at* mn m «j» ®SB «2 ra wes «ca tkjt :SE5HL. ZFStr *jr Uit Rotterdam schrijft men aan het llbl. dd. 24 Nov.: De bazaar, alhier ten behoeve van het kinderbuis gehouden, bracht de twee eerste dagen reeds f 5000 op. Gis terenavond bevond zich een zakkenroller in de zaal. Dr. Kraijenbelt wist dit en waar schuwde het publiek er tegen. Hij noodigde den zakkenroller, wiens naam hem bekend was doch hij niet noemde, uit, de zaal te verlaten, wilde hij niet met de politie ken nis maken. Korten tijd daarna deelde dr. Kraijenbelt mede, dat de zakkenroller zich verwijderd had. Buitenlandsche bladen berichten dat keizerin Eugenie, die nog in het Amstel- Ilotel vertoeft, zeer ziek zou zijn. Deze berichten zijn geheel uit de lucht gegrepen. De keizerin doet als gewoonlijk hare dagelijksche wandelingen, en op gezag van den heer Pietri kunnen wij verzekeren dat haar gezondheidstoestand niets te wen- schen laat. De reden waarom zij onder be handeling is van dr. Mezger, is van plaat selijken aard. (IIlil.) In het Israëlitisch ziekenhuis te Am" sterdam is opgenomen een mandie door 12 onbekend gebleven personen was mis handeld geworden en het rechterdijbeen had gebroken. Van Amsterdam meldt men aan de N. R. Cl.: Naar vernomen wordt zal tusschen hier en Indië een Nederlandsche zeilvaartmaat schappij worden opgericht. Aan den heer Dixon te Londen of Liverpool zouin com binatie met de heeren Duiuker en Goedkoop alhier, de organisatie zijn opgedrageu. Verder wordt vernomen, dat de Neder landse!)-Indische Stoomvaartmaatschappij, bij eventueele continuatie van haar contract, een stoomvaartlijn tusschen Indië en Neder land in concurrentie met de bestaande lij nen, zal oprichten. Dat Recht voor Allen als dagblad zal verschijnen, is nog niet zeker. Eerst op het met Kerstmis te houden jaarlijksch socialisten congres zal daaromtrent besloten worden. (Amit. Cl.) Eergisterenmiddag heeft te Nieuwe- diep een 21-jarig meisje bij het gebruiken van het middagmaal een stukje vleesch in de keel gekregen, dat er niet uit verwij derd kon worden, zoodat zij er aan is overleden. Sedert eenige dagen wordt te vergeefs jacht gemaakt op een grooten arend die langs de noordkust van het eiland Tessel zweeft. Ook in den vorigen winter hield zich daar zulk een vogel op, die evenmin geschoten kon worden. De jonge Koolemans Beynen die een kind nasprong in den kuil ongebluschte kalk en het er uittrok, is zeven jaar oud en zoon van den heer Gijs Koolemans Beynen, oude ren broeder van den zeeofficier die den naam bekend en geëerd maakte in ons land. De knaap beet Laurens Reinhart, naar zijn over leden oomden pionier der tochten naar het Noorden. Hij is bijna geheel hersteld van de bekomen wondendoch de toestand van het geredde kind blijft ernstig. [Hbl.) Het jachtveld op de Veluwe is dit jaar goed van grof wild voorzien. In de Betuwe worden hazen, konijnen en vliegend wild voldoende geschoten, en geregeld tegen flinke prijzen naar de Hollandsche plaatsen verzonden. Een oud man, die met zijn zoon en schoonzoon denneboomen had gestolen en door de rechtbank te Assen lot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft zich in het huis van arrest en bewaring aldaar aan zijn das opgehangen. Uit Enschot wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Maandag is hier in den ouderdom van 99 jaren, 10 maanden en 7 dagen over leden mejuffrouw de weduwe Vugs, geboren Storimans. Tot vóór weinige dagen verhaalde zij nog, helder van geest en gezond van gestel, van lang vervlogen tijden. Gaarne