BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e z e Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABOSïHEföEHT: Prijs per Xuturner 10 t ent. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Maandag 28 November 1837. E°. 279. Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden 1.60. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 201a Jaargang. beltoorende bij de Leidsche Courant van 28 November 1887. De zesde algeineene vergadering der Ned. vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust zal gehouden worden op Woensdag 7 December e. k in bet hotel Ponsen te Dordrecht, des voormiddags te 11 uur. Als punten ter behandeling zijn vastgesteld: Mededeelingen van het hoofdbestuur omtrent den toestand en de werkzaamheden der ver eeniging; rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar; verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, in plaats van de aftredeuden, de heeren H. P. Schim van der Loeff en Otto Schrieke; voorstel van de afdeeling 's Giavenhage, luidende: het hoofdbestuur wende zich tot de regeering, met dankbetuiging voor hetgeen zij reeds deed tot verlichting van den Zondagsdienst bij de posterijen en telegraphie, er tevens hare aandacht op vestigende, dat toch nog steeds een zeker aantal ambtenaren bij beide takken van dienst het geheeie jaar door verstoken zijn van Zondagsrust en haar ver zoekende dit euvel weg te nemen door ver meerdering van personeel wetlelijkebepalingen omtrent Zondagsrust. De algemeene ver gadering zal besloten worden met eene openbare samenkomst, des avonds te 8 uur, in het lokaal Van der Horst, Groenmarkt, te Dordrecht, waarin de heeren mr. W. G. Pierson van Amsterdam en G. P. Ittmann Jr. van Rotterdam als sprekers zullen op treden. Gistermorgen is een veertienjarig meisje, werkzaam in de fabriek der Haarlemsche Katoen-Maatschappij, met de rechterhand tusschen eene machine geraakt, waarbij de middelste vinger werd verbrijzeld die kort daarna is afgezet. Een 17jarige diamantslijper te Amster dam is, verdacht van diefstal van diaman ten, aangehouden. Te Oosterend op Tessel is men begon nen het vak van klompeumakeu te beoefenen. Gebrek aan de gewone werkzaamheden heelt daartoe aanleiding gegeven. Daar de Tessel- sche bevolking zeer veel van klompen ge bruik maakt, bestaat er kans, dat de ver vaardiging van dit artikel velen brood zal verschaffen. Door den logementhouder A. Swart te Terschelling is in de duinen een hier geheel onbekende vogel gevangen. De lichaamsbouw is slank, met langen hals, ondersnavel recht, doch niet plat, hoven- snavel eveneens met kromme punt; veeren bont met prachtig dons, zwempooien en een vlucht vau ruim anderhalve meter. De heer Swart moest het verwoede dier dooden, doch zal het eenige dagen bewaren om het te laten opzetten. De zoogenaamde stadswaarden groot ongeveer 87.1 heet., eigendom der gemeente Arnhem, gelegen aan de overzijde van den Rijn, hebben bij de verpachting f9130. opgebracht, d. i. f1941.minder dan bij de vorige verpachting. Eenige heeren liefhebbers te Bolsward gingen voor een paar dagen uit visschen met de pachters van het vischwater „de Indijk", onder Paraga. Er werd gevischt met de zegen, en zooveel werd gevangen, dat de netten bijna schenrden. De hoeveelheid visch was zóó groot, dat zij niet kon geborgen worden en men verplicht was eenige manden te Parraga ten geschenke te geven. Daarna werd de thuisreis volbracht, en den volgen den ochtend werden te Bolsward nog 30 huisgezinnen op een heerlijk vischmaal ont haald. Niet zonder reden wordt van „de wonderbare vischvangst" gesproken. Naar de Midd. Ct. meldt, zullen te Domburg tegen het aanstaande badseizoen weer nieuwe villa's verrijzen. Te Breda is eene postduivenvereni ging opgericht onder de zinspreuk: „Pro Patria". De eerste vlucht zal in het voorjaar wordeu gehouden met jonge duiven, die in' Januari of Februari zijn uitgebroeid. Gister is tusschen Beek en Bunde eene vrouw door een goederentrein overreden. De postbode op Maastricht eu omlig gende dorpen is voortvluchtig. De officier van justitie te Maastricht verzoekt aanhou ding en bericht. Op den 1 Oen December e. k. zal door 20 personen van Bazel uit, een Rijntochtje ondernomen wordeD, om den 19en daaraan volgende te Rotterdam te arriveeren.llet bootje is 15 meter lang. De voorgenomen water weg bevat eene lengte van 867 kilometer. In eene advertentie lazen we gister: Plaatsing gevraagd voor een jongmensch dat niet op wil passen. Zeer zeker aanbeveling te over. Dc aanvaring der W. A. Scholten. De Indép. meldtOnder de schipbreuke lingen vindt men mannen uit Tyrol, Duit- schersItalianenHongaren eu Poolsche joden. Onder hen zijn 8 vrouwen, waarvan eenigeu gekwetst zijn. De Ned.