MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 22 November 1887. N9.274. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidea, den 4 November 1887. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. EEU1L.LETON. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepisiakersstee£ 201» Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algemeene kennis dat, ingevolge art. 11 van hel Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteils besluit van II Augustus 1859 Staatsblad tl". 80), op den 3den December a. s. des middags te twaalf uren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van de lleeren PETRUS ISAACUS DE FREMERY die in 1888 had moeten aftreden, doch ontslag heeft genomen en HEKMAN C0RNEL1S IIAR- TEVELT, die in 1890 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden d3g geschiedt van 12 lot 2 uren, waarna de bus onmiddel lijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. UTADINIEUW 6. In de afgeloopen week is alhier een sterfgeval aan diphtheritis aangegeven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 6 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 36.—, f 18.—, f 3.80 en f 1 85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. In de Doopsgezinde kerk te 'a Gra- venhage trad gistervoormiddag op ds. 8. Kutsch Loyenga, alhier. We ontvingen heden het verslag van de vier en dertigste algemeene vergadering der Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging, gehouden te Tiel, den Oden October 1887. Van het hoofdbestuur waren tegenwoordig de heeren dr. L. W. E. Rauwenhoff, voor- aiter, dr. C. J. Van Ketwich, secretaris, H. F. C. Gerlings, penningmeester, dr. H. G. Hagen, dr. J. Offerhaus Lzn., S. H. J. De Wolff en C. A. Evelein. Vanwege den Central-Vorstand in Leipzig was tegenwoordig prof. dr. Nippold uit Jena en van den Rheinischen Haupt-Verein pfarrer Bernhardt, uit Emmerik. „Er is weinig grond tot klagen", wordt er in het verslag gezegd „en deze zou ge heel weggenomen zijn indien wij ons in meer krachtige samenwerking en innige be langstelling verblijden mochten." Uit den kring werd weggerukt prof. Hof stede de Groot, jaren achtereen voorzitter van de afdeeling Groningen. Het aantal der afdeelingen is met ééne vermeerderd en wel met Deventer met 16 leden. Het ledental bedraagt 5021, waarvan 1360 tot de dames comités behooren. Het dames-comité te Leiden won ruim 100 leden aan. Over 't algemeen daalde het ledental en daarmeê ook de inkomsten. Aan de verschillende dames-comités wordt de innige dank van het hoofdbestuur gebracht voor de pogingen aangewend tot uitbreiding van den kring der leden en tot steun van zoo vele hulpbehoevende gemeenten. In het hoofdbestuur werd het lid Evelein vervangen door den heer E. Van den Bran- deler, gepens. rijksambtenaar te Leiden. Ziet het hoofdbestuur met leedwezen het afgetreden medelid henengaan, het is dank baar voor zijne medewerking en vertrouwt op goeden grond dat zijn opvolger waardig lijk de opengevallen plaats vervullen zal. Des avonds trad dr. J. Offerhaus Lzn., hoogleeraar te Leidenvoor de gemeente op. Onder de opbrengst van collecten in de Hervormde gemeenten, komt die te Leiden voor ten bedrage van f 95.37® en Noord wij kerhout met f 4. In de Waalsch Herv. gem. Leiden, met f 15.66®. In de Remon- strantsche gem. Leiden, met f26.31. Aan de contributiën werd te Leiden ont vangen f 159. De ontvangsten bedroegen f29,362.11®, het saldo f 13,596.88®. Het aantal leden in de afdeeling Leiden bedraagt 204; in de VrouweuvereenigiDg dier afdeeling 381. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Nu er een „Hollandsche Opéra" is, zullen de Hollandsche opéra's wel spoedig volgen. In een advertentie van den Spec tator lezen wij: „Een componist wenscht zich gaarne in betrekking te stellen tot een onzer Nederl. dichters, die bereid is het gedicht voor een Hollandsche opéra ter com positie af te staan." Naar de D. C. verneemt, zullen in den loop van dezen winter te Dordrecht zes wetenschappelijke lezingen gehouden worden waarvan de eerste door prof. P. Cassel te Berlijneen van Duitschlands voornaamste redenaars. Verder zal o. a. ook optreden de bekende hofprediker en Duitsche rijks dag-afgevaardigde, de heer Stöcker, mede uit Berlijn. Men meldt uit Rotterdam aan het Vad.In een Zaterdag gehouden vergade ring van belangstellenden in de Duitsche Opéra, kwam in behandeling het voorstel tot oprichting van een vereeniging onder den naam „Hoogduitsche Opéra" voor den tjjd van 22 jaar. Het doel de is directie, die echter voor zichzelf tegenover derden aan sprakelijk is, in staat te stellen zoo binnen ais buiten Rotterdam Duitsche opéra's op te voeren. De vereeniging zal bestaan uit leden tegen contributie van f 15 's jaars, dona teurs tegen contributie van f 25 en daar boven, buitengewone leden, die slechts tij delijk te Rotterdam verblijf houden en eere leden. Dezen en de donateurs, boven f 500, hebbeu vrijen persoonlijken toegang tot de Opéra. De gesubsidieerde directie verbindt zich om 75 voorstellingen te geven. De vergadering vereeuigde zich in beginsel met gemeld plan. De commissie zal nu trachten voor het volgend jaar het benoo- digd subsidie weer bijeen te brengen, zul lende ditna vestiging der vereenigingaan deze worden overgedragen. Inmiddels zal het plan van oprichting der vereeniging nader ontwikkeld worden, waartoe de beer Visser, die het plan indiende, en de beer Heyermans verzocht werden zich bij de opéra- commissie aan te sluiten. „Eigen Haard" geeft liet portret van generaal J. G. J. Smits, wijlen directeur Tau Bronbeek. OFFICIEELS BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot ontv. der registratie en domeinen te Haarlem, C. Ter Kuile, thans ontv. der registratie en domei nen te Zaandam; tot bewaarder van de hy- pothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen, en ontv. der regist. en dom. te Deventer, mr. F. G. Van Marle, thans ontv. der re gistratie en dom. te Breda; tot ontv. der regist. en dom. te RoosendaalHC. Rant, thans ontv. der regist. en dom. te Lemmer. Door Z. M. is, met ingang van 81 Dec. 1887, aan J. Zaneveld, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Maassluis, met dankbetuiging voor de langdurige door hem als burgemeester bewezen diensten. De minister van oorlog, zal op 24 Nov. geen andientie verleenen. Met 's konings machtiging is thans openbaar gemaakt het verslag der commissie, benoemd bij kon. besluit van 21 Mei 1886, tot onderzoek der vereiechten van een haven voor visschersschepen te Scheveningen. Naar aanleiding van het verzoek van den minister van oorlog, hebben tot nu toe 10 directiën van stoomboot-ondernemingen zich verbonden, om in tijden van oorlog bet geheel of gedeeltelijk gebruik van het aan de onderneming toebehoorend materieel, tegen schadeloosstelling, voor 's rijks dienst af te staan. Terwijl bovendien nog 66 directiën zich hebben bereid verklaard om in tijden van oorlog te voldoen aan alle maatregelen, die door of van wege den minister van oorlog in het belang van 's lands verdediging noodig worden geacht. Het stoffelijk overschot van den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck zal Woensdag aanst. te 9 uren van het sterfhuis te 's Gravenhage per as rechtstreeks naar Katwijk worden overgebracht, waar het in den middag ter aarde zal worden besteld. Het -Journal de Bruxellet verklaart wederom het porto voor drukwerken en dag bladen, die uit België naar Nederl.-Indië verzonden wordenverdubbeld is geworden. De Belgische regeering zag er zich toe ge noopt door het tekort, dat voor de Belgi sche posterij voortvloeide, uit de vele toe zendingen van Nederlandsche uitgevers, die den weg over Antwerpen namen, omdat het porto in hun eigen land zooveel hooger was. Thans bestaat er gelijkheid van port voor de beide landen naar de Nederl.