sprak zij over 1830 en volgende jaren, toen het leger in Noord-Brabant de cantonnementen had betrokken, Toen was haar echtgenoot hier burgemeester en zij zorgde voor eene uitstekende tafel voor de officieren, door wie hare gulheid en goede zorgen steeds werden geroemd. Zeker zijn er nog van hen, die toen te Enschot ver toefden, in leven die zich barer herinneren. Meermalen maakte zij van de achting, die zij van de officieren genoot, gebruik om in verschillende omstandigheden een goed woord te doen voor den minderen militair. Zooals zij toen was, is zij altijd gebleven; eene eenvoudige, maar waardige vrouw; flink, degelijk en liefderijk in alle omstandigheden, hooggeëerd door ieder die haar kende. Het wordt dan ook zeer betreurd dat haar 100ste verjaardag op 15 Januari niet kan worden gevierd; men had zich daar zooveel van voorgesteld, en zij niet het minste. Had dat het geval mogen zijn, dan zou het vieren van eeu honderdsten verjaardag in dit kleine dorp in enkele jaren tweemalen hebben plaats gehad, en dan hadden hare kleinkinderen Piggen, wiens grootmoeder van vaderszijde toen dien leeftijd bereikte, het zeldzame voorrecht gehad, dat hunne beide grootmoeders 100 jaren oud waren geworden. Bij de exercitie in het veld in de Ooij onder Ubbcrgen, brak gistermorgen een korporaal van het 5e reg. infanterie, toen hij met een polsstok over een sloot zoude springen bij ongeluk hel rechterbeen. Hij werd per brancard naar het militair hospitaal vervoerd. Te Budel sprong, ter hoogte van het station, Woensdagavond, Ratste trein Ant werpenGladbach, eene der vlampijpen van de locomotief, waardoor de deur open vloog en de machinist F. S. hevige brandwonden aan het linkerbeen en de rechterbeen en de rechterhand bekwam. De aanvaring «Ier W. A. Schuiten. Opgaaf der geredde passagiers van het bij Dover verongelukte stoomschip W. A. Schol ten die 24 Nov. te Rotterdam retourneerden: Kajuitspassagiers: L. Geuken, Henry Ke- nyon, A. C. Ilamerton, Guiseppo de Berto- lini, baron Ferdinando de Cles, M. Reich, John Gebrung, Cyrill Broumovski, Fred. Miles. Tusschendekspassagiers: H. Weide, H. Reter, G. Witt, J. Maier, Ph. Welker, M, Becker, A. Heussler, II. Heussler, S. Bin der, F. Eurico, J. Gundt, A. Fohstroin, A. Altka, H. Pastoor, C. Miiller, Elise Müller, A. 11. König, B. Spatz, M. Stelta, II. IIo- belsperger, J. Vordran, L. Dreisch, E. Schatt- schneider, K. Schatschneider, J. Takasc, J. Pescenge, Th. Willma, P. Jenichowski, K. Juschkalis, K. Fröhlich, M. Zuiel, C. Teske, S. Zuckermann, J. Subotnik, J. Lewinsohn, S. Kracelink, S. Halpern, E. Sviorsky, F. H. Stepney, G. Appleby, I. Robinson. Opgaaf der geredde en te Rotterdam aan gekomen equipage van het SS. W. A. Scholten: 2de machinist A. Merkelbacb, kwartier meesters A. Nielson, J. Francois, en J. De Bie, matrozen R. Driessema, P. J. Staleman, J. Wegenaar, Reindert Douma en J. Max, lichtmatroos A. J. Den Outer, lusscliendeks- wacht Piet Reekers, lampenist O. W. Zet- hoven, olieman J. G. Heijkoop, stokers S. Teller en J. J. De Vries, tremmer N. Kil- winger, 1ste hofmeester J. Hennekamp, be dienden C. Stam, G. König, J. Barto, H. Meijer en W. J. Zinsmeister, magazijnmees ter A. Chriske, le kok C. Kok, 2e kok J. Tellinga, stoomkok J. Groen. Te Dover zijn nog achtergebleven de 2e officier Frans Moritz, administrateur Herm. Hulsinga, kwartiermeester August Olzen; matrozen Cornelis De Voogd en Thobias Sörensenbootsman Anton Anselmus Rottne; scheepsdokter Eduard Lucien Ayné; stokers Martinus Bredius