Deze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdag en. ABONNEMENT: Zaterdag 26 November 1687. N°. 278. AöVEBTESHTIEiÜ: Bareel: Sclieepniakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. MANUELA, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ÜO. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201u Jaargang. ITADSSIGVtrS. In bet departementsgebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen albier werd hedenmiddag eene vergadering gehou den van kiezers uit de omliggende gemeen ten, ten einde op te richten eene centrale kiesvereeniging voor de hoofdkiesdistricten Katwijk en Leiderdorp, volgens de statuten door de ontwerpers in concept aan de ver gadering voorgelegd. Tot het stichten der vereeniging werd besloten, welke vereeniging den naam zal voeren van „Volksbelang", terwijl tevens het besluit werd genomen, dat de konink lijke goedkeuring zal worden gevraagd op de volgende statuten: In de hoofdkiesdistricten Katwijk en Lei derdorp zal eene kiesvereeniging worden op gericht. Haar zetel is gevestigd te Oegstgeest. Zij stelt zich ten doel op bezadigde wijze de volksbelangen te bevorderen, op den grondslag onzer staatsinstellingen. Zij tracht haar doel te bereiken door: a. Bij de verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofd kiesdistrict Katwijk en van de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Leiderdorp onafhankelijke mannen aan te bevelen, die naar hunne overtniging de belangen van land en volk zullen behartigen. b. In openbare vergaderingen de volksbe langen te bespreken. De jaarlijksche contributie bedraagt min stens f 0.50. Het bestuur bestaat uit ten hoogste negen leden, die gekozen worden door de algemeene vergadering, terwijl elk jaar een derde aftreedt volgens op te maken rooster. Uit zijn midden kiest het den voorzitter, secretaris en penningmeester. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Een algemeen reglement regelt de werk zaamheden van de vereeniging. De vereeniging wordt gevestigd voor den tijd van negen-en-twintig jaren, ingaande met den dag waarop de koninklijke goed keuring op deze statuten zal zijn verkregen. Het voorloopig bestuur werd geconsti tueerd als volgt: de heeren dr. J. G. Dozy, OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 94). Tot ver na middernacht zat hij voor zijn schrijftafel, doch zonder iets uit te voeren. De phantasiebeeldendie voor zijn geest voorbijtrokken, maakten hem eiken arbeid onmogelijk en toen hij eindelijk zijn leger stede opzocht, moest er den geheelen nacht door licht op zijn kamer branden. De geest van Manuela stond voor hem, zoodra hij maar de oogen sloot, en de nachtelijke duisternis van het graf, waaruit hem de vloek der doode wraakeischend achterna galmde. De zon van den nieuwen dag stond reeds hoog aan den hemel, toen lord Emil ein delijk de ontbijtkamer binnentrad. Hij zag er ontstemd en afgemat uit; en inderdaad hij was dat ook beide. Hij had tot aan den morgen tevergeefs geworsteld tegen de ijselijke visioenen, die hem gefolterd hadden en toen hij eindelijk insliep, was het een te Noordwijk, ds. M. Hoog, te Voorschoten, L. Kruijff, te Sassenheim, A. Parmentier, te Leiderdorp, J. Plemp, te Sassenheim, T. A. O. De Ridder, te Katwijk, J. O. Smit, te Leiderdorp en W. H. Van Zanten, te Leiderdorp, terwijl de heer Van Outeren,te Zoeterwoude als lid werd toegevoegd. De eerste acht heeren zijn n. 1. zij van wie de uitnoodiging tot de vergadering uitging en die de concept-statuten hebben samengesteld. In die concept-statuten werden door de ver gadering slechts geringe wijzigingen gebracht, waarna ze in den vorm kwamen zooals we ze hier boven hebben afgedrukt. Alle aanwezigen traden tot de vereeniging toe. Aan het bestuur werd opgedragen een reglement samen te stellen. In principe wordt besloten dat, voor zoover nu reeds op te merken, de avond voor de vergaderingen de meest