1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 24 November 1887. ADVERTEKTIEK: E\ 276. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. Leidsche Courant 8> e l e o u r a n I verse h ij 111 <1 a e S ij k sb e h a i v e op Zon- en Fees t. «I a it e n. ABOWHEPSEKT: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. Van i6 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: jicheepmakerssteesr 201e Jaargang. Stads-Berichten. DK41KWËT. IsUKGEMEESTEK en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeens kennis dal door JOHANNES PH1LIPPUS COSTER alhier woon achtig een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in hel perceel Hooge- woerd n\ 16"S. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leideis, 23 November 1887. STADSNIEUWS. Door mevr. Th. Creutzberg, iD leven weduwe van den heer L. J. Arpeau, ge woond hebbende en overleden alhier den 2den November jl.is o. a. gelegateerd aan de armen der Ned. Herv. gemeente te Zwolle eene som van f 500 en een gelijk bedrag aan het Oude Mannen- en Vrou wenhuis dier gemeente. MUZIEK, LETT EKEN EN KUNST. Kunst-beschouwing. Gisteravond waren we door de heereu T. W. Onwerkerk en P. J. Niesten weêriu de gelegenheid gesteld eene portefeuille aquarellen te bezichtigen van de H.H. Boussod Valadon en C°. anciene maison Coupil en C°. Den Haag. Het beuedenzaaltje van de gehoorzaal zag er weêr gezellig uit, ge stoffeerd als 't was met aquarellen en bloemen, met lieve kopjes in waterverf en in natura. Vooraf zij gezegd dat we wel wat verwend zijn geworden door de portefeuille die we van dezelfde firma in Februari mochten ge nieten. Dat was eene zeldzame collectie, en die van gisteravond was dat niet. Troffen toen al aanstonds bij het binnen treden een heerlijke Offermanseen Ter Meulen (boschpad), Bles (Oranjeklanten), overheerlijke Van der Velden, na zochten we te vergeefs naar een goed aantal stukkeu die uitblonken. Van Mauve troffen we er een stal met. vrouw en koe die ons beter bevallen kon dan zijne paarden voor den ploeg. Mauve is een groot man in de kunst, koning Leo pold heeft dat in 't vorige jaar erkend door zijne decoratie, maar hij werkt niet alleen voor zich zelf; wij voor ons achten die rich ting in de kunst niet de ware, maar de gustibus enz. Is dat werkelijk de lunst, dan zal 't nog lang duren eer de voorstanders van die richting en er waren er gister avond méér vertegenwoordigd het kunst minnend publiek tot hunne hoogte hebben opgetrokken. „Ik voor mij vind 't niet mooi" wordt er door vele andere mannen van 't vak gezegd „maar 't moet toch 't ware zijn; 't zijn geen kinderen die die richting volgen". En zoo soest men er op door en durft zich niet te scharen aan de zijde van hen die 't bepaald leelijk vinden, uit vrees van aangezien te worden voor iemand die niet op de hoogte is en nog niet veel ge zien heeft. Wanneer we iets wazigs zien, zooals Josselin De Jong ons dat vaak geeft, daD weten we wat hij er mee bedoelt; tee kent iemand een boer, twee paarden voor een ploeg en wat hoornen, vlak voor onsdan zagen we ook gaarne een boer, twee paarden en boomenniet eenige vlakkige fi guren. Wij voor ons vinden die kunst onwaar, maar 't is slechts onze meeningmen gnnne ons die. J. Maris was er o. a. vertegenwoordigd door een meisje met een boek. Over de kleur konden we daar minder goed oor- deelen, maar de opvatting en de teekening maakten 't aquarel naar ons oordeel tot een van de besten. Het meisje in 't gras van Artz kon ons niet zoo bevallen als zijne nettenboetsters die mooi van toon is. Valkenburg had er een uitstekende kop en een interieur met naaiende vrouw die onder de beste aquarellen gerekend kon worden. De vrouw die koren leest deed dat met een arm die naar ODze meening beter geproportioneerd had kunnen zijn. Bloemen waren er uitmuntend, zooals gewoonlijk, van mevr. Van de Sande Bak- huyzen en Zubli; havengezicht van Maris, Tony Offermans' baanvegertwee uitstekende donzige aquarellen