-Indische bezittingen. Naar wij vernemen, bestaat het plan om ook in Limburg en Zeeland een afzon- OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 90). Terwijl hij, zijn sombere gedachten den vrijen loop latende, op het terras van het hötel zat, namen daar, ternauwernood door hem opgemerkt, twee heeren in zijne on middellijke nabijheid plaats, op wier gesprek hij aanvankelijk geen acht sloeg. Eensklaps echter spitste hij de ooren. Een naam had zijn aandacht getrokken; geen twijfel meer, of die beiden spraken over lady Ceciliahet tot zijne bruid bestemde meisje. „Waarom zij maar niet trouwt? Op wien ze toch wel wachten mag? Vermoedelijk op een hertog en kroon," zeide een der beide heeren lachend. „Och, de oude graaf is ook niet dom. Men spreekt van een onmetelijk rijken mar kies, voor wien zij bestemd is. Inmiddels coquetteert ze maar met Jan en alle man met die bekoorlijke natuurlijkheid, die haar den naam van la reine blanche bezorgd heeft." „Ik benijd den gelukkige, wie hij dan ook moge wezen!" „O, dat is geen geheim. Het is de jonge markies de Montberry, graaf Arthur Frenk, een geluksvogel, die onmetelijk rijk, maar tevens een verschrikkelijk pedante gek moet zijnl" Nauwelijks waren deze woorden uitge sproken, of de beide elegante heeren, die het gesprek met elkaar gevoerd hadden, werden niet weinig verrast, doordien de zwijgende, door de zon gebruinde onbe kende, die in hunne nabijheid zat, opstond en met bijna plechtig gelaat naar hen toekwam. „Ik vraag u verschooning, mijne heeren, wanneer ik u stoor, doch ik gevoel mij genoopt om u mede te deelen, dat ik die „verschrikkelijk pedante gek" ben, over wien ge zooeven spraakt. Ik ben graaf Arthur Frenk,'markies van Montberry!" En een koele buiging makende, keerde lord Arthur zich omten einde als een droomwandelaar het hótel te verlaten. Dat was dus het meisje, dat bij zon trouwen, een Circe, over welke de mannen zoo maar in het publiek spraken. „Ik zal naar Rosegg gaan en zelf mij een oordeel vormenEene coquetteEn ik hield haar nog al voor een engelomdat zij znlke schoone trekken draagt. Voorwaar, men zou bijna zijn vertrouwen op het geheele menschdom gaan verliezen I" HOOFDSTUK XXI. OP BOSEGG. Op Rosegg was alles gereed ter ontvangs* van de slotvrouw en hare gasten. De prachtige bloembedden stonden in vollen bloei, alles prijkte in de verrukkelijkste kleurenpracht en lady Cecilia was in geest drift gebracht door den aanblikdie zich daar aan haar aanbood. „Welk een heerlijke bezittingriep zij uit. „En je noemt deze woning nog al ver velend en somber als een grafGeneviève?" Het was het eerste bezoek, dat bet jonge meisje aflegde op het voorouderlijke slot van den rijken echtgenoot harer nicht. Lady Rosegg haalde de schouders op. „Een vervelend nest blijft het toch. Waarom kau het „season" in de stad ook niet het geheele jaar door duren? Ik houd alleen van landelijke eenzaamheid in beelden. In het werkelijke leven doe ik er gaarne afstand van." „Bals, soirées, opera-voorstellingen, deze vervelende, eeuwig gelijke tredmoleu bevredigt je?" protesteerde lady Cecilia daartegen. „Kon ik mijn zin krijgendan zou ik wel is waar wellicht een drietal maanden van het jaar in de stad doorbrengenmaar overigens innig blij zijn, om buiten te kunnen ver toeven „Nn, je znlt daar immers in overvloed van kunnen genieten, wanueer je maar eerst eens lady Frenk, markiezin de Montberry bent. Het familieslot van lord Arthur is veel ouder en romantischer dan Rosegg. „Hé, is dat mijn heer en gebiederdie bij den ingang op ons staat te wachten ver volgde zij spottend. „En daar komen de kinderen ook als twee wilden naar ons toe gevlogen. Welnu, mejuffrouw Latour, wat zegt ge nu wel van uw nieuw tehuis en van uwe toekomstige kweekelingen?" De gouvernante nam de derde plaats in het rijtuig inhaar was de zorg over het schoothondje der barones toevertrouwd. De graaf was niet tegelijk met de dames weg gereden, hij zon later volgen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1