geschikte tijd zou zijnen wellicht wel de Dinsdagavond. Te drie uur sloot de voorzitter de vergadering. Heden werd ons toegezonden het al gemeen verslag van het verhandelde op de algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districts-commis- siën van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam, den 27sten Juli 1887. Als afgevaardigde van het district Leiden was tegenwoordig de heer W. J. Suringar. Het bedrag der collecte over 1886 is f 26.084.35, aan renten werd ontvangen f 46.943,47, subsidie van het rijk, ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden f 5000; gift van Z. M. den koning (rente van het Nationaal Huldeblijkbij gelegen heid van Zr. Ms. 25-jarige regeeriug) f 9.070.33, legaat van wijlen mejoukvrouwe M. M. Snouck van Loosen f 18.000, met andere giften en inkomsten te zamen f 113.306.77. Meer werd ontvangen dan uitgegeven f 16.632.86. Het totaal bedrag der kosten van het Invalidenhuis was over 18S6 f 20.068.22, terwijl in dat gesticht in 1886 werden ver pleegd 1 verminkte uit de kolonie, 2 ver minkten uit den strijd tegen België, 57 infirmen en 1 kostganger voor rekening van het rijk, te zamen dus 61 man. onrustige sluimering geweest, waarin hij gevallen was, en die hem geen rust, geen verkwikking had aangebracht. Zijn kwade luim zou er in den loop van den dag niet beter op worden. Juist had hij zich weder naar zijn studeerkamer terug getrokken, zooals men het vertrek heette, waarin hij het grootste gedeelte van den dag met mijmeren doorbracht, toen een voor het kasteel stilhoudend rijtuig zijn opmerkzaamheid trok. De aankomende was niemand anders, dan de, door graaf Ainsleigh voor zijn dochter uitgekozen bruidegom graaf Arthur Frenk. Lord Emil stond niet op, om den gast van zijn huis te gaan begroeten. Van deze plicht mocht zijne gemalin zich kwijten. Mismoedig verviel hij weer tot zijne sombere overpeinzingen. Inmiddels was er niet alleen één nieuwe bezoeker op het slot Rosegg aangekomen ook de aankondiging van een tweeden gast had plaats gehad. Majoor Falkland beant woordde de nitnoodiging der barones welke deze nog in Londen tot hem gericht had, daarmede, dat hij zijn komst op dezen dag reeds bekend maakte. Er heerschte dns vrij wal drukte in de Van de districtscommissie te Leiden werd gedurende 1886 een totaal ontvangen van f 757.715, en door de 6 districten van Zuid-Holland te zamen de som van f 6,372.13. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd(grootendeels door ons reeds ge meld). Propaedeutisch examen geneeskundedoor den heer C. W. Vinkhuyzen. Doctoraal-examen klassieke letteren, door den heer II. J. De Dompierre de Chaufepié. Arts-examen (1ste gedeelte) door de heeren dr. M. C. Dekhuyzen en H. Van Bommel van Vloten. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Het nieuwe conservatorium te Leipzig wordt 5 December geopend. Th. Michaelis, de componist van de „Türkische Schaarwache", is te Hamburg overleden in den ouderdom van 56 jaren. Massenets „Le Cid" is te Wcenen met groot succes opgevoerd; 29 terugroepingen 1 „Oedipus" van Sophocles is door stu denten te Cambridge opgevoerd in het Grieksch, met muziek daarvoor geschreven door Villiers Stanford. Naar het D. v. N. verneemt is mr. M. G. L. Van Loghem („Fiore della Neve") bezig aan den tekst van Brinio, groote opéra of lyrisch drama in vijf bedrijven. Het onderwerp is ontleend aan Van Lenuep's bekend verhaal. OFFICIEEL,Si BERICHTEN. Door Z. M. is aan mej. C. B. Vogel, geb. te Miinster (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. is, met ingang van 1 Dec. 1887, aan J. R. Meesters, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Steenwijk. De minister van justitie, zal op 29 Nov. geen audiëntie verleenen. salons van het slot, terwijl de eigenaar van Rosegg zelf aan dit alles geen deel nam. De aankomst van lord Arthur was zoo onverwachts als iemand deze vermoed had. Graaf