-Amerik. Stoombootmaatschappij zorgt zooveel moge lijk voor die ongelukkigen en zij zal doen wat zij kan, om wat zij aan goed verloren hebben te vergoeden. Het vertrek der schip breukelingen uit Dover was aandoenlijk. De meeste schepen vlagden halverstok en op de kade was een groote menigte bijeengekomen, om van het weggaan der ongelukkigen ge tuige te zijn. Er zijn in het geheel thans 26 lijken gevonden. Volgens bericht uit Dover van 23 Nov., zijn daar des namiddags door bootslieden drie mannelijke lijkeu aan land gebracht. Een er van was gevonden bij Lloyds Signal Station met een reddinggordel aan, gemerkt W. A. Scholten, Rotterdam. Later werden nog vier lijken aan land gebracht, waarvan een onbekend; de andere bleken volgens daarop gevonden papieren te zijn Marcus Kaiser, Francisco Oastagna en Franzini Gio vanni. Den 24ste is bij Sandgate nog een lijk opgevischt, waarschijnlijk ook van een passagier van de W. A. Scholten, Den 24en November werd te Dover door den „Marine Surveyor" de schade onder zocht, geleden door de Rosa Mary, door de aanvaring met de W. A. Scholten. De boeg, die nu door het lossen der lading uit het voorschip hooger boven water is gekomen, toont dat de schade door een vlak voorwerp is veroorzaakt dat van stuurboord naar bak boord er langs schuurde. Het belangrijkste deel van het onderzoek echter betreft de ankerketting, welke heden onderzocht werd. Men heeft bevonden dat deze op een gedeelte zwaar geschuurd en geheel blank is. Dit is op ongeveer de halve lengte der anker ketting en pleit voor de bewering van den gezagvoerder van de Rosa Mary, dat hij tijdens de aanvaring ten anker lag. Er drijven veel wrakstukken in het Engelsche kanaal, en dewijl de W. A. Scholten en het bij Hythe gezonkene Amerikaansobe schip E. T. Sawayer beginnen op te breken, is dat zeer gevaarlijk voor de scheepvaart bij deze plaats, waar dagelijks honderde schepen passeeren. Het weder is nog niet gunstig voor het duikerswerk geweest. Doch zoodra hun werk afgeloopen is, zullen de wrakken van beide schepen vanwege de Trinity auto riteiten wordeu vernield en opgeruimd. Het geborgene der mail van de W. A. Scholten is naar de bestemming verzonden. De Londensche correspondent van de N. R. C. seint: De Coroner's Jury heeft in zake de ver dronkenen der W. A. Sckolten hedenmiddag uitgesproken dat de verdrinking heeft plaats gevonden door de aanvaring der Scholten met de Rosa Mary, terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De gezworenen oordeelden dat de kapitein en de officieren der Schollen eene fout hebben begaan door geen rekeniDg te houden met do sterke strooming der zee, toen zij beproefden de Rosa Mary voorbij te stoomeu. De jury prijst de menschlie- vende pogingen van deu kapiteiu en de bemanning van het stoomschip Ebro, waar door veel menschenlevens gered zijn. De Coroner deed de jury opmerken, dat de nalatigheid der officieren van de Scholten alsnog onbewezen is, en ried der jury aan, de beslissing over dit puDt liever aan ande ren over te laten. Op grond van dezen raad werd de desbetreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De Coroner deed nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaar verkeerende schepen noodsignalen bezigen, welke elk misverstand uitsluiten. Aangaande de begrafenis der slachtoffers te Dover ontleeuen wij het volgende aan de Timet. De stoet, die ten aanschouwen eener groote menigte werd opgesteld op de Marine Esplanade, werd geopend door vier koetsen met de lijken der 7 Israëlieten, ge volgd door drie rijtuigen, in welke eenige der voornaamste leden van de Joodsche gemeente hadden plaats genomen. Daarop volgde een open lijkwagen met de kist van den eersten stuurman der W. A. Scholten. De kist was bedekt met de Nederlandsche vlag en prijkte met een aantal kransen. De van de bemanning van het schip geredden gingen naast dezen wagen als slippendragers. Vervolgens kwamen er nog acht lijkkoetsen, gevolgd door rouwdragers in rijtuigen en te voet. De stoet zette zich te omstreeks half twee in beweging. Overal waar hij langs trok, nam men de duidelijkste