en Jacob Spreogelmeyer; tremmer Jan Link. Tot de passagiers, die bij de ramp van het stoomschip W. A. Scholten waarschijn lijk omgekomen zijn, behooren J. Lagerveld met vrouw en zoon, uit Haarlemmermeer. Voor den heer Payn, Coronor of the Dover Borough, heeft de bootsman Roltne van de W. A. Scholten het volgende ver klaard Zaterdagavond tusschen 9 en 10 ure werd er geankerd. Het was toen mistige lucht. Omstreek 10 ure werd het anker gelicht; toen was het helder weder en kon hij 4 h 5 Eng. mijlen ver zien. Toen het anker op was, zag hij twee lichten vooruit op 2 streek aan bakboord. Hij hield een dezer lichten in het oog en zag het naderen maar tevens zag hij het hooger opgaan, hij kan niet zeggen tot hoe ver. Hij kon echter zien dat het van een stoomschip was. Hij wist niet of de misthoorn der W. A. Scholten de nadering van een schip had ge signaleerd, want hij had naar de signalen niet te luisteren. Hij had wel den afstand tusschen de schepen zien verminderen, maar niet gezien of er voor den boeg der Rosa Mary een ketting hing, ook niet of er rook uit haren schoorsteen kwam. Wel heeft hij gezien dat de W. A. Scholten naar stuur boordzijde afhield, maar hij kon niet zeggen hoever de schepen op dht oogenblik van elkaar waren verwijderd. Bij de aanvaring waren zij weder terstond van elkaar gegaan. Hij zag toen dat de Scholten een zeergroot gat had, hetwelk zich tot beneden de wa terlijn uitstrekte. Er waren twee water dichte schotten aan de voorzijde van het schip, en daar tusschen in scheen de averij te zijn. Hij had toen alle man op het dek geroepen. Hij had de Rosa Mary niet hooren fluiten, maar wel even véér de aanvaring eene bel hooren luiden. Hij was ontsnapt in de tweede bootdie zeer vol was. Deze boot is driemaal weder naar de plaats van het ongeval vertrokken nadat de geredden op de Ebro waren overgegaan. Op een vraag van de jury antwoordde hij, dat hij niet met zekerheid kon zeggen of de Rosa Mary wel of niet ten anker lag. Thomas Webster, kapitein der Rosa Mary, verklaarde voor den lieer Payn, met zijn stoomschip, groot 720 ton register, bestemd te zijn van West Hartlepool met eene lading kolen en cokes naar St. Nazaire. De be manning bestoud uit zestien koppen. Zater dagavond 19 November, ten 8 ure kwam hij wegens het mistige weder ongeveer zeven Eug. mijlen van East Goodwin ten anker. Een ankerlicht werd aan het fokkestag ge- heschen en een ander helder brandend licht achter aan de vlaggestokwelk licht onge veer drie voet boven de verschansing uit kwam. Door den man die op uitkijk stond werd even over 10 uren een licht gerapporteerd. De Rosa Marv lag ON.O. voor en hij zag een wit en een groen licht, ongeveer Ij streek aan stuurboord. Bij het nederkomen zag hij plotselings het roode licht. Toen bij het toplicht en het groene licht het eerst zag, was het op ongeveer IJ Eng. mijl af stand, doch toen het roode licht zichtbaar werd, zag hij het stoomschip in zijn geheel naar gissing op 200 yards afstand. Het naderde hem steeds bijna rechthoekig in de richting van stuurboord naar bakboord voortdurend het roode licht vertoonende. Het vreemde schip werd geraakt aan bak boordzijde bij het fokkewant. Zijn schip lag voor stuurboordsanker met zestig vadem ketting. Hij was op de brug toen het eerst een licht werd gerapporteerd. De aanvaring vond plaats tusschen 20 minuten over tien ure en half elf, tijdens het ten anker liggen werd de mistklok voortdurend geluid. Juist even voor de aanvaring hoorde hij den stuurman roepen/achteruit". Het