van Achini (meisjeskopjes), 't Hofje van Niekoop, uit- en inwendig van Bosboom, Eendjes van W. H. Maris, een paar dikke koeien van Stortenbeker en een stilleven van naar we vernemen, een ont luikend talent, eene dame Bleuland van Oordt. Blommers had er een goed gedaan vrouwtje, H. W. Mesdag een knap strand gezicht en vooral Louis Apol een zeer goed meerstrand. Een sappig landschap van Van Borselen, een Eerelman, Duchatel, Hemkes, Stroebei, twee stukken van Le Comte en nog meer; waarvoor al die namen. Er was niet zoo veel goeds als de vorige maal, maar zooals gezegdwe waren wel wat verwend en het groot aantal bezoekers heeft er on tegenzeggelijk een paar uren aangenaam doorgebracht. Onze laudgenoote, mej. Louise Heymann uit Amsterdam, die te Parijs hare studiën in den zang, onder leiding van mme. Viar- dot voltooit, zal voor de opera worden op geleid. Te Leuven is de 300e verjaardag van Vondels geboorte gevierd door het studen ten-genootschap aldaar, onder leiding van dr. Willems, voorzitter der kon. Vlaamsche academie. Verschillende voordrachten over Vondel werden gebonden en ten slotte werd „de Vlaamsche leeuw" gezongen. De Antwerpsche Vondelcommissie heeft aan den burgemeester der stad Keulen een herinneringsmedaille opgedragen van de te Antwerpen gevierde feesten. Deze medaille zal in het stadsarchief bewaard worden. (N. v. d. D.) Door den bouwman Zaal, aan het Goadsche rijpad onder Alfen, zijn bij bet graven in zijn grond gevonden twee aarden potjes met achttien zilveren manten, van verschillende grootte; op een daarvan komt het jaartal 1573 voor. De munten schijnen van Spaanschen oorsprong te zijnde potjes zijn zeer beschadigd, terwijl ter plaatse waar ze gevonden zijn, de overblijfselen van eene zeer oude fundeering aanwezig waren, blijk baar uit den grooteu vorm der gebezigde metselsteeneu. De vondst is opgezonden naar het Penningkabinet te Leiden. (I) v. Z.-H. en 's Or.) OFFICI EEL.E BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen voor liet district Goes, dr. E. Leo de Leeuw, directeur der maat schappij tot oestercultuur „Visscherij de Wemeldingscbe Compagnie", wonende te Wemeldinge. Door Z. M. zijn, met ingang van 16 Dec. a. s.1°. de kapt. ter zee J. M. A. Van Muiken, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f2775; 2°. bevor derd tot kapt. ter- zee de kapt.-luit. ter zee P. Le Comtetot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. W. J. P. Van Waning; en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. F. C. E. L. Koster. Door Z. M. is aan mr. J. De Klopper, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Deo. 1887, eervol ontslag verleend als griffier bij de arrond.-rechtbank te Tiel. De heer D. W. Kievits, bij kon. be sluit van 15 Aug, 11. n°. 23 benoemd tot consul der Nederlanden te Funchal (Madeira), is in die hoedanigheid door de Portugeesche regeering erkend. De minister van koloniën, zal op 25 Nov. geen andientie verleenen. Door de arrond.-rechtbank te Leeu warden is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Berlikum, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. W. Kolff, mr. J. W. Schepers en mr. J. Klasing Schonegevel, griffiers bij de kantongerechten te Leeuwarden; Win schoten en Berlikum. Het Centraal-comité der anti-revolu tionaire partij is tegen 9 December e. k. saamgeroepen, en omstreeks 10 dagen later kan de Deputatenvergadering worden ge houden, die denkelijk zal worden vastge steld op Dinsdag 20 December. Naar de N. R. C. verneemt heeft de beer mr. J. Van Gennep besloten, na de ontbinding der tegenwoordige kamer, zich niet weder verkiesbaar te stellen. Vergelijkingen van melkprodncten van Holsteinsche koeien met die van beste Hol- landsche melkkoeien hebben aangetoonddat 100 liter melk van de eerste rundersoort FEUILLETON. MANUELA, OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 92). „Mijne zenuwen hebben een hevigen schok ontvangen, zoodat ik wel eenigen tijd noodig