Ainsleigh, die den verwachte tegemoet gereden was, moest hem ongetwijfeld gemist hebben, want Cecilia was juist bezig om op de meest uitgelaten wijze met de kinderen in den tuin te raketten, toen graaf Arthur als een gewoon sterveling in een huurrijtuig Rosegg kwam binnenrijden. Cecilia was echter zoozeer in het spel met de kinderen verdiept, dat zij het zelfs niet eens bemerkte en zich zoodoende opeens onder hevig blo zen tegenover den nieuw aangekomene ge plaatst zag. „Lady Cecilia Ainsleigh, wanneer ik mij niet vergis?" Hij stond met ontbloot hoofd en een diepe buiging makende, voor haar. „Lord Arthur Frenk, geloof ik?" vroeg zij op haar beurt. „Zijt ge papa niet tegengekomen? Ilij is u toch tegemoet gereden." „Wij hebben elkaar blijkbaar gemist." „Veroorloof mij in dat geval, dat ik u in zijne plaats begroet. Ha, daar komt hij al aan met den majoor!" Een tweede rijtuig hield voor het woon- De commissie van rapporteurs voor de begrooting van oorlog heeft een her nieuwd onderzoek dier begrooting in de afdeelingen voorgesteld. De staatscommissie voor het notarieel examenbenoemd bij besluit van den minis ter van justitie van 9 Mei jl., heeft ver slag uitgebracht van hare werkzaamheden, hetwelk is opgenomen in de Staatse, van 25 dezer. De onlangs benoemde officier van ge zondheid 2e kl. A. J. Van Walsem is ge plaatst bij het 7e reg. inf. en gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam. Het bericht, dat de heer Domela Nieuwenhuis zich vermoedelijk aan de lei ding van de sociaal-democratische partij zal onttrekken, is onjuist. Hij is lijdende aan eene keelaandoening, die hem gebiedt zich nog gedurende een paar maanden van het optreden in het openhaar te onthouden. (I). v. N.) De beide broeders uit Voorschoten, die in de vorige weekwegens beleedigiug van een bewoner van Voorschoten, terecht stonden, werden gister door de Haagsche rechtbank vrijgesproken. Aan het Bezuidenhout te 's Hage had gisteren eene botsing plaats tusschen een tram en een bierwagen. De voerman van dit laatste voertuig viel van den bok en werd over een arm geredendaar zijn paard er van door ging. Naar men verneemt, zal morgen het eerste perron van het station der H. IJ. S. M., te Delft in gebruik worden genomen tot het opnemen en uitlaten der reizigers in de richting 's HageAmsterdam, zoodat alsdan het groote ongerief, dat gelegen is in het op- en afgaan door den tunnel en het ver toeven op het ongeschikte tweede perron, vervalt. Er zal voor de controle een hek langs het eerste perron worden aangebracht. Men deelt aan de IV. R. C. mededat „majoor" Tyler, van het Leger des Heils, in onderhandeling is met den eigenaar van het vergaderlokaal der socialisten aan de Binnenrotte te Rotterdam, om dat gebouw te huren voor de oefeningen van het Leger. huis stil en de eerste en eenige maal in haar leven was Cecilia blijde den majoor te zien. Het was iets zeldzaams voor haar, die zoozeer aan het leven in de groote wereld gewoon was, als 't ware een zekere verlegenheid te ondervindenen toch kon niet ontkend worden, dat dit inderdaad zoo was. De begroeting van den graaf was zoo hartelijk als men zich slechts denken kan. „Ik ben een oogenblik te laat gekomen en heb een anderen weg gereden dan gij," voegde hij er aan toe. „Onzen braven majoor ziende, bracht ik dezen met mij naar huis mede. Majoor Falkland, graaf Arthur Frenk." De beide heeren begroetten elkaar door het afnemen der hoeden. Graaf Frenk legde een duidelijk merkbare koelheid aan den dag. „Ha, waarde lady Cecilia, ik ben wer kelijk verrukt, u weer te zien, en zie, daar komt onze bekoorlijke gastvrouw ook aan. O, ik kan u slechts verzekeren, mylady," vervolgde hij, de hand van Geneviève aan zijn lippen brengende, „dat de residentie een volmaakte wildernis is geweest, sinds twee barer schoonste sterren van den hemel zijn verdwenen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1