MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidscbe Courant Ileae Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AOVERTEHTIEIB: ABOHNEHIEHT: Van 16 regels0.90. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. WIMOT E!ke regel meer0.15. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Gr00te leUerS WOrden bereliend naar plaatsruimte. \PDienstaanbiedingen, «k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Prijs per Kuuiuier 10 Cent. Bureel: Scheepmakerssteejr 6. Dinsdag 29 November 1887. N°.280. 200 jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat' ingevolge art. 11 van bet Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n». 142}, in verband met Zijner Majesleils besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 3den December a. s. des middags te twaalf uren, op hel Raadiiuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van de Heeren PETRUS ISAaCUS DE FR EMERY die in 1888 had moeien aflreden, doch ontslag heeft genomen en HERMAN CORNELIS DAR- TEVELT, die in 1890 had moeten aflreden, doch overleden is eu dal de iidevering der slembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddel lijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Lcid- sclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 4 November 1887. STADSNIEUWS. Bij de akte-examehs middelbaar on derwijs is voor aardrijkskunde geslaagd mej. C. A. Pijnappel, alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35.—f 18.—f3.80 en f 1.85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Op Zaterdag 17 December 1887, des namiddags te twee uren zal in eeD der lo kalen van het departement van justitie te 's Qravenhage in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed het driejarig onderhoud, aanvangende 1 Januari 1888 en eindigende 31 December 1890 vaD het kan tongerechtsgebouw alhier. Den 7en December zal aan het depar tement van marine te 's Gravenhage wor den aanbesteed de levering van 800 wollen dekens. Gistermiddag kregen eenige schippers het in de Casciliastraat te .kwaad, 't Liep nog al hoog zoodat de een den ander een paar kanwtoestellen uit den mond sloeg. Een politieagent, die met den onttakelde medelijden had, maakte aan de oneenigheid een einde. «Schoon Elsje, een boerinnetje poezel en malsch, Verloor in het zwenken de boot van haar hals, En Koenraad, enz." Bij den uitgever W. Cremer, te 's Gra venhage komt van de pers een merkwaardig boek, getiteld „Schaatsenrijden" van de band van onzen stadgenoot, den heer mr. J. Van Buttiugha Wichers, len secretaris van den Ne- derlawlschen schaatsenrijdeisbond. Merk waardig is 't boek vooral om de wijze waarop het onderwerp door den schrijver behandeld is, in antwoord op een voorstel den auteur gedaan, om een historisch en statis tisch overzicht van het schaatsenrijden en eene theoretische handleiding er voor te schrijven. Zou bijna ieder ander bij zulk een voor stel de schrik om 't hart slaan, de heer Van Bnttingha Wichers, met hart en ziel de zaak toegedaan, zette zich aan 't werk en heeft het onderwerp behandeld op eene wijze, zóó onderhoudend, dat het werk is geworden een gezellig boek beantwoordend aan het doel en tevens aantrekkelijk door den boeien- den gang. Niet weinig wordt de aantrekkelijkheid verhoogd door een groote uitslaande plaat, voorstellende de rivier de Maas vddr Rot terdam in 1763, met ijs en ijsvermaak be dekt, benevens 19 andere groote platen op prachtig papier in photolithographic door onzen stadgenoot P. J. Mulder zeer verdienstelijk bezorgd, terwijl 100 figuren bovendien tus- schen den tekst zijn ingevoegd. Is de handleiding, van bl. 250-331, voor de mannen van het vak van bizonder be lang, het geschiedkundig overzicht, 250 blad zijden beslaande en van prachtige platen voorzien, maken de lectuur van het boekdeel bizonder aantrekkelijk. Het boek zelf ziet er vorstelijk uit; 't is eene uitgave waarop de lieer Cremer trotscli mag