zal hebben om weer op mijn verhaal te komen." En met een laatstenwantrouwenden blik op de gouvernante, ruischte de barones de breede trap naar het portaal van het slot op. Cecilia trad naar de jonge gouvernante toe en hare hand op den arm van deze leggende, zeide zij vergoêlijkend „Mejuffrouw, stoor u niet aan de han delwijze van mijn nicht; zij is erg nerveuB en de minste aanleiding is voldoende om haar te irriteerenl" Het waren minzame woorden, op een allervriendelijkste wijze uitgesproken. Doch thans ontmoetten de blikken der trotsche patricische die van het arme meisje. Wat lag er in de oogen van deze vreemdelinge 't geen Cecilia onwillekeurig terug deed wijken? „Ik dank u voor uwe welwillende woorden, mylady," antwoordde mejuffrouw Latour, „maar ik heb geen recht om iets kwalijk te nemen. Personen in mijn positie mogen zich aan geen overdreven sentimentaliteit overgeven. Ik dank u duizendmaal voor uwe goedheid!" Cecilia boog koeler het hoofd en ver wijderde zich haastiger, dan wel oorspron kelijk in haar plan gelegen had. „Wie ook deze vreemdelinge moge zijn, toch ben ik overtuigd, dat zij eenmaal betere dagen gekend heeft. Een zonderling meisje. Zij trekt mij aan en stoot mij af tevens. Papa is zij als een geest toege schenen en lord Emil eveneens, 't Is vreemd 1 Wat zal de oplossing van dit raadsel zijn?" Wellicht zou zij de zaak nog geheimzin niger gevonden hebben, wanneer zij gezien hadhoe lord Emil in het voorportaal achter een pijler verborgen stond en gadesloeg, hoe een bediende mejuffrouw Latonr naar de voor haar bestemde kamers voerde. Eerst toen het geluid der voetstappen in de boven-, corridor weggestorven was, trad lord Emil schuw als een dief te voorschijn om zich met den zenuwachtigen spoed, die hem in de laatste jaren tot een tweede natuur ge worden was, naar zijne appartementen te begeven. Zes jaren waren er verstreken, sinds de vlucht van Manuela hem geen oogenblik meer rnst had doen vinden. Mijn leven lang zal ik u vervolgenal ware het tot aan het einde der wereld, en dood, zal ik nog uit mijn graf opBtaan om u te folteren. Hij had deze woorden nooit vergeten, die woorden, die een machtigen indruk op zijn laffe, bijgeloovige ziel teweeggebracht hadden. Ook thans gaf hij zich geheel en al over aan de verschrikkelijkste phantasiebeelden totdat het luiden der etensklok hem eindelijk met geweld tot de werkelijkheid terugriep. Vol bange vrees zag hij een nieuwe ont moeting met de raadselachtige vreemde te gemoet doch zijn angst zou blijken onge grond te zijn geweest. Mejuffrouw Latour was niet aan tafel aanwezig, dank zij den hoogmoed zijner gemalin, die bepaald had, dat de gouvernante met de kinderen eten zou. Maar niettemin gaf graaf Ainsleigh, die inmiddels op Rosegg aangekomen was, zich vergeefsche moeite om lord Emil aan het praten te krijgen. Hij moest de kosten van het onderhoud alleen dragen, ook toen het kleine tafelgezelschap zich reeds naar het salon begeven had, waarheen lord Emil zijn gasten niet volgde. Zijn gasten, wat gingen zij hem eigenlijk aan? Hij had slechts éen verlangen: van den drukkenden last bevrijd te gerakendie op zijne ziel neergedaald was, sinds hij in het gelaat had gestaard, dat zulke vreeselijke herinneringen bij hem opriep. Hij moest Daar buiten in de vrije lucht; de muren van Rosegg beletten hem de ademhaling. Den dienaar schellende, beval hij hem zijn paard te zadelen. De Julizon zond hare achtermiddagstralen op struik en boomen en alom heerschteeen diepe stilte, terwijl lord Emil langs den eenzamen bosehweg naar Wilchester reed. Hij sloeg er geen acht op, hoe de minuten verstreken, maar plotseling stond het paard stil en verschrikt keek de baron op. Een doodsche stilte heerschte in het rondhij bevond zich voor de poort van het stille kerkhof, waar Manuela begraven lag. Haar grafjawanneer hij haar graf maar zag, dan zou het wel rustiger in hem worden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1