stoom schip scheen zes of zeven mijlen vaart te maken. Hoewel de Rosa Mary stoom op had, werd de stoomfluit niet gebruikt. Hij zag geene signalen van het stoomschip in de richting dat van stuurboord naar bak boord op hem aankwam en binnen eenige seconden uit het gezicht was. Hij zag geene vuurpijlen afsteken en hoorde eenig geschreeuw; hij bemerkte dat het aanva rende stoomschip ernstige schade geleden had. Doch dewijl hij naar zijn eigen schip moest zien, werden ook bij wijze van voor zorg al de booten uitgezet. Het aanvarings schot hield het schip boven water. Des ochtends ten 7 u. 30 m. van den 20sten November ging hij anker op, doch voor dien tijd was een visscherman met zijne netten voor den boeg van zijn schip geko men, die er in verward raakten. Bij het binnenkomen van de haven van Dover lagen de booten nog bij zijn schip, dat met adsistentie van bootsvolk uit Deal aldaar in de haven kwam. Tijdens de aan varing was het ebbe op ongeveer drie vierde van het getij. Hij was er zeker van, dat zijn stoomschip niet dreef. Tijdens de aan varing peilde hij het vuurschip van South Sand Head N. N. W. (De zitting werd verdaagd tot den an deren dag). Voor de noodlijdende schipbreukelingen van de W. A. Scholten werd door den mayor een beroep gedaan op de liefdadig heid der ingezetenen van Dover. De vice- consul der Nederlanden, de heer Schott, en de vice-consul van Duilschland, tevens Lloyds agent, hebben hunne medewerking in deze toegezegd. (N. R Ct.) De slachtoffers bij de aanvaring der W. A. Scholten zijn gisteren te Dover, onder groote deelneming der bevolking, ter aarde besteld, de Protestanten in vier grafkuilen. De daar wonende Israëlieten hielden een plechtige godsdienstoefening bij de begra fenis hunner geloofsgenooteu. De meeste winkels in de stad waren gesloten. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Crt. gemeldGistereuochtend zijn met de mail boot van Queenboro hier aangebracht 27 geredde schipbreukelingen van de W. A. Scholten, allen behoorende tot de equipage. Zij vertrokken te 9 uren 55 van het station Vlissingeu-stad naar Rotterdam. 43 geredde passagiers van de Scholten vertrokken eergisteren van Dover over Os- lende naar Rotterdam. Aan het Beursstation der Ned. Staatsspoor weg te Rotterdam waren gisterenmiddag eene menigte belangstellenden verzameld om de geredde equipage te verwelkomen. Bij aankomst van den trein, toen de schipbreu kelingen zich vertoonden, werden zij met daverende toejuichingen door bloedverwan ten, vrienden en bekenden ontvangen, welke hen zoodanig omringden, dat zij er letter lijk tusschen verdwenen. Een jeugdig schepeling werd door zijne bejaarde moeder en liefhebbende zusters als het ware luid snikkende van aandoening weg gedragen, hoewel hij oogensckijnlijk zeer welvarende was. Aan sommigen der gered den, onder anderen aan den heer Hennekamp, lslen hofmeester, was het wel te zien dat zij geleden hadden. De geredde passagiers die mede in denzelfden trein aankwamen, werden naar het Centraalstation vervoerd en daar vanwege de Ned.