zijn. Het werk komt juist in het geschikte seizoen en zeker zal spoedig menig schaatsenrijder het zich hebben aangeschaft of wel 't zich als geschenk vereerd zien. Wij voor ons we wenschen het in veler handen. Bij den uitgever J. II. De Bnssy, te Amsterdam is eene brochure verschenen van den heer C. Prins Sz., getiteld 'Iets over bescherming in verband met de verslagen, gepubliceerd volgens besluit der algemeene vergadering der Nederlandscbe industrieelen, gehouden te Utrecht op 16 Juni 1887." Schrijver gaat na in hoeverre belemmering van den vrijen invoer een vertrouwbaar mid del is tot instandhouding van zoo menige industrie en of is 't ook onloochenbaar dat het protectionisme, toegepast in den vreemde, schade toebrengt aan onze industrie dan werkelijk in het beschermende buitenland de industrieën bloeien. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1848) van Cath. Alb. Tliym. Bij het „Ned Tooneel" is opnieuw in studie genomen „Maria Stuart", met mevr. ïrenkel in de titelrol. (Hbl.) Pastoor J. W. Brouwers, hoofd redacteur van de Wetenscb. Nederlander, is benoemd tot correspondent en lid der regelingscommissie voor het wetenschappelijk internationaal katholiek congres, dat den 8sten April te Parijs zal geopend worden. Gallail heeft verscheidene zijner werken aan het museum te Doornik vermaakt. Er zal aldaar een gedenkteeken voor den be roemden schilder worden opgericht. OEFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemees ter der gemeente Langerak en Nieuwpoort, C. Van der Stok, om die betrekkingen ge lijktijdig waar te nemen met die van bur gemeester van Groot-Ammers; tot burge meester der gemeente Neeritter, J. C. Driessens. Door Z. M. is de heer W. R. baron Van Hoëvelllaatstelijk controleur der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittin gen buiten Java en Madura, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, met in gang van 1 Dec. 1887, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. De off. v. adm. 2de kl. N. J. J. Van Rijn van Alkemade wordt met 1 Dec. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van oorlog zal op 1 Dec. a. s. geen audiëntie verleenen. Met het oog op het aanst. St. Nico- laasfeest, wordt het publiek andermaal uit- genoodigdomten einde een geregelde en onbeschadigde overkomst der met de pakket- post te verzenden pakketten zooveel mogelijk te waarborgen, voor het stevig inpakken der te verzenden voorwerpen en het zorg vuldig vasthechten der adressen op de pak ketten te willen zorgdragen. St.-Ct De heer J. Willink te Winterswijk, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Zutfen, heeft officieel kennis gegeven, dat hij bij de eerstvolgende verkiezingen geen candidatnur zal aanvaarden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage kwam Zaterdag in behandeling het appel van een vonnis derzelfde rechtbank waarbij een visscher uit Leiden tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd ter zake van diefstal van eene vischkaar, inhoudende on geveer 250 kilogram paling, ter waarde van f 100. Ook deze beklaagde ontkende zijne schuld en trachtte door het doen hooren van vijf door hem medegebrachte getuigeu te doen gelooven, dat bij in den avond toen de diefstal was gepleegd zich niet bad bevonden op de plaats waar de getuigen charge, in eersten aanleg gehoord, hem hadden gezien. Adv.