blijken van belaDgstelÜDg en deelneming der bevolking waar. Op de begraafplaats bevonden zich een 6 it 7 duizend toeschouwers. Rondom de 4 graven in welke de protestanten wer- deD neergelaten, schaarden zich de bemanning en de overigen die deD stoet hadden gevormd, onder wie de viee-coDsul van Nederland, de lieer N. Schott; de consul van Amerika, de heer Preston; de mayor van Dover; kapt. Bakker; de scheepsdoctor, de administrateur en de derde stuurman van de W. A. Schol ten de coroner, de heer Payn, enz. De lijkdienst werd gehouden door Rev. Canon Puckle en Rev. A. Alfree. Op het Joodsche gedeelte van het kerk hof werd de dienst waargenomen door den rabbi Barnstein, die eene zeer geroemde rede hield, in welke hij met groote erkentelijkheid sprak over de hulpvaardige wijze waarop de ingezetenen van Dover de geredden van het noodige hebben voorzien. Tot de geredde tusschendekspassagiers der Scholten behoort ook een boerenknecht uit Spijk, die, evenals zoovelen uit dat boeren- dorpje, als landbouwer in Amerika zijn geluk wilde beproeven. Eergisteren arriveerde te Rotterdam een Duitscher, komende over Liverpool, om naar zijn vaderland terug te keeren, dat hij 12 jaar geleden verliet. Hij kwam hier tot de treurige ontdekking, dat zijn broeder, die stoker was op de Schollen bij het vergaan van dit schip was omgekomen. BEL «IE. 9 Naar men verneemt, zal in den loop van het aanstaande zomerseizoen te Spa een internationaal schoonheide-concours worden gehouden. De eerste prijs bedraagt 10,000 fr., de tweede 5000 fr. enz. Evenals het vorige jaar te Brussel zal een jury uitspraak doen. Bovendien zal eeu concours plaats hebben om den „schoonheidsprijs", voor da mes der badplaals, die van den internationa len wedstrijd zijn uitgesloten. EKCËLA1VD. De dochter van prins en prinses Hen drik (Beatrix) van Battenberg heeft bij haren doop op Balmoral-Castle de namen Victoria Eugenie Julia Eva gekregen, FRANKRIJK. De senaat besloot gisteren in de af- deelingen te vergaderen om te onderzoeken of generaal d'Andlau nog senator kan blijven. De kamer van afgevaardigden hield heden een vergadering voor den vorm waarna de zitting tot morgen verdaagd werd. Een kabinet-Ribot schijnt nu reeds geen aangename dagen te gemoet te gaan. Nauwelijks is er sprake van, of het radi calisme werpt zich er woedend op. „Dit bericht komt ons zoo onwaarschijn lijk voor," zegt la Justice, „dat wij ons voor heden vau eiken commentaar onthouden. La Lanlerne onthoudt zich niet. „Een ministerie-Ribot-Goblet schijnt ods een aan val van kindschheid toe. Het is een uitdaging der openbare meening onder zulke omstandig heden, dat zij de gewichtigste gevolgen kan hebben." „Het toegeven des heeren Grévy aan de openbare meeniDg is juist bijtijds geschied", zegt le Figaro „De provincie begon er zich mee te bemoeien en dé tusschenkomst des volks te eischen"en le Journal iet JJébal» doet te recht opmerken dat het voortduren van den toestand waarin men verkeerde, ern stig was. „Het zouden niet de conservatieve belan gen zijn, het zouden de eerzuchtige pogin gen der Cesars en de revolutionaire harts tochten het zouden de dictatuur of de wan orde zijndie eindigen zouden met daaruit voordeel te trekken." Tegelijkertijd wijst le Soleil op het ont waken der commune, schrikaanjagend ver schijnsel der gouvemementeele anarchie, dat is de bestendige comités van socialisten en revolutionairen. [O. v. Z.-II. en 't Gr.) De avondbladen geloovendat de bood schap van president Grévy, waarin hij van zijn aftreding kennis geeft, aanstaanden Maandag of Dinsdag door het aftredende ministerie aan de kamers zal worden mede gedeeld. Het congres zou dan Woensdag aanst. te Versailles bijeenkomen. Een der avondbladen meldt, dat het be sturend comité der rechterzijde besloten heeft, eiken repuhlikeinschen candidaat van het presidentschap der republiek uit te slui ten. Een gevolmachtigde is naar den graaf van Parijs gezonden om instruetiën. De Patrie zegt, dat de aarzeling, waar van president Grévy blijk geeft, zekere ma- nifestatiën begint uit te lokken, welke wel eens hare terugwerking konden doen gevoe len. De prefect van politie heeft de noodige maatregelen genomen. Mag men aai een bericht in le Figaro geloof hechtendan zou de keizer van Rus land zich vrij verstoord toouen over de En- gelsch-Fransche conventie betreffende het

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1