de ketting van de Rosa Mary was, ofschoon de W. A. Scholten geverfd was. Op eene vraag van de jury gaf de ge zagvoerder ten antwoorddat er geen beweging in het ankerspil was, toen de W. A. Schollen tegen de ketting van de Rosa Mary voer. Eene vischsmak kwam te 3 uren na mid dernacht onklaar van de Rosa Mary. Vervolgens werd gehoord de heer George Wells, opperstuurman van de Rosa Mary, die verklaarde de wacht gehad te hebben van 8 uur des avonds tot des nachts 12 uur. Het anker werd niet voor Zondagoch tend omstreeks 8 uur gelicht. Het licht van de W. A. Schollen werd voor bet eerst gerapporteerd ongeveer 1streek op de stuurboordsboeg. Het groene licht werd een paar seconden na het toplicht gezien, en men zag beide oDgeveer zes of zeven minu ten. Toen verdween het groene licht en ver scheen het roode. De W. A. Scholten scheen op hen toe te drijven en werd juist getroffen op de hoogte van het fokkewant. De stoot en het voorbijsnellen was het werk van eenige seconden, en daarop verdween het stoomschip uit het gezicht. Hij zag noch boorde eenige noodsignalen. Betreffende de lichten gaf de opperstuur man op de vraag van den advocaat Stokes ten antwoord, dat het de gewoonte was twee lichten op te hebben, en dat hij niet wist dat slechts één ankerlicht behoorde te wor den vertoond. Hij had zulks vroeger wel gelezen, doch was het vergeten. Een half uur voér de aanvaring bad hij nog met den gezagvoerder gesproken, doch niet betreffende het anker opgaanomdat hel weder opge klaard was. De matroos William Robert Boye verklaart dat Zaterdagavond de Rosa Mary ten anker was gekomen, en dat hij, om uit te kijken, zich bevond op de bak, toen de aanvaring plaats vond. Een kwartier na 10 uur zag hij een helder licht op stuurboordsboeg en rapporteerde zulks. Bijna onmiddellijk daarna zag hij een groen licht voor ongeveer 3h4 minuten, en later het roode licht. Kort daarna kwam het aanvarende schip op den steven van de Rosa Mary en passeerde het. De mistklok van de Rosa Mary werd voort durend geluid. Het anker werd den gehee- len nacht niet opgelicht. Wij vernemen, dat de directie der Ned. Ned. Amerik. Stoomb.-Maatsch. bij de be grafenis der slachtoffers van de ramp van de W. A. Scholten vertegenwoordigd was door haren directeur, den heer Wierdsma, die de autoriteiten dank gezegd heeft voor hunne bemoeiingen in het belang der ge redden. Zooals men weet, is het in Enge land niet gebruikelijk anderen dan geeste lijken het woord te laten voeren bij begra fenissen, zoodat de gelegenheid ontbroken heeft, om vanwege de directie bij die treu rige plechtigheid een woord van deelneming te doen hooren. De directie der Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij heeft door den vice- consul der Nederlandenden heer Schott aan de autoriteiten en de inwoners van Dover haren hartelijken dank doen betuigen voor de menschlievendheid, aan de geredden be wezen, en de deelneming, in de ramp be toond. Uit Londen wordt ons geseind, dat de Engelsche regeering bevel gegeven heeft, de masten van de W. A. Scholten, die boven water uitsteken, weg te nemen. (N. B. Ct.) De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij werd gisteren eigenares van het Engelsche stoomschip British Crowngebouwd bij de firma Harland Wolff te Belfast, groot 3563 ton register en tot dusver in de vaart tusschen Enge land en Noord-Amerika. Het stoomschip is lang 410 voet, breed 32 voet en 28 voet 9 duim hol. Het zal den naam voeren van Amsterdam. Een zaak van zeer veel gewicht voor hen die de zee bevaren, zegt de Scheepvaart, is bij het ongeluk met de Scholten aan het licht gekomen, liet is van algemeene be kendheid dat er tusschen de seinendie eene aanvaring of iets anders aanduiden zoo weinig verschil bestaat, dat men die niet van elkander kan onderscheiden. Het schijnt, dat de seinen, gegeven aan boord van de Scholten, gehoord zijn door sommige bootslieden, nabij de Admiraltij Pier, doch niet werden beschouwd als iets van ernstige beteekenis; en