-Amerik. Stoomvaart maatschappij ontvangen en verder verzorgd. De N. R. Cl. verneemt, dat bij de direc tie der Noord-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij het voornemen bestaat, om ten behoeve der nagelalen betrekkingen van hen, die bij de ramp van het stoomschip W. A. Scholten omkwamen, en ook voor de be- hoeftigen onder de overledenen, gelden bij. een te brengen. De maatschappij zal natuurlijk niet in gebreke blijven, het hare daartoe bij te dragen; intusschen is de directie bereid, hetgeen weiwillenden tot dat doel zullen wil len afzonderen, in ontvangst te nemen. Woensdag zijn te Dover weder vierlijken van passagiers der Scholten aan land ge spoeld. Eeu dier lijken, dat van den Pa- rijsclien hotelhouder Flinge, schijnt door roovers uitgeschud te zijn. Zijn dochter, die te Dover was gekomen om de identiteit van den overledene te bewijzen, verzekerde dat Flinge, toen hij aan boord ging, 6000 francs in zijn bezit had; doch dat geld is spoorloos verdwenen. LAATSTE BERICHTEN. Dat voor het nieuwe kiesdistrict Rhe- den van Roomsche zijde baron Van Hugenpoth een candidatuur voor de tweede kamer zou zijn aangeboden, wordt door Be Tijd tegen gesproken. Tot. directeur van de „Marthastichting" te Alfen aan den Rijn is benoemd de heer G. II. F. De Haas, uit Rotterdam, die met Januari e. k. de betrekking hoopt te aan vaarden. - De trein van 6.30 Hol!. Spoorweg heeft gisteren bij het vertrek van Amsterdam eenig oponthoud gehad doordien de twee achtersten wagens ontspoorden. Men schrijft aan het D. v. N. uit Tilburg: In de eerste helft van dit jaar werd op vele fabrieken alhier als een ge volg van het onderzoek der enquête-com missie de schafttijd met een half uur ver lengd. Een veertigtal fabrikanten voerden dezen nieuwen maatregel in, doch al spoe dig zagen zij er geen voordeel voor het werkvolk in, en een nadeel voor zich zeiven. Nu de winteravonden aangebroken zijn, bebben zij den schafttijd weer op een uur teruggebracht, daar zij hierdoor een half unr minder met gaslicht behoeven te wer ken. Het werkvolk blijkt aan één uur schaften volop genoeg te hebben, daar zij bij langer rusttijd lang voor den tijd op hun werk verschenen en in de nabijheid der fabriek wachtten totdat de bel luidde. PER TELEGRAAF. PARIJS, 25 Nov. De XlXe Siècle zegt, dat de boodschap van president Grévy zal zijn een opsomming vaD zeer krasse be schuldigingen, welke hij tegen de kamer inbrengt. SOFIA, 25 Nov. De Exarch (het hoofd der Grieksche kerk te Konstantinopel) heeft den metropolitaan Clemens last gegeven uit Sofia te vertrekken en de waarneming van het ambt van aartsbisschop te Sofia aan monseigneur Cyrillus opgedragen. BERLIJN, 25 Nov. In den rijksdag deelt de voorzitter Von Wedell-Piesdorf mededat een telegram is ontvangen van den kroonprins. Daarin betuigt de prins den rijksdag zijn dank voor de betoonde deelneming en spreekt de hoop uit, dat de gunstige wending in zijne ziektewelke zich reeds ten gevolge van zijn verblijf in het zuiden vertoont, hem zullen veroorloven weldra weder al zijn plichten jegens het vaderland te kunnen vervullen. GEMENGDE BERICHTEN. Het jacht, waarmede de keizerin van Oostenrijk naar Triest terugkeerde, kwam in botsing met een Italiaansche schuit, de Corinna, die dientengevolge zonk. De ka pitein en vijf man werden gered, een jong matroos verdronk. Professor Frantzell te Berlijn beeft de ontdekking gedaan, dat het niet het rooken van goedkoope tabak en slechte sigaren is, dat een hartziekte tengevolge hebben kan, maar het genot van fijne Havana's. Geluk kige arme stumperds, die van de acht rooken I HANDELS- EN FINANCIEELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen lever den heden weinig variatiën op. De buitenlandsche markt was ten opzichte van Russische fondsen iets lager; de overi gen leverden nagenoeg geen veranderingen op. Ook op de Amerikaansche markt was de stemming gedeeltelijk iets flauwer.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2