-gen. mr. Telders hechtte niets aan de verklaringen van de nu gehoorde getui gen en eischte de bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op a. s. Zaterdag. Naar wij vernemen, is op de Stille Veerkade te 's Hage een huis aangekocht, dat lot kookschool zal worden ingericht. Mevr. Alting Mees zal in Januari die school inwijden door het honden van eene reeks voordrachten. (N. R. C.) Vrijdagavond laat brak een hevige brand uit in het oostelijk gedeelte der ge meente Papendrecht. In korten tijd lagen twee boerenstellingenbewoond door drie gezinnenen een schuurtje in asch. Aan FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 96). Beiden begonnen de beste vrienden te worden en graaf Ainsleigh zag met voldoening den loop der dingen. Op zekeren dag had lady Geneviève een buitenpartijtje ontworpen. Cecilia en haar vader, lord Arthur, de majoor, zoomede de vrouw des huizes namen daaraan deel. De dag was verschrikkelijk warm en toen men aan de eerste pleisterplaats was ge komen, ging lady Geneviève spoedig met den majoor aan het zoeken naar een geschikt plekje, waar men het meegevoerde dejeuner kon gebruiken. Nadat er geruimen tijd verloopen was, zonder dat beiden terugkeerden, deed lord Ainsleigh het voorstel, dat lord Arthur en Cecilia naar een gunstige plaats zouden gaan uitkijkenmaar dat zij echter wat spoediger het gewenschte doel zouden vinden. Hij zelf zou bij de meegebrachte zaken achter blijven. Cecilia nam den armdien haar begeleider haar aanbood, en verwijderde zich met hem, luisterende naar de interessante dingen, welke hij haar vertelde. Zoodoende zagen beiden de wolken niet, die zich aan den hemel opeenpakten, en het onweer, dat op het punt stond los te breken, bemerkten zij eerst toen er dikke regendroppels neer vielen. „Hemel, lady Cecilia, het begint te on- weeren," riep graaf Arthur verschrikt uit. „Wat zullen wij na beginnen? Naar het rijtuig terug te keeren, daarvoor is het te laat. Ha?" riep hij plotseling uit. „Daar zie ik een huis, ten miusle een rookenden schoorsteen 1" „Spoeden wij ons dan daarheen!" ant woordde lady Cecilia, zonder zich lang te bedenken. „Kom, laat ons voort maken!" Met een vroolijken lach eene elfe gelijk, zweefde zij voor hem uit en weldra zagen beiden een open ruimte voor zich, op welke een eenzaam huis stond. Een oogenblik bleven beiden, onder be schutting van een reusachtigen eik, naar het vreemde gebouw staan kijken. „Waar of we hier zijn? Aan wien mag dat huis toebehooren vroeg de graaf. „Ik weet het niet," antwoordde Cecilia, die niet iu staat was om een lichte huivering te onderdrukken. „Het ziet er niet erg vertrouwen inboezemend uit. Heer in den hemelhebt ge dat gezien Verschrikt omklemde het jonge meisje den arm van haren cacalier. Ontsteld volgde hij de richting harer blikken, die op het huis gevestigd waren geweest, en zag nog even het verdwijnende gelaat eener vrouw, wier spookachtig bleeke trekken een vale bliksemstraal gedurende eeuige seconden aan Cecilia's ontstelden blik vertoond had, en die thans een andere ge stalte blijkbaar met geweld van het venster wegtrok. „Die vrouw, kent ge haar?" vroeg de graaf verschrikt. Cecilia was echter zoo onthutst dat zij geen woord kou spreken. „Gij kent haar?" vroeg hij ten tweeden male met eenige verwondering. „Neen maar dat gezicht dat ge zicht!" kwam het eindelijk met moeite over hare lippen. „En dan die gestalte, die haar wegtrok. Er gaat mij een rilling door merg en beenwanneer ik er aan denk „Zonden wij ons niet wat haasten om onder dak te komen," merkte graaf Erenk op, die niets bovennatuurlijks in het voor gevallene aan het venster zien kon. »Het begint hoe langer hoe harder te regenen. Komlaat ons wat aanloopen." Zij antwoordde hem niet, maar volgde hem onwillekeurig. Spoedig was het huis bereikt en een koen besluit nemende, opende lord Arthur de deur en beiden zagen nu een lange, bejaarde vronw voor zich. „Neem ons niet kwalijk, goede vrouw," zeide de graaf, „maar mogen wij binnen treden?" „Daar ge de deur al geopend hebt, is die vraag tamelijk overbodig," antwoordde de vrouw, op eene nu juist niet gastvrije wijze. „Komt maar binnen en gaat zitten I" Aldus sprekend wees zij op een paar houten stoelen, die zich in een, op de gang uitkomend vertrek, waarvan de denr open stond, bevonden, en maakte zich vervolgens gereed de trap op te gaan naar de bovenverdieping, zonder verder eenige notitie van hare gasten te nemen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 3