daar het op een mijl of vier, vijf afslands was, deed men de moeite niet om van wal te steken. Dit is een zaak van groot gewicht voor zeevarenden. De boots lieden te Dover en aan de Engelsche kust klagen er over, dat zij dikwijls, beantwoor dende aan de gegeven seinen, van wal sta ken, doch na een mijl of twee, drie geroeid te hebben, terug konden keeren, daar hunne diensten niet verlangd werden. Een geredde kwartiermeester verklaart dat kapitein Taat nog pogingen heeft gedaan om de scheepsjournalen en papieren te red den. De kapitein meende daartoe nog tijd te hebben, ofschoon het schip toen reeds op het punt was van te zinken. Men zal zegt hij zijn lijk in het schip vinden. Hij zelf heeft op zijn zwemgordel twee en half uur in het water doorgebracht, deels zwemmende, deels drijvende, en werd toen door een der sloepen van de Ebro „opgepikt". Daarop heeft hij nog meege holpen aan de redding van andere schip breukelingen; zelf heeft hij, volgens zijn zeggen, drie vrouwen gered. Van hetgeen hij doorleefd heeft, hangt hij een roerend tafereel op. PER TELEGRAAF. RIJSSEL, 27 Nov. Bij de verkiezingen voor twee leden der kamer zijn gekozen twee republikeinen met 145,500 stemmen, tegen twee leden der rechterzijde, die 123,600 stemmen verkregen. Te Atrecht is ook de verkiezing van een republikein verzekerd. LAATSTE BERICHTE A. Zaterdag vergaderde de antirevolutio naire kiesvereeniging te Leiden. Een drie tal candidaten werd genoemd voor de vaca ture, ontstaan door het overlijden van baron Van Wassenaer, namelijk de heeren baron Van Heemstra van Sassenheim; mr. Th. Heemskerk van Amsterdam; en S. v. Velzen van Alphen a. d. Rijn. In den loop dezer week zal uit dit drietal een keuze worden gedaan. (Standaard.) Baron Van Pallandt, zitting hebbende voor het hoofdkiesdistrict Tiel, heeft het voornemen te kennen gegeven, om zich, bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer, niet meer verkiesbaar te stellen. De Locaaltrein 313 ondervond giste ren te Wormerveer door een defect aan de locomotief een vertraging van 50 minuten. Aan het station Uitgeest werd hulp ge vraagd. De reizigers van Krommenie naar Amsterdam ondervonden door dit ongeval een vertraging van ongeveer één uur. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde heden V. W., beklaagd van diefstal met inklimming in twee woningen in de Lange Voorhout te 's Gravenhage tot vier jaren gevangenisstraf. Het openb. min. bij dezelfde rechtbank vorderde 6 maanden gevangenisstraf tegen een opperman van de gemeentewerf te 's Gra venhage, wegens diefstal van gemeente materialen. Te Weert had op 25 dezer de pas toor te Beesel het ongeluk, van een trap te vallen, waardoor een hersenschudding ont. stond, waaraan de 66-jarige priester overleed. Door twee Engelsche valkeniers werd Vrijdag te Valkenswaard afgehaald de eerste verzameling valkenbestaande uit 18 stuks, per spoor naar Vlissingen gezondenom verder per boot naar Engeland te worden gebracht. Een zevental blijft nog eenige dagen onder dressuur van den heer Mollen. Afgericht zijnde, zullen zij naar Frankrijk worden gezonden, waarmede voor dit jaar de vangst weder besloten is, die de weers gesteldheid in aanmerking genomen, bij zonder gunstig mag genoemd worden. In 't geheel bedroeg ze 25 stuks, allen mooie exemplaren. GEMENGDE BERICHTEN. Aan het station van Valenciennes is eene voor Rijssel bestemde brievenmail ge stolen. Men spreekt van waarden tot een bedrag van 300,000 frs., welke zich daarin moeten bevonden hebben. Te Versailles is een huisgezin van 4 menschen in onrustbarenden toestand naar bet gasthuis vervoerd. Zij hadden dolle kervel, in plaats van peterseliebij hun eten gebruikt. In eene der mijnen nabij Charleroi is Vrijdag de bak, waarin zes werklieden in de mijn afdaalden, uit den ketting ge schoten en met duizelingwekkende snelheid op den bodem gevallen en verpletterd. Alle zes werklieden waren vreeselijk verminkt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 4